Jump to content
IGNORED

Sharing economy - ko deli vredi


Eraserhead

Recommended Posts

NIsam ja neki pobornik regulacije radi regulacije, pogotovu se slažem da treba uvoditi konkurenciju gde je god i u kojoj god je moguće meri uvesti je, a ovde to jeste slučaj. Ali 'ajmo da budemo pravični pa da razjasnimo sledeće, uopšte ne zalazeći da li je limitiran broj vozila i pod pretpostavkom da svako ko ispunjava nabrojane uslove može da se bavi tom vrstom posla - da li je nužno :

 

a) da vozilo koje obavlja prevoz bude registrovano kod javne vlasti za tako nešto tj. da neki gradski organ zna da se njime obavlja prevoz putnika,

b) vozač bude osposobljen za to (odgovarajuća vozačka dozvola, lekarski pregledi na 6 meseci itd.),

c) vozač bude osiguran od profesionalne odgovornosti i za eventualnu štetu koja nastane putniku,

d) se poštuje režim stajališta koja propiše grad.

 

Ako jeste, onda to mora da važi za sve pa i za Uber, a čisto sumnjam da će firma poslovati u takvim okolnostima i biti jeftinija. Ako nije, onda treba deregulisati i taksiste, pa kome kako. I sad, dokle god Uber krši ovo gore, za mene će biti nelojalna konkurencija.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment
  • Replies 552
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    93

  • Indy

    58

  • Tribun_Populi

    50

  • Prokleto Djubre

    36

uberTM:

- ne koristi stajalista, posto je u pitanju car service, koji se unapred bookira

- vozac jeste osiguran (do $1M, isto je i sa AirBnB)

- vozac mora da ima vozacku dozvolu. u US ne postoji koncept lekarskog pregleda za voznju, samo ti pogledaju vid tamo na pultu u DMV kada vadis dozvolu

- za ovo ne znam, da li car service vozila trebaju da budu negde registrovana (govorim o US), ali uber legalno funkcionise kao car service, po pravilima po kojima sve car service firme rade.

 

s tobom je jako tesko komunicirati, posto potpuno ignorises kada ti se objasni kako uber funkcionise, i nastavljas jedno isto.

Edited by rajka
Link to comment

ali evo primera gde zaista krse zakon:

 

 

 

Uber picked up a substantial fare in California on Wednesday when a judge fined the taxi-alternative company $7.3m (£4.7m, A$9.9m) for refusing to give state regulators information about its business practices, including accident details and how accessible vehicles are to disabled riders.

 

i tu su zasluzeno kaznjeni. samo ovo nema veze sa on-demand car service komapnijama kao konceptom i zakonitosti istih, nego sa konkretno uberom kao kompanijom koja je prekrsila zakon.

Edited by rajka
Link to comment

 

 

godinama me uništavaju oni što rade ''isto za 3x manje pare''

 

 

Ne uništavaju samo tebe, evo kugla je u sezoni umiranja zato što su nam način života skrojili oni koji ne vode računa o racionalnoj potrošnji i racionalnom raspolaganju resursima.

 

Cena je ekološki parametar i to najvažniji. Takođe, cena u svojoj strukturi mora da sadrži mnogo elemenata koji su univerzalni za proizvode. Ti elementi moraju da uključuju sve ono što životni vek proizvoda nosi u sebi - cenu razvoja nove generacije, cenu uništavanja otpada koji generisan zamenom, cenu svih mera koje moraju da budu preduzete kako bi se tokom proizvodnje i eksploatacije smanjilo zagađenje ove sjebane kugle. Takođe, cena u sebi mora da sadrži i porez iz koga se kasnije finansiraju mnoge vitalne funkcije društva.

 

Insistiranje na tržišnoj utakmici i deregulaciji dovodi do isključenja mnogih obaveznih delova cene, dok u njoj ne ostanu samo neizbežnii troškovi proizvodnje i profit. Kako bi se smanjili troškovi proizvodnje, neophodno je kontinualno snižavati cene resursa, od kojih je jedan deo neobnovljiv, kao što je neophodno kontinualno snižavati cenu ljudskog rada. Time se kreira i tražnja za taj cenovni nivo, zato što ucenjeni ljudi sa prihodima koji nisu dovoljni za racionalnu potrošnju ulaze u začarani krug stalnog obaranja cena proizvoda i samim tim i cene svoga rada.

 

Generalno, povećavanje potrošnje kroz snižavanje cena, zagađuje zemlju i nosi sa sobom troškove koji na kraju moraju da budu podmireni iz budžetskih sredstava. Sve u svemu, duplo golo. Nažalost, svetu je potrebna krvoločna regulacija, a mladost mi prođe u traženju više i više slobode. Opet nažalost i kada se reguliše, uradi se to na pogrešan način i iz pogrešnih razloga. Prežveće samo bubi šarbe.

Edited by Braća Strugacki
Link to comment

s tobom je jako tesko komunicirati, posto potpuno ignorises kada ti se objasni kako uber funkcionise, i nastavljas jedno isto.

 

Pa ne zanima me kako funkcioniše u US, zanima me kako bi funkcionisao u Srbiji obzirom na domaće propise (koji traže posebno osiguranje, poznavanje grada™, obavezne sistematske preglede svakoga ko obavlja javni prevoz putnika, određeni broj godina iskustva u vožnji, registrovanu preduzetničku radnju ili ugovor o radu sa taksi kompanijom itd.)

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Ne uništavaju samo tebe, evo kugla je u sezoni umiranja zato što su nam način života skrojili oni koji ne vode računa o racionalnoj potrošnji i racionalnom raspolaganju resursima.

 

Cena je ekološki parametar i to najvažniji. Takođe, cena u svojoj strukturi mora da sadrži mnogo elemenata koji su univerzalni za proizvode. Ti elementi moraju da uključuju sve ono što životni vek proizvoda nosi u sebi - cenu razvoja nove generacije, cenu uništavanja otpada koji generisan zamenom, cenu svih mera koje moraju da budu preduzete kako bi se tokom proizvodnje i eksploatacije smanjilo zagađenje ove sjebane kugle. Takođe, cena u sebi mora da sadrži i porez iz koga se kasnije finansiraju mnoge vitalne funkcije društva.

 

Insistiranje na tržišnoj utakmici i deregulaciji dovodi do isključenja mnogih obaveznih delova cene, dok u njoj ne ostanu samo neizbežnii troškovi proizvodnje i profit. Kako bi se smanjili troškovi proizvodnje, neophodno je kontinualno snižavati cene resursa, od kojih je jedan deo neobnovljiv, kao što je neophodno kontinualno snižavati cenu ljudskog rada. Time se kreira i tražnja za taj cenovni nivo, zato što ucenjeni ljudi sa prihodima koji nisu dovoljni za racionalnu potrošnju ulaze u začarani krug stalnog obaranja cena proizvoda i samim tim i cene svoga rada.

 

Generalno, povećavanje potrošnje kroz snižavanje cena, zagađuje zemlju i nosi sa sobom troškove koji na kraju moraju da budu podmireni iz budžetskih sredstava. Sve u svemu, duplo golo. Nažalost, svetu je potrebna krvoločna regulacija, a mladost mi prođe u traženju više i više slobode. Opet nažalost i kada se reguliše, uradi se to na pogrešan način i iz pogrešnih razloga. Prežveće samo bubi šarbe.

Jako lijep post.

 

Par opservacija, iako ce nedvojbeno dovesti do jednog od vec prezvakanih oblika kapitalizam vs. socijalizam rasprave.

 

Bold1: trzisna utakmica ne mora iskljucivati regulaciju. Totalna cijena koju ti opisujes je moguca, ali treba spojiti licnu odgovornost za negative market externalities. Primjer, kad bi vlasnik nuklearne eletrane bio (licno, a ne kao korporacija) krivicno i materijalno odgovoran za posljedice katastrofe, mozda bi preuzeo potrebne mjere zastite, a mozda znajuci da se ne moze prabaciti taj riziki i odgovornost na drustvo, ne bi ne otpocinjao gradnju.

 

Bold2: to ti je cista Marxova teorija o radu, i sa njom su se dosta dobro vec razracunali drugi, tako da ne bih puno o tome.

 

No, slazem sa da je ideja o beskonacnom rastu kroz rast potrosnje nemoguca na fizicki ogranicenoj planeti. Pitanje je samo kad ce se doseci limit, ili da li je limit moguce pomjerti (na Mars, recimo). Nade da ce se ljudi kao vrsrta odjednom urazumiti nakon sto se nisu za 20,000 godina, nemam.

Link to comment

to ti je cista Marxova teorija o radu, i sa njom su se dosta dobro vec razracunali drugi, tako da ne bih puno o tome.

 

Izvinjavam se što se mešam, ali ne vidim poklapanje u citiranom postu i ovome što pišeš, pa ako bi moglo malo pojašnjenje?

Link to comment

Kad sam vec dobrano off topic, samo da jos malo dodam:  padanje cijena je pozeljno. Da nije tako, sad bi jos uvijek zivjeli u zemunicama, i ne bi mi jeftina struja i internet omogucavali da ovdje mlatim praznu slamu :-)

Link to comment

Ne znam kako mozete pomiriti te dve strane u glavi. Takodje ako moze neko od vas sto ne volite jeftino da ostane u istom logickom sklopu i da odgovori ima li neki razlog na primer da taksisti ne moraju ici 4 godine u taksi skolu za licencu. I da moraju imati automobil ne losiji od Audija 6? Zasto ne bismo regulisali tako?

Link to comment

Nemaš pare, tj imaš ih malo, odeš u kinesku radnju i kupiš crevo za tuš koje košta 200 dinara. Dovoljno je jeftino da pomisliš - ok, ako i ne bude trajno, bar sam ga platio malo.

 

30-90 dana kasnije to isto crevo je puklo i neupotrebljivo je. Za izradu tog creva je upotrebljeno npr 120 grama različitih materijala. Potrošeno je X energije da se proizvede i doveze. Tamo daleko, neko ga je proizveo ne vodeći računa da li su plastfikatori kancerogeni, gde ispušta otpadne vode bez tretmana i da li mu radnik vidi sunce ikad. Upotrebljeni materijali završavaju na prokletom đubretu, koga ima stravično mnogo.

 

Sumirano, tebe je crevo koštalo 200 dinara, a ostale, uključujući i tebe, još određenu, ali nedefinisanu sumu novca, ali pošto je ne plaćaš direktno, pa ono, rešiće to već neko.

 

Da neko slučajno ne pomisli da imam nešto protiv dalekih zemalja, može tako da se analizira bilo koji proizvod i otpad koji generiše, kao i posledice koje se time stvaraju.

 

Koliko je monitora, računara, mobilnih telefona i sličnog proizvedeno, koliko je to enerije i resursa pojelo, a gde su sada. Eto, srećom sada je jeftino i dostupno.

 

Ja ne volim jeftino po svaku cenu, iako inače ne volim da plaćam mnogo i nemam problem da pomirim te dve stvari u glavi. 

 

On topic, taksisti danas jedva preživljavaju u Srbiji. Mnogi imaju kola pod kreditima, plaćaju socijalno, penziono i porez. moraju da plaćaju održavanje automobila, da rade servise i kupuju gorivo. U jednom periodu je dozvoljeno da se namnože preko limitiranih brojeva, lako je pretpostaviti zašto. Ako postoji način da voze jeftinije, znači da moraju da snize vrednost neke od promenljivih, a to je u ovom slučaju njihov rad. Ako spuste cenu za oko 20%, to im obara prihode, grubo, za oko 40%. Što opet znači da umesto npr sadašnjih neto 50-60.000 zarađuju 30-36000 dinara. Ostalo ne mogu da smanje - socijalno, penziono i porez su fiksni, kao i troškovi kola.

 

Gde će to uberaši da uštede da bi išta zaradili, a pružili nama jeftinu vožnju?

Link to comment

 

Ja ne volim jeftino po svaku cenu, iako inače ne volim da plaćam mnogo i nemam problem da pomirim te dve stvari u glavi. 

 

 

Ja zaista mislim da je tebi konfuzija u glavi. Ima skupo, ima jeftino, ima izmedju. Ti ne volis jeftino a ne volis da platis???

 

 

Gde će to uberaši da uštede da bi išta zaradili, a pružili nama jeftinu vožnju?

 

Ne znam sto se to tebe tice osim ako nisi planirao da radis za uber

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...