Jump to content
IGNORED

O vicevima i predrasudama


Otto Katz

Recommended Posts

  • Replies 302
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MayDay

    34

  • Miralem

    32

  • kim_philby

    27

  • gagorder

    21

Da nisi isfolirana licemerna srednja klasa, nego da si uber kul i urbana, takoreci kulovka.
je l' skoro pa ko biki? je l' da? je l' da? Edited by orderka
Link to comment
ne, licemerje je kad mislis da nepricanjem viceva o xyz cinis njima neku veliku uslugu. jok, zabole ih za to, daj im pare i idi volontiraj ako hoces da im pomognes.
Meni bi pomoglo da se o meni na dnevnoj bazi ne priča kako sam zatrudnela u 11oj godini sa burazerom. Pomoglo bi mi da tako nešto nije osnova da se ispinuje još pet hiljada viceva na tu temu koje će o meni pričati moji drugari iz škole, tinejdžeri na fejsu i neka dva momka jutros na autobuskoj stanici.
Link to comment

Valjalo bi konzultirati nekog folkloristu, ali moj je silan dojam da su prije rata vicevi o cigi bili mnogo benigniji. Ciga je često bio simpatični lažljivac/kradljivac s puno djece koji se počesto i snašao, te nekog i zajebao. Ne sjećam se tolike zastupljenosti incesta, smrada kao takvog i genitalnog posebno. Ne sjećam se da je bilo toliko zlobe. Ovi što ih na ppp promoviraju ljubitelji humora i slobode govora više vuku na nacističke viceve o Poljacima. Al ok, moramo ostati pozitivni, mali Perica neće ostati siroče.

Link to comment

kenjaš ko tri foke...da su vicevi na nakom kolji-ustaše-jebi-smrdljive-cigane, stormfront sajtu, pa ajde, ali znaš veoma dobro da se takvi "vicevi" ovde prepričavaju iz ne-malicioznog kempa...šas poludeo sa pisijem...

Link to comment

Ма, то је због Чеха, они су у фазону "smrt ciganum", па их Лујо брани на сигурном и истерује расизам по нашем форуму уместо лепо да изађе на улицу, па да забоде првог чешког скинса који су толике пице да би се вероватно након тог напада расформирали. Штета што Лујо не живи у Хрватској или бар Херцег-Босни, сигуран сам да би се свако вече са усташам тукао по кафанама јер причају вицеве о Србима. Не, извин'те, није добра аналогија: сигуран сам да би по чешким форумима прозивао Чехе да мрзе Србе.

Link to comment

U principu me je baš briga za političku korektnost, ali mi je bitno da bude pristojno i tu je meni problem sa mnogim vicevima na koje često naletim, a koji uništavaju taj deo odnosa među ljudima. Sam sam bivao kriv u nekim prošlim vremenima, ali mi je došlo nekako samo od sebe, da se ponosim sam sobom u osami kada mi bude degutantan vic koji ponižava bilo koga u bilo kojoj situaciji. Dođe vreme kada čovek nauči da ćuti kada bi rekao nešto pogano, a nekome i ne dođe.

Link to comment
ahaha :lol:ne, licemerje je kad mislis da nepricanjem viceva o xyz cinis njima neku veliku uslugu. jok, zabole ih za to, daj im pare i idi volontiraj ako hoces da im pomognes.a cekaj, tebi je nepricanje viceva samo po sebi neka vrednost? uh, ala cemo usreciti bosance, cigane, jevreje, etiopljane, crnogorce i ostale ako se autocenzurisemo. ima da procvetaju.i dalje ima viceva o muji i hasi, ne znam odakle ti to da ih je nestalo. evt nema vise (ili ih ne cujem) o jevrejima, tipa "sta to mirise na karamelu? spaljujemo secerase", izasli su iz fokusa. a srbi ce naravno naci nekog drugog, bas ko sto i svi ostali nadju nekog da pricaju o njemu viceve. ako ti se (vam) to ne svidja, onda patite- nema drugog izbora. to tako ide, pravila igre su ponekad okrutna.sve u svemu, ovi pozivi na (auto)cenzuru ne mogu nikom da realno pomognu, ali unistavaju slobodu govora. ako se iz viceva izbace sve kategorije koje bi mogle da se osete uvredjenim (i iznenadjenim) ostace mali perica sam, usamljen i nesretan. da li je to ono sta zelimo?
Užasno si bandoglav, hiljadu puta pnavljaš istu pograšnu tezu, i potpuno si reason-unresponsive.Niko, nigde nije rekao da nepričanjem viceva čini "veliku uslugu" Romima, niti je to argument. Argument je prosto - ne treba učestvovati u širenju najgorih predrasuda prema Romima, jer i same te predrasude učestvuju u održavanju njihovog marginalizovanog položaja, tako što među većinskom populacijom racionalizuju njihov položaj (za bolje nisu), ali i tako što među samim Romim poručuju "gde im je mesto".Šta će se postići ako ne pričamo takve viceve na PPP? Za početak, biće jasno da ne želimo da učestvujemo u širenju ovih predrasuda i da smatramo moralno nedopustivim. U društvu u kome mnogi drugi to naveliko rade, ovo možda neće odmah proizvesti ko za kakve posledice, ali posledice nisu jedino merilo ispranosti. neke stvari prosto ne treba raditi jer su pogrešne. Pa ipak, nije tačno da posledica nema. Neka bar ovde, u ovom malom prostoru, svakome ko širi takve predrasude bude neprijatno što to radi, makar i u šali. Na taj način se dugoročno stvara svest da se time čini nešto pogrešno.Zamisli kafedžiju koji u rasističkom selu, u kojem svi imaju posebne stolove za crnce i belce, odbija da sprovede segregaciju u svojoj maloj kafani. Možda to neće supstancijalno promeniti nabolje situaciju lokalnog crnačkog stanovništva, ali da li je zbog toga besmisleno? Nikako. Ne samo da odbijaš da učestvuješ u pogrešnoj praksi, nego šalješ poruku svojim sugrađanima da se u njoj ne mora učestvovati, i da nije ispravno u njoj učestvovati, i teraš ih da se tide što u njoj i dalje učestvuju. Koliko će to imati efekta, možemo da razgovaramo, ali nekoliko takvih slučajeva poput tvog već čine stalni izvor nelagode svima drugima koji još uvek učestvuju u rasističkim praksama. Malo smaraš i sa tom pričom o tome ko sve može da se "uvredi". Ja uopšte ne mislim da je ovde glavni problem nečija "uvređenost", nego, kao što rekoh, održavanje vrlo otrovnih predrasuda koji omogućavaju da jedna grupa ljudi bude potpuno marginlizovana.
Link to comment
ako se iz viceva izbace sve kategorije koje bi mogle da se osete uvredjenim
misliš da neko mora da bude rom da bi ga uvredilo to što si mu na uvo šanuo vic o cigi kome je ćale brat ili tako već nešto?
Link to comment
kenjaš ko tri foke...da su vicevi na nakom kolji-ustaše-jebi-smrdljive-cigane, stormfront sajtu, pa ajde, ali znaš veoma dobro da se takvi "vicevi" ovde prepričavaju iz ne-malicioznog kempa...šas poludeo sa pisijem...
tako moma rajin jednom glasao za seselja iz kempa.
Link to comment
Meni bi pomoglo da se o meni na dnevnoj bazi ne priča kako sam zatrudnela u 11oj godini sa burazerom. Pomoglo bi mi da tako nešto nije osnova da se ispinuje još pet hiljada viceva na tu temu koje će o meni pričati moji drugari iz škole, tinejdžeri na fejsu i neka dva momka jutros na autobuskoj stanici.
ali ti vicevi ce biti pricani, uprkos tome sto se vas 5 na nekom internet forumu zgrazavate. rekao sam vec da ce vicevi postojati sve dok se glavni problem ne resi. prikenjavati nekome sto prica viceve o njima je ko da lecis sifilis niveom.
Valjalo bi konzultirati nekog folkloristu, ali moj je silan dojam da su prije rata vicevi o cigi bili mnogo benigniji. Ciga je često bio simpatični lažljivac/kradljivac s puno djece koji se počesto i snašao, te nekog i zajebao. Ne sjećam se tolike zastupljenosti incesta, smrada kao takvog i genitalnog posebno. Ne sjećam se da je bilo toliko zlobe. Ovi što ih na ppp promoviraju ljubitelji humora i slobode govora više vuku na nacističke viceve o Poljacima. Al ok, moramo ostati pozitivni, mali Perica neće ostati siroče.
mrs bosanc.
Užasno si bandoglav, hiljadu puta pnavljaš istu pograšnu tezu, i potpuno si reason-unresponsive.
takav sam po celom telu.
Niko, nigde nije rekao da nepričanjem viceva čini "veliku uslugu" Romima, niti je to argument. Argument je prosto - ne treba učestvovati u širenju najgorih predrasuda prema Romima, jer i same te predrasude učestvuju u održavanju njihovog marginalizovanog položaja, tako što među većinskom populacijom racionalizuju njihov položaj (za bolje nisu), ali i tako što među samim Romim poručuju "gde im je mesto".
vicevi nisu sirenje predrasuda, sem ako si retard. a cigani vrlo dobro vide gde im je mesto, saopstava im se svakodnevno i bez pokusaja humora.
Šta će se postići ako ne pričamo takve viceve na PPP? Za početak, biće jasno da ne želimo da učestvujemo u širenju ovih predrasuda i da smatramo moralno nedopustivim.
aha, pa tebi je to jedino bitno- da das statement. onda se ti i jos nekoliko takvih sa datom overenom izjavom tapsete po ramenu i mislite da ste bolji od ostalih, te da imate pravo da nesto serete. a za to sto u realnosti te vase kerefeke nemaju nikakav uticaj ninasta vas i ne zanima, posto ste zapravo sve vrti samo oko vas.
Na taj način se dugoročno stvara svest da se time čini nešto pogrešno.
budalastina- u sfrj smo "dugorocno stvarali svest" i to se na kraju zavrsilo time sto su se skinsi pojavili. nije bilo ni viceva, cak. jedino ubedjenost masa da cigani kradu, lazu i smrde, koja ce biti konstanta sve dok im se polozaj u drustvu ne promeni. a za taj polozaj te zabole, delovanje ti se ogranicava na prikenjavanje ljudima po internetu.
Link to comment
misliš da neko mora da bude rom da bi ga uvredilo to što si mu na uvo šanuo vic o cigi kome je ćale brat ili tako već nešto?
ne vidim korelaciju izmedju tvog pitanja i citata.
Link to comment
ali ti vicevi ce biti pricani, uprkos tome sto se vas 5 na nekom internet forumu zgrazavate. rekao sam vec da ce vicevi postojati sve dok se glavni problem ne resi. prikenjavati nekome sto prica viceve o njima je ko da lecis sifilis niveom.mrs bosanc.vicevi nisu sirenje predrasuda, sem ako si retard. a cigani vrlo dobro vide gde im je mesto, saopstava im se svakodnevno i bez pokusaja humora.aha, pa tebi je to jedino bitno- da das statement. onda se ti i jos nekoliko takvih sa datom overenom izjavom tapsete po ramenu i mislite da ste bolji od ostalih, te da imate pravo da nesto serete. a za to sto u realnosti te vase kerefeke nemaju nikakav uticaj ninasta vas i ne zanima, posto ste zapravo sve vrti samo oko vas. budalastina- u sfrj smo "dugorocno stvarali svest" i to se na kraju zavrsilo time sto su se skinsi pojavili. nije bilo ni viceva, cak. jedino ubedjenost masa da cigani kradu, lazu i smrde, koja ce biti konstanta sve dok im se polozaj u drustvu ne promeni. a za taj polozaj te zabole, delovanje ti se ogranicava na prikenjavanje ljudima po internetu.
sta je tacno glavni problem?edip: moja pokojna baba je bila socijalni radnik i radila je u jednom periodu gotovo eksluzivno sa romima. sfrj je cinila mnogo vece napore u pravcu inkluzije ali sve je otislo u persun kada je sve otislo u persun. pojava skinsa nije bila jugoslovenski fenomen vec evropski i mozemo o tome da pricamo kao delu necega sto je bio globalni iskorak udesno. tako da eto ja sam odrastao znajuci da romi ne smrdi, da ih se treba zvati na rodjendan kao i sve druge te da moraju da idu u skolu gde svi treba da ih cenimo i postujemo kao nase drugare. Edited by kim_philby
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...