Jump to content
IGNORED

Usvajanje dece


JozoMujica

Recommended Posts

treba lepo svu rodjenu decu u sabirni logor, pa da se odande randomly distribuiraju svakom ko ispunjava uslove. i da nema ejdzizma, nego da moze da ti zapadne i tromesecna cmizdrava beba i klipan od 3 banke koji i dalje studira i ne ume sebi ni kajganu da napravi.

 

Koja je gornja granica uzrasta? 

Link to comment
  • Replies 550
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • sailorman

    52

  • ToniAdams

    42

  • Giga Moravac

    33

  • Notorious

    33

Iako su neki ljudi pisali da je procedura lakša za strance koji usvajaju manje poželjnu decu (mučno mi je što ovo pišem, ali je tako), to najčešće nije istina, jer bi, ako se regularno sprovodi, trebalo da bude ista za sve. A ona je mukotrpna, bez ikakve dileme. 

Link to comment

Iako su neki ljudi pisali da je procedura lakša za strance koji usvajaju manje poželjnu decu (mučno mi je što ovo pišem, ali je tako), to najčešće nije istina, jer bi, ako se regularno sprovodi, trebalo da bude ista za sve. A ona je mukotrpna, bez ikakve dileme. 

 

Trebalo bi da je ista. Na papiru i jeste, mučna, stresna..

Ali mislim da je nekako lakše strancu tražiti novac.

Ne kažem da je to masovna praksa, ali sam sigurna da se dešava.

A stranci, koji sličnu proceduru prolaze i u svojoj zemlji, neće se libiti da daju novac i da olakšaju sebi.

Link to comment

Već sam napisala da bi trebalo da bude ista ukoliko je regularna, a izgleda da često nije. Ništa novo. 

Znam kroz šta naši ljudi prolaze u procesu utvrđivanja podobnosti i nemam ništa protiv toga, smeta mi što procedura nije ista za sve. 

Link to comment

kako usvojiti dete u srbiji 

 

iz teksta bi se reklo da nastoje da se romska deca usvoje od strane nasih parova, ali da teze ide. npr:

 

7. Koliko traje procedura usvojenja deteta?
- Nemoguće je odgovoriti na to pitanje. Za malu, zdravu decu srpskog nacionalnog porekla, broj zainteresovanih usvojitelja je stoprocentan i obavlja se brzo. Određeni broj potencijalnih usvojitelja ne ispunjava neke zakonske uslove, kao što je razlika u godinama, a ona ne sme da bude manja od 18, niti veća od 45 godina. Neki su pojedinci, pa će prednost imati potpune porodice, neke su različitog nacionalnog porekla, pa će imati prednost oni koji imaju isto nacionalno poreklo.

 

Za svu ostalu decu je problematično, i dugo traje. Na dan 4.12.2010. godine, u postupku izbora se nalazi 46-oro dece, a za pojedinu decu to traje već nekoliko meseci. Reč je o zdravoj romskoj deci, deci sa rizicima u razvoju, sa sindromima, većoj deci, i grupama siblinga (braća i sestre). U postupku prilagođavanja se nalazi 27-oro dece, ona su upućena u porodice, i ući će u realizovano usvojenje u ovoj godini. Ima i 30-oro dece sa zaključkom za inostrano usvojenje. Prošlo je godinu dana, i evidentno je da za njih ne mogu da se nađu domaći usvojitelji. Znači, 76-oro dece čeka, i 605 ljudi čeka, ali tih 605 ljudi ne želi baš tu decu.

Link to comment

Zaživljavanjem deinstitucionalizacije je, prirodno, ojačalo i nastojanje da sva deca budu usvojena ili bar smeštena u hraniteljske porodice, ali se ljudi kod nas i dalje teže opredeljuju za romsku decu i decu sa smetnjama u razvoju. 

Link to comment

Uh, hraniteljske porodice.

Iskreno, divim se ljudima koji pristaju biti deo tog sistema.

Mojima su to nudili, dugo su se dvoumili, i shvatili da to ne bi mogli.

Nemoguće je ne vezati se za dete, i  živeti u kostantnom strahu da će neko (socijalni radnik, roditelj) da dođe 

i da ga odvede.

Link to comment

tako niko nije hteo da usvoji tonija zbog smetnji, i mora sad ceo forum da pazi na njega.

 

Nadarenost nije smetnja, iako izlazi iz okvira očekivanog i ponekad je teško nositi se s njom. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...