Jump to content
IGNORED

andjelinin izbor


pacey defender

Recommended Posts

samo još jedno pitanje, zanima me vaše mišljenje...prva stvar koju svaki student medicine čuje kada kroči na medicinski fakultet je "primum, non nocere" (prvo, ne čini loše ili prvo, ne naškoditi, kako god)...da li se slažete da je u ovom konkretnom slučaju porušen taj, najvažniji princip medicine?!
Da li ovo znaci da ne treba primati vakcine?
Link to comment
  • Replies 327
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    43

  • zoki

    31

  • gagorder

    25

  • Аврам Гојић

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

pa šta ima da misliš, andjelina nije imala rak. bila je zdrava. pročitaj njeno pismo u tajmsu, ne znam šta piše po blicevima.
Ma komentar se odnosio na proceduru sa limfnim cvorovima i rakom testisa. U smislu da nisam sigurna koliko je ta procedura benefitial, u Evropi se recimo redje radi.
Link to comment
Ma komentar se odnosio na proceduru sa limfnim cvorovima i rakom testisa. U smislu da nisam sigurna koliko je ta procedura benefitial, u Evropi se recimo redje radi.
U Evropi se obično prvo ide na hemoterapiju, pa posle na uklanjanje.edit: jednu jebenu rečenicu ne mogu bez typoa da otkucam... Edited by dig_chohano
Link to comment
Vidi, profilaktička mastektomija se već radi u Evropi skoro svugde. I zamisli, zdravstvena osiguranja pokrivaju troškove, plus pokrivaju i troškove rekonstrukcije grudi nakon operacije. Sa BRCA1 i BRCA2 je šansa za rak dojke il jajnika do 70 godine života preko 65% (negde se tvrdi da čak ide i do 85%). To nije dovoljan razlog za ovakvu intervenciju? Ja bogumi mislim da je jako, jako dobar razlog.I btw, kako tvoja tankoćutnost na primum non nocere reaguje na transplantacije organa sa živog donora?
ok, evo prosvetlio si me u vezi te procedure, nisam imao pojma, čekamo je ovde... :)oko transplantacije: donor potpisuje pristanak, organ ostaje funkcionalan ili se posle određenog vremena reparira u potpunosti... donoru nije ništa učinjeno loše...
Da li ovo znaci da ne treba primati vakcine?
ne, vakcinom se ne ništa ne oštećuje nego se podstiče imuni odgovor na male količine virusa koje se u vakcinama nalaze...postoje određene kontraindikacije kad vakcinu ne treba davati jer se u tom slučaju šteti organizmu...
Link to comment
ok, evo prosvetlio si me u vezi te procedure, nisam imao pojma, čekamo je ovde... :)oko transplantacije: donor potpisuje pristanak, organ ostaje funkcionalan ili se posle određenog vremena reparira u potpunosti... donoru nije ništa učinjeno loše...ne, vakcinom se ne ništa ne oštećuje nego se podstiče imuni odgovor na male količine virusa koje se u vakcinama nalaze...postoje određene kontraindikacije kad vakcinu ne treba davati jer se u tom slučaju šteti organizmu...
A ako nema kontraindikacija, onda 100% dece nema nikakve probleme nakon vakcinacije? Jesi li ti skroz siguran da studiras medicinski?
Link to comment
U Evropi se obično prvo ide na hemoterapiju, pa posle na uklanjanje.edit: jednu jebenu rečenicu ne mogu bez typoa da otkucam...
sve zavisi, nevezano od države...karcinomi se u zavisnosti od staging-a (veličina tumora, zahvaćenost lokalnih limfnih žleždi i raširenosti meta promena po drugim delovima u organizmu) leči hemioterapijom, radioterapijom ili operativno...hemio ide prvo najčešće kada ima udajenih meta promena, operacija kada je tumor solitaran tj. nema metai jedna potpuno dobronamerna ispravka, pravilno je hemio a ne hemo ;) ljudi često greše, kao što kažu štitna umesto štitasta žlezda :)
Link to comment
cekaj, kako se donoru reparira bubreg?
ne reparira se, pogrešno sam se izrazio pošto kucam u žurbi jer me svi guzite...:D drugi preuzima kompletnu funkciju..
Link to comment
A ako nema kontraindikacija, onda 100% dece nema nikakve probleme nakon vakcinacije? Jesi li ti skroz siguran da studiras medicinski?
ne studiram, završio sam ga 2008 :D ovo što kažeš su neželjena dejstva, a ne kontraindikacije
Link to comment
ne reparira se, pogrešno sam se izrazio pošto kucam u žurbi jer me svi guzite...:D drugi preuzima kompletnu funkciju..
sto znaci, nije mu naneta nikakva steta? a sta biva kad mu taj drugi bubreg rikne? i sta je sa njegovom operacijom, anestezijom itd?
Link to comment
ne studiram, završio sam ga 2008 :Dovo što kažeš su neželjena dejstva, a ne kontraindikacije
Aha, znaci uzmes zdravo dete, vakcinises ga, i desi mu se nesto od spektra nezeljenih dejstava, bolje od mene znas koliko ozbiljno moze da bude. Sta bi sa prvim principom?
Link to comment
ne studiram, završio sam ga 2008 :Dovo što kažeš su neželjena dejstva, a ne kontraindikacije
Hoces da kazes da vakcine imaju (ili mogu imati) neka nezeljena dejstva? Zar se njihovo davanje ne kosi sa principom o kome pricas.
Link to comment
Aha, znaci uzmes zdravo dete, vakcinises ga, i desi mu se nesto od spektra nezeljenih dejstava, bolje od mene znas koliko ozbiljno moze da bude. Sta bi sa prvim principom?
kontra pitanje: a ako ga ne vakcinišeš može da umre od bolesti za koje postoji vakcina? vakcinom se pomaže, neželjena dejstva se ne mogu predvideti... pa po toj logici niko ne bi primao penicilin jer postoji šansa da su svi umru od alergijske reakcije...
Link to comment
anestezijom
Davno je rizik opšte anestezije prešao u domen statističke greške, o tome ne treba uopšte raspravljati.Edit: Dobar uvod je ovo sa alergijskim reakcijama na penicilin, više ljudi umre od anafilaktičkog šoka no od uvođenja u opštu anesteziju. Edited by dig_chohano
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...