Jump to content
IGNORED

O vicevima i predrasudama


Otto Katz

Recommended Posts

Ma valjda neko može da promeni poziciju kad mu se lepo objasni šta zapravo radi?
Moze ako se radi o detetu u predskolskom uzrastu. Ovde mozes postici da sagovornici prihvate odredjene norme iz zelje da budu bolje prihvaceni na forumu, ali neko ko je rasista, ostace rasista samo sto se to nece znati.
Link to comment
  • Replies 302
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MayDay

    34

  • Miralem

    32

  • kim_philby

    27

  • gagorder

    21

Miralem je sad našao novo težište da prebaci problem, ali mu ne vredi.I inače, najjače mi je što se pričanje ovih gadosti predstavlja kao nešto super i korisno, ali ga jebe politička korektnost. Ne, brate. To je odraz nečeg mnogo lošeg.

Edited by MayDay
Link to comment
Postici cemo to da se nece znati ko je kakav covek na forumu. I u RL-u vicevi koje neko prica jako puno otkrivaju o njemu. Ako mi je u zivotu dovoljno da sagovornika u startu eliminisem iz kruga potencijalnih prijatelja zato sto je ispricao vic koji je po meni odraz njegovog primitivizma, zasto bi na forumu trebalo da bude drugacije?
Mislim da ovde nema pravih rasista i primitivaca, samo par njih, koji, sa decackom naivnoscu, izigravaju grube no-PC momke i devojke.
Link to comment
samo smatram da je cost pricanja vica o ciganima u drustvu minoran, ako ga i ima u smislu sirenja rasizma. a sa druge strane, (auto)cenzura, koja se sasvim sigurno ne bi zaustavila na nasim tamnoputim sugradjanima, bi imala veoma los efekat na drustvo u celini (i celosti).
ovaj drugi deo ti je slippery slope. primeti da cost pričanja vica o ciganima treba da uporediš sa benefitom pričanja vica o ciganima.obaška što ja ne kažem da pričanje viceva o ciginom tati koji je ujedno brat treba da se zabrani, nego apelujem na tebe (koji bi trebalo da znaš bolje) da pronađeš drugi način da ostvariš taj benefit od pričanja tačno određene vrste viceva o ciganima.
Link to comment
Je l ti kapiraš da apel na malo empatije prema sugradjanima nije supstitut već komplement opštem naporu za inkluziju Roma?
empatija se moze iskazati na mnogo nacina, a verujem da je suzdrzavanje od viceva najnedelotvorniji. i najjeftiniji, kad vec o tome pricamo.
S druge strane odsustvo te empatije i prepričavanje ovih viceva zapravo učvršćuje stereotipe prema Romima i drži ih još dalje od ravnopravnog učešća na tržištu rada.
da, otprilike 3cm u redu dugom kilometar.
Jasna mi je tvoja poenta, bili su vicevi o Etiopljanima kada se tamo masovno umiralo od gladi. Ali KL je u pravu kada kaže da je, generalno, bilo mnogo manje zlobe. Poenta vica je bila da neko bude nasamaren ili da napravi nešto pglu. Nisu se na silu izmišljale bljuvotine u kojima neko mora da smrdi, da mu genitalije budu najgora horor scena i da siluje svoje dete. U poređenju sa tim su i Jevreji i Etiopljani prošli mnogo bolje (rugalo im se zbog situacije u kojoj su se našli ali nisu bili predstavljani kao smrdljive incestoidne životinje), da ne pominjem koliko su benigni bili vicevi o Srbinu, Amerikancu, Rusu i Hrvatu koji treba da među sobom raspodele tri padobrana.
preterujes, vecina tih viceva o ciganima su pokradeni, i utureni su cigani umesto velsana, rednecka, crnaca, ko god je bio u originalu. nije da bas srbi sede i smisljaju kako da ih ponize i gurnu jos dublje. i pusti sad kl-a. nemoj zaboraviti ni odakle on pise te svoje traktate o zlim srbima- iz zemlje koja je mozda najrasistickije nastrojena prema ciganima. tamo je vec premlatio pola praga, ponestalo valjda rasista pa je dosao ovde. a ni u hrvatskoj/ bosni ih nesto nema u poslednje vreme, mora da se prosetao dzadom pa su se uvukli u misije rupe.
Postici cemo to da se nece znati ko je kakav covek na forumu. I u RL-u vicevi koje neko prica jako puno otkrivaju o njemu. Ako mi je u zivotu dovoljno da sagovornika u startu eliminisem iz kruga potencijalnih prijatelja zato sto je ispricao vic koji je po meni odraz njegovog primitivizma, zasto bi na forumu trebalo da bude drugacije?
ja, pak, glupake eliminisem iz kruga potencijalnih prijatelja.
Link to comment
Dokle god se o njima pričaju vicevi neće biti ravnopravni.
A da se mi lepo zadrzimo na tome da nije lepo siriti ogavne viceve o Romima i time doprinositi ukupnoj rasistickoj klimi prema njima? Bojim se da odosmo predaleko.
Link to comment
ovaj drugi deo ti je slippery slope. primeti da cost pričanja vica o ciganima treba da uporediš sa benefitom pričanja vica o ciganima.obaška što ja ne kažem da pričanje viceva o ciginom tati koji je ujedno brat treba da se zabrani, nego apelujem na tebe (koji bi trebalo da znaš bolje) da pronađeš drugi način da ostvariš taj benefit od pričanja tačno određene vrste viceva o ciganima.
benefita tu konkretno nema, tj benefit je jedino to sto smo u mogucnosti da pricamo viceve i za to ne idemo u zatvor... to je ipak neka sloboda za koju smo se izborili. ali ako krenemo putem proglasavanja viceva ( i njihovih pripovedaca) rasistickim, tu vrlo brzo moze da dodje do promene. i drugo, postoji masa kretenskih viceva o njima, nije bas da idem okolo i sapucem ih na uvo svakom ko nece da cuje, uz podli kikot.
Link to comment
benefita tu konkretno nema, tj benefit je jedino to sto smo u mogucnosti da pricamo viceve i za to ne idemo u zatvor... to je ipak neka sloboda za koju smo se izborili. ali ako krenemo putem proglasavanja viceva ( i njihovih pripovedaca) rasistickim, tu vrlo brzo moze da dodje do promene. i drugo, postoji masa kretenskih viceva o njima, nije bas da idem okolo i sapucem ih na uvo svakom ko nece da cuje, uz podli kikot.
pa izmiče ti tlo pod nogama. sad se više ne braniš od zabrane nego od etikete (rasistički vic). izvini, zar etiketiranje nije u domenu slobode za koju se toliko zalažeš?što lepo ne priznaš da si se zatrčao i da idemo dalje?
Link to comment

etiketa je uvod u zabranu, a (pausalno) etiketiranje svakako nije u domenu slobode govora, tj zadire u druga prava. moja poenta je da vecina viceva nisu rasisticka propaganda i da je besmisleno posvetiti ovoliko energije dokazivanju da jeste. daleko bi recimo bilo svrsishodnije drzati volonterski dodatne casove malim gancima 1x nedeljno.

Link to comment
ja, pak, glupake eliminisem iz kruga potencijalnih prijatelja.
Jako je to povezano, mislim primitivizam i glupost. Pri tome da se razumemo, ne mislim da su politicki nekorektni vicevi nuzno izraz primitivizma. Postoje vicevi o Romima (ili Ciganima) koji su duhoviti (bar po mom shvatanju humora) iako se baziraju na rasnim predrasudama, ali postoje i oni u kojima je jedini sadrzaj ogoljeni rasizam. Mika Antic je pricao viceve o Ciganima. Zmajeva "Ciga hvali svog konja" je vic pretocen u pesmu. Medjutim "smrdi za medalju" je najprimitivniji rasizam.
Link to comment
etiketa je uvod u zabranu, a (pausalno) etiketiranje svakako nije u domenu slobode govora, tj zadire u druga prava. moja poenta je da vecina viceva nisu rasisticka propaganda i da je besmisleno posvetiti ovoliko energije dokazivanju da jeste. daleko bi recimo bilo svrsishodnije drzati volonterski dodatne casove malim gancima 1x nedeljno.
Nisu, to je tacno, ali imaju rasisticki sadrzaj. Ne mora nesto nuzno da ima zao motiv da bi napravilo stetu. Vec sam se izjasnio da pricanje ovakvih viceva ne smatram narocito znacajnim doprinosom ukupnom rasistickom odnosu prema Romima ali, principijelno, nije zgoreg ponekad se zapitati koliko ljudi u tom sadrzaju nalazi motiv koji mozda ti ili ja ne nalazimo. Nema nikakve sumnje da sirenje viceva o Romima sa rasistickim sadrzajem doprinosi rasizmu prema Romima. Mozda je taj doprinos beznacajan ali je neupitan. To ti je kao sa cigaretama, Nisu toliko letalne i stetne koliko se prdi o tome ali stetne jesu. Zdrave sigurno nisu.
Link to comment
i pusti sad kl-a. nemoj zaboraviti ni odakle on pise te svoje traktate o zlim srbima- iz zemlje koja je mozda najrasistickije nastrojena prema ciganima. tamo je vec premlatio pola praga, ponestalo valjda rasista pa je dosao ovde. a ni u hrvatskoj/ bosni ih nesto nema u poslednje vreme, mora da se prosetao dzadom pa su se uvukli u misije rupe.
Pa ja vjerujem u nenasilnu komunikaciju, ono gej i to, tako da se nisam tukao sa skinjarama, ali sam dao svoj skromni doprinos prosvjećivanju učitelja, soc. radnika, psycho. itsl. Podsjetio si me na jednu anegdotu, imao na kursu 30 učitelja s funkcijom "metodika prevencije" u svojim školama. I naravno i među njima par miralema, 1 baš onako bandoglav, pa skoro ko ovaj s ppp, i taj navalio da ne zna nikakve "Rome", da je to pc izmišljotina, da on ima "kamaráda" cigana, koji da zna da je cigan, a ne neki "Rom" i sve tako jedno te isto. I nastade galama, pridružiše mu se još 5-6 njih, neke gospođe ih napadoše za rasizam, a tu jedno 2/3 zagalamiše da nisu, ali cigani su ovakvi i onakvi, ma gungula, ne zna se koji šta urla. Nekako ih umirim, imam, velim, jedno pitanje. Zamislite da se u jednoj prostoriji nađe 30 nepismenih Roma i da se povede debata u kojoj se zastupaju različita mišljenja. Šta mislite, bi li debata tekla civilizirano, tako da 1 govori, a drugi se uključuje tek kad prethodni govornik završi, ili bi svi larmali u jedan glas. Uglavnom to mi bio jedan od većih andragoških uspjeha. Elem utukao sam skoro deceniju profesionalnog rada u cilju poboljšavanja pozicije Roma u obrazovanju.Do čega si ti dogurao s tim smjelim vicevima? Osigurao slobodu govora, koju si dok si bio moderator i imao realnu priliku za njenu zaštitu, tumačio kao Hitler iz našeg sokaka? A da, zaboravih, osigurao si malom Perici društvo, ok. Edited by king louie
Link to comment
Pa ja vjerujem u nenasilnu komunikaciju, ono gej i to, tako da se nisam tukao sa skinjarama, ali sam dao svoj skromni doprinos prosvjećivanju učitelja, soc. radnika, psycho. itsl. Podsjetio si me na jednu anegdotu, imao na kursu 30 učitelja s funkcijom "metodika prevencije" u svojim školama. I naravno i među njima par miralema, 1 baš onako bandoglav, pa skoro ko ovaj s ppp, i taj navalio da ne zna nikakve "Rome", da je to pc izmišljotina, da on ima "kamaráda" cigana, koji da zna da je cigan, a ne neki "Rom" i sve tako jedno te isto. I nastade galama, pridružiše mu se još 5-6 njih, neke gospođe ih napadoše za rasizam, a tu jedno 2/3 zagalamiše da nisu, ali cigani su ovakvi i onakvi, ma gungula, ne zna se koji šta urla. Nekako ih umirim, imam, velim, jedno pitanje. Zamislite da se u jednoj prostoriji nađe 30 nepismenih Roma i da se povede debata u kojoj se zastupaju različita mišljenja. Šta mislite, bi li debata tekla civilizirano, tako da 1 govori, a drugi se uključuje tek kad prethodni govornik završi, ili bi svi larmali u jedan glas. Uglavnom to mi bio jedan od većih andragoških uspjeha. Elem utukao sam skoro deceniju profesionalnog rada u cilju poboljšavanja pozicije Roma u obrazovanju.Do čega si ti dogurao s tim smjelim vicevima? Osigurao slobodu govora, koju si dok si bio moderator i imao realnu priliku za njenu zaštitu, tumačio kao Hitler iz našeg sokaka? A da, zaboravih, osigurao si malom Perici društvo, ok.
A Дежуловић?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...