Jump to content
IGNORED

O vicevima i predrasudama


Otto Katz

Recommended Posts

Ako je optuzujes da laze, lepo reci, nemoj tako podmuklo da "primecujes".
ali ja je ne optužujem da laže, ja samo primećujem i pitam se o čemu se radi. benefit of a doubt, možda si čuo za to nekad, negde.
Ali zgodno je kako, kada se svaki put pokrene neka ozbiljnija rasprava na forumu, ti, eto, imaš neko lično iskustvo baš na datu temu i situaciju.
Link to comment
  • Replies 302
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MayDay

    34

  • Miralem

    32

  • kim_philby

    27

  • gagorder

    21

Ne brini, bilo ih je više nego dovoljno u mom kraju, još od vrtića, nema potrebe da pokrećeš Romometriju™ zaista, nije to tema.Samo sam naveo šta je vrlo indikativno u tvojim pisanijima, a nisam ni prvi ni poslednji koji to primećuje.
Znači nevezano od ove priče sa Romima, pošto se slažeš da tu nema nikakvog ekstraordinarnog iskustva, ti si imao potrebu da mi kažeš kako je to zaključak tvog kružoka?
Link to comment
Znači nevezano od ove priče sa Romima, pošto se slažeš da tu nema nikakvog ekstraordinarnog iskustva, ti si imao potrebu da mi kažeš kako je to zaključak tvog kružoka?
a ko mu tu spada? ne valja mi ovo kampanjsko forumašenje ništa.
Link to comment
ali ja je ne optužujem da laže, ja samo primećujem i pitam se o čemu se radi. benefit of a doubt, možda si čuo za to nekad, negde.
Pa i ja samo primecujem da tvoja radoznalost neobicno lici na insinuaciju da Mejdej izmislja iskustva, odnosno laze.
Link to comment
a ko mu tu spada? ne valja mi ovo kampanjsko forumašenje ništa.
Pa ne znam, pošto kaže da nije ni prvi ni poslednji koji to primećuje, a pošto ja na to još uvek nisam naišla mora da je u pitanju privatna komunikacija.
Link to comment
Znači nevezano od ove priče sa Romima, pošto se slažeš da tu nema nikakvog ekstraordinarnog iskustva, ti si imao potrebu da mi kažeš kako je to zaključak tvog kružoka?
Vasić svakako nije moj kružok i otprilike je neko sa kim generalno imam dijametralno suprotne stavove, ali mi je bilo zanimljivo da primetim da smo došli do otprilike istog zaključka.Ti nisi jedina, ali ovde se ljudi užasno upinju da dokažu kako su oni liberalni, humani, antirasistički nastrojeni itd itd, iako to nema ni jedan jedini promil smisla. "Hej, dokazao sam nekim slovima na ekranu kako sam super prema Romima". Nadam se da shvataš besmisao toga jer to apsolutno nema nikakvog efekta ni uticaja, osim možda osećaja samozadovoljstva. Onaj ko je stvarno takav za kakvog se izdaje, nema realnu potrebu da u to ubeđuje ljude na nekom internet forumu.
Pa i ja samo primecujem da tvoja radoznalost neobicno lici na insinuaciju da Mejdej izmislja iskustva, odnosno laze.
Pa i što se laganja i izmišljanja priča i dogodovština tiče, ne bi bio prvi put da je uhvaćena.
Link to comment

Pa ko je počeo prvi da priča o tome da nikad nije video Rome? Vasić ili ja? Čak sam prvi put i iskulirala i na drugu odgovorila.U čemu je tvoj problem sa ovom pričom konkretno? Šta te svrbi?

Link to comment
pa jel citas sta pisem? glavni problem je njihov polozaj u drustvu. dok god nisu ravnopravni pricace se o njima vicevi. u holandiji su se pre pricali vicevi o crncima koji su lenji, smrde i kradu. kada su se ovi (iz surinama i antila, barem) relativno integrisali, a pojavili marokanci, onda su ovi poslednji preuzeli stafetu i kradu i smrde za medalju. a poljaci se zagrevaju pored klupe.
pa naravno ali njihov polozaj u drustvu je u korelaciji, kakvoj-takvoj, sa ovakvim posalicama. samo si ti obrnuo kauzalnost. oni su cesto i siromasni i izopsteni zato sto su zrtve predsrasuda. dakle promena materijalnog statusa ne znaci da ce predrasude nestati jednom kada su integrisani vec je deo procesa inkluzije izaci na kraj sa ovakvim posalicama i njihovim uzrocima koji, opet kazem, nisu samo pitanje ekonomije. primer jevreja je tu prilicno upecatljiv. na meti nacista su se zapravo prvo nasli ne ortodoksni jevreji, siromsani i na odredjeni nacin drustevno izolovani ljudi sa kikicama, vec integrisani jevreji u gradjanskim odelima koji su sebe, neretko, smatrali nemcima. poput waltera rathenau. dinamika izmedju sovinizma i rasizma i izostanka socijalne inkluzije je daleko komplikovanija od jednostavnog ,kada se obogate sve ce to doci na svoje mesto'.
to ja otprilike i pricam- ni nekadasnji poprilicno veliki napori u cilju inkluzije nisu dali mnogo rezultata, a sada se zamenjuju suvom politickom koresktoscu. e ako ona ne pomogne... sve u svemu, bojim se da je jedini nacin da konacno resimo pitanje polozaja cigana da postanemo bogato drustvo i izvucemo veliki procenat stanovnistva, ukljucujuci i njih, van granica siromastva. do tada mozemo samo da sminkamo i zamazujemo.ako bih morao da razmisljam o tome koliko moje izjave mogu nekog povrediti/ poniziti, verovatno bih implodirao.
socijalna inkluzija u sfrj nije propala. mozda nije postigla rezultate koje bi mi zeleli ali dovoljan dokaz napretka je taj sto mi sada vodimo ovaj razgovor a ne prihvatamo, onako uzgred, da je svacije bogomdano pravo da usklikne kako cigani smrde na gradskom trgu. u pitanju je dugotrajan proces koji je i naporan i mora da uzme u obzir i kulturne specificnosti i individualna prava i slobode nasuprot drustveno pozeljnom cilju. Edited by kim_philby
Link to comment
socijalna inkluzija u sfrj nije propala. mozda nije postigla rezultate koje bi mi zeleli ali dovoljan dokaz napretka je taj sto mi sada vodimo ovaj razgovor a ne prihvatamo, onako uzgred, da je svacije bogomdano pravo da usklikne kako cigani smrde na gradskom trgu. u pitanju je dugotrajan proces koji je i naporan i mora da uzme u obzir i kulturne specificnosti i individualna prava i slobode nasuprot drustveno pozeljnom cilju.
Ако ја ово напишем, јесам ли расиста, фашиста или нешто треће? Edited by porucnik vasic
Link to comment
Није проблем у Дежуловићевом вицу о Србима, већ у томе што је Дежуловић доказивао да је виц о нецивилизованим кољачима који су више животиње него људи тачан и да правилно слика стварност. Каже "има и видео верзија тог вица". Јебига, омакло му се у праведном гневу због призивања нове Сребрнице. Али, зар не причамо управо о томе: постоје вицеви и када се они подигну на ниво реалистичног описивања целих народа - то је расизам. Лујо, истина и многи други форумаши, о Дежуловићју громко ћути али се сав констернира када су у питању Роми.
Sta ti u stvari hoces? Zalepio si se za Dezulovica ko krpelj pa ne pustas. Lepo ti je sve objasnjeno na jednom topiku i sam si priznao da si lovio vazduh mrezom. I evo te malo malo opet o Dezulovicu. Naporan si brate Prasline i to ti dobronamerno kazem.
Link to comment
Nemam pojma, ko će to da pamti, ima toliko mogućnosti. Ali zgodno je kako, kada se svaki put pokrene neka ozbiljnija rasprava na forumu, ti, eto, imaš neko lično iskustvo baš na datu temu i situaciju.
A da nisi ti ubacio licno iskustvo na topiku o lopovu i ubijanju?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...