Jump to content
IGNORED

Sharing economy - ko deli vredi


Eraserhead

Recommended Posts

Ovo mi je čudno s obzirom da u Istanbulu taksisti upravo žive od što više kratkih vožnji na što manjem perimetru. Zapravo se meni par puta desilo da taksista nije hteo da uzme vožnju u drugi deo grada, preko Bosfora, oko 20km u jednom pravcu, vrednu oko 35 evra, jer mu je bilo preveliko cimanje.

 

Takodje u Turskoj postoji veliki društveni respekt prema trudnicama, prosečan taksista bi ih vozio za jednu liru bez problema. Da nije ovo bilo na nekoj specijalnoj lokaciji tipa aerodrom?

Link to comment
  • Replies 552
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    93

  • Indy

    58

  • Tribun_Populi

    50

  • Prokleto Djubre

    36

čudno mi pa zato i pitam da nije slučajno trudnoća dan drugi ili neko jeftino poentiranje 

Edited by Braća Strugacki
Link to comment

Ovo mi je čudno s obzirom da u Istanbulu taksisti upravo žive od što više kratkih vožnji na što manjem perimetru. Zapravo se meni par puta desilo da taksista nije hteo da uzme vožnju u drugi deo grada, preko Bosfora, oko 20km u jednom pravcu, vrednu oko 35 evra, jer mu je bilo preveliko cimanje.

 

Takodje u Turskoj postoji veliki društveni respekt prema trudnicama, prosečan taksista bi ih vozio za jednu liru bez problema. Da nije ovo bilo na nekoj specijalnoj lokaciji tipa aerodrom?

Izmedju Aya Sofije i Plave Dzamije ima taksi stanica. Ja sam bio u redu iza gospodje i trebala mi je duza voznja medjutim kad sam video kako su je odjebali seo sam na tramvaj do novog dela grada. Mislim da je njoj trebalo do nekog hotela kod Nove Dzamije sto je oko kilometar i po daleko koliko sam shvatio.

 

Bio sam malo u afektu kada sam pisao prvi post veceras ali i dalje mislim da je to odbijanje kratkih voznji nesto sto treba iskoreniti i da dosta govori o neusluznosti taksi biznisa generalno.

 

Edit: Inace mimo ovog iskustva fantastican grad

Edited by Eraserhead
Link to comment

taksi koristi javni resurs, puteve i ulice. mora da postoji optimalan broj koji ima smisla i saobracajno i poslovno. nemoguce je da su sirom sveta, u najrazvijenijim gradovima do ogranicenja dosli samo zbog privilegija male grupe sa dozvolama (teorijski, broj pekara ne bi mogao da se poveca preko kapaciteta elektricne mreze ^_^). pa drzavi bi odgovaralo da ima vise poreza za naplacivanje novim polu-taksistima, vise prodatih vozila, manje nezaposlenih itd.

 

po toj logici ne bi trebalo da postoji ni parking servis, zasto ljudima ogranicavati gde i koliko da parkiraju na javnim mestima, neka parkira jaci i sposbniji.

 

Šta znači "optimalan broj"? Je l' to možda onaj broj koji je neko ošacovao npr. tamo gde živi WTF pa čovek mora da zove taksi sat vremena unapred? Sad ispada kao da se ja zalažem da svako ko ima auto može istog momenta da bude taksista a lepo sam rekao da je sasvim OK da država propiše određene standarde za to. Ti standardi će prvi ograničiti broj taksista, a iza njih će tržište udariti fine tuning. Teza da gradske ulice nisu projektovane da izdrže nezapamćeni priliv novih vozila koji bi nastao ako bismo ukinuli ograničenje broja taksi dozvola je meni ozbiljna nevera.

 

Takođe, paralela sa parking servisom je pogrešna. Tu bi ekvivalent ograničenju broja taksi dozvola bio da gradska vlast ošacuje neki optimalan™ broj parking mesta u gradu i onda propiše da samo ta mesta mogu da se koriste i ne smeju se praviti nova. Ili ako smeju, onda to mora da bude nekim puževskim tempom i u simboličnom godišnjem broju, tako da slučajno ne opadne vrednost koju su postojeća mesta dostigla na crnoj berzi.

Link to comment

a lepo sam rekao da je sasvim OK da država propiše određene standarde za to. Ti standardi će prvi ograničiti broj taksista, a iza njih će tržište udariti fine tuning.

 

+1

 

To je već klasičan monopol, i ja sam protiv toga, a činjenica je da postoji. Poslovično sumnjam u sposobnost ijedne administracije da odredi nešto što se zove optimalan broj a da to ne sadrži makar primese korupcije i da predstavlja prepreku masi ljudi da uđu u posao. I jedino u tom smislu je Uber-ov doprinos, kad je taj prevoz u pitanju.

Link to comment

Možda je broj ljudi koji hoće da rade kao taksisti (i uberovci, svejedno) objektivno preveliki. Te je zato ponuda licenci toliko manja od potražnje.

Link to comment

Možda je broj ljudi koji hoće da rade kao taksisti (i uberovci, svejedno) objektivno preveliki. Te je zato ponuda licenci toliko manja od potražnje.

 

Pa OK, ali tu selekciju odradi tržište.

Link to comment

Pa nije, slažem se, samo što ja nikako nisam pobornik teze da se posao limitira brojem dozvola, ograničenjem mesta i slično, budući da smatram kako ovde nema nekog većeg opšteg dobra koje bi se ograničenjem štitilo (podrazumevajući pod tim pre svega gužvu na gradskim ulicama, pošto mi to jedino predstavlja racio zbog koga se broj dozvola limitira). To nije nešto što se brzo ne bi moglo urediti tržišnim mehanizmom, samo od sebe.

Link to comment

Možda je broj ljudi koji hoće da rade kao taksisti (i uberovci, svejedno) objektivno preveliki. Te je zato ponuda licenci toliko manja od potražnje.

 

Verovatno je tako ali propisi bi većinu toga doveli u red. To jest, većina wannabe taksista bi odustala ako ne bi mogla da ispuni standarde kvaliteta, starosti i održavanja vozila, pa na to dodaš test poznavanja grada, pa možda ubaciš i clean record saobraćajnih prekršaja, i na kraju dosoliš sa nekom aplikacijom gde nadrndane budale dobiju loše ocene od mušterija pa ljudi više neće da ih uzimaju za vožnju. Dobiješ vrlo lep regulišući efekat i u isto vreme izbaciš trgovinu dozvolama iz igre i čak promeniš igru tako da taksisti skontaju da treba i oni malo da evoluiraju a ne da im lizing dozvole garantuje da će doživotno biti u poslu valjali - ne valjali, i kako god se ponašali prema klijentima.

Link to comment

Ja mislim da je to ogranicavanje broja taksista verovatno bio neki ustupak nekadasnjim taksistima kada je vlast odlucila da to oblast dovede u red™, tj. kada je uvedena regulacija cena i vozila, tadasnji taksisti su privoljeni na to tako sto im je ogranicena konkurencija. Posle su lokalne vlasti u mega-gradovima videle da mogu od toga fino da profitiraju.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...