Jump to content
IGNORED

Sharing economy - ko deli vredi


Eraserhead

Recommended Posts

Koliko vidim po netu, ovo je topik prilične debate i mišljenja o tome koliko oni stvarno zarađuju (i u vezi s time, koliki su im stvarno troškovi koje Uber ne pokriva) variraju u rasponu od skoro 3x. Pri čemu je ono na gornjem delu raspona pristojno i zaista nisu "mrvice", a ono s donje strane opsega ne izgleda bajno.

 

(Tačno je da svakako zarađuju više od zaposlenih u McDonaldsu u USA, ali to ne znači da su se usrećili, pošto je poznato da zaposleni u McD tamo moraju da ponekad prime i socijalnu pomoć, bez obzira što rade. Što je definicija working poor).

 

PS. Slažem se za basic income, o tome smo već pričali.

 

da, kod ubera konkretno, izgleda da dosta zavisi od trzista i vremena kada vozis. nego javljam se da stavim ovo, nisam jos procitala, ali kazu da super pise:

 

https://www.vice.com/read/driving-uber-as-an-iraqi-war-veteran

Link to comment
  • Replies 552
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    93

  • Indy

    58

  • Tribun_Populi

    50

  • Prokleto Djubre

    36

ovo je prije svega dobro parce creative nonfiction-a. steta sto nemamo topik za taj zanr :)

 

(kako se na srpskom kaze 'creative nonfiction'?)

Link to comment

sad sam procitala, stvarno sjajno pise, nadam se da ce uspeti kao pisac. 

 

sada mi se naslo u tviteru:

 

http://www.theglobeandmail.com/globe-drive/adventure/red-line/how-uber-is-ending-the-dirty-dealings-behind-torontos-cab-business/article25515301/

 

 

But one of the most compelling investigative projects was right under my nose, in the Toronto taxicabs that I rode in so often on my way to assignments. I discovered that almost none of Toronto’s city-issued taxi licenses – known as “plates” – were in the hands of working cab drivers. Instead, they were held by people who made others pay to use them.

Among the key players was Mitch Grossman, a businessman whose family had collected more than 100 plates. These plates gave Grossman a pharaoh’s power.

If a driver wanted to use one of his family’s plates, Grossman could force him to buy an overpriced car from his sales operation, finance it through a family firm called Symposium Finance (where rates reached 28 per cent) then join Royal Taxi, the Grossman family’s taxi brokerage.

To get around the municipal bylaw against plate leasing, Grossman forced the driver to put the car he had just purchased in the name of one Grossman’s companies, so the names on the plate and the car matched. Not one of the licenses held by Grossman and his family were in their own names. Instead, they were held by companies, most of them numbered. (By doing more than 1,500 corporate searches we determined who was actually behind Toronto’s taxi licenses.)

Other taxi plate holders included an airline pilot, a dentist, investors who lived in Florida and Israel, and estates that had inherited the licenses after the holder died. The problems created by the plate system were mind-boggling. At least 30 per cent of the industry’s revenues went to people who did nothing but milk income from their licenses.

 

ovo je isto ono sto je neko opisivao za new york. znaci i u najmanje korumpiranim zemljama taksi biznis je zimbabveanski nivo korupcije. ne bi cudilo ni da je tako u parizu i da su one proteste organizovali mafijasi koji vode taj biznis, a da su taksisti tu pijoni.

 

sto se tice toronta, ne volim kada sam zlobna, ali nije da mi nekako nije milo sto su neki izgubili lovu na ovim "investicijama".

Edited by rajka
Link to comment

Potpuno ista priča u Istanbulu. Stravično skupe dozvole koje probrana ekipa bukvalno drži kao commodities i rentira taksistima koji po parama koje im na kraju ostanu ne mogu čak ni u srednju klasu da se ubroje.

Link to comment

Ne znam kako je u Istanbulu, ali tržište taksi dozvola je biznis kao i svaki drugi (ne razlikuje se od tržišta, ne znam, kafića). Jedan od razloga zašto ljudi kupuju te dozvole je izgled da će na njima zaraditi (tj. da će im cena rasti), a verovatni razlog visoke cene je (pretpostavljam) to što ih ima ograničeni broj. Takođe, jedna od glavnih stvari kod prodaje tih licenci je to da iza njih (tj. iza taxi regulacije) stoji država. Tako da se može razumeti da se određene grupe veoma uznemire kada se pojavi neko ko te regulacije, državu i komplet tržište dozvola hoće da eskivira. (Ovo nije ništa u odbranu taxija a protiv ubera, samo želim da kažem da taksisti sami kao takvi nisu u ovome nužno bad guys...)

Link to comment

Vest koja "slučajno" gađa u srž problema (kako ga ja vidim)... Startup zvani Homejoy (povezuje čistače sa onima kojima trebaju usluge čišćenja) je propao, pošto su 4 tužbe rešene protiv njih na sudu.

 

Tužbe su (slično nedavnom slučaju sa Uberom) bile od strane pojedinaca koji su tražili da im se da status zaposlenog umesto statusa kontraktora.

 

U najkraćem, ako ja angažujem kontraktora, sve što su mi obaveze je da mu platim za tu dogovorenu uslugu. Ništa više.

 

Što možda negde u nekom nivou puke teorije zvuči i OK (kao što neki vole da misle), međutim kada se radi o slabo plaćenim poslovima ne funkcioniše dobro.

 

Kontraktori su nekad imali više smisla kao osobe angažovane za "one off" posao (recimo, treba da mi se betonira staza ispred garaže - angažujem kontraktora, platim 500 dolara, doviđenja, ne vidimo se više - osim ako mi treba još betoniranja.) Ono što se desilo je da je taj sistem praktično zloupotrebljen te se sada kontraktori angažuju na de facto stalno, a pritom nemaju većinu (ili nijedan) od benefita koji tradicionalno pripadaju zaposlenima.

 

Bliskost biznis lidera sa političarima je ovde pomogla - ja se sećam vremena kada su postojale uredbe koje su ograničavale vreme takve vrste rada na npr. godinu dana (potom bi se taj radnik automatski preveo u stalno zaposlenog). To je u međuvremenu - puf - nestalo! Objašnjenje je, kao i uvek u superkapitalizmu, pa to generiše poslove, manja je nezaposlenost... Sure thing... Ako se i oni sa jednocifrenim brojem sati rada nedeljno broje kao "zaposleni".

Link to comment

Ne znam kako je u Istanbulu, ali tržište taksi dozvola je biznis kao i svaki drugi (ne razlikuje se od tržišta, ne znam, kafića). Jedan od razloga zašto ljudi kupuju te dozvole je izgled da će na njima zaraditi (tj. da će im cena rasti), a verovatni razlog visoke cene je (pretpostavljam) to što ih ima ograničeni broj. Takođe, jedna od glavnih stvari kod prodaje tih licenci je to da iza njih (tj. iza taxi regulacije) stoji država. Tako da se može razumeti da se određene grupe veoma uznemire kada se pojavi neko ko te regulacije, državu i komplet tržište dozvola hoće da eskivira. (Ovo nije ništa u odbranu taxija a protiv ubera, samo želim da kažem da taksisti sami kao takvi nisu u ovome nužno bad guys...)

Da se razumemo, ja nisam nikakav Uberfan (štaviše, prezirem lowcost koncept i to ne samo u taksi prevozu) ali mislim da koliko god da Uber zloupotrebljava manjkavosti postojećeg sistema, toliko ga zaloupotrebljavaju i ovi trgovci dozvolama. Taksi dozvole svakako nisu smišljene da bi bile investicioni commodity a to se desilo samo zbog toga što je nekom palo na pamet da ograniči njihov broj. Svako dete bi moglo da predvidi ishod. Broj npr. kafića u nekom gradu nije ograničen, svako može da otvori bircuz ako ispuni propisane standarde (sanitarne, administrativne itd.) Ali ako bi nekom palo na pamet da ograniči broj dozvola za točenje pića na npr. hiljadu u celom gradu, istog trenutka bismo dobili mafiju koja bi čitavu stvar prebacila na teren sivih investicija koje bi čak trebalo da budu ilegalne (mislim, jedna porodica koja drži sto dozvola i uopšte se ne bavi tim poslom nego samo skida kajmak koji postoji jer je ponuda silom ograničena i veštački spuštena ispod potražnje - to je po meni klasičan primer ilegalne trgovine).

 

Preneseno na taksiste: propisi i standardi - da; ograničenje broja dozvola - ne. Lepo propišeš standarde za taksi vožnju (tip vozila, starost vozila, ispravnost, opremljenost, oznake, ispit za vozača) i svako ko ih ispuni dobije dozvolu da taksira. Pa ako bude milion taksista na ulicama NYC, so be it - ali da svi imaju iste početne pozicije i naravno obaveze prema državi i lokalnoj upravi. Uber tu ne bi bio potreban jer bi vrlo brzo krenulo takmičenje u kvalitetu i inovacijama, uključujući aplikacije, ocenjivanje vozača itd. Sav ovaj spektakl koji sada imamo potiče od ograničenja broja dozvola čiji je jedini efekat to da se neki tutumraci nenormalno bogate trgujući istim dok na drugoj strani putnici trpe usled nedovoljne ponude koja automatski vuče kvalitet i brigu o mušterijama na dno. Tu je samo pitanje vremena kada će se pojaviti neki Uber da ulovi šta može u mutnom.

Link to comment

Preneseno na taksiste: propisi i standardi - da; ograničenje broja dozvola - ne. Lepo propišeš standarde za taksi vožnju (tip vozila, starost vozila, ispravnost, opremljenost, oznake, ispit za vozača) i svako ko ih ispuni dobije dozvolu da taksira. Pa ako bude milion taksista na ulicama NYC, so be it - ali da svi imaju iste početne pozicije i naravno obaveze prema državi i lokalnoj upravi. Uber tu ne bi bio potreban jer bi vrlo brzo krenulo takmičenje u kvalitetu i inovacijama, uključujući aplikacije, ocenjivanje vozača itd. Sav ovaj spektakl koji sada imamo potiče od ograničenja broja dozvola čiji je jedini efekat to da se neki tutumraci nenormalno bogate trgujući istim dok na drugoj strani putnici trpe usled nedovoljne ponude koja automatski vuče kvalitet i brigu o mušterijama na dno. Tu je samo pitanje vremena kada će se pojaviti neki Uber da ulovi šta može u mutnom.

 

nisu gradske ulice beskonacnog kapaciteta pa da svako ko pozeli izleti da se nudi kao taksista.

 

upravo se ovih dana vodi bitka™ u njujorku. gradonacelnik de blasio predlaze stand-by za uber do avgusta 2016. 

do tada bi uber mogao da dodaje samo 1% godisnje na postojeci broj vozila

 

"New Yorkers deserve a real examination of whether Uber drivers are treated fairly; whether customers are protected against discrimination; whether Uber and other for-hire services will provide accessibility for the disabled, which they don't do reliably today; and whether New York City streets will become even more clogged as tens of thousands more vehicles enter the market," said First Deputy Mayor Tony Shorris in a statement.

 

iz ubera su odgovorili agresivno (to im je kao stil) tako sto su u aplikaciju ubacili de blasio tab. koji na upit za lokaciju pokazuje imaginarno dodatno cekanje na vozilo ili nedostatak istog.  :isuse:

 

1344708056969999025.jpg

Edited by Takeshi
Link to comment

funny part is - drzavni prihod od taxista, a sada I ubera je prilicno neutralan; ni vise ni manje/US/

taxisti kao independent contractors, штимују zaradu na dole - naravno, plate obavezni ss/medicare a saveznu&drzavnu taxu na zaradu sto manje ili ideally zero e.g. zaradio je $36k nakon sto je platio yada yada yada a prijavio samo npr. 18k = zero porez

slicno /ce biti ili vec jeste/ sa uberovcima pogotovo sto oni I zaradjuju manje pa mozda I nema potrebe da lazu oko prihoda

ukratko, I jedni I drugi plivaju u istoj barustini&kolju se oko iste pizza pie => drzavni prihodi isti

 

cenim razmisljanja gorenavedenog PTSD/Iraq war veterinarian™ uberovca - makes me feel all warm&fuzzy inside kad znam kakvi mentally sound vozaci nas voze:), ipak preporucujem kvalitetnije&informativnije stivo http://citypaper.net/uberdriver/

Link to comment

nisu gradske ulice beskonacnog kapaciteta pa da svako ko pozeli izleti da se nudi kao taksista.

 

Nisu gradovi beskonačnog kapaciteta ni za pekare, restorane, frizerske salone... pa niko ne ograničava njihov broj specijalnim dozvolama koje se malte ne valjaju na crnoj berzi. Postoje propisi i standardi za sve te usluge i svako ko želi može da se oproba. Kada se tržište zasiti, kreće ispadanje iz igre, najbolji i najjači će ostati i to je to. Taksi prevoz treba da bude mali biznis kao i svaki drugi - regulisan i podložan kontroli/inspekciji, ali ne treba da predstavlja administrativnu privilegiju jer od toga korist ima samo uzak krug mutikaša dok su korisnici i pružaoci usluga kolektivno na gubitku. Troškovi su im veći, kvalitet opada i uvek će biti nekog ko utrčava sa strane da mazne parče dobro čuvanog kolača. Pre Ubera to su bili piratski taksisti čiji broj si uz malo cimanja mogao lako da nabaviš od nekog pouzdanog. Sad imaš Uber koji je manje-više piratski taksi sa aplikacijom, a sve to potiče isključivo od nečije genijalne zamisli da taksi prevoz treba da osmišljava i operativno vodi država umesto da samo propiše okvir unutar kojeg bi stvar funkcionisala slobodno.

Link to comment

nisu gradske ulice beskonacnog kapaciteta pa da svako ko pozeli izleti da se nudi kao taksista.

 

upravo se ovih dana vodi bitka™ u njujorku. gradonacelnik de blasio predlaze stand-by za uber do avgusta 2016. 

do tada bi uber mogao da dodaje samo 1% godisnje na postojeci broj vozila

 

 

iz ubera su odgovorili agresivno (to im je kao stil) tako sto su u aplikaciju ubacili de blasio tab. koji na upit za lokaciju pokazuje imaginarno dodatno cekanje na vozilo ili nedostatak istog.  :isuse:

 

1344708056969999025.jpg

 

nisu gradske ulice beskonacnog kapaciteta pa da svako ko pozeli izleti da se vozi sopstvenim kolima. :)

 

 

Beowl objasnio u nekoliko poslednjih postova sta je ovde problem. 

Link to comment

Bukvalno nemam sta da dodam na Beowljevo poentiranje, ali mi je ova Indijeva misao izuzetno interesantna jer je gledam uzivo i do sada mi nije palo na pamet da se radi o istoj stvari. Moguce da je Srbija jos jednom odlucila da bude avangarda u nacinu na koji jebe svoje podanike, ali ovo sa izmestanjem radnika na podrucje kontraktora je nesto sto je poznato svakome u IT industriji kod nas.

Znaci sema je sledeca - kad dodjes da se zaposlis u nekoj firmi, oni ti pomognu da otvoris agenciju. Agencija podrazumeva da nisi u PDV sistemu nego oporezovan pausalno sto nekome ko nema potrebe za kupovinom unutar PDVa nista ne smeta. I kad se to obavi, tvoja licna firma potpise ugovor sa firmom u kojoj si zeleo da se zaposlis (naravno, taj ugovor ne podrazumeva apsolutno nikakva prava).

Sta imamo kao rezultat - svi prijavljuju platu na neke male pare, najcesci savet je da ne ides bas na minimalac da ne podizes previse obrva, ali ja sam recimo to stavio na 40 000 dinara i tako je vec godinama. Sve pare koje legnu na racun tvoje agencije se dizu s banke pod stavkom "po sitnim troskovima" i ne zahtevaju opravdavanje troskova (posto niko nije u PDVu). Ovo moze da funkcionise do odredjene godisnje maksimalne sume nakon koje ulazis u PDV, ali se to izbegava otvaranjem slicnih agencija na rodjake. Znaci ljudi koji zaradjuju daleko vise od proseka ne vracaju novac u budzet kako je to sistem zamislio i kupe sav kajmak za sebe.

Ali... razmislimo malo sire. Za sada su se ovoga prihvatile IT firme koje na taj nacin izbegavaju visoke poreze na dohodak i dobijaju mogucnost da dobiju kompetitivne cene za autsorsing. Dobar broj njih ne bi ni dosao da nije te sanse, pa mozda mozemo racunati da nije previse toga ni izgubljeno. Sta cemo kad svi vlasnici provale da tako mogu imati radnike bez prava i sa znatno smanjenim izdacima? Mozda se to negde i desava, a ja samo nisam u toku. Ne vidim sta sprecava vlasnika prodavnice da zaposli kasirkinu agenciju na poslovima "kasirskog menadzmenta" i da efektivno ona prestane biti zaposlena sa svim pravima koja idu uz to. Deluje kao veoma zajebana buducnost, a kad je Indy opisao potpuno istu situaciju ucinilo mi se da je veoma izvesno vidim. Hej, svi cemo biti kapitalisti vlasnici firmi! To sto nase firme nece biti nista drugo nego ugovori o odricanju od bilo kakvih prava nece biti toliko znacajno.

 

P. S. Pre neki dan sam prvi put razgovarao s covekom koji uopste ne zeli da se bavi tim trikom. Razlog? Ima kontakte u drzavi i moze da dobije smanjenje poreza na sve plate na ime nekakve razvojne sanse ili slicne pizde materine. On moze da da 1000 evra platu i da ne plati porez na nju. Znaci jedina alternativa izigravanju pravila je visoka korupcija kako se cini.

Link to comment

I MK Group plaća zappslenima minimalac. Ko zna ko još.

 

To je sve tako nedostojno. Tužna sam.

Jedino štome raduje je da je prosečna plata veća od zvaničnog podatka.

Link to comment

Ima i ono da se deo plate vraca gazdi, ili da gazda skida ovoliko ili onoliko na konto toga sto je napravljena steta.

btw, kako se broji ono oduzimanje od plate za "disciplinske" prekrsaje, jel to znaci da je i bruto iznos i svi doprinosi umanjen taj mesec? prosto kao promena plate zataj mesec, ili?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...