Jump to content
IGNORED

O vicevima i predrasudama


Otto Katz

Recommended Posts

  • Replies 302
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MayDay

    34

  • Miralem

    32

  • kim_philby

    27

  • gagorder

    21

Inače, to nije dobar primer kako se medjusobno šale Švedjani i Norvežani jer su ravnopravni. Postoji bitna razlika.Pre neki dan ja sedim sa Ukrajincem i Madjarem. Misliiim, kombinacija iz snova. I odmah smo se zezali da imamo samit kriminalaca. Ukrajinski human trafficker, madjarski rapist i srpska drug dealer. Čak i da je tu bio neki Nemac i da nas podjebavao, ne bi bio neki problem. Uostalom, moji Nemci i ja se non stop drkamo po liniji nacionalnih stereotipa. Moj Holandjanin Portugalcu kaže da su tamo svi kratki, a Portugalac njemu da su u Holandiji svi gej. Ali da mi uzmemo sad i nekoj Filipinki kažemo: "Haha, je l ti tetka bez pasoša negde u Hong Kongu radi 18h dnevno u nekoj kući?", to prosto nema šanse. To je šiljenje kurca i takve ljude zaobilazim.

Link to comment
Koji, onaj za ubijanje na hranilištu? Da, grešan sam. Taj je baš odvratan ali imam i reakciju na njega, tj. smešan mi je, verovatno zbog porodičnog bekgraunda - kod mene u kući se znalo da Romi jedu iz kanti, smrde i kradu, pa sam rasizam pokupio osmozom.Ne bih ga, s druge strane, pričao na forumu, ne vidim zašto bih učestvovao u širenju stereotipova na taj način.
u tom vicu nije 'smesno' to sto romi jedu iz kontejnera vec sto je drustvo resilo da se oni tretiraju kao zivotinje stetocine koje je izvan lovostaja ok ustreliti. ovde je meta vica sam rasizam koji se dovodi do svoje interne granice i prikazuje u svojim protivrecnostima. taj vic je zapravo 'crnjak' koji govori nesto o drustvenom polozaju roma. smrdljivi ciga je jednostavno takav. smrdi. nezavisno od konteksta. to je tako predvidivo rasisticko glupiranje da nije ni smesno.inace, praslin je u pravu za dezulovicev vic. glup je. Edited by kim_philby
Link to comment
Osisao se mali ciga do glave, i dodje kuci pred majku:-Mama, mama pogledaj, ja sam sada skinhed!-Sta s' bre? Dodji 'vamo!Ubi majka maloga od batina. Posle pola sata batina, nailazi cale, i mali opet pred njega:-Tata, tata vidi ja sam sada skinhed!U'vati i cale da lesi klinca, pa ga i on jos pola sata izudara. Gleda mali ciga:-U majku mu, tek sam sat vremena skinhed, a vec mrzim cigane...
Link to comment
Inače, to nije dobar primer kako se medjusobno šale Švedjani i Norvežani jer su ravnopravni. Postoji bitna razlika.
U toj razlici je i poenta, nece biti srecno ono drustvo koje nema ovakve viceve o Romima vec ono u kojem ce ti vicevi imati konotaciju kakvu ima ovaj o Norvezanima u Norveskoj. Moraces da mi verujes na rec kad ti kazem da znam kako su vicevi verovatno poslednja stvar na duuuugackom spisku stvari koje Romima u Srbiji smetaju.Vasa je na svom primeru dao prilicno tacan opis razloga zbog kojih se neki ljudi izlete sa nekim stvarima koje se mogu opisati rasistickim, a inace bi se naljutili da ih nazoves rasistom jer su uvereni da to nisu. Ne bih imao tu mnogo toga da dodam, samo cu reci da je strasno mnogo stvari potrebno uraditi da bi se rasizam prema Romima, koji u Srbiji cak i nije toliko izrazen koliko je u mnogim neuporedivo srecnijim evropskim zemljama, suzbio do statisticke greske. Ako neko misli da pocne tako sto ce izbegavati ovakve viceve o Romima nemam nista protiv i podrzavam, samo ne mislim da je to uopste toliko bitno.Uzgred, ja ne znam coveka koji je zaista upoznao Rome i uspeo da zadrzi rasisticki stav prema njima. Nijednog. Ne mogu to da objasnim i necu se upustati, samo cu reci da sam vecito laskao sebi da nisam rasista ali tek kad sam jedan jako veliki broj Roma upoznao i proveo neko duze vreme sa njima, shvatio sam kako se lako moglo zakljuciti da jesam. Mi svi o Romima znamo strasno malo i iz tog znanja se po meni i generise najveci rasizam prema njima. Verovatno je obicno tako.
Link to comment
Ako neko misli da pocne tako sto ce izbegavati ovakve viceve o Romima nemam nista protiv i podrzavam, samo ne mislim da je to uopste toliko bitno.
My two cents: mislim da problematizovanje ovakvih viceva može dovesti do promene stava. kad neko postavi sebi pitanje "šta je meni smešno u vicu o Romu koji smrdi?", napravio je vrlo važan korak. Mislim da je to dobro mesto da se počne kao i bilo koje drugo.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...