Jump to content
IGNORED

O vicevima i predrasudama


Otto Katz

Recommended Posts

  • Replies 302
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MayDay

    34

  • Miralem

    32

  • kim_philby

    27

  • gagorder

    21

Pod ovim mislim na baš one najodvratnije viceve kao što je "smdti za medalju". Da bi ti to bilo smešno, moraš da budeš bar malo rasista.
ne seri. i mojne sad da pricam ovde javno koji sam vic cuo od koga.
Link to comment
Kako ih potkače? Jedno su jasna i konkretna rasna vređanja, ako neko ispriča vic ne znači da mrzi i prezire one koji se u njemu spominju, to je jebeni vic.
Zamisli da živiš kao pripadnik srpske manjine u nekoj zemlji i da svuda, ali freaking svuda u društvu (na internetu, na poslu, u raznim Kuririma i Informerima, i naravno na forumima), sve pršti od doskočica u kojima Srbi smrde i seksualno opšte sa svojom decom, dočim Srpkinje održavaju svoje genitalije u stanju od čijeg opisa bi i Stephen King pao u nesvest momentalno. Takvih odvratnosti sam se naslušao u tim "vicevima", da mogu samo da zamislim kako bih se osećao da sam Rom. Ne znam da li igde drugde na svetu u svim nivoima društva kruže takve bljuvotine, i da li su oni što ih uz kez prenose prijateljima/kolegama/sagovornicima uopšte svesni te neponovljive, unikatne odvratnosti čiji su deo.
Link to comment
jos jednom, za kraj: nema tu srpstva jaro,.
Naravno da nema. To ti pokušavam utuviti od početka ove nebogougodne diskusije. Lijepo je da je uspjelo. I nisam ti ja nikakav "jaro". Ako si uspio shvatiti da riječ nije bila o "|srpstvu" šanse su i da ukapiraš da to suprematističko patronizirajuće obraćanje "turkovićima" nije manir s kojim možeš u pristojno društvo. Prostačino.
Link to comment
ne seri. i mojne sad da pricam ovde javno koji sam vic cuo od koga.
Koji, onaj za ubijanje na hranilištu? Da, grešan sam. Taj je baš odvratan ali imam i reakciju na njega, tj. smešan mi je, verovatno zbog porodičnog bekgraunda - kod mene u kući se znalo da Romi jedu iz kanti, smrde i kradu, pa sam rasizam pokupio osmozom.Ne bih ga, s druge strane, pričao na forumu, ne vidim zašto bih učestvovao u širenju stereotipova na taj način.
Link to comment
ППП није средина која је недвосмислено расистичка према било коме, зато и јесте забавно.
ti, moj prasline, nisi čovek vizije. PPP je svetionik slobodarskog kreativnog višeumlja, elitni odred humora i superiornosti nad duhom siromašnima, i kao takav treba da bude pristojan, nabijem vas na kurac.
Link to comment
Kako ih potkače? Jedno su jasna i konkretna rasna vređanja, ako neko ispriča vic ne znači da mrzi i prezire one koji se u njemu spominju, to je jebeni vic.
Ne mrziš možda, ali ti je sasvim u redu da neka ljudska bića direktno vezuješ za nehigijenu, one gnusne stvari koje se pišu o Romkinjama, a da ne pričam o tome kad su deca predmet pošaljevanja. Zašto baš o Ciganima? zašto nije neko drugi subjekat u tim vicevima sa tim istim sadržajem?Oh, because you are sooo much better than them! Roditelji te dobili u normalnom stanu sa zidovima i mokrim čvorovima! Imaš socijalno i zdravstveno!Mislim, meni su do jaja glupi i vicevi o penzionerima. I generalno, meni je u Srbiji najveći problem to koliko se ljudi medjusobno ne poštuju, koliko nema empatije, niti dostojanstva u medjusobnim odnosima. Fuj.
Link to comment
U kafani pričaš vic svome društvu, ne cijeloj kafani i ne tako da ostane zapisano u softverskoj memoriji. To je bitna razlika. I je li forum novina, oglasna tabla, kafana ili teferič, pa nije ništa od toga. Ima svoj format i norme ne prepisujemo, nego ih stvaramo po obrazu svojemu.
Znaci, nema niceg loseg u tome da se bude rasista sve dok to radis u svoja cetiri zida? OK.
Link to comment

Mislim da bi prenosioci rasističkih viceva trebalo već jednom da shvate da su njihova psihološka stanja tokom pisanje/pričanja ovih viceva sasvim nebitna, i da prestanu da nam se pravdaju, kako majke mi, ali majke mi, ne mrze Rome. Ja im verujem, ali to prosto nije bitno. Bitno je šta ti vicevi znače u društvenom kontekstu u kojem živimo, i šta se čini njihovim širenjem i ponavljanjem.

Edited by Syme
Link to comment
Kako ih potkače? Jedno su jasna i konkretna rasna vređanja, ako neko ispriča vic ne znači da mrzi i prezire one koji se u njemu spominju, to je jebeni vic.
to je vic o tome kako cigani smrde. ja ne znam sta ti vise treba od toga. da li su romi diskriminisani? jesu. da li postoje uzasne predrasude i negativni stereotipi o romima? postoje. da li pristojan sve treba da prica takve viceve? ne treba. i tu je lujo u pravo, moderacija suvise ocekuje od nas. ovo je javno mesto gde jednostavno nekome ko na taj nacin pravi budalu od sebe skrenemo paznju na to a ako on nastavi reaguje moderacija. medjutim, ovde se u ime neke tolerancije i forumske politicke korektnosti izbegava da se kaze da neko pravi budalu od sebe zato sto je 'nas'.i to bi bilo to. sto bi rekli drugovi staljinisti: kada pricate rasisticki vic vi ste objektivno rasisti.vicevi o stambolicu nisu u fazonu 'ha, ha izdajica dobio sta je zasluzio' vec su tipicni crnjaci koji podvlace apsurdnost cele te situacije. nisi ti legija kada pricas taj vic vec stambolic koji pokusava da se nasmeje s onu stranu groba. vic o tome kako cigani smrde je vic o tome kako cigani smrde. nema tu nista vise. los i glup vic koji od ljudi pravi lose i glupe ljude.
Link to comment

Mrzim da se slažem sa lujom, ali on nije govorio o dobrom i lošem nego o sankcionisanju. Ako ja u svoja 4 zida vičem ubi bugare to je ružno ali nije kažnjivo. Ako se na terazijama derem to isto onda je to nešto drugo

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...