Jump to content
IGNORED

O vicevima i predrasudama


Otto Katz

Recommended Posts

2 mau: ne, oni nece biti postovani sve dok se ne izbore za isti polozaj koji imaju belci. kako god ih mi zvali i sta god o njima pricali. dakle, problem je tu samo jedan, a sve ostalo je sviranje kurcu. pogotovo ovakva internet prepucavanja.
Bosanci su u SFRJ imali ista prava, status i materijalni položaj kao i svi ostali, pa to baš i nije automatski eliminisalo najveći od svih stereotipa blaženopočivše države, oličen u doživljajima Muje i Hase odnosno solo Bosanca u ulozi dežurnog debila. Da bude još interesantije, sprdnja je prestala tek nakon što je protiv Muje i Hase vođen rat do istrebljenja. Ne znam da li Srbi treba da poubijaju Rome kako bi ih najzad izbacili iz svojih narodnih umotvorina, ili Romi treba da se izbore tako što će poubijati Srbe, ali nijedna od te dve opcije mi se ne dopada. Ako ništa drugo onda stoga što će Srbi, čak i ako se Romi nekim čudom budu izborili da prestanu biti predmet nehigijenskih™ pošalica, brzo pronaći nekog drugog da na njemu iskale svu svoju vickastost. Baš kao što su pronašli Rome da im odmene Muju i Hasu kada su ova dvojica otišli iz zajedničke kuće. Zanimljiva je ta potreba da se među sugrađanima traži niža rasa.
Link to comment
  • Replies 302
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MayDay

    34

  • Miralem

    32

  • kim_philby

    27

  • gagorder

    21

Bosanci su u SFRJ imali ista prava, status i materijalni položaj kao i svi ostali, pa to baš i nije automatski eliminisalo najveći od svih stereotipa blaženopočivše države, oličen u doživljajima Muje i Hase odnosno solo Bosanca u ulozi dežurnog debila. Da bude još interesantije, sprdnja je prestala tek nakon što je protiv Muje i Hase vođen rat do istrebljenja. Ne znam da li Srbi treba da poubijaju Rome kako bi ih najzad izbacili iz svojih narodnih umotvorina, ili Romi treba da se izbore tako što će poubijati Srbe, ali nijedna od te dve opcije mi se ne dopada. Ako ništa drugo onda stoga što će Srbi, čak i ako se Romi nekim čudom budu izborili da prestanu biti predmet nehigijenskih™ pošalica, brzo pronaći nekog drugog da na njemu iskale svu svoju vickastost. Baš kao što su pronašli Rome da im odmene Muju i Hasu kada su ova dvojica otišli iz zajedničke kuće. Zanimljiva je ta potreba da se među sugrađanima traži niža rasa.
Nisu svuda bili raubovani Mujo i Haso... U Hrvatskoj su bili Rudi i Bobi.
Link to comment
Nisu svuda bili raubovani Mujo i Haso... U Hrvatskoj su bili Rudi i Bobi.
Holandski Mujo i Haso su dva Flamanca, jebi me ako im se sad mogu setiti imena. Sve ostalo je identično.
Link to comment
Nisu svuda bili raubovani Mujo i Haso... U Hrvatskoj su bili Rudi i Bobi.
Gde bre? Možda u Smibu. :DU narodu u su bili samo Mujo i Haso Suljo. I malo regionalnog podjebavanja Dalmoš - Purger relacija. Edited by francuski sobar
Link to comment

Neki su me kvotovali, pa samo da sumiram svoja razmišljanja na ovu temu.Prvo, najumobolnija tekovina ljudske civilizacije mi je rasizam i malo šta me približno dotiče, u okruženju, vestima ili na filmu. Spočitavanje rasizma samo zato što mi ne smetaju vicevi o ciganima je poprilično drsko i daleko da mi prija, al svako ima pravo na svoje.Ja vic shvatam kao fikciju, ne shvatam ih ni približno ozbiljno niti donosim zaključke o ljudima, nacijama, i rasama na osnovu njih. Samim tim, podrazumevam (možda pogrešno) da i drugi razmišljaju tako. Vic čujem, nasmejem se ili ne (uglavnom ne ili da iz kurtoazije), i zaboravim ga posle sekund i po. Kada vidim nekog cigana, ne donosim zaključak o njemu na osnovu viceva koje sam o njemu čuo. Meni ova tema nema veze sa ljudima i rasama već sa smislom za humor i načinom na koji se neko šali. Stvari o kojima se u vicevima govori su uglavnom izrabljivanje neosnovanih stereotipa i kao takvi, ne predstavljaju mi problem. I na kraju, neko je rekao da treba poći od toga šta je nekome smešno. Npr, u vicu da Ciga smrdi za medalju meni uopšte nije smešno to što ciga smrdi (ako smrdi, možda ne smrdi nimalo, pa ne dobije medalju ili npr ispadne odmah u kvalifikacijama kao poslednji u grupi :) ) već mi je jednostavno smešno što je neko taj stereotip povezao sa onom narodnom "smrdi, miriše, igra, pleše - za medalju". Dakle, igra reči, i malo kreativne mislii gde je neko nešto povezao na zanimljiv način. Zvuči stupidno kada se ovako raščlanjuje, al tako je.Možda ste vi u pravu, možda to nije lepo, jebem li ga, možda nisam nikad došao do tog zaključka jer vicevima u onim retkim momentima kada mi ih neko priča posvećujem upravo toliko vremena, i još nula sekundi dok izfiltriram vic kroz društveno socijalne vrednosti i norme al zaista poštujem stavove ljudi kojima to smeta.

Link to comment

Neduhoviti vicevi se uglavnom brzo zaborave, mada nekako opet opstaju, pretpostavljam zato što se oni koji nisu igre reči već više obično vređanje (lopovi, smrde, incestuozni...), prevode s jezika na jezik i primenjuju na lokalnu ciljnu grupu/naciju/veru.

wwcjc.jpg
Link to comment
Tacno.Ja citao Smib, imao uvijek i poucan, drustveno-angazovan strip na zadnjoj strani :-)
Za neupućene SMIB = Smilje i Bosilje, časopis za osnovoškolce, dozlaboga dosadan, čitale se samo zadnje dve strane sa. stripom i pismima čitalaca.Pisma Uglavnom tipa *Dragi Smibe, idem u sedmi razred i brine me šo mi grudi nejednako rastu i još nešo imala sam seks sa dečkom dva puta "preko hlača". Da li je to u redu za moj uzrast ili da pričekam do osmog razreda? Tu je neki seksoman psiholog odgovaro "Ne treba da te brine neujednačena veličina dojaka dok je zbroj njihovih obujama podijeljen sa dva zadovoljavajući a a za seks preko hača isto ne brini ako su kakvoćom dostatne da sprijeće začeće.Ajd možda sam ove odgovore istripovo al se sećam da smo onako napucani hormonima gutali ta pisma i strip sličice Ivice Bednjaneca2009_06_21_strip_recenzija_osnovoskolci2.gif Edited by francuski sobar
Link to comment

Meni se sve čini da je kod viceva bitan 1 kontekst i poenta, a ne da li su o ovom ili onom.Vicevi su i inače najefikasniji kad su na tuđ, a ne svoj račun - voleo bih da znam ko se ikada u kafani, na žurci, svadbi, itd, prilikom torokanja viceva koji se inače, kad krenu, ispaljuju mitraljeskom brzinom, užasnuto odmakao i napravio scenu, nemoj o pederima, ciganima, šiptarima, distrofičarima, sidašima, slepcima, bogaljima, itd?I ja mislim, što bi rekao kolega Moća, da u tome ne bi trebalo da bude neke misaone slojevitosti, a na forumu je alternativa zaključati taj topik ako postoji sumnja u zlobu učesnika u šta sumnjam

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...