Jump to content
IGNORED

Sharing economy - ko deli vredi


Eraserhead

Recommended Posts

Ja ne mislim bas tako kao Indy. Cini mi se da nepostojanje sindikata onako snaznih kao nekada ima veze sa tim sto proizvodne delatnosti traze manje ljudi nego ranije. Ono sto si ti pominjao licnim primerom - nekad sam obradjivao podatke 80% vremena, sad se to desava u sekundi i gde je mojih 80% vremena? Logicno bi bilo da covek vise ne radi 8 sati ako za ogroman broj poslova masina danas radi jedan deo. Meni se cini da je razlika u tome sto one kljucne stvari, necu reci da mogu bez, ali mogu da nastave da funkcionisu sa manjim brojem ljudi nego nekada i ti ljudi ne moraju da budu onako strucni kao nekada. I ta bitnost radnika se smanjuje vremenom i ne mislim da je toliko daleko trenutak kad ce to postati mnogo drasticnije nego ovo sto smo videli od neke sredine 20. veka do sada.

Kad se poteze citat Forda "ako moji radnici ne mogu da kupe automobil koji proizvode, kome onda da ga prodam" (ili nesto slicno, da ne guglam sad) cesto su ljudi u fazonu da je on bio bas ok lik koji vidi daleko i razmislja o socijalnim pitanjima. Ja licno mislim da je industrija bila takva da je trazila ogroman broj ucesnika u proizvodnji i da oni nisu mogli biti potcenjeni bas zbog toga. Danasnji bogatas moze da nastavi da se bogati i sa mnogo manjim brojem radnika i to mu dodje to. Uvek je bilo bitno da se mocni i bogati nastave bogatiti, nekad im je za to trebalo vise ljudi pa su ti ljudi imali neka veca prava, danas im treba manje pa obican svet ima manje prava.

A ovi novi tipovi organizovanja mi se cini da nastaju na toj vec ustanovljenoj cinjenici a i prave ih ljudi koji moraju u plan rasta nekako uracunati da ne ovise o zaposlenima da bi uopste usli u igru starih bogatasa. S tim u vezi se nadam da ce dugorocno ipak biti deo pozitivne promene u drustvima. A ako se to i ne desi, svakako ne bih na njih svaljivao sto je situacija takva kakva je jer je postala takvom dosta ranije.

Link to comment
  • Replies 552
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    93

  • Indy

    58

  • Tribun_Populi

    50

  • Prokleto Djubre

    36

Ford nije odlucio da placa radnike vise od konkurencije jer nije mogao da nadje dovoljno novih radnika, niti da bi njegovi radnici mogli da kupuju automobile, nego da bi radnici ostajali u njegovoj fabrici. Da bi uveo serijsku proizvodnju, morao je da osigura konstantan kvaliteta u svakom od delova proizvodnog procesa. Radnici u automobilskoj industriji su pre toga brzo prelazili kod konkurencije koja bi platila makar nesto vise od njihove trenutne satnice, pa su  stalno novi radnici morali da prolaze kroz obuku i usavrsavanje, sto je kostalo vise nego placanje vece satnice i onemogucavalo serijsku proizvodnju.

 

 

 

Mi u ovom trenutku ne znamo gde dalja automatizacija i robotizacija vode. Nemoguce je napraviti takvu analizu jer je kompleksnost problema ogromna. Moja vrlo siroka pretpostavka je da ce novo doba rezultovati, drasticnim turbo-kapitalizmom, nekim novim drustvenim uredjenjem ili novim nastavkom terminatora. Navijam za terminatora, al se bojim da ce pobediti konzervativizam :-(

B1: Lijepo sazeto - efficiency wage theory u tri recenice.

 

B2: srecom ce prije toga terminator ostati bes resursa, pa nece moci pobijediti. :-)

Link to comment

Slazem se sa svime sto kazes. Nisam ni rekao da je to 100% dobar put, samo tvrdim da takve ideje ne mogu prakticno biti zaustavljene. Kad je postalo moguce da se robotizuje nesto, ne vidim racionalan razlog ni nacin da se to iskulira. Na kraju krajeva, ogranicavanje je ionako moguce samo na prostoru gde neka drzava ima vlast. Zato mislim da je veoma naivno zamisljati kako neki zakonodavac moze nesto ozbiljno da narusi neku tehnicku (na kraju krajeva) inovaciju. Robotizovani automobili? Dovoljno je da jedan grad na planeti dozvoli i da pokaze da to moze i da je bolje i efikasnije i da ima manje nesreca (a skoro je sigurno da bi ti uslovi bili ispunjeni). Jedan grad moze da se kupi, fuck, jedna drzava moze da se kupi a posto ce ta drzava verovatno biti Kalifornija, nece ni morati da se kupuje, ljudi su tamo ionako nalozeni i Elon Musk kad bi predlozio ne znam sta naslo bi se 10 politicara koji bi biracima obecali da ce to biti moguce. Od tada sve ide svojim tokom, kao sto ni jedan proizvodjac automobila nije mogao da ignorise Tojotin pristup ako je zeleo da ostane u igri.

E taj recept ne vidim kako moze da ne bude primenjen na drugim poljima. I ja verujem da je taj trenutak bas sad, kad smo se kao civilizacija izigrali sa elektronikom i pokupili nisko voce sad sve oci krecu da se usmeravaju na ozbiljne primene svih tih stvari koje prakticno vec imamo.

Ideja da se radna mesta mogu sacuvati regulacijom je po meni veoma veoma naivna. I od tvojih predvidjanja za buducnost kao realnu vidim samo nova drustvena uredjenja. Turbo kapitalizam ce kao i uvek preterati i morati da bude udavljen u krvi, a terminator... pa ono malo insajd informacija sto imam o vestackoj inteligenciji mi govore da je ona sve samo ne inteligencija tako da u to ne verujem jos dugo.

E da, kad smo kod toga, moguce je da svi ukupno jako gresimo i da ce vestacka inteligencija zapravo dobiti takav sumanut skok kakav niko ne moze da predvidi unapred. Malo senzacionalisticki na prvi pogled, ali mislim da je stivo koje ne bi trebalo odbaciti tek tako (vredno citanja ako nista kao malo drukciji pogled na sadasnjost):

http://waitbutwhy.com/2015/01/artificial-intelligence-revolution-1.html

http://waitbutwhy.com/2015/01/artificial-intelligence-revolution-2.html

Link to comment

kakva je veza izmedju priucenih ljudi koji bi da prodaju povoljno opsta znanja ili usluge i robota koji svoje obavljaju bez greske!?

 

Roboti mogu da menjaju i veoma strucne ljude, a onda ti strucni ljudi ostaju bez posla. Podize se broj nezaposlenih, podize se prosecno znanje medju njima i naci posao postaje sve teze za nekoga ko nema neku zeljenu specijalnost. "Priucenost" je relativna kategorija, a realno je smesno kad se koristi u kontekstu veoma jednostavnih poslova poput voznje taksija. Pored toga, mnoga zanimanja su izborila neke svoje pozicije u vremenu kad je rad bio vredniji (i zato sto ga nisu radile masine a i zbog drugih razloga) a sada se to odrzava samo zakonodavstvom. Ako pogledas iskljucivo trzisno, u zemlji sa brojem zaposlenih kao sto ima Srbija, taksista bi bez ogranicenja broja taksija u nekom gradu efektivno mogao da racuna na zaradu ravnu socijalnoj pomoci. Jer medju primaocima socijalne pomoci ima ogroman broj onih koji umeju da voze auto. Onda se mi kao drustvo odlucujemo da ogranicimo broj ljudi koji tako mogu da zaradjuju i cini mi se da je u najmanju ruku moguce pitati da li je to posteno. Moje misljenje bez ikakvog dokaza za njega je da na kraju krajeva nije ni bitno i da ce taj posao svakako veoma brzo raditi sama masina koliko god se mi koprcali, a posledice toga cemo vec videti.

Link to comment

3D printing je recimo nešto što malo više pomera granice po mom mišljenju, mislim da je o tome i bilo reči, ali smo kurs rasprave žestoko pomerili od onoga gde je počela. A sada je krenula u pravcu vlasništva nad kapitalom i budućeg poretka.

Link to comment

3D printing je recimo nešto što malo više pomera granice po mom mišljenju, mislim da je o tome i bilo reči, ali smo kurs rasprave žestoko pomerili od onoga gde je počela. A sada je krenula u pravcu vlasništva nad kapitalom i budućeg poretka.

Pa to. Sta je 3D printing nego kompjuter sa zakacenim robotom. Meni je cudno da ljudi vide 3D stampac i uz iskustvo u zadnjih 10 godina o tome kako tehnologija skoci iz te prve faze u sve nase dzepove i dalje razmislja kako ce moci da se zivi od pravljenja npr. delova za automobil. Isto vazi za beskonacan broj stvari koje mozemo nabrojati ovde.

I kad se zamislis o tom svetu koji je neminovno na pragu, onda je jako tesko da ne skrenes u pitanja buduceg poretka, jer ovaj ama bas nikako ne moze funkcionisati u takvim uslovima.

Link to comment

Pa neće biti prvi put da je tehnološka inovacija izazvala ekonomsku i socijalnu revoluciju širokih narodnijeh masa.

Naravno, uvek i ide tako.

Nego mozda se ja nisam izrazio kako treba, ali ova socioloska komponenta problema je za mene sledeca:

Ne treba da se boris sa nekim nesretnikom kome je cak jos gore nego tebi (taksista vs. uber vozac). Ono sto ce vas obojicu na kraju zakucati ce biti tehnologija a to je neminovno. U skladu s tim, gledaj na drugu stranu, (npr. tamo gde se razmenjuju milioni za nekakve izmisljene tokene) i zapitaj se da nije mozda ono sto te jebe negde na toj strani.

Link to comment

Tamo su vlasnici ubera.

 

Oni pokusavaju da se ukljuce u neku pricu koja je mnogo starija od njih. Ako uspeju, onda su deo problema, nemam nista protiv, ali skloniti njih efektivno ne znaci nista. Ono sto je stvaran problem je sto postoje ljudi koji su toliko u kurcu da se otimaju o takav posao. Vlasnik tih tokena u Njujorku, vlasnik Pink taksija u Beogradu i vlasnik Ubera su potpuno ista stvar samo sto su neki dosli ranije na pojiliste. 

Edited by Prokleto Djubre
Link to comment

Naravno, uvek i ide tako.

Nego mozda se ja nisam izrazio kako treba, ali ova socioloska komponenta problema je za mene sledeca:

Ne treba da se boris sa nekim nesretnikom kome je cak jos gore nego tebi (taksista vs. uber vozac). Ono sto ce vas obojicu na kraju zakucati ce biti tehnologija a to je neminovno. U skladu s tim, gledaj na drugu stranu, (npr. tamo gde se razmenjuju milioni za nekakve izmisljene tokene) i zapitaj se da nije mozda ono sto te jebe negde na toj strani.

E, ali ja sam još na početku rasprave naglasio moju poentu, ne treba se opirati talasu jer realno ne možeš, pre ili kasnije će te poklopiti. Treba to ili uvesti u legalne tokove pa i ako im se delom prilagođavaju propisi, ili jednostavno proganjati ako neće, jer nije fer dokle god se stvari na postojeći način odvijaju da jedan plaća dažbine za obojicu.

 

To što će se treći ultrabogatiti, pa neka se bogati, tako će biti dok je god sistem takav kakav jeste.

Link to comment

Watch out sharing economy, the feds are watching this whole contractor thing

...

A number of high-profile tech companies, including Uber, Lyft, Homejoy, and Instacart, have come under scrutiny in recent months as an increasing number of workers have challenged the regime under which they work. Just last month the California Labor Commission issued a ruling in favor (PDF) of a former Uber employee, ordering the company to reimburse her for costs incurred while driving for Uber.

Many of those companies are now facing lawsuits arguing that their workers should in fact be treated as employees (where social security and other benefits would be paid by the company) rather than independent laborers.

 

 

http://arstechnica.com/tech-policy/2015/07/watch-out-sharing-economy-the-feds-are-watching-this-whole-contractor-thing/

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...