Jump to content
IGNORED

Usvajanje dece


JozoMujica

Recommended Posts

Aha. Skroz sam pogrešno razumela, jer je ceo tvoj prethodni post bio o užasima procedure usvajanja. Pa mi nije bilo jasno kako se ti užasi mogu izbeći insistiranjem na tome da dete ne bude romsko. 

 

Uglavnom, svako dete će nailaziti na probleme, ne samo romsko dete. Neko je već primetio koliko su deca surova, maltretiraju i zbog klempavih ušiju, gojaznosti i slabovidosti, ne samo zbog boje kože i nacionalnosti. To potencijalni roditelji sigurno znaju, tako da taj argument da će romskoj deci biti teško ne abolira njihov rasizam. 

Svako dete nailazi na probleme, ali ti problemi nisu jednakog intenziteta. To zavisi od nekog licnog svojstva ili karakteristike koje predstavlja osnov za maltretiranje. Gojazno dete ili dete sa klempavim usima ce zbog svoje karakteristike mozda biti zrtva vrsnjackog nasilja, ali osnov za to nasilje nece biti drustveno zlo (rasizam) koje, na drugoj strani, tretiras kao pojavu koja treba da diskvalifikuje potencijalne roditelje od usvajanja. Drugim recima, ako je rasizam toliko zlo da rasistima* ne treba dopustiti usvajanje, nemoj u istoj raspravi indirektno relativizovati posledice diskriminacije dece po osnovu njihove boje koze. Prosto, nije isto kada dobijes dangu zato sto si "coroskop" ili "ganci". Ako ni zbog cega drugog, verovatno te niko nece maltretirati sto nosis naocare kada napunis 20 godina, dok osnov za diskriminaciju zbog boje koze ostaje za citav zivot.

 

Sto se tice bolda.... cini mi se da ipak nisu uspela da pruzis dovoljno argumenata za dosta provokativan zakljucak.

 

* ne slazem se da je par koji ne zeli romsko dete nuzno rasista (ali moze biti), da udje u zapisnik.

Link to comment
  • Replies 550
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • sailorman

    52

  • ToniAdams

    42

  • Giga Moravac

    33

  • Notorious

    33

Nikad nisam čula za genetsko-biološki rasizam, pa stoga i nemam stav o istom. Ovo što ti opisuješ veze nema sa rasizmom. Svaka tebi čast ako si uspela da izvučeš analogiju između 'hoćemo da usvojimo dete, ali ne romsko' i 'hoćemo dete tako što ćemo se jebati i zatrudneti'.

 

 

Ljudi preferiraju da odgajaju genetsku decu, a put nije bitan kako ti impliciras, najbolje je ako moze to "jebati se i zatrudneti", ali ne odricemo se ni poseta ginekolozima, hormonskih tretmana, in vitro fertilizacija, repetitivnih uklanjanja priraslica, vracanja ginekolozima, vantelesnih oplodnji, surogat majki i cega sve ne, samo da se dodje do tog zeljenog genetski ispravnog deteta.

A kad uspe jednom, onda se cesto hoce i drugo, nekad cak i trece i cetvrto, samo nek je genetsko, dok nam uglavnom ne pada na pamet da svojoj kuci odvedemo neko dete koje vec ceka tu iz sirotista, ni plavo sa loknama a ni to malo cigance, al naravno dok mi licno zadrzavamo pravo da biramo da gajimo tu genetski ispravnu decu pljuckacemo na to da li ljudi koji jesu u procesu usvajanja deteta imaju pravo na bilo kakve preferencije u njihovom izboru koje ce dete da gaje. Gnev pravednika.

Link to comment

@pejsi  

 

Ma super. Nije rasizam, samo je povlađivanje sistemskom rasizmu i organizovanje sopstvenog života prema rasističkim principima. Mislim, u svim oblastima u kojima postoji rasna diskriminaciji je moguće pronaći takva opravdanja tipa 'lakše je sa belima'.

Edited by sailorman
Link to comment

@pejsi  

 

Ma super. Nije rasizam, samo je povlađivanje sistemskom rasizmu i organizovanje sopstvenog života prema rasističkim principima. Mislim, u svim oblastima u kojima postoji rasna diskriminaciji je moguće pronaći takva opravdanja tipa 'lakše je sa belima'.

 

dobro to a jes bila nekad s ciganom :fantom:

Link to comment

Delimicno jeste reprodukovanje rasistickih predrasuda, konformizam, i svakako ne doprinosi ostvarivanju nekih opstih humanistickih ciljeva i uspostavljanju drustva ravnopravnih ljudi. No, kod roditeljstva to ne mora biti primarni cilj (verovatno najcesce i nije). U svakom slucaju, par koji se u Srbiji izjasni da zeli da usvoji romsko dete bih rado ugostio u svom stanu, dok ove druge verovatno ne bih. 

 

To u vezi sa mojom fusnotom - manje bitnim delom posta.

Link to comment

dobro to a jes bila nekad s ciganom :fantom:

 

Nisam, nije me nikad muvao nijedan, ali znam jednog koji je megasuper fraer. Ja njega nisam muvala jer je imo curu. :(

Link to comment

Sailorman, kakav je tvoj stav o biolosko-genetskom rasizmu? Naime jako puno ljudi kad bira koju ce decu da odgaja bira decu koja imaju genetski materijal oba roditelja/jednog od roditelja, dok tamo negde na roditelje cekaju deca koja su vec rodjena? Meni je sokantno kad vidim da neki ljudi odluce da izaberu ne samo jedno, nego pocesto i dvoje, troje, cak i cetvoro dece odredjene genetske kombinacije, a druge sa njima nepozeljnom genetskom kombinacijom ni ne uzimaju u razmatranje.

 

Mislim da ova pojava genetskog preferenciranja ne nailazi na potrebnu osudu drustva, cak je neka vrsta tabua uopste potezati problem genetsko preferencijalnog rasizma. Sta je tvoje misljenje o ovome, jel ti ok biranje dece po genetskom sastavu, ili se ne slazes sa time?

 

 

Ljudi preferiraju da odgajaju genetsku decu, a put nije bitan kako ti impliciras, najbolje je ako moze to "jebati se i zatrudneti", ali ne odricemo se ni poseta ginekolozima, hormonskih tretmana, in vitro fertilizacija, repetitivnih uklanjanja priraslica, vracanja ginekolozima, vantelesnih oplodnji, surogat majki i cega sve ne, samo da se dodje do tog zeljenog genetski ispravnog deteta.

A kad uspe jednom, onda se cesto hoce i drugo, nekad cak i trece i cetvrto, samo nek je genetsko, dok nam uglavnom ne pada na pamet da svojoj kuci odvedemo neko dete koje vec ceka tu iz sirotista, ni plavo sa loknama a ni to malo cigance, al naravno dok mi licno zadrzavamo pravo da biramo da gajimo tu genetski ispravnu decu pljuckacemo na to da li ljudi koji jesu u procesu usvajanja deteta imaju pravo na bilo kakve preferencije u njihovom izboru koje ce dete da gaje. Gnev pravednika.

 

ja sam prvo mislila da se zajebavas, tj ironises, ali posto ponavljas izgleda da si ozboljna.

 

polazis od pogresne pretpostavke da ima dece koja samo cekaju u sirotistu, a niko nece da ih usvoji. u stvarnosti, sto si mogla da saznas i iz ovog threada, je da ima daleko vise parova koji bi da usvoje nego dece, cak i u siromasnoj srbiji. ovi iz inostranstva sto usvajaju decu iz srbije, verovatno to ne rade zato sto imaju na raspolaganju dovoljno dece u svojoj zemlji, nego suprotno.

 

druga strana tvog pitanja je zasto bi neko preferirao biolosko dete, u taj rabbit hole necu da ulazim.

Link to comment

ja sam prvo mislila da se zajebavas, tj ironises, ali posto ponavljas izgleda da si ozboljna.

 

polazis od pogresne pretpostavke da ima dece koja samo cekaju u sirotistu, a niko nece da ih usvoji. u stvarnosti, sto si mogla da saznas i iz ovog threada, je da ima daleko vise parova koji bi da usvoje nego dece, cak i u siromasnoj srbiji. ovi iz inostranstva sto usvajaju decu iz srbije, verovatno to ne rade zato sto imaju na raspolaganju dovoljno dece u svojoj zemlji, nego suprotno.

 

druga strana tvog pitanja je zasto bi neko preferirao biolosko dete, u taj rabbit hole necu da ulazim.

 

 

Na ovom forumu iznete su dve sasvim oprece tvrdnje, jedna je da i romske i neromske dece ima premalo u sirotistima da bi svi mogli da ih usvoje, druga je da neromske dece ima premalo ali da romske, iako ih nema mnogo, svejedno ima vise nego parova koji bi da ih usvoje, i da ona cekaju mesecima pa ih na kraju daju porodicama u inostranstvu koje hoce romsku decu. Procedura i jeste takva da parovi iz inostranstva ne ucestvuju ravnopravno u procesu usvajanja, nego se prvo deca pokusaju udomiti po porodicama iz Srbije, pa tek ako ih niko nece onda se nude parovima iz inostranstva.

 

To znaci samo dve stvari: ili megju 700-800 parova iz Srbije nema dovoljno onih koji bi hteli da usvoje tih 40toro romske dece godisnje koliko se u clanku pominje, pa zato moraju da ih posle vise meseci ponude roditeljima van Srbije na usvajanje, ili zaista ima istine u ovim pricama koje su neki izneli potkrepljujuci i primerima sa ciframa o tome da se vrsi opstrukcija procesa usvajanja za jedan broj dece kojom se trguje u usvajackom procesu.

 

U oba slucaja, znaci u bilo koja od dva scenarija (ne znam koji je tacan i to nije ni bilo bitno u onome sto je kod mene izazvalo potpuni sok), ljudi koji su se sami odlucili da gaje decu, jedno, dvoje ili troje dece, i iskljucivo u tom procesu biraju decu po hromozomskom principu i ne zanimaju ih nebioloska deca za koju tvrde da cekaju i da ih neke druge zle cike i tete nece, daju sebi za pravo da opusteno i vrlo onako sa visine komentarisu koliko je ok da neki drugi ljudi pokusavaju da odgaje decu za koju oni pak smatraju da bi im se uklopila u neke njihove zelje kako da im izgleda prosirenje porodice.

 

Cista definicija licemerja, destilat. Znaci ljudi koji se sami odlucuju da gaje iskljucivo decu koja odgovaraju njihovim genetskim zahtevima i spremni su da uloze vreme, novac, energiju i sta sve ne u dolazenje do te vrste dece, ili koji kad im neko u porodici planira prosirenje porodice ne odnose formular za usvajanje (il potpisuj il si rasista i gotovo je medju nama), ne vide nista protivrecno u tome da imaju vrlo onako snazno misljenje o tome kako bi neki drugi ljudi trebalo da odlucuju o tome kako zele da njihove porodice izgledaju. Jer oni kad bi usvajali usvajali bi i romsko. Samo eto sto oni licno nece da usvajaju ni jedno ni drugo jer to onda nije biolosko dete, a oni nece da odgajaju nebiolosku (al to nije rasizam!). Ajde. Nerasisti jer ih podjednako ne zanimaju ni cigance niti neko belo dete, samo zato sto imaju pogresan genetski niz.

 

Ovo zasto bi neko preferirao biolosko dete? Stvar kulturnog nasledja, ljudi su tako naucili i gledaju svoje peers kako isto rade pa bi i oni. Nekad se tako nije ni razmisljalo da su npr i crnci isto toliko ljudi koliko i belci, ili kmetovi koliko i  gazde, a sada je nepojmljivo da milionima ljudi to nije predstavljalo svojevrsni bizar tako dugo. Tako i za ovo sa decom, za koju deceniju vrlo je moguce da ce biti prosto nepristojno da neko ko se odluci za prosirenje porodice ne krene prvo od dece koja su vec tu.

Edited by Dagmar
Link to comment

dagmar, reci, preferiras li biolosko ili nebiolosko dijete robota?

 

 

bolosko dete robot bez dvoumljenja, em sto sam konzervativna, em sto moze da bude zgodno za delove

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...