Jump to content
IGNORED

Sharing economy - ko deli vredi


Eraserhead

Recommended Posts

Sad ce se problem uspesno resiti lobiranjem za menjanje regulative, jel tako rajka? Kome trebaju invalidi, sigurno samo smanjuju cash flow. Pocinjem da razmisljam kao pravi entrepreneur.

 

da, posto ja sve vreme ovde, a i inace zagovaram diskriminacija invalida, ima smisla da ovaj post naslovis na mene. mislim, mogao si taj post i da stavis bez spominjanja mene i nista ne bi izgubio na informativnoj vrednosti, ali bilo jace od tebe, a?

Link to comment
  • Replies 552
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    93

  • Indy

    58

  • Tribun_Populi

    50

  • Prokleto Djubre

    36

Naslovljen je na tebe zato sto si ti ovde zagovarala tezu da je ok da firme rade sta hoce i da onda naknadno lobiraju da se pravila prilagode njima. Slucaj je indikativan za to da Uber nema nameru da ispostuje nijedno pravilo, pa cak ni ona za koje bi se vecina ovde slozila da su neophodna. Ko jebe taksiste i pravila koja regulisu ko sme, a ko ne da vozi - sve je to u interesu boljeg i efikasnijeg trzista. Ko jebe invalide ... ups ne, to nije dobro. Ali to se desava kad pristanes na to da se pravila na tako sirov nacin menjaju.

Link to comment

nisam zagovarala tezu koju mi podmeces. necu traziti da mi dokazujes u kom postu sam zagovarala da je ok da firme rade sta hoce, ako je tako come across odmah prihvatam da je moja greska, i da nisam iskomunicirala valjano ono o cemu sam pisala. 

 

ipak, da mi impliciras da zagovaram diskriminaciju invalida je dzukacki.

Link to comment

shvatam da je ovo pokusaj duhovitosti, ali da bi imali lose ocene morali bi da obave voznju. ovde je problem sto ih uopste ne primaju u kola. verujem da je to problem i u srbiji sa obicnim taksistima, da ne prime nekog sa psom vodicem ili sa kolicima. sta vise, nije da samo verujem na slepo, nego znam za konkretne slucajeve. u americi barem imaju recourse u obliku suda i masnog settlementa, u srbiji jbga, mogu da sede u kuci, koji ce napolje.

Link to comment

ma jebes invalide so to speak naravno, nego zasto normalni™ hipsteri mora da placaju tzv. surge pricing i.e. ponesi teglu vazelina jer je ubre podigao cene pet puta = $10 ride ce te kosta $50?

kazu surge ce ti obezbedi faster ride kad ti treba - oce курац, sve sto radi je kanalise vozace tamo gde je surge I musterije nose vazelin, a tamo gde nije - јепте сe

ali cak ni u surge rejonima gde je raspisan™ uopste ne deluje

conclusion - ja sam kalanik trevis&i ja vam ga radim analno

Edited by maximus
Link to comment

nisam zagovarala tezu koju mi podmeces. necu traziti da mi dokazujes u kom postu sam zagovarala da je ok da firme rade sta hoce, ako je tako come across odmah prihvatam da je moja greska, i da nisam iskomunicirala valjano ono o cemu sam pisala. 

 

ipak, da mi impliciras da zagovaram diskriminaciju invalida je dzukacki.

 

Ne impliciram ti ja nista, nego kazem da je to posledica toga da neko izigrava pravila i da ga ti u tome podrzavas. To sta je neko hteo ili zagovarao je na kraju nebitno. Ja sam rekao da Uber mora prvo da menja sistem a ne da ulece i pravi se lud, a tvoj odgovor je bio "pa to i rade, ulazu $$$ da bi menjali zakone". I to si rekla tako mrtvo 'ladno, kao da je u pitanju najnormalnija stvar. Pa eto - sad mogu da ulazu $$$ da ukidaju propise koji nekog stite. Mozda ne danas, jer se vecini tu pale lampice, ali bez brige, ima vremena.

Link to comment

Ne impliciram ti ja nista, nego kazem da je to posledica toga da neko izigrava pravila i da ga ti u tome podrzavas. 

opet, ja ih u tome ne podrzavam, kao sto sam vrlo jasno i eksplicitno rekla u prethodnom postu. sada prestajem da mislim da si me samo pogresno razumeo, i smatram da si maliciozan.

 

 

 

pa to i rade, ulazu $$$ da bi menjali zakone"

 

da, ja ovde objasnjavam ljudima koji znaju o uberu manje od mene sta oni rade, nigde nisam napisala da ih podrzavam. uber kao pojedinacna firma me uopste ne zanima cak. 

 

zaboga ljudi, moze neko da opise neki fenomen bez da to znaci da ga podrzava. kao sto kazu na twitteru: "retweets are not endorsements"

Edited by rajka
Link to comment

zaboga ljudi, moze neko da opise neki fenomen bez da to znaci da ga podrzava. kao sto kazu na twitteru: "retweets are not endorsements"

 

Don't kill the messenger, but, iz nekog razloga i meni tvoji postovi ovde liče na apologiju Uberolikih firmi. Obzirom da nas je više što delimo utisak, očigledno, biće da tu ipak ima nečega.

Link to comment

Don't kill the messenger, but, iz nekog razloga i meni tvoji postovi ovde liče na apologiju Uberolikih firmi. Obzirom da nas je više što delimo utisak, očigledno, biće da tu ipak ima nečega.

 

pa ja zaista mislim da ovaj tip firmi (koje nesrecno zovemo sharing economy ili on-demand economy) moze da bude buducnost i napredak i za potrosace i za radnike* ako ga odradimo kako treba (mi, kao covecanstvo). tako da nije to samo tvoj utisak. however, to ne znaci da podrzavam uber ili bilo koju pojedinacnu firmu u bilo kojoj pojedinacnoj stvari.

 

 

* znam indy, ovo moram posebno da pojasnim, sad nemam vremena

Link to comment

Jbt nismo u 1967. da objasnjavas ljudima kako se zvace zvaka koju si donela iz gastarbajta. Pristup bilo kom svetskom mediju je moguc svake sekunde. Za ovo drugo, da postavimo stvari ovako: nemas dakle misljenje, sedis na ogradi i samo nam prenosis cinjenice, ok. I onda dodjemo do ovog

 

 


pa ja zaista mislim da ovaj tip firmi (koje nesrecno zovemo sharing economy ili on-demand economy) moze da bude buducnost i napredak i za potrosace i za radnike* ako ga odradimo kako treba (mi, kao covecanstvo).

 

I odradicemo ga kako treba tako sto cemo da sedimo na ogradi i da konstatujemo cinjenicu kako se odradjivanje vrsi lobiranjem $$$. Move along, nothing to see here. Ako sam bio maliciozan, nisam bio dovoljno maliciozan.

Link to comment

da, ja ovde objasnjavam ljudima koji znaju o uberu manje od mene sta oni rade

oni rade za minimum wage&prevoze 10 putnika na dan

 

pa ja zaista mislim da ovaj tip firmi (koje nesrecno zovemo sharing economy ili on-demand economy) moze da bude buducnost i napredak i za potrosace i za radnike* ako ga odradimo kako treba

gsp vozac prevozi hiljade putnika na dan&moze da bude buducnost&napredak i za potrosace&za radnike&ako ga odradimo kako treba ima bre da prevozi I mnogo vise

Link to comment

nijedna nova industrija nije krenula u posao sasvim regulisana, prosto je nemoguce da zakonska regulativa bude fleksibilna kao biznis i reaguje istim brzinom. uber nam je ocigledniji od sofisticiranih djelatnosti jer smo u dnevnom dodiru s njim ili ga lako poistovjetimo sa poznatom uslugom, otuda i njegov uspjeh ali i kritike.

 

edit, jel ovaj car4use skup ili mi se cini?

Edited by morgana
Link to comment

nijedna nova industrija nije krenula u posao sasvim regulisana

 

Industrija* se, inače, u tržišnoj ekonomiji retko kada reguliše, to je pre izuzetak nego pravilo. Reguliše se onda kada postoji pretežni javni interes, kao što je u ovom slučaju javni prevoz putnika u urbanim sredinama, u šta spada i javna taksi služba. Što Uber krši, jbg, i to je ozbiljna nelojalna konkurencija jer ne samo da zadire u privatne interese taksista, već i u javni interes (uređen javni prevoz u gradovima).

 

___

*aman, industrija "je grana privrede koja zahteva veću količinu prirodnih resursa i izvora energije da bi se dobio krajnji proizvod". Ovo su usluge.

Link to comment

nelojalna konkurencija ubera, po meni, potice pre svega od toga sto koristi investicijski kapital da subvencionise voznje. to je dobro za vozace ubera, za korisnike ubera, ali ne i za taksiste. 

 

sto se tice toga da nemaju medaljone, vec sam rekla, uber je regulisan (tamo gde je regulisan) kao car service, a ne kao taksi. na tim trzistima su postojali car service firme i pre ubera, i uber posluje pod istim uslovima kao i te car service servisi. samo su ranije ti servisi bili niche, a uber polako postaje mainstream, pa tek sada smetaju taxi lobiju.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...