Jump to content
IGNORED

Kriza banaka u Srbiji - zatvaranje filijala, otpuštanja..


ajgor

Recommended Posts

Iskreno, ko ih jebe, očigledno da nisu uradili due diligence kako treba ili ga nisu uradili uopšte. Erste ovde treba pre svega da otpusti svoje direktore koji su dozvolili da im se ovako nešto dogodi, a ne da podnosi krivične prijave. Čuj, postoje "ozbiljne indicije da postoje značajne nepravilnosti u poslovanju DCIB-a, kao i službenim finansijskim izveštajima kompanije za proteklih nekoliko godina, a koje nisu bile prezentovane u postupku kupoprodaje". Pa ko im je branio da angažuju neku ozbiljnu reviziju da iskontroliše te finansijske izveštaje pre kupovine, i polovni auto kada kupuješ voziš ga u servis na proveru, a ne celu kompaniju. Ne bi me čudilo je da je potpisani SPA sadržao klauzulu da je kupac izvršio sve potrebne provere stanja prodavca i da u vezi sa tim nema daljih rezervacija i prihvata da preuzme kompaniju u viđenom stanju, te ako je tako, mogu da pljunu pod prozor prodavcima (eventualno, mogu nekog da strpaju na robiju ako je bilo većih poreskih utaja, ali neke pare teško da će videti). Kakvi jebeni amateri.

Meni je prvo to palo na pamet.Pa jbga lavovi u šta ste gledali?

Link to comment

kukao sam na fejsu pa sad i ovde.

 

klijent je nerezident, nekakav ofšor, i ima nerezidentni dinarski račun u vojvodjanskoj banci. vojvodjanska banka traži instrukcije za plaćanje u dinarima i IBAN svaki put kada nekome plaćaju robu ili usluge, ne može običan virman.

 

moja banka (komercijalna) ne izdaje IBAN za dinarske račune. manje više me gledaju kao budalu kada sam im to tražio. Nakon 3 promenjene ekspoziture jutros mi se javlja referent i kaže mi da moram otvoriti devizni račun da bih dobio IBAN. Ali plaćanje je u dinarima, šta će mi devizni račun?

 

dajte savet za neku normalnu banku. ako moram otvoriti račun otvoriću ga negde drugo.

Link to comment

Zašto hoće da privatizuju Komercijalnu? Zar im nije to koka nosilja?

 

Duga je to priča da bi se sažela u par rečenica. KMBN je daleko od koke nosilje, ona je bila puna toksičnog otpada koji se nagomilao usled godina burazerskog poslovanja sa domaćom privredom. Uz to, ima i vrlo čudnu strukturu akcionara koja rezultira stalnim trvenjima na skupštini - sa jedne strane država i njeni surogati, a sa druge EBRD i razni strani privatni fondovi, pri čemu je državna strana nešto jača, ali ne toliko da bi potpuno nezavisno upravljala bankom. Put kojim su oni krenuli bi ih, pre ili kasnije, pretvorio u veću verziju Privredne banke Beograd, sa podjednako tužnim i znatno dramatičnijim krajem, pa je očito postignut prećutni konsenzus da se banka utegne i uvali nekom dok još mogu da se izvuku neke pare. Zato je i dovedena Nomura kao privatizacioni savetnik, kao i ovaj Austrijanac za predsednika IO (mada njega bije glas da je nekompetentan, ali da se ne bavim tračevima), i u toku je žestoko čišćenje bilansa, radi pripreme za prodaju, koje rezultuje ozbiljnim gubicima banke.  

Link to comment

kukao sam na fejsu pa sad i ovde.

 

klijent je nerezident, nekakav ofšor, i ima nerezidentni dinarski račun u vojvodjanskoj banci. vojvodjanska banka traži instrukcije za plaćanje u dinarima i IBAN svaki put kada nekome plaćaju robu ili usluge, ne može običan virman.

 

moja banka (komercijalna) ne izdaje IBAN za dinarske račune. manje više me gledaju kao budalu kada sam im to tražio. Nakon 3 promenjene ekspoziture jutros mi se javlja referent i kaže mi da moram otvoriti devizni račun da bih dobio IBAN. Ali plaćanje je u dinarima, šta će mi devizni račun?

 

dajte savet za neku normalnu banku. ako moram otvoriti račun otvoriću ga negde drugo.

Pa u tom slučaju najbolje u Vojvođanskoj :P .

Bez šale, pokušaj naći nekog kompetentnog u Komercijalnoj. IBAN je samo međunarodni uniformisani prikaz broja računa, nema veze da li je dinarski ili devizni.

Link to comment

kukao sam na fejsu pa sad i ovde.

 

klijent je nerezident, nekakav ofšor, i ima nerezidentni dinarski račun u vojvodjanskoj banci. vojvodjanska banka traži instrukcije za plaćanje u dinarima i IBAN svaki put kada nekome plaćaju robu ili usluge, ne može običan virman.

 

moja banka (komercijalna) ne izdaje IBAN za dinarske račune. manje više me gledaju kao budalu kada sam im to tražio. Nakon 3 promenjene ekspoziture jutros mi se javlja referent i kaže mi da moram otvoriti devizni račun da bih dobio IBAN. Ali plaćanje je u dinarima, šta će mi devizni račun?

 

dajte savet za neku normalnu banku. ako moram otvoriti račun otvoriću ga negde drugo.

 

Zasto je uopste potrebno da ti komercijalna "izda" IBAN? Zar IBAN ne mozes sam da "rekonstruises" na osnovu svog broja racuna? Imas li devizni racun u komercijalnoj (ili nekoga ko ima) i prateci IBAN? Zamenis deo gde je broj racuna tvojim dinarskim brojem racuna. To tako ide, zar ne?

Link to comment

Ma postoji generator IBANa na internetu, ali za Komercijalnu ne fercera. Sve sam prekopao. Ponadao sam se da nisu možda napisali IBAN na ugovoru o vođenju tekućeg računa ili depo kartonu. Jok.

 

Nisam nešto zahtevan klijent, ovo je prva iole komplikovana stvar sa kojom sam se susreo i od nje je napravljen haos. 

 

Edit: moram preko veza juriti direktora sektora. kretenskog li sistema.

Link to comment

Ma postoji generator IBANa na internetu, ali za Komercijalnu ne fercera. Sve sam prekopao. Ponadao sam se da nisu možda napisali IBAN na ugovoru o vođenju tekućeg računa ili depo kartonu. Jok.

 

Nisam nešto zahtevan klijent, ovo je prva iole komplikovana stvar sa kojom sam se susreo i od nje je napravljen haos.

 

Edit: moram preko veza juriti direktora sektora. kretenskog li sistema.

Znam da je glupo, ali možda da kontaktiraš VB?

Da im kažeš:

Ovi u Kombank kažu da to ne izdaju, tj. da vi ne znate svoj posao.

Možda "isprovociraš" ovog iz VB da nazove ove iz KB pa se sporazumeju...

Link to comment

Duga je to priča da bi se sažela u par rečenica. KMBN je daleko od koke nosilje, ona je bila puna toksičnog otpada koji se nagomilao usled godina burazerskog poslovanja sa domaćom privredom. Uz to, ima i vrlo čudnu strukturu akcionara koja rezultira stalnim trvenjima na skupštini - sa jedne strane država i njeni surogati, a sa druge EBRD i razni strani privatni fondovi, pri čemu je državna strana nešto jača, ali ne toliko da bi potpuno nezavisno upravljala bankom. Put kojim su oni krenuli bi ih, pre ili kasnije, pretvorio u veću verziju Privredne banke Beograd, sa podjednako tužnim i znatno dramatičnijim krajem, pa je očito postignut prećutni konsenzus da se banka utegne i uvali nekom dok još mogu da se izvuku neke pare. Zato je i dovedena Nomura kao privatizacioni savetnik, kao i ovaj Austrijanac za predsednika IO (mada njega bije glas da je nekompetentan, ali da se ne bavim tračevima), i u toku je žestoko čišćenje bilansa, radi pripreme za prodaju, koje rezultuje ozbiljnim gubicima banke.  

 

 

Ima i ovo:Vlada prodaje Komercijalnu banku, 28. decembar 2010 (Ivan Ninic, pistaljka.rs)

 

"
У згради Владе Републике Србије потписан је 17. децембра 2009. године уговор о докапитализацији Комерцијалне банке (у износу од 120 милиона евра, између Републике Србије и међународних финансијских институција...
Наиме, пажљивим читањем одредаба уговора, долази се до закључка да је договорена приватизација Комерцијалне банке, без обзира на чињеницу да ли ће или не Влада Србије у остављеном року обезбедити финансијска средства и извршити докапитализацију. Дакле, приватизација Комерцијалне банке је неминовност, а само је питање да ли ће држава у тренутку приватизације полагати право на садашњих 42,6 одсто акцијског капитала у банци или не. ...
Овај период се изузетно може продужити до 31. децембра 2014. године, у случају да Република Србије достави МФИ обавештење о приватизацији „Комерцијалне банке“ до 31. децембра 2012. године. А уколико су МФИ прихватиле заједнички приватизациони план, „lock-up“ период ће се продужити до 31. децембра 2015. године, односно до датума који буде договорен за завршетак тзв. „Заједничког приватизационог плана“ ...
Објективно говорећи, најзначајнији део уговора се односи на детаље приватизације Комерцијалне банке, те се у том контексту прецизира да ће акционари „међусобно сарађивати на стварању услова потребних за успешну приватизацију Комерцијалне банке до 31.12.2015. године“. 
„Ради остварења овог циља, Република Србија ће учинити све што је у њеној моћи како би сачинила и реализовала заједнички план (Заједнички приватизациони план) за продају акција у власништву акционара јавним тендером или јавном понудом, у циљу привлачења квалификоване понуде за приватизацију“, наводи се у уговору и даље додаје: „Акционари су сагласни да ангажују угледну међународну фирму за пружање професионалних услуга, као што је угледна међународна инвестициона банка или рачуноводствена фирма (Заједнички финансијски саветник), која ће пружити савете у вези са Заједничким приватизационим планом“.
"
Edited by az67
Link to comment

Ma postoji generator IBANa na internetu, ali za Komercijalnu ne fercera. Sve sam prekopao. Ponadao sam se da nisu možda napisali IBAN na ugovoru o vođenju tekućeg računa ili depo kartonu. Jok.

 

Nisam nešto zahtevan klijent, ovo je prva iole komplikovana stvar sa kojom sam se susreo i od nje je napravljen haos. 

 

Edit: moram preko veza juriti direktora sektora. kretenskog li sistema.

 

A ovde da pokusas da ukucas svoj broj dinarskog racuna? U sustini, i na dinarski racun treba da je moguce uplatiti sredstva iz inostranstva (osim ako banka to eksplicitno ne blokira), dinar je konvertibilna valuta, samo bi se pre deponovanja na racun sredstva pretvorila u dinare, tako da bi trebalo da ti da instrukcije koje bi ukljucivale i IBAN...

 

Problem je (sad sam proverio) s onim checksum ciframa, to ne mozes tek tako da vidis na osnovu broja racuna, vec se generise uz pomoc odredjenog algoritma (koji je poznat, ali gde ces sad da se drkas s time).

Link to comment

Iskreno, ko ih jebe, očigledno da nisu uradili due diligence kako treba ...........

Ne znam koliko je moguće uraditi dd kako treba ako ti odgovorna lica firme daju falsifikovanu dokumentaciju. Ne verujem da su baš kupovali mačku u džaku i bez ozbiljne provere ali sve je moguće. Neki revizor-forenzičar bi to znao. I ja mislim da će neke pare teško da vide a da li će ekipa iz Dinersa u  aps, što bi svakako morala, ako su navodi Erste tačni, videćemo. Kod nas sve može da bide ali ne mora da znači.

 

Kombank naravno ne može biti koka nosilja, gde to može biti, a pogotovo kod nas, državna firma ako nije monopol. Prošle godine ozbiljan gubitak valjda oko 60 mil € a ove u prvom kvartalu kao neka dobit. Ali njena prodaja je odavno najavljivana, mislim još pre Vučićevog vakta, kao deo šireg procesa izlaska države iz banaka kao što i treba da se desi.   

Link to comment

Teško će Vojvođanska banka da ode ove godine, bilo u celini bilo u delovima, pored planirane privatizacije Komercijalne banke. Suviše je ovo tržište jadno i malo da bi postojala neka veća potražnja za dve banke u istoj godini, pri čemu je jedna od te dve banke u mnogo čemu veća i značajnija.

 

proces prodaje vojvodjanske ce se sigurno desiti ove godine, interesovanje postoji, ne vidim kako bi moglo da se desi da se ne proda.

Link to comment

Iskreno, ko ih jebe, očigledno da nisu uradili due diligence kako treba ili ga nisu uradili uopšte. Erste ovde treba pre svega da otpusti svoje direktore koji su dozvolili da im se ovako nešto dogodi, a ne da podnosi krivične prijave. Čuj, postoje "ozbiljne indicije da postoje značajne nepravilnosti u poslovanju DCIB-a, kao i službenim finansijskim izveštajima kompanije za proteklih nekoliko godina, a koje nisu bile prezentovane u postupku kupoprodaje". Pa ko im je branio da angažuju neku ozbiljnu reviziju da iskontroliše te finansijske izveštaje pre kupovine, i polovni auto kada kupuješ voziš ga u servis na proveru, a ne celu kompaniju. Ne bi me čudilo je da je potpisani SPA sadržao klauzulu da je kupac izvršio sve potrebne provere stanja prodavca i da u vezi sa tim nema daljih rezervacija i prihvata da preuzme kompaniju u viđenom stanju, te ako je tako, mogu da pljunu pod prozor prodavcima (eventualno, mogu nekog da strpaju na robiju ako je bilo većih poreskih utaja, ali neke pare teško da će videti). Kakvi jebeni amateri.

 

ovde mnogo vise zavisi od advokata koji su im pravili SPA. 

 

kada se radi due diligence, pretpostavlja se da prodavac garantuje za tacnost i potpunost prezentovanih podataka, nije to revizija. slazem se medjutim sa pretpostavkom da su verovatno hteli da ustede na dd-u, pa ni on nije uradjen kako bi trebalo, ali konsultante svakako nece moci da tuze, tj ako ih i tuze veovatno nece videti ni dinara.

Edited by nenad
Link to comment

kukao sam na fejsu pa sad i ovde.

 

klijent je nerezident, nekakav ofšor, i ima nerezidentni dinarski račun u vojvodjanskoj banci. vojvodjanska banka traži instrukcije za plaćanje u dinarima i IBAN svaki put kada nekome plaćaju robu ili usluge, ne može običan virman.

 

moja banka (komercijalna) ne izdaje IBAN za dinarske račune. manje više me gledaju kao budalu kada sam im to tražio. Nakon 3 promenjene ekspoziture jutros mi se javlja referent i kaže mi da moram otvoriti devizni račun da bih dobio IBAN. Ali plaćanje je u dinarima, šta će mi devizni račun?

 

dajte savet za neku normalnu banku. ako moram otvoriti račun otvoriću ga negde drugo.

Ako sam dobro razumeo ti si rezident u Kombank kojem treba da plati nerezident iz VB? Ne vidim problem da ti on plati na postojeći dinarski rn, eventualno Kombank otvara posebne dinarske  partije u deviznom platnom prometu za prijem sredstva od strane nerezidenata.

Svaki iban u Srbiji je RS35 pa broj računa u platnom prometu od 18 cifara, ako ti je npr. rn 205-8484-82 dodaš iza 205 onoliko nula koliko treba da dobiješ 18 cifara, ukupno srpski iban ima 22 karaktera. Za Kombank je swift KOBBRSBG i to bi trebalo da je dovoljno ovom nerezidentu da ti plati

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...