Jump to content
IGNORED

Sharing economy - ko deli vredi


Eraserhead

Recommended Posts

^Kod nas je to još poodavno uvedeno, baš zbog keva režima za poresku evaziju. I contract workers plaćaju doprinose i porez kao i radnici (ako nisu drugačije socijalno osigurani), svejedno je.

Link to comment
  • Replies 552
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    93

  • Indy

    58

  • Tribun_Populi

    50

  • Prokleto Djubre

    36

Dva zapazanja vezana za Uber i taxi.

 

Berlin - par dana koristili samo Uber. Bukvalno svako vozilo koje je doslo je bio taxi.

 

Italija (mada ne vazi samo za nju) - dva puta se desilo da je taksisti prekratka relacija i da nece da nas poveze (radi se o 1.5km). Nema Ubera u mestu gde smo.

Edited by Eraserhead
Link to comment

Izvinjavam se, da li smo u međuvremenu na ovom topiku dobili odgovor na pitanje, zbog čega se plemeniti termin "sharing" odnosi na biznis modele Ubera i sličnih striktno profitno orijentisanih korporacija?

 

U vezi Italije - dvojica taksista u Rimu nisu želeli da nas voze kada smo im rekli da idemo u urgentni centar. Treći je prihvatio.

Edited by pacey defender
Link to comment

Pa da, linkovao sam ja već... "share the scraps economy".

 

Moja glavna "tema" je da većina ljudi koji zagovaraju ovakve forme ekonomskog organizovanja u stvari ne poseduju lično iskustvo života na neizvesnom, nesigurnom i varijabilnom - a gotovo konzistentno nedovoljnom - prihodu. Moja motivacija nije prevashodno krstaški pohod na bogatune, smatram da je sasvim u redu da ljudi budu adekvatno nagrađeni za svoj rad.

 

Međutim, neka crta s donje strane mora da se povuče, a suprotna situacija nije dobra ni za koga (ne samo za "radno siromašne"). Reich, koga sam linkovao ovde, a i više puta ranije, kao i Jaron Lanier, koji me je najviše inspirisao, sami uveliko pripadaju 1%. Ne govore oni ove stvari zbog svog interesa, a čak ni ja (mada mi je prekarijat malo isuviše blizu ovih dana). Čak i neki milijarderi su stavili prst na čelo i zapitali se...

Link to comment

Izvinjavam se, da li smo u međuvremenu na ovom topiku dobili odgovor na pitanje, zbog čega se plemeniti termin "sharing" odnosi na biznis modele Ubera i sličnih striktno profitno orijentisanih korporacija?

 

U vezi Italije - dvojica taksista u Rimu nisu želeli da nas voze kada smo im rekli da idemo u urgentni centar. Treći je prihvatio.

 

mislim da je ideja da se "dele" podzaposleni resursi. tako si u ranijim danima cesto mogao da citas kako su u americi kola 90% vremena na parkingu, tj koriste ih ljudi oko sat dnevno. tako su car sharing services trebalo da budu alternativa imanju kola, ne taksiju. pa onda vise ljudi "deli" jedna kola. takodje rani izrazi koji su se koristili su peer-to-peer economy (Landing Club ili AirBnB recimo) ili collaborative consumption. Danas se za uber najcesce koristi termin "on demand service", koji adekvatnije opisuje tu konkretnu uslugu. 

 

evo, sad sam pogledala da i wiki ima clanak o tome:

https://en.wikipedia.org/wiki/Sharing_economy

Link to comment

Pa, dele se... mrvice.  :fantom:

 

ovo trenutno barem nije tacno. trenutno se trosi novac investitora na subvencionisanje usluge, i dobitnici su vozaci koji zaradjuju vise nego taksisti (i narocito vise nego zaposleni u mekicu) i putnici koji imaju jeftiniji servis. gubitnici su kratkorocno mozda taksisti (osim u slucaju da je kolac toliko veci da ima vise posla za sve kao u SF), dugorocno cemo da vidimo ko ce ostati da drzi kesu, verovatno sekundarni investitori.

Link to comment

 

Međutim, neka crta s donje strane mora da se povuče, a suprotna situacija nije dobra ni za koga (ne samo za "radno siromašne"). 

resenje je u universal basic income, a ne u odrzavanju statusa quo sa bullshit jobs. noskic je u pravu.

Edited by rajka
Link to comment

takodje volela bih da pocnu da se pojavljuju kooperative ovoga tipa. znaci kao uber ili handy samo co-op, to bi mogao da bude game changer.

Link to comment

pa ako pogledas u poslednjih 100 godina takse i porezi (i po drugoj strani socjalni transferi) se stalno povecavaju, tako da to ne bi bilo nista novo. i u vecini razvijenih drzava postoji taj min income koji ljudi na socjali dobijau. po drugoj strani udeo zaposlenih u stanovnistvu pada, i sada u skoro svim razvijenim drzavama na 40-50%, znaci vec sada vecina ljudi ne zivi od svog rada. Ako bi poceli da radimo na UBI-ju to bi samo priznalo tu stvarnost koja je vec tu nekako.

Link to comment

Pa da, ali to onda znaci preimenovanje socijale u universal basic income. Pri tom zbog opadanja zaposlenog stanovnistva, i zbog opadanja plata generalno, s jedne strane teg za socijalu je sve veci ali se i naplacuje iz sve manje mase. Mislim super je sto cemo da priznamo stvarnost i onda  ljudima isplatimo sadasnju socijalu ili cak i manje, ali sa fensijim imenom.

Link to comment

Njemu treba plastika, i to sada, ovde, a za ekologiju tough luck. In the long run,we are all dead.

 

Čelik je takođe vrlo toksičan, aluminijum košta, plastika košta, bila kvalitetna ili nekvalitetna, ma koliko kvalitetan materijal troši se propada i stari. Sve je u dinamici i ekologija je zemljama koje prolaze kroz industrijsku revoluciju poslednja rupa na svirali, kao i svojevremeno u Engleskoj u toku prve industrijske revolucije.

 

To je vrhunac neodgovornog ponašanja prema potomcima. Možda ne bi trebalo da postoji desetine/stotine proizvođača/brendova za jednu istu stvar? Tržište i ekonomija postoje zbog nas, a ne obrnuto. U ekonomskim modelima ne figurira II zakon termodinamike, kao da je privredna aktivnost izuzeta od njega.

 

Ne možemo da budemo u fazonu "e jbg, to e to, ćao zdravo planeto, ajmo sad na druge da nastavimo sa istom praksom".

Edited by miki.bg
Link to comment

Pa da, ali to onda znaci preimenovanje socijale u universal basic income. Pri tom zbog opadanja zaposlenog stanovnistva, i zbog opadanja plata generalno, s jedne strane teg za socijalu je sve veci ali se i naplacuje iz sve manje mase. Mislim super je sto cemo da priznamo stvarnost i onda  ljudima isplatimo sadasnju socijalu ili cak i manje, ali sa fensijim imenom.

pa ne, ali informisi se sama ako hoces, dosta se ljudi bavi time, ima gde da se procita.

Link to comment

... dobitnici su vozaci koji zaradjuju vise nego taksisti...

Koliko vidim po netu, ovo je topik prilične debate i mišljenja o tome koliko oni stvarno zarađuju (i u vezi s time, koliki su im stvarno troškovi koje Uber ne pokriva) variraju u rasponu od skoro 3x. Pri čemu je ono na gornjem delu raspona pristojno i zaista nisu "mrvice", a ono s donje strane opsega ne izgleda bajno.

 

(Tačno je da svakako zarađuju više od zaposlenih u McDonaldsu u USA, ali to ne znači da su se usrećili, pošto je poznato da zaposleni u McD tamo moraju da ponekad prime i socijalnu pomoć, bez obzira što rade. Što je definicija working poor).

 

PS. Slažem se za basic income, o tome smo već pričali.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...