Jump to content
IGNORED

O vicevima i predrasudama


Otto Katz

Recommended Posts

Aj da se i ja upišem. Vicevi o prljavim ciganima koji jebu svoje sestre i cigankama kojima smrdi pička su prestali da mi budu smešni otprilike na prelazu iz srednje škole u fakultet. S vremenom su počeli da mi budu mestimično do umereno a zatim i potpuno odvratni. Pre par nedelja sam u društvu uglednih advokata čuo vic "kako u tri koraka garantovati da cigančica ne zatrudni", i malo mi se prevrnuo stomak.Nije svako ko se smeje tom vicu rasista, ali jednostavno ne razmišlja šta takvi vicevi sa sobom nose. Oni nose to da trudnoj romkinji malo ko poželi da ustane u autobusu, da ne pominjem odvratnije primere diskriminatornog ponašanja. Neće nikome biti lošije i manje zabavno u životu ako prekine da uživa u takvim vicevima, a neki ljudi u čijoj koži se na svu sreću ne nalazimo će se osećati malko bolje. Neće to rešiti sve njihove probleme, niti bilo ko tako nešto zamišlja, ali ne moramo da ovakvim vicevima dalje produbljujemo predrasude prema Romima.U takvim situacijama samo treba zamisliti sebe u ulozi Roma koji posećuje ovaj forum (ako i dalje ima takvih). Ući u te cipele, sagledati drugu poziciju. A što se tiče vica o Manceu, pa recimo da jedan forumaš zna da mi se nešto drugačiji fazon (jednako glup) nije dopao kada sam ga čuo u jednoj susednoj državi. No, između vica o Manceu i vica o Romima postoji značajna razlika. Dok su ovi o Romima jednostavno odvratni i nesmešni u svakom mogućem kontekstu, ovi drugi su prihvaljivi u odabranom krugu ljudi. Ne pričaš vic o pogibiji Dajane pred Britancem kog prvi put u životu vidiš.

Link to comment
  • Replies 302
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MayDay

    34

  • Miralem

    32

  • kim_philby

    27

  • gagorder

    21

Bosanci su u SFRJ imali ista prava, status i materijalni položaj kao i svi ostali, pa to baš i nije automatski eliminisalo najveći od svih stereotipa blaženopočivše države, oličen u doživljajima Muje i Hase odnosno solo Bosanca u ulozi dežurnog debila. Da bude još interesantije, sprdnja je prestala tek nakon što je protiv Muje i Hase vođen rat do istrebljenja.
Гдје је престало? Јел се то с десне стране Дрине више не причају ти вицеви? :huh:
Link to comment

meni je jedan od najjacih vicova sviju vremena onaj kad ciganin i ciganka oce da svercaju tvora preko graneedit: sta to govori o meni? :mellow:

Edited by orderka
Link to comment
Vicevi o prljavim ciganima koji jebu svoje sestre i cigankama kojima smrdi pička su prestali da mi budu smešni otprilike na prelazu iz srednje škole u fakultet. S vremenom su počeli da mi budu mestimično do umereno a zatim i potpuno odvratni.
Pa verovatno svaka generacija mora da prođe tu fazu.Kao i druge, ranije faze, sa bebama koje žvaću žilete, u rernama, i sličnih gadarija koje su interesantne otprilike na prelazu iz osnovne škole u srednju.
Link to comment

E, ali najbolji su mi ti vicevi koji, zamisli humora, ismevaju Rome što se frljaju sa padežima, gramatikom i izgovorom jezika koji im često nije maternji. Jebote kako je to smešno!

Link to comment
meni je jedan od najjacih vicova sviju vremena onaj kad ciganin i ciganka oce da svercaju tvora preko graneedit: sta to govori o meni? :mellow:
Da nisi isfolirana licemerna srednja klasa, nego da si uber kul i urbana, takoreci kulovka.
Link to comment
0000005191_1_web.jpg
ahaha :lol:
Ja ni ne mislim da zabranjujem. Svakom na njegov obraz. :-)Znači svi zapravo mislimo da Romkinja ima drekavca u gaćama i svako ko to ne instrumentalizuje u svrhe humora je licemer?Nema veze s mozgom.
ne, licemerje je kad mislis da nepricanjem viceva o xyz cinis njima neku veliku uslugu. jok, zabole ih za to, daj im pare i idi volontiraj ako hoces da im pomognes.
Nije, zato sto bi po tebi zabrana, ili ajde da kazemo svojevoljno izbegavanje pricanja viceva o Romima, imalo smisla samo ako bi na neki nacin promenilo njihov status. E to je besmisleno. Slabijih grupa na ciji racun se moze saliti ce uvek biti - ako cemo da cekamo da svi postanu lepi, zdravi i ekonomski jednaki pre nego sto prestanemo da pricamo uvredljive viceve, nacekacemo se.
a cekaj, tebi je nepricanje viceva samo po sebi neka vrednost? uh, ala cemo usreciti bosance, cigane, jevreje, etiopljane, crnogorce i ostale ako se autocenzurisemo. ima da procvetaju.
Bosanci su u SFRJ imali ista prava, status i materijalni položaj kao i svi ostali, pa to baš i nije automatski eliminisalo najveći od svih stereotipa blaženopočivše države, oličen u doživljajima Muje i Hase odnosno solo Bosanca u ulozi dežurnog debila. Da bude još interesantije, sprdnja je prestala tek nakon što je protiv Muje i Hase vođen rat do istrebljenja. Ne znam da li Srbi treba da poubijaju Rome kako bi ih najzad izbacili iz svojih narodnih umotvorina, ili Romi treba da se izbore tako što će poubijati Srbe, ali nijedna od te dve opcije mi se ne dopada. Ako ništa drugo onda stoga što će Srbi, čak i ako se Romi nekim čudom budu izborili da prestanu biti predmet nehigijenskih™ pošalica, brzo pronaći nekog drugog da na njemu iskale svu svoju vickastost. Baš kao što su pronašli Rome da im odmene Muju i Hasu kada su ova dvojica otišli iz zajedničke kuće. Zanimljiva je ta potreba da se među sugrađanima traži niža rasa.
i dalje ima viceva o muji i hasi, ne znam odakle ti to da ih je nestalo. evt nema vise (ili ih ne cujem) o jevrejima, tipa "sta to mirise na karamelu? spaljujemo secerase", izasli su iz fokusa. a srbi ce naravno naci nekog drugog, bas ko sto i svi ostali nadju nekog da pricaju o njemu viceve. ako ti se (vam) to ne svidja, onda patite- nema drugog izbora. to tako ide, pravila igre su ponekad okrutna.sve u svemu, ovi pozivi na (auto)cenzuru ne mogu nikom da realno pomognu, ali unistavaju slobodu govora. ako se iz viceva izbace sve kategorije koje bi mogle da se osete uvredjenim (i iznenadjenim) ostace mali perica sam, usamljen i nesretan. da li je to ono sta zelimo?
Link to comment
a cekaj, tebi je nepricanje viceva samo po sebi neka vrednost? uh, ala cemo usreciti bosance, cigane, jevreje, etiopljane, crnogorce i ostale ako se autocenzurisemo. ima da procvetaju.
Nepricanje rasistickih viceva je za mene stvar pristojnosti i mentalne higijene.
ako se iz viceva izbace sve kategorije koje bi mogle da se osete uvredjenim (i iznenadjenim) ostace mali perica sam, usamljen i nesretan. da li je to ono sta zelimo?
:lolol:
Link to comment
Nepricanje rasistickih viceva je za mene stvar pristojnosti i mentalne higijene.
pricanje rasistickih viceva nije samo po sebi rasizam. vecinom su bezazleni, i zavrse u 4 zida. al kad krenes da moralises, nebo je granica. nekome spaljivanje ljudi ni najmanje nije smesno, i imao bi puno pravo da apeluje da uklonis svoj potpis i blabla, mozemo ukidati sve tako u nedogled. ostavi bolje viceve na miru. oni su odraz slobode drustva, makar kakvi bili. a reaguj na maligno sirenje rasizma kojeg ima sasvim dovoljno u okolini.
jel se u srbiji nikad ne pricaju vicevi na racun srba, nema zajebancije na svoj racun?
sa tim se nije sprdati :mad:
Link to comment
jel se u srbiji nikad ne pricaju vicevi na racun srba, nema zajebancije na svoj racun?
Pita klinac caleta Srbina sta je a ovaj mu kaze - Srbin, majmune, ko te je pravio.Pita majku Jevrejku sta je a ona kaze - Pa, Jevrej, kod nas se nasledjuje po majcinoj liniji. A sto pitas?- Ma, prodaje neki klinac bicikl pa ne znam da li da se cenjkam ili da mu ga ukradem.
Link to comment
Гдје је престало? Јел се то с десне стране Дрине више не причају ти вицеви? :huh:
Rekao bih, značajno manje nego u doba SFRJ. Ima ih, naravno, ali ja npr. većinu pročitam na forumskom topiku. U kancelariji, u poslednjih 5-6 godina, većina viceva™ je bila o ciganima. Jedno vreme sam uspevao da isfoliram neki kurtoazni osmeh, na kraju sam slagao grimase od kojih su ponosni prenosioci narodnih mudrosti začudjeno pomišljali šta to nije u redu sa njihovom ahahahaha forom.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...