Jump to content
IGNORED

Usvajanje dece


JozoMujica

Recommended Posts

@sailorman

 

Zasto bi. Samo se vrati na njen post i videces sta pise, tj. da govori o tome kako se vodi razgovor sa roditeljima koji zele da usvoje dete. Naravno da ces da ga pitas za preference.

 

A koji god da je razlog da roditelji ne zele da usvoje malog Roma, rasizam ili strah, bojim se da je taj stav u tolikoj vecini da bi iskljucivanje roditelja zbog toga dovelo do kraha sistema usvajanja dece. Nisam od onih koji kazu - neka sve propadne, ali pravda mora da se izvrsi. U stvarnosti to ne ide tako, na stranu sto ja takvim roditeljima, kada bih sledio svoje srce, ne bih davao ni puza na usvajanje, a kamoli dete. 

 

Vratila sam se, po drugi put. Nera je u istu ravan stavila pitanje da li biste usvojili bolesno dete i da li biste usvojili Roma/Romkinju. Ona smatra da su oba pitanja legitimna, ja smatram da nisu. Tj ovo drugo mi je lgitimno samo ako će posle odgovora 'nećemo Roma' socijalni radnik po automatizmu upisati 'nepodobni da budu roditelji'. I molim da mi se ne imputira da sam Neru optužila za rasizam. Jednostavno, ne salžem se s njom po pitanju koliko bi socijalni sistem trebao da bude tolerantan odnosno netolerantan prema rasizmu.

 

Ovo drugo, stvarno ne verujem, malopre je Jozo Mujica napisao da ima 8 parova na jedno dete. Ja ustvari verujem u dobrotu u ljudima (bez obzira što nera misli da bi ih sve istrebila), tj verujem da bar jedan od tih osam parova nisu rasisti.

Edited by sailorman
Link to comment
  • Replies 550
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • sailorman

    52

  • ToniAdams

    42

  • Giga Moravac

    33

  • Notorious

    33

Vratila sam se, po drugi put. Nera je u istu ravan stavila pitanje da li biste usvojili bolesno dete i da li biste usvojili Roma/Romkinju. Ona smatra da su oba pitanja legitimna, ja smatram da nisu. Tj ovo drugo mi je lgitimno samo ako će posle odgovora 'nećemo Roma' socijalni radnik po automatizmu upisati 'nepodobni da budu roditelji'. I molim da mi se ne imputira da sam Neru optužila za rasizam. Jednostavno, ne salžem se s njom po pitanju koliko bi socijalni sistem trebao da bude tolerantan odnosno netolerantan prema rasizmu.

 

Šta je sa onima koji ne bi usvojili dete ni pod razno? Mislim da one koji su se ipak odlučili na takav korak ne treba osuđivati što imaju neke preference (muško/žensko, mlađe/starije, šta god). Što reče Vasa, ne živimo u idealnom svetu.

Link to comment

Vratila sam se, po drugi put. Nera je u istu ravan stavila pitanje da li biste usvojili bolesno dete i da li biste usvojili Roma/Romkinju. 

 

ali to je bilo oslonjeno na post od notorious koja je rekla da se bolesna i romska deca usvajaju uglavnom od strane inostranih parova. jezivo je tuzno.

Link to comment

ali to je bilo oslonjeno na post od notorious koja je rekla da se bolesna i romska deca usvajaju uglavnom od strane inostranih parova. jezivo je tuzno.

 

Upravo ovo, meni je to nesto najtuznije.

 

@ sejlorka, nisi me optuzila za rasizam ali si me optuzila da mislim da je isto biti rom i bolestan?! Bas ti hvala.

 

Ne mislim ja da su ta pitanja legitimna, kao ni pitanje koje biste vere dete (pa jebote, taj koji to pita ne zna sta je rodni identitet). Pokusala sam da ti objasnim da socijalni radnik i ostali ukljuceni u proces biraju dete za usvojitelje pa moraju da imaju pred sobom bar neke kriterijume. Usvojitelj nece dobiti katalog dece pa da bira prema svojim preferencijama. Ne znam kako plasticnije da ti objasnim. Naravno da bi trebalo malo vise da porade na tim stvarima.

Link to comment

Ja znam par koji je usvojio. To je trajalo praktično godinama. Na kraju su ih zvali kada su se najmanje nadali. U pitanju su predobri, ali predobri ljudi, finansijski dobrostojeći sa stvarno i više nego dovoljno ljubavi za čopor dece a ne za jedno. Želim samo da mislim da su silne procene i analize razlog zašto su čekali toliko a ne zato što je neko na neki drugi način sebi obezbedio prioritet.

Link to comment

Upravo ovo, meni je to nesto najtuznije.

 

@ sejlorka, nisi me optuzila za rasizam ali si me optuzila da mislim da je isto biti rom i bolestan?! Bas ti hvala.

 

Ne mislim ja da su ta pitanja legitimna, kao ni pitanje koje biste vere dete (pa jebote, taj koji to pita ne zna sta je rodni identitet). Pokusala sam da ti objasnim da socijalni radnik i ostali ukljuceni u proces biraju dete za usvojitelje pa moraju da imaju pred sobom bar neke kriterijume. Usvojitelj nece dobiti katalog dece pa da bira prema svojim preferencijama. Ne znam kako plasticnije da ti objasnim. Naravno da bi trebalo malo vise da porade na tim stvarima.

 

Ja te ustvari nisam optužila ni za šta, ali ti se najiskrenije izvinjavam ako misliš da sam te optužila za rasizam.

 

Stekla sam utisak na osnovu tvog posta da smatraš da su oba pitanja legitimna. To je sve. 

Link to comment

:isuse: Ne mogu se deca zaštititi od mnogo čega, od čitavog niza predrasuda, ne samo rasističkih. Ako misliš da nisi u stanju da se nosiš sa tim što će ti dete odrastati u društvu punom predrasuda, onda opet ne treba da usvajaš.

 

I stvarno me živo zabole da li ti je Jozo Mujica pouzdaniji izvor, ne misliš valjda da ću se suzdržavati od kritike sistema zato što ja eto nisam u proceduri usvajanja?

 

1. pa to i ja kazem, neki ljudi misle da nisu u stanju da se nose sa odrastanjem deteta u drustvu punom predrasuda i zato nisu spremni da usvoje romsko dete :)

 

2. isto tako i mene zivo zabole taj tvoj nadobudan kvazikurceviti stav sto ne znaci da ti negiram pravo da kritikujes sistem sto opet ne znaci da ipak imas manji kredibilitet svojom kritikom nego ljudi koji su u proceduri usvajanja

Link to comment

1. pa to i ja kazem, neki ljudi misle da nisu u stanju da se nose sa odrastanjem deteta u drustvu punom predrasuda i zato nisu spremni da usvoje romsko dete :)

 

Pa ne, nisu spremni da usvoje romsko dete zato što su rasisti, a zbog ovog što si ti naveo kao razlog nisu spremni da usvoje nijedno dete. 

Edited by sailorman
Link to comment

decu treba dati ljudima kojj ih iskreno zele, koji zele da ih maze, paze, vole, hrane, lece, skoluju I sve ostalo sto cini roditeljstvo a ne da se isto odredjuje na osnovu ideologije, pola, obrazovanja I/ili bilo cega drugog. nikako mi se ne dopada taj stav da se deca imaju davati samo podobnima po bilo kom kriterijumu mimo zelje za porodicom, ja ta vrata ne bi otkljucavao.

 

a mislim da nema ni potrebe, iskustveno znamo da deca bas I ne dele roditeljske stavove I da ima mnogo uticaja osim porodice. cak sam siguran da mnogi od nas ovde imaju roditelje koji su (po standardima ovih nasih forumskih rasprava) i rasisti I homofobni I mizogeni I sovinisti, dveri itd....  al nisam bas siguran da ih to cini losim roditeljima.

:thumbsup:

Link to comment

Pa ne, nisu spremni da usvoje romsko dete zato što su rasisti, a zbog ovog što si ti naveo kao razlog nisu spremni da usvoje nijedno dete.

ma ok, ti mislis da su svi ljudi koji ne zele da usvoje romsko dete a u proceduri su usvajanja dece - rasisti, ja mislim da nisu bas svi ljudi koji ne zele da usvoje romsko dete a u procesu su usvajanja dece - rasisti, mislim da je besmisleno da se preganjamo oko toga narocito sto ne negiram da i medju ljudima koji ne zele da usvoje romsko dete a u proceduri su usvajanja dece moze da bude i rasista :)

 

vasilije je odlicno primetio malopre, kada bi se tvoj stav primenjivao, tj. da ko ne zeli da usvoji romsko dete nema prava na usvajanje dece uopste, da bi se onda sistem usvajanja dece jednostavno raspao. i ponovo cu da kvotujem deo adamovog posta

 

decu treba dati ljudima kojj ih iskreno zele, koji zele da ih maze, paze, vole, hrane, lece, skoluju I sve ostalo sto cini roditeljstvo a ne da se isto odredjuje na osnovu ideologije, pola, obrazovanja I/ili bilo cega drugog. nikako mi se ne dopada taj stav da se deca imaju davati samo podobnima po bilo kom kriterijumu mimo zelje za porodicom, ja ta vrata ne bi otkljucavao.

Link to comment

vasilije je odlicno primetio malopre, kada bi se tvoj stav primenjivao, tj. da ko ne zeli da usvoji romsko dete nema prava na usvajanje dece uopste, da bi se onda sistem usvajanja dece jednostavno raspao. i ponovo cu da kvotujem deo adamovog posta

 

 

Ja se sa adamovim postom ne slažem, niti mi je jasno kako bi se odvijao taj raspad sistema. A i kad bi stvarno došlo do raspada sistema ovakvog kakav je sad, mislim da bi to bila dobra stvar, ukoliko bi na njegovom mestu bio izgrađen novi sistem, na boljim osnovama.

Link to comment

Pa ne, nisu spremni da usvoje romsko dete zato što su rasisti, a zbog ovog što si ti naveo kao razlog nisu spremni da usvoje nijedno dete. 

 

Sejlorka, iako se ovaj tvoj rant ne odnosi na mene jer nismo postavljali  takav uslov, opet ti kažem - jedno je kako stvari funkcionišu kada se priča o njima a nešto sasvim drugo kada dođe do realizacije.

 

Neko je ranije pitao kako se to romsko dete razlikuje, to jest kako bi okolina znala da je romsko, odgovor je sasvim jednostavan - romi su najčešće tamnoputi, kada se to sabere sa činjenicom da je dete usvojeno, šire okruženje (na primer druga deca u školi) će ga smatrati Romom čak i ako nije, već je samo tamnoputo.

Niko ko usvaja dete to ne radi da bi se tim činom borio protiv diskriminacije i nepravde u društvu, već zato što tom detetu želi da pruži bolji život nego što ga ima, a sebe i svoj dom oplemeni osećajem roditeljstva.

Proces usvajanja, ne samo njegov tehnički/administrativni deo je jako komplikovan i emotivno iscrpljujući, nosiš se sa velikim nadama i velikim strahovima i ogromnom odgovornošću, praktično i većom nego što je imaš prema biološkom detetu.

Ne smatram da su ljudi koji žele jedan potencijalni problem manje na tom putu rasisti.

 

Nemoj da dozvoljavaš sebi da zvučiš kao Kinik kada je ustao od stola i nikada ni reč nije progovorio sa majkom do njene smrti zbog Miloševića.

Link to comment

Sejlorka, iako se ovaj tvoj rant ne odnosi na mene jer nismo postavljali  takav uslov, opet ti kažem - jedno je kako stvari funkcionišu kada se priča o njima a nešto sasvim drugo kada dođe do realizacije.

 

Neko je ranije pitao kako se to romsko dete razlikuje, to jest kako bi okolina znala da je romsko, odgovor je sasvim jednostavan - romi su najčešće tamnoputi, kada se to sabere sa činjenicom da je dete usvojeno, šire okruženje (na primer druga deca u školi) će ga smatrati Romom čak i ako nije, već je samo tamnoputo.

Niko ko usvaja dete to ne radi da bi se tim činom borio protiv diskriminacije i nepravde u društvu, već zato što tom detetu želi da pruži bolji život nego što ga ima, a sebe i svoj dom oplemeni osećajem roditeljstva.

Proces usvajanja, ne samo njegov tehnički/administrativni deo je jako komplikovan i emotivno iscrpljujući, nosiš se sa velikim nadama i velikim strahovima i ogromnom odgovornošću, praktično i većom nego što je imaš prema biološkom detetu.

Ne smatram da su ljudi koji žele jedan potencijalni problem manje na tom putu rasisti.

 

Nemoj da dozvoljavaš sebi da zvučiš kao Kinik kada je ustao od stola i nikada ni reč nije progovorio sa majkom do njene smrti zbog Miloševića.

 

Meni ovo zvuči kao da hoćeš da kažeš da je mnogo teže usvojiti romsko dete. Kao, ljudi insistiraju na nacionalnoj pripadnosti deteta da bi smanjili muke koje prate proceduru usvajanja. 

 

Potpuno mi je jasno da su to ogromne muke i komplikacije, ali je l moguće da će one biti umanjene ako se insistira na nacionalnosti?

 

Ovo za ustajanje od stola i majku mi nije najjasnije. Ja sa svojom majkom pričam i kad se ne slažemo, ali ne razumem zašto bi te se to ticalo.

Edited by sailorman
Link to comment

Za mene je gornji kvot krajnja uvreda koja govori da si resena samo da sikces i trujes bez da uopste uzmes u obzir sta ko pise. Nisi mi nista, a kamoli simpaticna ili antipaticna i nisam te vredjala, samo odgovaram na post. A ti izvoli nastavi da verujes u sopstvenu bezgresnost i ispravnost.

+1

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...