Jump to content
IGNORED

Kriza banaka u Srbiji - zatvaranje filijala, otpuštanja..


ajgor

Recommended Posts

Nema još ništa, ja čekam zapisnik i sa ove sednice i sa one što treba da se drži u januaru. Danas je trebalo da se raspravlja o izmeni biznis plana za ovu godinu, i o novom planu od 2017. do 2019. godine. Prošlu Skupštinu su bojkotovali privatni akcionari, došli su samo državni. Ne znam ni da li je ponovljena sednica uopšte držana, još nema nikakvih obaveštenja ni na BELEX-u, ni na sajtu Komercijalne banke.

 

In other news, AIK banka, Komercijalna banka i SoGe će da raskupusaju Alpha banku - AIK će da uzme nekretnine iz portfolia banke, Komercijalna će da uzme corporate portfolio, a SoGe retail portfolio. Ostatak banke će verovatno u likvidaciju, a zaposleni će verovatno dobiti nogu u bulju.

Tnx za info, javi ako ima sta novo.

 

Slucajno poslato sa Tapatoka

Link to comment

Au :( zar niko nije imao interes da ih kupi "cele"?

 

Nije. Alpha je već neko vreme bila u priličnom organizacionom haosu sa strahovitom fluktuacijom kadrova na operativnom nivou. Niko nije imao nameru da gubi vreme na uvođenje reda i reorganizaciju banke, jer je to proces koji samo košta - i novaca i nerava. Ovako su im samo pokupili assete, koje će da obrade njihove službe koje ne moraju da reorganizuju. Eventualno će da pokupe iz Alphe nekog ko je upoznat sa nekim većim stvarima, i to je to.

 

Mene je ova situacija i privatno pogodila, jer su u Alphi zaposleni moj dobar drug (u Compliance-u) i ženina sestra od tetke (šef ekspoziture). Oboje su do guše u kreditima, ako budu izgubili posao, neka im bude Bog u pomoći.

 

Btw, mislim da će ovako pre ili kasnije završiti sve grčke banke u Srbiji, osim možda Eurobanke, kao i razne domaće opskurne banke, poput JUBMES banke, Telekom banke i sličnih. Država će da zadrži Poštansku štedionicu za svoje potrebe, Srpsku banku da kreditira Jugoimport SDPR i slične DB priče, a Komercijalnu će da utopi, i to je to. Pretpostavljam da će i Kole da utopi AIK nekim strancima kada bude procenio da je isplativo. Sve u svemu, priča će da se svede na manje od 10 banaka u nekom srednjem periodu, verovatno će neki od manjih igrača na našem tržištu da prodaju svoj biznis ovde i odu - npr. sumnjam da će neki Credit Agricole još dugo trpeti da ne bude ni u prvih 10 u Srbiji, to je njima reputacioni problem.

Edited by Ayatollah
Link to comment

Nema još ništa, ja čekam zapisnik i sa ove sednice i sa one što treba da se drži u januaru. Danas je trebalo da se raspravlja o izmeni biznis plana za ovu godinu, i o novom planu od 2017. do 2019. godine. Prošlu Skupštinu su bojkotovali privatni akcionari, došli su samo državni. Ne znam ni da li je ponovljena sednica uopšte držana, još nema nikakvih obaveštenja ni na BELEX-u, ni na sajtu Komercijalne banke.

 

 

Odrzana skupstina: biznis plan za 2017-2019. nije usvojen (EBRD+IFC+DEG glasali za, R Srbija+Jugobanka protiv, Dunav osiguranje uzdrzan). Rebalans biznis plana za 2016. usvojen jednoglasno.

Link to comment

Odrzana skupstina: biznis plan za 2017-2019. nije usvojen (EBRD+IFC+DEG glasali za, R Srbija+Jugobanka protiv, Dunav osiguranje uzdrzan). Rebalans biznis plana za 2016. usvojen jednoglasno.

 

Znači da se kolju oko strategije privatizacije banke, kao što sam i pretpostavio. Teško da će biti bilo šta od prodaje Komercijalne u 2017. godini.

Link to comment

Nije. Alpha je već neko vreme bila u priličnom organizacionom haosu sa strahovitom fluktuacijom kadrova na operativnom nivou. Niko nije imao nameru da gubi vreme na uvođenje reda i reorganizaciju banke, jer je to proces koji samo košta - i novaca i nerava. Ovako su im samo pokupili assete, koje će da obrade njihove službe koje ne moraju da reorganizuju. Eventualno će da pokupe iz Alphe nekog ko je upoznat sa nekim većim stvarima, i to je to.

 

Mene je ova situacija i privatno pogodila, jer su u Alphi zaposleni moj dobar drug (u Compliance-u) i ženina sestra od tetke (šef ekspoziture). Oboje su do guše u kreditima, ako budu izgubili posao, neka im bude Bog u pomoći.

 

Btw, mislim da će ovako pre ili kasnije završiti sve grčke banke u Srbiji, osim možda Eurobanke, kao i razne domaće opskurne banke, poput JUBMES banke, Telekom banke i sličnih. Država će da zadrži Poštansku štedionicu za svoje potrebe, Srpsku banku da kreditira Jugoimport SDPR i slične DB priče, a Komercijalnu će da utopi, i to je to. Pretpostavljam da će i Kole da utopi AIK nekim strancima kada bude procenio da je isplativo. Sve u svemu, priča će da se svede na manje od 10 banaka u nekom srednjem periodu, verovatno će neki od manjih igrača na našem tržištu da prodaju svoj biznis ovde i odu - npr. sumnjam da će neki Credit Agricole još dugo trpeti da ne bude ni u prvih 10 u Srbiji, to je njima reputacioni problem.

 

Au. Ali znaci oni su lose poslovali na srpskom trzistu, nije samo zelja Alfe da se otarasi srpskih asset-a zbog krize u Grckoj.

 

Nego ako ce SoGe uzeti retail deo, zar im nije logicno da pokupe i filijale i ljude u njima (uklj. npr. i tu sestru zene ti)? Nit' SoGe ima mnogo filijala (ne kao Eurobanka, Komercijalna, Inteza, Rajfajzen itd.) niti je Alfa imala mnogo, bar je to moj utisak.

 

Sto se tice boldovanog, ja i ne vidim zasto bi u Srbij realno poslovalo vise od 5 velikih banka, plus 5 nekih manjih igraca koji zive od neke nise. Suvise je malo trziste. Mislim OK, ako posmatramo Srbiju kao deo veceg evropskog bankarskog trzista onda mozes da kazes OK, ima mesta, ali realno niti je EU bankarsko trziste unifikovano niti je Srbija deo tog trzista. Meni je oduvek bilo ludilo ono kada smo imali 37 ili koliko vec banaka i bilo je pitanje vremena kada ce konsolidacija.

Edited by hazard
Link to comment

Znači da se kolju oko strategije privatizacije banke, kao što sam i pretpostavio. Teško da će biti bilo šta od prodaje Komercijalne u 2017. godini.

Ja juče od nekog kolege , kome žena u tim višim strukturama Kombank , da ih "država tera da preuzmu neku banku koja je krš i što bi bilo samoubistvo" i da je tu glavni problem. Kaže da je "atmosfera užasna" i da banka funkcioniše na inerciju, nije da će da padne ali da je stagnacija...
Link to comment

Meni opet supruga prica da muz koleginice radi u nekoj banci koja hoce da se proda (nazalost zaboravila je koja) i da su dobili od Vucica instrukcije ko su pogodni kupci a kome ne bi smeli da se prodaju. Ovo mi lici na 2 i 2...

Link to comment

šta cenjeno forumaštvo misli o poštanskoj štedionici?

imaju neki dinarski kredit sa fiksnom kamatom od 9,5% tokom cele otplate kredita a period otplate ide i do 8 godina

moja majčica se zagrejala da ga uzme da sredi neke stvari (već prima penziju preko njih pa je valjda startovali šta li...)

ovo je u pitanju -> http://www.posted.co.rs/din_dugorocni.html

šta da joj kažem? koliko je kredit bezobrazan mereno mlađanom dinkićem od 1 do 10?

Link to comment

Poštanska štedionica je gomno™, ali to i nije nešto bitno.

Kamatna stopa je odlična, nadam se da niže ne može. Sad samo naći najbolji odnos rate i ročnosti, imho, bolja je veća rata na kraći rok. 

Link to comment

PŠ je državni beli medved, koji uživa razne vrste nezvaničnih državnih protekcija za sve svoje promašaje i muljanja. Ja sam protiv njih izgubio spor gde su oni očigledno nezakonito postupali (radili asignaciju sa dva blokirana dužnika), gde mi je PS BGD u presudi napisao da se stari Zakon o platnom prometu ne primenjuje na banke (bukvalno tim rečima), a PAS to potvrdio. Hteo sam da odem na savetovanje na Zlatibor, i postavim pitanje sudijama PAS da meni i ostalim kolegama pojasne kako su došli do takvog zaključka, pa mi šefovi nisu to dozvolili. Posle su mi neki upućeniji likovi objasnili da je taj spor bio traćenje vremena, jer postoji nezvanična državna instrukcija da PŠ ne sme izgubiti ni jedan spor iznad nekog iznosa, šta god takav spor uzrokovalo i ko god bio u pravu.

 

Suma sumarum, smrdljivi zaštićeni beli državni medved, koji nikada neće videti ni jedan dinar mojih para.

 

Sent from my LG-D858HK using Tapatalk

Link to comment

skoro su birali novi izvršni odbor i sada je tu glavni jedan od nosača™ kovčega - Bojan Kekić. Divno mesto je PŠ za udomljavanje kojekakvog SNS kadra ...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...