Jump to content
IGNORED

Sharing economy - ko deli vredi


Eraserhead

Recommended Posts

Bukvalno nemam sta da dodam na Beowljevo poentiranje, ali mi je ova Indijeva misao izuzetno interesantna jer je gledam uzivo i do sada mi nije palo na pamet da se radi o istoj stvari. Moguce da je Srbija jos jednom odlucila da bude avangarda u nacinu na koji jebe svoje podanike, ali ovo sa izmestanjem radnika na podrucje kontraktora je nesto sto je poznato svakome u IT industriji kod nas.

Znaci sema je sledeca - kad dodjes da se zaposlis u nekoj firmi, oni ti pomognu da otvoris agenciju. Agencija podrazumeva da nisi u PDV sistemu nego oporezovan pausalno sto nekome ko nema potrebe za kupovinom unutar PDVa nista ne smeta. I kad se to obavi, tvoja licna firma potpise ugovor sa firmom u kojoj si zeleo da se zaposlis (naravno, taj ugovor ne podrazumeva apsolutno nikakva prava).

Sta imamo kao rezultat - svi prijavljuju platu na neke male pare, najcesci savet je da ne ides bas na minimalac da ne podizes previse obrva, ali ja sam recimo to stavio na 40 000 dinara i tako je vec godinama. Sve pare koje legnu na racun tvoje agencije se dizu s banke pod stavkom "po sitnim troskovima" i ne zahtevaju opravdavanje troskova (posto niko nije u PDVu). Ovo moze da funkcionise do odredjene godisnje maksimalne sume nakon koje ulazis u PDV, ali se to izbegava otvaranjem slicnih agencija na rodjake. Znaci ljudi koji zaradjuju daleko vise od proseka ne vracaju novac u budzet kako je to sistem zamislio i kupe sav kajmak za sebe.

Ali... razmislimo malo sire. Za sada su se ovoga prihvatile IT firme koje na taj nacin izbegavaju visoke poreze na dohodak i dobijaju mogucnost da dobiju kompetitivne cene za autsorsing. Dobar broj njih ne bi ni dosao da nije te sanse, pa mozda mozemo racunati da nije previse toga ni izgubljeno. Sta cemo kad svi vlasnici provale da tako mogu imati radnike bez prava i sa znatno smanjenim izdacima? Mozda se to negde i desava, a ja samo nisam u toku. Ne vidim sta sprecava vlasnika prodavnice da zaposli kasirkinu agenciju na poslovima "kasirskog menadzmenta" i da efektivno ona prestane biti zaposlena sa svim pravima koja idu uz to. Deluje kao veoma zajebana buducnost, a kad je Indy opisao potpuno istu situaciju ucinilo mi se da je veoma izvesno vidim. Hej, svi cemo biti kapitalisti vlasnici firmi! To sto nase firme nece biti nista drugo nego ugovori o odricanju od bilo kakvih prava nece biti toliko znacajno.

 

P. S. Pre neki dan sam prvi put razgovarao s covekom koji uopste ne zeli da se bavi tim trikom. Razlog? Ima kontakte u drzavi i moze da dobije smanjenje poreza na sve plate na ime nekakve razvojne sanse ili slicne pizde materine. On moze da da 1000 evra platu i da ne plati porez na nju. Znaci jedina alternativa izigravanju pravila je visoka korupcija kako se cini.

Postoji neka granica oko koje i nije isplativo preci na pausalno oporezivanje. Da se radnicima na kasi to isplati, kao programerima, odavno bi presli na to.
Link to comment
  • Replies 552
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    93

  • Indy

    58

  • Tribun_Populi

    50

  • Prokleto Djubre

    36

Nisu gradovi beskonačnog kapaciteta ni za pekare, restorane, frizerske salone... pa niko ne ograničava njihov broj specijalnim dozvolama koje se malte ne valjaju na crnoj berzi. Postoje propisi i standardi za sve te usluge i svako ko želi može da se oproba. Kada se tržište zasiti, kreće ispadanje iz igre, najbolji i najjači će ostati i to je to. Taksi prevoz treba da bude mali biznis kao i svaki drugi - regulisan i podložan kontroli/inspekciji, ali ne treba da predstavlja administrativnu privilegiju jer od toga korist ima samo uzak krug mutikaša dok su korisnici i pružaoci usluga kolektivno na gubitku. Troškovi su im veći, kvalitet opada i uvek će biti nekog ko utrčava sa strane da mazne parče dobro čuvanog kolača. Pre Ubera to su bili piratski taksisti čiji broj si uz malo cimanja mogao lako da nabaviš od nekog pouzdanog. Sad imaš Uber koji je manje-više piratski taksi sa aplikacijom, a sve to potiče isključivo od nečije genijalne zamisli da taksi prevoz treba da osmišljava i operativno vodi država umesto da samo propiše okvir unutar kojeg bi stvar funkcionisala slobodno.

 

taksi koristi javni resurs, puteve i ulice. mora da postoji optimalan broj koji ima smisla i saobracajno i poslovno. nemoguce je da su sirom sveta, u najrazvijenijim gradovima do ogranicenja dosli samo zbog privilegija male grupe sa dozvolama (teorijski, broj pekara ne bi mogao da se poveca preko kapaciteta elektricne mreze ^_^). pa drzavi bi odgovaralo da ima vise poreza za naplacivanje novim polu-taksistima, vise prodatih vozila, manje nezaposlenih itd.

 

po toj logici ne bi trebalo da postoji ni parking servis, zasto ljudima ogranicavati gde i koliko da parkiraju na javnim mestima, neka parkira jaci i sposbniji.

 

a citava tema je u stvari, ekonomska kriza. nestankom/smanjivanjem broja poslova u ponudi, ljudi idu linijom daj posao na brzinu, pa je sada dilema da li ljudima kojima je nesto jedini i glavni posao, ubaciti na trziste jos novih kojima je to povremeni/dodatni posao. i kako to izgleda sa strane korisnika.

 

p.s da se ja pitam uveo bi walk app, pesacenje. jeftinije je i zdravije.  -_-

Edited by Takeshi
Link to comment

Postoji neka granica oko koje i nije isplativo preci na pausalno oporezivanje. Da se radnicima na kasi to isplati, kao programerima, odavno bi presli na to.

 

Pa pretpostavljao sam da je tako nesto cim se svi nisu primili. Doduse kako opusteno nam je prosao zakon o radu, cini mi se da onim zaista mocnim poslodavcima uopste ne trebaju fore jer mogu prosto staviti u zakon da radniku prestaje pravo na zivot ako gazdi ide na kurac i niko ne bi mrdnuo...

 

 

...

 

Ti si bas odlucio ovo da razvuces dokle moze :D

Kad bude ogranicen broj kafica, pekara i frizerskih salona sa licencama onda mozemo pricati kako je tako svuda, za sada taksi je veoma specifican i to skoro svuda i ne postoji razumno objasnjenje za to.

Link to comment

Ti si bas odlucio ovo da razvuces dokle moze :D

Kad bude ogranicen broj kafica, pekara i frizerskih salona sa licencama onda mozemo pricati kako je tako svuda, za sada taksi je veoma specifican i to skoro svuda i ne postoji razumno objasnjenje za to.

 

ne postoji razumno objasnjenje za teoriju da ce milion taksi vozila uciniti uslugu boljom.  ^_^ prvo sve da propadne da bi opstali najbolji. saobracaj i vazduh ko jebe, vazno je da nestanu taksisti-masoni.

Link to comment

ne postoji razumno objasnjenje za teoriju da ce milion taksi vozila uciniti uslugu boljom.  ^_^ prvo sve da propadne da bi opstali najbolji. saobracaj i vazduh ko jebe, vazno je da nestanu taksisti-masoni.

 

Ma da, konkurencija nikad ne cini uslugu boljom. To se prosto ne desava u nasem svetu, nikad i nigde. Zaista su divlje ove moje ideje jbt...

Da ne pricam o ovoj brizi za ukupan saobracaj i vazduh, to je pobednicki deo svakako.

Link to comment

meni je ovo u njujorku sasvim korektan proces. umesto naglog ubacivanja hiljada novih vozila - postepeno.

pa ce se vec namestiti zlatna sredina.

nece pobeci blistava tehnoloska buducnost.

 

Link to comment

Slazem se, mora to sporo zbog vazduha.

 

kaze mi prijatelj koji zivi u sangaju, da na mobilnim telefonima pored osnovnih vremenskih podataka, dobijaju upozorenje kada se ne preporucuje izlazak napolje. i svi stanovi moraju filtere za vazduh da imaju.

Link to comment

kaze mi prijatelj koji zivi u sangaju, da na mobilnim telefonima pored osnovnih vremenskih podataka, dobijaju upozorenje kada se ne preporucuje izlazak napolje. i svi stanovi moraju filtere za vazduh da imaju.

 

Sad jos samo da pokazes da je to zbog velikog broja taksista i dobio si ovu mini-raspravu ;) (hint: nije)

Probaj da sledis ovaj tok misli: taksijem se, barem u Beogradu, voze ljudi koji imaju pare za sopstveni automobil. Ja sam jedan od njih i bilo sta da se desi s javnim prevozom nema sanse da krenem da se vozim GSPom, to je luksuz koga bih se poslednjeg odrekao. Vise jeftinijih taksija == manje voznje licnim automobilom. Milion taksija ne moze imati voznju i ne moze zagadjivati, broj tih voznji je ogranicen i meni je potpuno nejasno da se raspravlja oko ovoga i vec se polako pitam da li me zajebavas. 

Link to comment

Sad jos samo da pokazes da je to zbog velikog broja taksista i dobio si ovu mini-raspravu ;) (hint: nije)

Probaj da sledis ovaj tok misli: taksijem se, barem u Beogradu, voze ljudi koji imaju pare za sopstveni automobil. Ja sam jedan od njih i bilo sta da se desi s javnim prevozom nema sanse da krenem da se vozim GSPom, to je luksuz koga bih se poslednjeg odrekao. Vise jeftinijih taksija == manje voznje licnim automobilom. Milion taksija ne moze imati voznju i ne moze zagadjivati, broj tih voznji je ogranicen i meni je potpuno nejasno da se raspravlja oko ovoga i vec se polako pitam da li me zajebavas. 

 

upravo si sam sebi odgovorio, naravno da ne moze bezbroj taksi vozila da opstane na ulici. ali ti zelis da do nize cene dodjes tako sto ces na silu (uz izgovor, nova tehnologija) ubaciti konkurenciju, samo zato sto je posedovanje i voznja automobila opste mesto danas. kao to je glupi manuelni posao koji obavljaju sirovine i prevaranti, pa nek se snadju sad kad smo ih mi odozgo pritisli.

 

meni nije jasno da je samo niza cena usluge kriterijum za postojanje.

 

p.s. mislio sam da je osnovni pokretac u kapitalizmu - potrosnja a ne stednja.  :(

Link to comment

Upravo u Istanbulu svedocio kako trudna zena pokusava da uhvati taksi i njih petorica je odbijaju jer im je prekratka voznja. Sto se mene tice posle ovoga nemam dilemu sto se Ubera tice. Svaki od tih govnara treba da ostane bez posla.

Link to comment

Ne, sa jasno vidljivim stomakom. Sad ne znam da li je cetvrti ili peti mesec tacno. Od toga da nece da voze kratke voznje popizdim i inace ali ovo je bilo dodatno gadno.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...