Jump to content
IGNORED

Sharing economy - ko deli vredi


Eraserhead

Recommended Posts

ovo je vec 5. krug iste rasprave na ovom topiku, ali mislim da rec "share" ima dva znacenja: jedno, ono na koje ti aludiras, i drugo u smislu da vise ljudi deli jedan resurs, kao kada npr delis drum sa drugim vozacima, sve jedno je da li placas putarinu, ili si platio taj put iz poreza, deljenje se odnosi na to da vise vas koristi isti resurs. ili kada vise ljudi, koji nisu porodica zivi u isto kuci, onda se to zove "house share", bez obzira sto svi placaju stanarinu, itd. u samom tekstu deljenje se spominja 2x:

 

 

 

"We're creating a separate network on top of the old utility infrastructure that allows us to share the value of the electricity between more [people]," says CEO and co-founder Amit Rosner.

 

i

 

 

 

At the moment, the two peers in the transaction have to be customers of the same utility—which allows bill credits to be shared easily
Edited by rajka
Link to comment
  • Replies 552
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    93

  • Indy

    58

  • Tribun_Populi

    50

  • Prokleto Djubre

    36

ovo je vec 5. krug iste rasprave na ovom topiku, ali mislim da rec "share" ima dva znacenja: jedno, ono na koje ti aludiras, i drugo u smislu da vise ljudi deli jedan resurs, kao kada npr delis drum sa drugim vozacima, sve jedno je da li placas putarinu, ili si platio taj put iz poreza, deljenje se odnosi na to da vise vas koristi isti resurs. ili kada vise ljudi, koji nisu porodica zivi u isto kuci, onda se to zove "house share", bez obzira sto svi placaju stanarinu, itd. u samom tekstu deljenje se spominja 2x:

 

Ako cemo da teramo mak na konac - vozaci dele put, bez obzira da li placaju porez ili putarinu - ali to ,,deljenje" se odnosi iskljucivo na korisnike puta, ne i na onog koji to koriscenje naplacuje. Isto tako i za house share - nekoliko ljudi deli stanarinu koju placa vlasniku kuce - ali sam vlasnik, koji naplacuje stanovanje, nije deo nikakvog "sharing"-a. Isto i za car sharing - "sharing"-om se bave musterije tj. clanovi kluba, koji dele upotrebu istog vozila - ali ne i vlasnik tog vozila, koji tu upotrebu naplacuje. Ono sto buni Indy-a (a i mene) je sto se "sharing"-om naziva obicna kupoprodajna transakcija. Ja platim Peri da iznajmim od njega sobu na 7 dana, i to je sada kao "sharing". Pa nije. To je kupovina ugostiteljske usluge, zakup prostora, kako god hoces, ali nije "sharing".

Link to comment

Ne bih da teram mak na konac sa rajkom i ostalim proponentima sharing economy, ali ovaj poslednji primer koji je naveden (sa solarnom energijom) ne razlikuje se ništa od transakcije koju ja imam, kao korisnik, sa elektrodistribucijom. (Ovom regularnom, kako god da se zove u konkretnom slučaju). EDB kompanije, kojih ima buljuk, kao uostalom i telekom kompanije, koriste postojeći network (koji je u većini zapadnih zemalja otet privatizovan od strane ex-državnog EDB-a/telekoma).

 

Svi mi potrošači struje ili telekomunikacija "share"-ujemo jedan isti fizički resurs, ali razlog zato što se to ne zove sharing economy je to što u to vreme nije bilo modernog marketinga, kao i to što uglavnom ne postoji pripadajući App (mada je i to sve manje tačno).

 

Rečju, mislim da je ovde klasičan primer "97% fat free", tj. marketinški spik, za nešto što u stvari ne potrebuje poseban naziv i u vezi čega i nema ničeg posebno dobrog osim za onog ko uspe da na brzaka savata one malo sporije. There's a sucker born every minute...

Edited by Indy
Link to comment

Ja mislim da je peer-to-peer economy mnogi bolji izraz za ovakve pojave. A mislim da je to bio ranije i cesci termin. Ali peer-to-peer, zbog Napstera i Bittorrenta i svega takvog ocigledno zvuci suvise ilegalno za mnoge usi, pa je zato izmisljen "sharing economy". Koji opet, ima smisla ako se koristi za couchsurfing ili onaj Bliive, ali ne i za Uber ili AirBnB.

Link to comment

Slažem se, uostalom, ti to znaš bolje. Meni ostaje utisak da se tu malo prodaje magla (ne mislim tu na rajku et al, već one koji su celu stvar plasirali u etar i koji verovatno imaju i neki finansijski interes u tome da se ovo doživi kao nešto nedvosmisleno dobro, napredno i pozitivno.)

Link to comment

kao sto sam vec pisala postoje mnogi izrazi za tu grupu slicnih firmi: sharing, on-demand, peer,collaborative consumption i sl. jedina zajednicka nit tih svih firmi je da su stvorili (ili znatno poboljsali) two-sided (ili many sided) market place, gde ga ranije nije bilo (ili je bio neefikasan). ne znam sto se toliko zapeli za to sharing. kao sto sam rekla jos prvi put, slazem se, nije srecno odabran naziv, i podrzavam motion da prestanemo da ga koristimo.

Link to comment

Ja sam zapeo zato što se Vasa izgleda oduševio idejom Ubera, a meni se čini da on misli da je to nešto (etički) dobro, zato što se pominje sharing.

 

 

EDIT. Izvinjavam se unapred Vasi ako on uopste to ne misli.

Edited by Indy
Link to comment

U to ime valjalo bi preimenovati topik u: "Savremeni kanali prodaje u tech startup novogovoru"

 

opet se ponavljam, ali ne radi se samo o kanalu prodaje. napraviti  thick two-sided (i pogotovo many-sided) market place je veoma tesko (i upravo je to razlog mog "entuzijazma" za ove firme )

Link to comment

Izvini, nije se odnosilo na tebe. Mislio sam na raspravu o Uberu i nekim sličnim pojavama. Mislim da još nismo ušli u neku ozbiljnu diskusiju o onome što ti imaš na umu.

Link to comment

... napraviti  thick two-sided (i pogotovo many-sided) market place je veoma tesko (i upravo je to razlog mog "entuzijazma" za ove firme )

Pa, napisi nesto vise o tome, ako te ne mrzi. Ili daj neki link.

Link to comment

Uber should be suspended in California and fined $7.3 million, judge says

 

As part of the 2013 law that legalized ride-hailing in California, companies are required to prepare an annual report with data about rides provided through the app.

Uber's 2014 report did not include hard numbers on customers who requested cars to accommodate service animals or wheelchairs, nor how often those requests were fulfilled, the judge said. The company also didn't provide raw numbers on requests for rides tabulated by ZIP Code, and how many of those rides were fulfilled, instead providing “aggregates, averages and percentages,” and a heat map showing which ZIP Codes generally saw the most requests.

Uber also failed to submit complete information on drivers who have been suspended or committed a violation, the judge said. The company did not provide the “cause of the incident reported,” or the amount paid out by any insurance company other than Uber's.

Edited by Skyhighatrist
Link to comment

 

She said Uber's months-long refusal to provide such data is in violation of the 2013 law that legalized ride-hailing firms.

 

Dakle, čak ni liberalna regulacija ne valja, bolje nikakva. :(

 

 

Rekoh - da se spali, preore, so da se baci i pop da opoje.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...