Jump to content
IGNORED

O vicevima i predrasudama


Otto Katz

Recommended Posts

Miraleme, je l tebi dovoljno da prestaneš da pričaš te viceve kako možda jedna i samo jedna osoba ne bi naletela na to i osetila se poniženom?Na stranu što su mi i dalje nejasni mozgovi kojima je to do jaja.

Link to comment
  • Replies 302
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MayDay

    34

  • Miralem

    32

  • kim_philby

    27

  • gagorder

    21

Valjalo bi konzultirati nekog folkloristu, ali moj je silan dojam da su prije rata vicevi o cigi bili mnogo benigniji. Ciga je često bio simpatični lažljivac/kradljivac s puno djece koji se počesto i snašao, te nekog i zajebao. Ne sjećam se tolike zastupljenosti incesta, smrada kao takvog i genitalnog posebno. Ne sjećam se da je bilo toliko zlobe.
Tačno, nije bilo toliko zlobe. A to ima veze sa onim o čemu MayDay priča - odsustvom bilo kakve empatije ili solidarnosti sa svojim komšijama i sugrađanima. Poenta viceva više nije da nasmeju ljude već da se ustreme na nešto slabo i nezaštićeno. Otud poplava doskočica o ciganima, pederima, debilima, narkomanima... Sve što je društvo marginalizovalo, dodatno se gazi i zatire prigodnim vicevima. Logika valjda glasi da pošto su nas veliki i jaki nalupali kao volove u kupusu, ostaju nam slabi i kilavi da pokažemo svoju dominaciju i višu vrednost. Ispašće još i dobro ako se sve završi samo na vicevima i ne preraste u organizovane progone.
Link to comment
sta je tacno glavni problem?
pa jel citas sta pisem? glavni problem je njihov polozaj u drustvu. dok god nisu ravnopravni pricace se o njima vicevi. u holandiji su se pre pricali vicevi o crncima koji su lenji, smrde i kradu. kada su se ovi (iz surinama i antila, barem) relativno integrisali, a pojavili marokanci, onda su ovi poslednji preuzeli stafetu i kradu i smrde za medalju. a poljaci se zagrevaju pored klupe.
edip: moja pokojna baba je bila socijalni radnik i radila je u jednom periodu gotovo eksluzivno sa romima. sfrj je cinila mnogo vece napore u pravcu inkluzije ali sve je otislo u persun kada je sve otislo u persun. pojava skinsa nije bila jugoslovenski fenomen vec evropski i mozemo o tome da pricamo kao delu necega sto je bio globalni iskorak udesno. tako da eto ja sam odrastao znajuci da romi ne smrdi, da ih se treba zvati na rodjendan kao i sve druge te da moraju da idu u skolu gde svi treba da ih cenimo i postujemo kao nase drugare.
to ja otprilike i pricam- ni nekadasnji poprilicno veliki napori u cilju inkluzije nisu dali mnogo rezultata, a sada se zamenjuju suvom politickom koresktoscu. e ako ona ne pomogne... sve u svemu, bojim se da je jedini nacin da konacno resimo pitanje polozaja cigana da postanemo bogato drustvo i izvucemo veliki procenat stanovnistva, ukljucujuci i njih, van granica siromastva. do tada mozemo samo da sminkamo i zamazujemo.
Miraleme, je l tebi dovoljno da prestaneš da pričaš te viceve kako možda jedna i samo jedna osoba ne bi naletela na to i osetila se poniženom?
ako bih morao da razmisljam o tome koliko moje izjave mogu nekog povrediti/ poniziti, verovatno bih implodirao.
Link to comment
ako bih morao da razmisljam o tome koliko moje izjave mogu nekog povrediti/ poniziti, verovatno bih implodirao.
postoje li neke druge potencijalne posledice tog šarmantno blunt nastupa o kojima razmišljaš?
Link to comment
Tačno, nije bilo toliko zlobe. A to ima veze sa onim o čemu MayDay priča - odsustvom bilo kakve empatije ili solidarnosti sa svojim komšijama i sugrađanima. Poenta viceva više nije da nasmeju ljude već da se ustreme na nešto slabo i nezaštićeno. Otud poplava doskočica o ciganima, pederima, debilima, narkomanima... Sve što je društvo marginalizovalo, dodatno se gazi i zatire prigodnim vicevima. Logika valjda glasi da pošto su nas veliki i jaki nalupali kao volove u kupusu, ostaju nam slabi i kilavi da pokažemo svoju dominaciju i višu vrednost. Ispašće još i dobro ako se sve završi samo na vicevima i ne preraste u organizovane progone.
+1Doduše pričaju se diskriminatorski vicevi i o velikim i jakim. Ono kad budu Amerikanac, Rus, Francuz i Srbin.Pa o policajcima, plavušama, carinicima, ribama sa etf, advokatima (ili pacovima kako se uzme), Perica malo-malo pa napravi budalu od prosvetnog radnika, a zeka jebe pola životinjskog sveta.
Link to comment
Poenta viceva više nije da nasmeju ljude već da se ustreme na nešto slabo i nezaštićeno. Otud poplava doskočica o ciganima, pederima, debilima, narkomanima...
previse ucitavas. u doba sfrj si imao viceve o nacistima i jevrejima, npr, sto je otprilike mnogo gore nego ovo sa ciganima. ne radi se tu o zelji da se neko tlaci i ponizava, vec ljudi imaju neku potrebu da se smeju stvarima koje, krenemo li da moralisemo, nisu za smeh. moze to biti cigan, jevrej u logoru, beba u rerni i ivan stambolic na vratima pakla.
Link to comment
pa jel citas sta pisem? glavni problem je njihov polozaj u drustvu. dok god nisu ravnopravni pricace se o njima vicevi.
Dokle god se o njima pričaju vicevi neće biti ravnopravni.
Link to comment
neam ja vremena za to.
pazi da ti ne poverujem. ima situacija u kojima bi ti bilo preskupo da kažeš baš sve što pomisliš i onda lepo podviješ repić i predeš kao maca. pričaj ti tu čak noris priču nekom drugom. ti si mićo dete autoritarac. baš bih volela sad da uzmeš diktafon i da odeš do recimo svog šefa i da se neinhibirano našališ na temu njegovog, recimo, retardiranog deteta. nećeš? hm. tako sam i mislila.dakle, potencijal za cost benefit analizu svakako je tu, samo te boli ćoše ako ne rizikuješ svoje resurse. Edited by gagorder
Link to comment

Je l ti kapiraš da apel na malo empatije prema sugradjanima nije supstitut već komplement opštem naporu za inkluziju Roma?S druge strane odsustvo te empatije i prepričavanje ovih viceva zapravo učvršćuje stereotipe prema Romima i drži ih još dalje od ravnopravnog učešća na tržištu rada.

Link to comment
previse ucitavas. u doba sfrj si imao viceve o nacistima i jevrejima, npr, sto je otprilike mnogo gore nego ovo sa ciganima. ne radi se tu o zelji da se neko tlaci i ponizava, vec ljudi imaju neku potrebu da se smeju stvarima koje, krenemo li da moralisemo, nisu za smeh. moze to biti cigan, jevrej u logoru, beba u rerni i ivan stambolic na vratima pakla.
Jasna mi je tvoja poenta, bili su vicevi o Etiopljanima kada se tamo masovno umiralo od gladi. Ali KL je u pravu kada kaže da je, generalno, bilo mnogo manje zlobe. Poenta vica je bila da neko bude nasamaren ili da napravi nešto pglu. Nisu se na silu izmišljale bljuvotine u kojima neko mora da smrdi, da mu genitalije budu najgora horor scena i da siluje svoje dete. U poređenju sa tim su i Jevreji i Etiopljani prošli mnogo bolje (rugalo im se zbog situacije u kojoj su se našli ali nisu bili predstavljani kao smrdljive incestoidne životinje), da ne pominjem koliko su benigni bili vicevi o Srbinu, Amerikancu, Rusu i Hrvatu koji treba da među sobom raspodele tri padobrana.
Link to comment
Šta će se postići ako ne pričamo takve viceve na PPP?
Postici cemo to da se nece znati ko je kakav covek na forumu. I u RL-u vicevi koje neko prica jako puno otkrivaju o njemu. Ako mi je u zivotu dovoljno da sagovornika u startu eliminisem iz kruga potencijalnih prijatelja zato sto je ispricao vic koji je po meni odraz njegovog primitivizma, zasto bi na forumu trebalo da bude drugacije?
Link to comment
Postici cemo to da se nece znati ko je kakav covek na forumu. I u RL-u vicevi koje neko prica jako puno otkrivaju o njemu. Ako mi je u zivotu dovoljno da sagovornika u startu eliminisem iz kruga potencijalnih prijatelja zato sto je ispricao vic koji je po meni odraz njegovog primitivizma, zasto bi na forumu trebalo da bude drugacije?
Ma valjda neko može da promeni poziciju kad mu se lepo objasni šta zapravo radi?
Link to comment
Dokle god se o njima pričaju vicevi neće biti ravnopravni.
0d7.jpg
pazi da ti ne poverujem. ima situacija u kojima bi ti bilo preskupo da kažeš baš sve što pomisliš i onda lepo podviješ repić i predeš kao maca. pričaj ti tu čak noris priču nekom drugom. ti si mićo dete autoritarac. baš bih volela sad da uzmeš diktafon i da odeš do recimo svog šefa i da se neinhibirano našališ na temu njegovog, recimo, retardiranog deteta. nećeš? hm. tako sam i mislila.dakle, potencijal za cost benefit analizu svakako je tu, samo te boli ćoše ako ne rizikuješ svoje resurse.
ama dobro, sto moram da objasnjavam ocigledno? samo smatram da je cost pricanja vica o ciganima u drustvu minoran, ako ga i ima u smislu sirenja rasizma. a sa druge strane, (auto)cenzura, koja se sasvim sigurno ne bi zaustavila na nasim tamnoputim sugradjanima, bi imala veoma los efekat na drustvo u celini (i celosti). nekako imam u glavi sliku engleskih tabloida, koji objavljuju svakakve lazi i gadosti, ali je sve (cesto nevesto) uvijeno u pc oblandu. a kad smo vec kod engleske, ona je vrlo dobar primer- posle amera najpc nacija, sa sve preterivanjem do granice sumanutosti. to se zasticenim minoritiesima toliko dopalo i imali su toliko koristi od toga da su onomad u znak zahvalnosti zapalili pola londona.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...