Jump to content
IGNORED

Usvajanje dece


JozoMujica

Recommended Posts

divim se gotivcu

 

priznajem da nemam muda da kažem šta mislim

 

samo jedna stvar- onaj ko želi da usvoji je već prošao milion trauma, samo mu još treba pc popovanje

 

 

+1

 

nema veze sa pc ono što se pisalo po ovoj temi

Link to comment
  • Replies 550
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • sailorman

    52

  • ToniAdams

    42

  • Giga Moravac

    33

  • Notorious

    33

pa najjace da ce neko ko se odlucio na tako divan potez da se nadje povredjen ili uvredjen nasim mrsomudjenjem.

 

gotivac mi je i inace bio kul, sad mi je bas car.

Link to comment

Ne verujem da Sailor baš misli da lutrija treba da bude kriterijum - pre da se isključi svaka mogućnost da se bira dete po nekim diskriminatornim kriterijumima.

 

Meni bi bilo zanimljivo i da od Sailor čujem, da li bi bila jednako isključiva i kada bi se radilo o nekim drugim ličnim svojstvima deteta, a ne samo etničkoj pripadnosti-boji kože, koja bi trebalo da predstavljaju eliminacioni faktor za potencijalne usvojitelje.

 

Kada kažem lično svojstvo, mislim na onu zakonsku odrednicu koja je Sejlor, verujem, poznata, a koja se uzima kao osnov za diskriminaciju. 

 

Da li paru koji odbije da usvoji dete koje je na bilo koji način različito od većine, u onom smislu koje može predstavljati osnov za diskriminaciju, treba zabraniti usvajanje?

Link to comment

pa reci konkretno na koju zakonsku odrednicu mislis, cemu muljanje? pol?

1) izrazi "diskriminacija" i "diskriminatorsko postupanje" označavaju svako neopravdano pravljenje razlike ili nejednako postupanje, odnosno propuštanje (isključivanje, ograničavanje ili davanje prvenstva), u odnosu na lica ili grupe kao i na članove njihovih porodica, ili njima bliska lica, na otvoren ili prikriven način, a koji se zasniva na rasi, boji kože, precima, državljanstvu, nacionalnoj pripadnosti ili etničkom poreklu, jeziku, verskim ili političkim ubeđenjima, polu, rodnom identitetu, seksualnoj orijentaciji, imovnom stanju, rođenju, genetskim osobenostima, zdravstvenom stanju, invaliditetu, bračnom i porodičnom statusu, osuđivanosti, starosnom dobu, izgledu, članstvu u političkim, sindikalnim i drugim organizacijama i drugim stvarnim, odnosno pretpostavljenim ličnim svojstvima (u daljem tekstu: lična svojstva);

Link to comment

Sailorka, da bi se izbegla optuzaba za rasizam ili bilo koji drugi izam, da li je tvoj predlog da se deca alociraju usvojiteljima putem lutrije?

 

koliko me secanje sluzi, njen predlog nije bio da se izbegava optuzba za rasizam, nego da se bas suprotno takva pitanja (koja potencijalni razotkrivaju rasisticke stavove) koriste da se eliminisu "rasisti" iz poola potencijalnih usvojitelja. 

 

* rasisti je pod navodnicima, zato sto su drugi obasnili:

a) zasto je moguce da neko preferira neromsko dete, a da ne bude rasista

b) zasto i ljudi sa rasistickim stavovima u principu mogu biti dobri roditelji, te da rasisticki stavovi ne trebaju biti osnov za nedodeljivanje deteta.

Edited by rajka
Link to comment

@pejsi (na pitanja drugih sam već odgovorila):

 

Razmišljala sam dosta o ovome, i ne bih osuđivala potencijalne roditelje koji ne žele da usvoje dete sa invaliditetom. Iz razloga što takvo usvajanje može da zahteva promenu života iz korena (promenu ili napuštanje posla, napuštanje svih dotadašnjih navika, potpunu de-socijalizaciju, ili re-socijalizaciju na nekim skroz drugačijim osnovama) kao i izdvajanje ogromnih materijalnih sredstava što mnogi ljudi jednostavno nisu sigurni da će uvek moći čak i ako u trenutku usvajanja mogu. Moje divljenje prema ljudima koji se odluče na usvajanje deteta sa invaliditetom je ogromno.

 

Što se tiče pola, idiotski mi je da neko želi isključivo dečaka ili isključivo devojčicu, ali mi iz nekog razloga nije toliko ogavno kao insistiranje na nacionalnosti/rasi. Evo, pokušavam da formulišem zašto, nisam sasvim sigurna. Mislim da bih prvo morala da čujem razloge tih ljudi što neće devojčicu ili dečaka. Ova situacija mi je donakle drugačija i zbog toga što su moguće preference u oba smera (nećemo devojčicu, nećemo dečaka), a kod nacionalnosti samo u jednom.

Edited by sailorman
Link to comment

E da, htela sam ovo da ispricam. Juce sam se u nekom razgovoru dotakla pitanja da li znam nekog ko je usvojio ili ko je usvojen. Ja se setila dvoje dece iz moje osnovne skole, sad vec odraslih ljudi (iz dve usvojiteljske porodice). Pod uticajem ove diskusije, zapitala sam se da li su to mozda romska deca i shvatila da apsolutno nemam pojma. A jako ih se dobro secam. Mislim, sanse da jesu odnosno nisu su 50-50, za oboje. Toliko o tome da ce deca romskog porekla nuzno trpeti diskriminaciju zbog svojih fizickih karakteristika.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...