Jump to content
IGNORED

Fargo


Lrd

Recommended Posts

Pa da, sve je u tom stilu, stići će te Kazna Koju Zaslužuje pre ili kasnije. Bogovi dramaturgije upravljaju svim vašim bednim malim dosadnim životima...

 

Inače, da ne bude da ne nitpickujem seriju uopšte: ruralni naglasak se primećuje samo kod Lesterove (druge) žene i kod Gusove ćerke. Mogli su i glavni likovi malo da se potrude oko toga, pogotovo ovi stariji.

Otprilike kraj u stilu True Detective? Budite srećni sonim što imate (i nek vam nebo bude vedro)...

 

Moglo se puno poraditi na karakterizaciji likova, ali nikom očigledno nije bilo stalo do toga.

 

A šta kažu za drugu sezonu? Malvo: return and revenge? :lolol:

Link to comment

A kako je to Lester prošao (i zašto)?

 

Lesterov kraj mi u svemu tome najviše smeta. Prolazio je kroz sve kao minijaturna kopija Malva, uprkos očiglednim dokazima niko mu ništa nije mogao nit se on za išta brinuo i odjednom (valjda zato što stvari treba privesti kraju a ne zna se kako) on kome ništa ne preti nit se ima čega bojati panično beži i propada kroz led.

 

UsUd? Kazna Božja? Ma daj...:fali mi smajlić koji drka:

kakva crna minijaturna kopija. lester je zapravo osudjen na propast za razliku od malva.

Link to comment

па не, озбиљно, питање је како закон регулише такве ситуације, нпр. овде лестер није знао да се разговор снима и могуће је да то само по себи чини снимак неупотребљивим, потребно је поред тога доказати аутентичност снимка, тј. да је заправо лестер у питању, а не неко ко га опонаша, као и да ништа није извучено из контекста - има филм са баш били боб торнтоном - http://www.imdb.com/title/tt0120324/?ref_=nm_flmg_act_40, где праве снимак на ком лик као признаје убиство (у шали, није заправо починио то убиство) да би га заплашили и прокоментаришу да то није примењиво на суду, е сад малво је мртав, а лестер може тврдити или да на снимку није он или да је снимак монтиран или да је у питању била шала или...

Link to comment

Inače, da ne bude da ne nitpickujem seriju uopšte: ruralni naglasak se primećuje samo kod Lesterove (druge) žene i kod Gusove ćerke. Mogli su i glavni likovi malo da se potrude oko toga, pogotovo ovi stariji.

 

Ja bih rekao da su uradili OK posao sa tim "severnjackim" dijalektom.  On inace i nije toliko jak sam po sebi, njega vise karakterise poseban izgovor pojedinih reci, kao i cesta upotreba onog "yaaaah".  Inace kod Linde (Lesterove druge zene) su bas dobro pogodili akcenat kao kod osobe koja je (prema prici) rodjena u Kini i onda dosla u Ameriku kao dete, znaci onaj blagi jedva prepoznatljivi kineski akcenat.

 

Ako bih nitpickovao neku autenticnost, to su meni scene iz Dulutha, s obzirom da sam proveo tamo vise od pola godine zbog posla.  Kao prvo, grad je mnogo veci nego sto je predstavljen - u seriji su ga napravili da je otprilike isti kao Bemidji, a u realnosti je 3-4 puta veci grad od Bemidjija.  Grad se nalazi na obalama Lake Superior i ima veliku luku - nista od toga nije pomenuto niti prikazano u seriji.  I dok je Minnesota jedna prilicno ravna drzava, Duluth se nalazi na jednoj vrsti brega, i kad se od obale jezera krene prema ostatku grada imas dosta krajeva gde se ulice strmo penju i silaze, slicno recimo San Franciscu.

 

 

a i kako mu nista ne preti kad je u malvovoj sobi nadjen snimak razgovora sa lesterom nakon sto je ubio zenu cekicem?

 

Koliko sam ja ukapirao, Lester nije bio svestan da ga je Malvo snimao i da ima snimke razgovora, tako da je meni bilo cudno zasto je bezao.

Link to comment

scena bezanja se desava dve nedelje kasnije, tako da je sve sto znas da je on u tom trenutku begunac. cela scena sa bezanjem po tankom leu jezera je prilicno direktna metafora o razvoju lesterovog lika od ubistva zene na dalje, ne znam sta je jos imalo potrebe da se razjasni na kraju.

Link to comment

Lester je pobegao od Malvoa, nije mogao da zna da je mrtav. Posle kad je video policiju pretpostavio je da jigg was up ovako ili onako, nije sigurno razmišljao da li Malvo ima neki snimak i da li je to upotrebljivo na sudu.

Link to comment

@Lrd: Kako odakle mi ideja da je plaćeni ubica, pa zar ga ne šalje na zadatke onaj lik kod koga je posle otišao da se raspita o Fargu (pretio mu da može da zove ili bolnicu ili pogrebno) Dobio tajni identitet, kurac, palac. Šta je koji moj ako nije plaćeni ubica, nemoj me samo sa Calaverinim otelotvorenjem athetipskog zla i zmije iz rajskoga vrta...

 

 

Ma ne, nisam ja Prenesenko Metaforić™, mislio sam da Malvo nije samo plaćeni ubica, već da mu to dođe kao neka povremena tezga,  a da mu je glavna životna misija ono njegovo zabavljanje u zlu. Pošto je svakako najsrećniji kad napravi neko sranje (Did you see her face when I shot her? Classic).

 

bold 2: tačno je onakav kakvim su ga prikazali, kako su ga zamislili ne znamo. ne bih da budem nepravedan i ispravi me ako grešim, ali čini mi se da je jedina vrsta kritike nekog lika koju ti priznaješ odstupanje od zamisli autora. onda svaka živa zamerka nekom od likova stvarno ispada promašena: lik je takav, to ti je što ti je, ako ti se ne sviđa nešto u vezi sa tim i tim likom, prosto ti se ne sviđa autorska koncepcija i doviđenja, nađi šolju čaja™ koja ti više prija. ali onda: 

 

bold 1: jel možeš da navedeš neki alternativni tok događaja u seriji koji ne bi bio kako treba? (i da kažeš zašto nije kako treba.) zar ne bi za svaki alternativni finale sezone moglo da se kaže: tako su autori zamislili, uzmi ili ostavi? problematičan je taj kriterijum autorske zamisli, em ne možemo do njega da dopremo em opravdava šta god da se dogodi baš zato što objektivno nemamo uvid u autorske zamisli (osim ako ne pretpostavimo da su autori nepogrešivi što je dosta problematično).

 

ozbiljno me zanima, interesantno mi je neslaganje koje se pomalja iza ove rasprave. šta spada u racionalnu kritiku 1 serije?

 

Super si sve ovo izvukao, treba da radiš kao novinar. :) Uglavnom si u pravu, ali i ja sam dužan da kažem da sam sve ovo ovde vrlo pojednostavio i preskočio mnogo toga, jer mi se podrazumevalo da je Fargo odlična serija i zato nisam pominjao druge stvari koje su obično podložne kritici.

 

Ali, da, u suštini si u pravu, mislim da je izvedba autorove zamisli osnova svake kritike, ili bar polazna tačka iste. U ovom slučaju to znači da lik treba da a) se drži sebe, odnosno parametara koji su mu dati u životu na ekranu, b) da kao takav bude u funkciji razvoja priče.

 

Malvo je u ovom slučaju sve - i dobar lik kao lik i dobar nosilac radnje.

 

E sad, u čemu je ovde spor - neki gledaoci ne mogu (ili neće, svejedno) da suzbiju svoj racio ili svoja očekivanja od serije (ili filma) i onda im se gledanje kvari. To se inače sove suspenzija neverice, odnosno to je ono kad gledaocu nije dovoljno ono što vidi na ekranu da bi prešao preko stvari koje su nerealne.

 

U slučaju ovih naših ovde, to je nerealni lik Malva. Nekom drugom bi u Fargu bilo to što čovek celu noć sedi na minusu neadekvatno obučen i ujutru ne samo da nije polulud ili jedva živ, već je vrlo lucidan i potpuno operativan. Nekom trećem bi to bilo što trudnica ne ide u WC na svakih 10 minuta. Ili slično.

 

Realno™, kritike Malvu da je "preteran" mogu da stoje, odnosno podložno je diskusiji da li njegov lik razbija naraciju, ali ja mislim da ne stoje, jer je Malvo od početka do kraja ostao isti, odnosno nije odstupao od karaktera, i savršeno je odgovarao svetu koji smo videli u Fargu.

 

Za ovo drugo pitanje, mislim da bi mi bio sranje kraj serije bilo kakav koji bi odstupio od dotad viđenog, koji bi razbio univerzum koji je nastao. Na primer da dođe FBI i sve ih pohapsi i svi počnu da se ponašaju drugačije.

 

Kraj True Detectivea mi je loš zato što malo veze ima sa onim što smo do tada gledali.

 

Ne znam da li sam ti odgovorio na pitanja, jednim okom sam gledao fudbal. :)

 

edikt: Lester je već bio priteran uza zid, a što reče Vini, bežao je od Malvaa.

 

edt2: Mislim kad se već vinišemo™ do u beskraj, meni je jako nerealno da niko u seriji nije prdnuo uopšte. Kako je moguće da toliki ljudi ne prde? Morao bi neko nekad.

Edited by Lrd
Link to comment

Lester je pobegao od Malvoa, nije mogao da zna da je mrtav. Posle kad je video policiju pretpostavio je da jigg was up ovako ili onako, nije sigurno razmišljao da li Malvo ima neki snimak i da li je to upotrebljivo na sudu.

jes, u pravu si. meni je u glavi da je bezao od zakona jer se ne secam da je otpalio nakon malvoovog odlaska. u svakom slucaju, za vreme koje se krio je mogao i da sazna da je izdata poternica za njim, a nije to ni toliko bitno za rasplet.

Link to comment

a i kako mu nista ne preti kad je u malvovoj sobi nadjen snimak razgovora sa lesterom nakon sto je ubio zenu cekicem?

On za to ne zna, misli da je siguran s te strane.

Mogao je i da sazna da je Malvo mrtav.

 

Jako je bitno za rasplet da se on tri nedelje kasnije našao u zapizdini na sankama bez valjanog razloga, kao što se i Gus bez razloga našao s Malvom. Proizvoljnost do proizvoljnosti...

 

Usput, nije ono bio pokušaj humora.

Edited by ubuntu
Link to comment

A kako je to Lester prošao (i zašto)?

 

Lesterov kraj mi u svemu tome najviše smeta. Prolazio je kroz sve kao minijaturna kopija Malva, uprkos očiglednim dokazima niko mu ništa nije mogao nit se on za išta brinuo i odjednom (valjda zato što stvari treba privesti kraju a ne zna se kako) on kome ništa ne preti nit se ima čega bojati panično beži i propada kroz led.

 

UsUd? Kazna Božja? Ma daj...:fali mi smajlić koji drka:

brate, all due respect, malo, IMHO, mašiš poentu. Lester nije nikakva minijaturna kopija ničega. Malvo je to što jeste. Lester bi hteo da bude nešto što nije. I jedan i drugi su prošli onako kako su jedino i mogli da prođu 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...