Jump to content
IGNORED

Kriza banaka u Srbiji - zatvaranje filijala, otpuštanja..


ajgor

Recommended Posts

Ju!

 

Poštovani,

Obaveštavamo vas da je dana izvršena promena poslovnog imena

ALPHA BANK SRBIJA A.D. u JUBANKA A.D. BEOGRAD.

 

S poštovanjem,

JUBANKA A.D. BEOGRAD

Link to comment

 

 

Ugovor o preuzimanju 100% akcija Alpha Bank Srbije u vlasništvo AIK Banka a.d. Beograd potpisan je danas u sedištu Alpha Bank Srbija u Beogradu. Alpha Bank će svoje poslovno ime promeniti u Jubanka a.d., čime se i simbolično potvrđuje njen povratak u društvo banaka sa domaćim kapitalom, budući da je ime Jubanka poznato srpskom finansijskom tržištu još od polovine XX veka.

 

Nova sinergija na bankarskom tržištu Srbije - AIK Banka širi poslovanje kupovinom Alpha Bank
Link to comment

Zasto je Alfa banka sada postala Jubanka? Da li je ona zapravo bila Jubanka ranije (tj., Alfa je usla na srpsko trziste kupovinom Jubanke)?

 

I zasto ne urade jednostavno spajanje AIK i Alfe, umesto da imaju potpuno odvojenu banku (Jubanku) koja je u 100% vlasnistvu AIK-a?

Link to comment

Zasto je Alfa banka sada postala Jubanka? Da li je ona zapravo bila Jubanka ranije (tj., Alfa je usla na srpsko trziste kupovinom Jubanke)?

 

I zasto ne urade jednostavno spajanje AIK i Alfe, umesto da imaju potpuno odvojenu banku (Jubanku) koja je u 100% vlasnistvu AIK-a?

 

Alfabanka jeste bila ranije Jubanka (pre toga Jugobanka prva osnovna banka)

 

Zašto nije izvršeno spajanje već su zadržana dva pravna lica je i za mene misterija.

Link to comment

Da, to jeste Jubanka a.d. Beograd koju su Grci kupili 2005. godine, a koja je nastala 1992. odvajanjem od Jugobanke udruzene banke. Jubanka je tada preuzela zdrav deo portfolija, a Jugobanci su ostali komunisticki privredni mastodonti koji su je na kraju oterali u stecaj pre 15 godina.

 

Inace, Alpha Bank je na srpsko trziste dosla jos 2003.

 

Razlog zasto su banke odvojene je stvar poslovne politike AIK banke koja u tome vidi neku korist, a mi sad ovde mozemo da nagadjamo do unedogled. Mozda se u nekom trenutku i spoje u jednu banku, sa druge strane AIK banka moze da preuzme sve dobre plasmane iz Jubanke, a njoj ostavi sve lose plus joj prebaci lose iz svog portfolija i kasnije je pusti niz vodu, bla bla... Trange-frange mogucnosti su brojne.

Link to comment
  • 2 weeks later...

 

 

Blokan račun DCIB, krivične prijave protiv bivših šefova

Kompanija Diners Club International Belgrade (DCIB) saopštila je juče da je u ovom trenutku njen račun blokiran od strane nekoliko poverilaca i da je na pojedinim prodajnim mestima korisnicima onemogućeno korišćenje Diners kartice.

---

Nakon zaključenja transakcije u martu 2017, kojom je Erste Card Club d.o.o. (ECC) stekao 100 odsto vlasništva nad kompanijom DCIB, utvrđene su ozbiljne indicije da postoje značajne nepravilnosti u poslovanju DCIB-a, kao i službenim finansijskim izveštajima kompanije za proteklih nekoliko godina, a koje nisu bile prezentovane u postupku kupoprodaje, precizira se u saopštenju.

Iz tog razloga, ECC je pokrenuo sveobuhvatni proces dodatnih provera, čime se još jednom utvrdilo postojanje uočenih nepravilnosti, kao i činjenica da službeni finansijski izveštaji DCIB-a ne odražavaju stvarno stanje poslovanja kompanije.

Nepravilnosti u finansijskim izveštajima odnose se na utajene obaveze DCIB-a prema poveriocima, kao i na neispravno prikazivanje potraživanja od klijenata.

Posledično, podnesene su krivične prijave protiv bivših čelnih ljudi društva DCIB.

http://www.blic.rs/vesti/ekonomija/blokan-racun-dcib-krivicne-prijave-protiv-bivsih-sefova/52plqp6

 

Hoće li na kraju dolijati stari lisac O.Sikimić?

Link to comment

ček, kralj je uspeo austrijancima da zavali bankrotirani diners club?

Edited by kud u maglu Simoviću
Link to comment

ček, kralj je uspeo austrijancima da zavali bankrotirani diners club?

 

Izgleda. Samo će se to teško samo tako završiti ako je masovno falsifikovao bilanse. Radiće tu i Kurc ako treba.

Link to comment

Ne znam da li je iko vec spominjao, Marfin je zatvorio 11 filijala nakon sto su ih preuzeli oni Rusi, Cesi, Azerbejdzanci, sta god da su. Nakon toga su se nastavila otpustanja po ostalim filijalama (od ovih zatvorenih, skoro su svi koji tamo rade otpusteni). Izgleda da su novi vlasnici odlucili da potpuno batale rad sa gradjanstvom tj. "sitnim" klijentima.

Link to comment

Kažu mi drugari iz moje stare bake da će NBG(VOBAN) do kraja godine biti prodat, ovako ili onako... Ako ne nađu neke Kineze da ih kupe u celini i celosti, odeše u delovima, ko bude hteo šta da uzme...

 

Ljudi iz IT-ja se polako raspituju gde se može prebeći, u slučaju da budu cepani... :(

Link to comment

Kažu mi drugari iz moje stare bake da će NBG(VOBAN) do kraja godine biti prodat, ovako ili onako... Ako ne nađu neke Kineze da ih kupe u celini i celosti, odeše u delovima, ko bude hteo šta da uzme...

 

Ljudi iz IT-ja se polako raspituju gde se može prebeći, u slučaju da budu cepani... :(

 

Za sada se bar ovi iz Eurobanke ,,raduju"...prvo je bila prica da ce ih spojiti sa Alfom, jer se pricalo o spajanju maticnih banaka u Grckoj, pa se pricalo da ce ih umesto toga spojiti sa NBG (VB) jer je onda postojala ta mogucnost u Grckoj, i tu su bas strahovali jer VB ima dosta filijala, cesto sa filijalom EB do nje ili preko puta...

 

Alfa je otisla AIKu, ako VB/NBG ode nekom trecem ispasce Eurobanka jedini grcki ,,survivor" u Srbiji...dobro, tu je jos uvek i Piraeus...

Link to comment

Izgleda. Samo će se to teško samo tako završiti ako je masovno falsifikovao bilanse. Radiće tu i Kurc ako treba.

 

Iskreno, ko ih jebe, očigledno da nisu uradili due diligence kako treba ili ga nisu uradili uopšte. Erste ovde treba pre svega da otpusti svoje direktore koji su dozvolili da im se ovako nešto dogodi, a ne da podnosi krivične prijave. Čuj, postoje "ozbiljne indicije da postoje značajne nepravilnosti u poslovanju DCIB-a, kao i službenim finansijskim izveštajima kompanije za proteklih nekoliko godina, a koje nisu bile prezentovane u postupku kupoprodaje". Pa ko im je branio da angažuju neku ozbiljnu reviziju da iskontroliše te finansijske izveštaje pre kupovine, i polovni auto kada kupuješ voziš ga u servis na proveru, a ne celu kompaniju. Ne bi me čudilo je da je potpisani SPA sadržao klauzulu da je kupac izvršio sve potrebne provere stanja prodavca i da u vezi sa tim nema daljih rezervacija i prihvata da preuzme kompaniju u viđenom stanju, te ako je tako, mogu da pljunu pod prozor prodavcima (eventualno, mogu nekog da strpaju na robiju ako je bilo većih poreskih utaja, ali neke pare teško da će videti). Kakvi jebeni amateri.

Edited by Ayatollah
Link to comment

Kažu mi drugari iz moje stare bake da će NBG(VOBAN) do kraja godine biti prodat, ovako ili onako... Ako ne nađu neke Kineze da ih kupe u celini i celosti, odeše u delovima, ko bude hteo šta da uzme...

 

Ljudi iz IT-ja se polako raspituju gde se može prebeći, u slučaju da budu cepani... :(

 

Teško će Vojvođanska banka da ode ove godine, bilo u celini bilo u delovima, pored planirane privatizacije Komercijalne banke. Suviše je ovo tržište jadno i malo da bi postojala neka veća potražnja za dve banke u istoj godini, pri čemu je jedna od te dve banke u mnogo čemu veća i značajnija.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...