Jump to content
IGNORED

andjelinin izbor


pacey defender

Recommended Posts

i jedna potpuno dobronamerna ispravka, pravilno je hemio a ne hemo ;) ljudi često greše, kao što kažu štitna umesto štitasta žlezda :)
pošto kažem hemioterapija i štitasta žlezda, nadam se da sam kvalifikovana da ti prozborim koju i o tome zašto naše žene puškom ne moš naterati da se pregledaju na onkologijama sem kad dođe do kancera.zato što ih tamo uglavnom tretiraju kao stoku.dobiješ uput (uglavnom, poslednji put ni to nisam mogla, iako sam otekla ko prava silikonska žena), pa posebno čekanje da zakažeš. predaš knjižicu a onda čekaš četiri sata u čekaonici punoj muke i zadaha smrti.kad te konačno primi hirurg (kome te je poslao tvoj onkolog na dodatno mišljenje), prvo uđeš u kabinicu koja bazdi na znoj toliko da ti se povraća. onda sedneš tako golih sisa u veliku prostoriju, dok pored tebe defiluju neki ljudi koji tu upadaju preko reda i veze. muškarci i žene, lekari i civili.sve je onako prilično nadrealno i neprijatno, a potpuno lišeno svake privatnosti, i tebi grudva kreće od želuca ka grlu. da bi je zaustavio fokusiraš se na jedino lepo u toj prostoriji, to je prozor i sestra koja kuca nalaze.kada hirurg završi sa obučenom pacijentkinjom prema kojoj se topi od ljubaznosti a za koju ne znaš zašto sedi tu, paralelno sa tobom, obrati ti se tonom od kojeg se osetiš kao poslednje govno.- a šta je vama?- blabla-blabla-blabla- a jeste li vi završili medicinu kad tako znate sve te izraze?- ne, samo umem da čitam.- ko vam je rekao da mi donosite nalaze od privatnika, ja priznajem samo ove odavde, svaka budala može u svom podrumu da otvori rentgen ordinaciju.- kod vas se čeka po šest meseci, a ovo nisu budale nego ljudi koje su mi moje kolege, koje te iste aparate pregledaju, preporučile.(i tako do sto jedan i nazad)to je samo početak drkanja koje bi se, da pacijent nije uplašen (za zdravlje) i šokiran (nastupom) bar u jednom slučaju završilo sa - a da se gonite vi lepo u pičku materinu. međutim, komad se ne završava tako, već pacijent guta govna i suze dok ne izađe iz ordinacije. onda ode do sestara na svom spratu, kaže šta mu se desilo. sestre su blago onkologije. sestre kažu - a. to je skot. nego, je l rekao da nema sečenja? jeste. onda pustite budalu i nastavite da dolazite kod svoje lekarke.i onda se ljudi (pa i žene) snalaze kome kako zapadne. kome zapadne kancer, traži veze da ga bar ne drkaju. kome ne zapadne, proverava se privatno i alternativno koliko može.što reče moja bliska prijateljica juče - jebiga, ja sam iz srbije i otišla zato što sam čekala redove i što mi je muka da idem preko veze. a ko čeka sve redove iz mesta je najebo.ja takođe čekam sve redove i alternativno plaćam privatnike. koliko mogu i dokle mogu.imam vezu, što bi srbi rekli najjaču. ne mogu da se nateram da uđem u onu čekaonicu, i ignorišem starce iz unutrašnjosti što su tu od 4 ujutru, i čamiće ko zna koliko.tako da, kad smo već kod teranja puškom - ima ta puška razne primene...edit. za andjelinin izbor - nemam sumnju da je racionalno procenila informacije i donela adekvatnu odluku. Edited by PointTaken
Link to comment
  • Replies 327
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    43

  • zoki

    31

  • gagorder

    25

  • Аврам Гојић

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

ovo je verovatno tacno za zivotno osiguranje, ne i za zdravstveno.
pa i zivotno osiguranje ima svoju skalu zdravstvenih pregleda u zavisnosti od zivotnog doba, tesko ce ti neko posle ponistiti osiguranje.
Link to comment

@ptnaterala si me da iskopam mejl koji sam napisala stanovitom docentu dr. mr. pr. u čijoj privatnoj ordinaciji sam uradila mamografiju 2005. godine :Dmislim da je okinuo na pominjanje fiskalnog, to je tada baš bilo moderno. ali pazi mene:

danas sam bila na mamografiji u vasoj "ustanovi" i spremam se da vasprijavim svim mogucim ispekcijama.nece me mrzeti, zaista, da naplatim ponizavajuce iskustvo.dakle, slikana sam 8 (osam) puta, predata su mi 4 snimka, receno mi jeda je to stoga sto su mi "male sise".snimanje je izvrsila neokupana zena neprijatnog mirisa."ordinacija" je neuslovna, memljiva, higijenski standardi nisu ispunjeni.nisam imala gde da sednem ni da mi lekar rastumaci snimak.reklamirate se sledecim recima "najmoderniji aparati" - a imaterendgen stariji od mene.na kraju, ne izdajete fiskalne racune.koliko pacijent treba da snizi ocekivanja, pa da bude zadovoljan vasom uslugom?ponovicu, nece me mrzeti da ucinim sve sto je u mojoj moci da vas ovadrzava podvede zakonu.
odgovor:
Postovana gospodjo -----------------------,u potpunosti verujuci Vasim navodima o losim iskustvima u ordinaciji tokomdanasnjeg pregleda, predlazem Vam da, ukoliko to zelite, dodjete uponedeljak do nase ordinacije i u direktnom kontaktu sa nama, suvlasnicimaordinacije, iznesete svoja negativna iskustva i kritike. Mi smo spremni dana kriticki nasim prihvatimo sve Vase sugestije i da u skladu sa njimapoboljsamo i unapredimo rad u nasoj ustanovi. Verujem da propusti u nasemradu nisu doveli do stete bilo Vama kao licnosti niti kao pacijentu koji seobratio nasoj ustanovi za medicinsku pomoc. Ne zelimo ni na koji nacin daumanjimo Vase kritike niti beg od odgovornosti, vec naprotiv zelimo dabudemo sigurni kako ce nam razgovor sa Vama pomoci da ovakve ili slicneprimere u buducnosti ne ponovimo. Mi smo naravno spremni da podnesemo svesankcije, ukoliko do njih dodje Vasom inicijativom, jer ne bezimo ododgovornosti, kao ozbiljni ljudi i akademski gradjani.Ukoliko Vi ne zelite nikakvu vrstu kontakta sa nama, ne preostaje nam nistadrugo nego da snosimo potpunu odgovornost za ucinjeno.U nadi da cete nas razumeti i prihvatiti poziv za razgovor, primite naseiskreno izvinjenje.Doc.dr ------------Ass.dr ----------Dr --------------------cleardot.gif
naravno da me je mrzelo <_<
Link to comment
Razumem potpuno tvoju konstrukciju, nisu osiguranja ni slatka ni humana, ipak je to biznis a oni su tu zbog profita. Međutim, regulatorna tela za zdravstvena osiguranja su svugde vrlo, vrlo zajebana i jasno ograničavaju mogućnosti odbijanja osiguranja. Ipak, underwritten polise moraju da budu deo sistema, jer bi u suprotnom premije bile ludački visoke i retko ko bi mogao da priušti osiguranje plus bi ljudi osiguranje uzimali samo kad im je ono zaista neophodno.Da banalizujem malo, zamisli situaciju u kojoj osiguranje vozila možeš da uzmeš bez tehničkog pregleda il nakon što se slupaš. Cenim da bi premija koju bi u tom slučaju plaćala bila skoro ravna ceni koju bi iz svog džepa platila za štetu. Plus što koncept premije više ne bi ni postojao, jer bi osiguranja prestala da donose profit i samim tim bi se ugasila.I da, zdravstveno osiguranje koje na 100$ uplaćenih premija ina profit od 3$ se smatra ultra uspešnim.
Pre ce biti da su nasli odlican balans izmedju masnog ROE, troskova, net profita i premija koje naplacuju. Jos jedno beskorisno znanje iz kog ne mogu izvuci nista.
Link to comment
ali pazi mene:
:heart:kako se stvari u životu tu i tamo okrenu naglavačke, sad ja komuniciram sa onima koji treba da im finansiraju spolja neke programe za borbu protiv, i koji za početak treba da snime kako ovi to rade. neće me mrzeti da uradim sve što mogu. nagledala sam se svega po tim čekaonicama, a sa lekarima i njihovom državnom hijerarhijom (poslovno) sad imam pregršt kontakata.tvrdim da tamo gotovo niko i ne razmišlja o delanju van veza i urgencija. neverovatan svet.edit. videla sam malo ovo kapetanovo pre edita, pa samo da dopišem, za slučaj da je moj stav nejasan. ne favorizujem privatne ordinacije kod srba, samo mi je jako stalo da, za pare ili bez njih, lekari kod nas ne tretiraju ljudska bića kao govna (ne mešam pritom onu strogost i distancu koju svaki dobar lekar treba da ima da mu se pacijent tu ne raspekmezi i ogrezne u samosažaljenje!).stručna pomoć u okviru mogućnosti je sledeći korak. onaj prvi, ljudski prijem u ordinaciju, trebalo bi da im bude uslov da uopšte mogu da budu lekari.i mislim da bi taj prijem trebalo da bude utoliko ljudskiji ukoliko je osoba pred njima više neuka i neobrazovana. Edited by PointTaken
Link to comment
i onda se ljudi (pa i žene) snalaze kome kako zapadne. kome zapadne kancer, traži veze da ga bar ne drkaju. kome ne zapadne, proverava se privatno i alternativno koliko može.
To teranje puškom je prazna fraza koja prebacuje odgovornost na pacijenta. Nego tako naši lekari sebi lepo objasne zašto imamo najveću smrtnost od kancera u Evropi i opadajući životni vek.A ovo za privatnike, moja mama i neke njene prijateljice već godinama idu redovno na kontrole ali kod privatnika, ne zato što imaju pare za bacanje nego zato što je to jedini način da ne provedeš život u čekaonicama i jureći recepte (neke od tih žena zamisli i na posao moraju da idu, pa ne mogu da odvoje 7-8 radnih dana na svaka tri meseca da čame u čekaonici). A one koje nemaju para za privatnika ne mogu toliko često ni da idu na redovnu kontrolu.Uostalom da je moguće dobiti redovne kontrole državno, ne bi grad bio pun privatnih ginekoloških i raznih drugih ordinacija, logično. Mislim niko nije lud da plaća sve preglede privatno ako kao ima to već pokriveno.Da ne pričam o tome da nemamo nikakav sistem za prevenciju, nego je svako prepušten samom sebi da odluči šta je to prevencija i kako će to sebi da organizuje, da li da plaća ako ima pare, ili juri vezu državno, ili sedi u državnoj čekaonici dok ga jednog dana ne prime na pregled i kažu da mu ultrazvuk i mamograf ipak ne mogu ni uraditi jer se ultrazvuk pokvario a mamograf nisu nikad ni imali (al može privatno u ordinaciji ... evo vizitka). Edited by Evi_
Link to comment

3 slucaja kod prijateljicagubitak kose i sve po redu...dve mladje su po jednujedna starija obe (drugu preventivno) - kod nje je bio najlaksi oporavakpodrzavam sta je andja uradilaa ta stitna, nisam ni znao za nju do nedavno, cesta je kao "dobar dan"

Link to comment
zato što ih tamo uglavnom tretiraju kao stoku.dobiješ uput (uglavnom, poslednji put ni to nisam mogla, iako sam otekla ko prava silikonska žena), pa posebno čekanje da zakažeš. predaš knjižicu a onda čekaš četiri sata u čekaonici punoj muke i zadaha smrti.kad te konačno primi hirurg (kome te je poslao tvoj onkolog na dodatno mišljenje), prvo uđeš u kabinicu koja bazdi na znoj toliko da ti se povraća. onda sedneš tako golih sisa u veliku prostoriju, dok pored tebe defiluju neki ljudi koji tu upadaju preko reda i veze. muškarci i žene, lekari i civili.sve je onako prilično nadrealno i neprijatno, a potpuno lišeno svake privatnosti, i tebi grudva kreće od želuca ka grlu. da bi je zaustavio fokusiraš se na jedino lepo u toj prostoriji, to je prozor i sestra koja kuca nalaze.
evo o privatnosti pacijentahttp://www.parapsihopatologija.com/forums/index.php?showtopic=5255&st=2160posle smo diskutovali koliko studenata treba da ima uvid u neciju vdzajnu ali to je drugi padez.taj primitivizam se moze resiti brzo samo mora da se donese dekret sa vrha. kao sa redovima na salterima pre su ti visili na ramenu samo da nesto pitaju sad se postavi automat za brojeve ili stubici sa trakama red se postuje po bankama i postama i vecini opstina.
Link to comment
A ovo za privatnike, moja mama i neke njene prijateljice već godinama idu redovno na kontrole ali kod privatnika, ne zato što imaju pare za bacanje nego zato što je to jedini način da ne provedeš život u čekaonicama i jureći recepte (neke od tih žena zamisli i na posao moraju da idu, pa ne mogu da odvoje 7-8 radnih dana na svaka tri meseca da čame u čekaonici). A one koje nemaju para za privatnika ne mogu toliko često ni da idu na redovnu kontrolu.
ma ovo je i moj razlog. daleko sam od imućne osobe, al nisam našla pametniji način kad su me letos onako oteklu oduvali iz doma zdravlja sa - ne možemo da vas primimo, niste zakazali. nisam imala snage da se raspravljam, samo sam se okrenula na peti i, onako smorena otišla kući. pozvala sam ordinaciju gde inače idem kod ginekologa i pitala, ko što pitaš na pijaci pošto kajmak, a punktirate li ciste. oooo, daaa, samo vi dođite.pozajmila pare, obavila to i dodatne analize.radi isti hirurg (neki valjda čuveni, ne pratim te lekare ništa) ko i na onkologiji, samo popodne... i tako.
Link to comment

jeste i onda bravo Andjo što si uradila mnogo za sve žene sveta i pootvarala 1 oči i vrata i prozore..jer su svima savim pristupačne metode i načini i sredstva..edit-smajli <_<

Edited by ivy
Link to comment
jeste i onda bravo Andjo što si uradila mnogo za sve žene sveta i pootvarala 1 oči i vrata i prozore..jer su svima savim pristupačne metode i načini i sredstva..edit-smajli <_<
pa ja tebe stvarno ne razumem. test košta 1000 evra. intervencija neka košta 3000, mada je moguće i da je pokrivena osiguranjem.to nije nedostižno. ili, ako je nedostižno za mnoge, oni za koje je dostižno se ne broje?treba da čekamo da svako selo u africi dobije čistu vodu da bismo se odvažili da insistiramo na kvalitetu one koju pijemo?pa kakav je to pasivan, rezigniran pogled na svet? to nikome ne donosi ništa dobro.i hoćeš li da odbiješ antibiotik zato što ima mnogo onih kojima je nedostupan?ko je, uostalom, spominjao SVE žene sveta (osim tebe)? Edited by gagorder
Link to comment
ma ovo je i moj razlog. daleko sam od imućne osobe, al nisam našla pametniji način kad su me letos onako oteklu oduvali iz doma zdravlja sa - ne možemo da vas primimo, niste zakazali. nisam imala snage da se raspravljam, samo sam se okrenula na peti i, onako smorena otišla kući. pozvala sam ordinaciju gde inače idem kod ginekologa i pitala, ko što pitaš na pijaci pošto kajmak, a punktirate li ciste. oooo, daaa, samo vi dođite.pozajmila pare, obavila to i dodatne analize.radi isti hirurg (neki valjda čuveni, ne pratim te lekare ništa) ko i na onkologiji, samo popodne... i tako.
Da, sa tim stvarima je nezgodno što kad ti je najgore ne možeš da se boriš za sebe. Ja sam jednom tako sa 17-18 dobila neku groznu anginu i nenormalnu temperaturu i otišla u lokalni dom zdravlja (tek se bila preselila). Tamo se sestra izdrala na mene što nisam donela karton iz prethodnog doma zdravlja (nisam znala da je to procedura) i rekla da moram prvo da odem u bivši grad, uzmem karton donesem i onda da dođem. I danas ne kapiram jel bi toliko propala da je primila na pregled dete koje jedva stoji na nogama. Nešto sumnjam da bi je posle toga nego preslišavao što sam bila na pregledu a nemam karton, nije naše zdravstvo toliko uređeno. Jedva sam se vratila kući koliko loše mi je bilo, a mama posle par dana (nisu bili kući tad kad sam bila bolesna) krenula da mi popuje što se nisam svađala tamo i izborila za sebe. Pa ono, grlo mi je bilo upaljeno, nisam mogla da pričam, imala sam jako visoku temperaturu i bila potpuno malaksala (svaki korak me je boleo a dom zdravlja mi je na 2 km i nemam prevoz), i bila sam blago apatična i malko halucinirala posle kući. Naravno da im je lako da te "oduvaju" kad si fizički ili psihički već malo slomljen.A nekad nije ni do osoblja. Nego su i oni smoreni i tužni što nemaju sa čim da pregledaju svoje pacijente.
Link to comment
ma ovo je i moj razlog. daleko sam od imućne osobe, al nisam našla pametniji način kad su me letos onako oteklu oduvali iz doma zdravlja sa - ne možemo da vas primimo, niste zakazali. nisam imala snage da se raspravljam, samo sam se okrenula na peti i, onako smorena otišla kući. pozvala sam ordinaciju gde inače idem kod ginekologa i pitala, ko što pitaš na pijaci pošto kajmak, a punktirate li ciste. oooo, daaa, samo vi dođite.pozajmila pare, obavila to i dodatne analize.radi isti hirurg (neki valjda čuveni, ne pratim te lekare ništa) ko i na onkologiji, samo popodne... i tako.
to smo raspravili da je cekanje za zakazivanje za pregled i analize u mnogim zemljama gore nego u srbiji i u drzavnom i u privatnom sektoru. privatni sektor jos nema dovoljno posla a opet imaju cak i dampirane cene jer im je mnogima to dopunski rad.
Link to comment
ma ovo je i moj razlog. daleko sam od imućne osobe, al nisam našla pametniji način kad su me letos onako oteklu oduvali iz doma zdravlja sa - ne možemo da vas primimo, niste zakazali. nisam imala snage da se raspravljam, samo sam se okrenula na peti i, onako smorena otišla kući. pozvala sam ordinaciju gde inače idem kod ginekologa i pitala, ko što pitaš na pijaci pošto kajmak, a punktirate li ciste. oooo, daaa, samo vi dođite.pozajmila pare, obavila to i dodatne analize.radi isti hirurg (neki valjda čuveni, ne pratim te lekare ništa) ko i na onkologiji, samo popodne... i tako.
Ma, nema tu pomoći dok se ljudima ne dozvoli da lepo biraju kome će da uplaćuju pare za zdravstveno osiguranje.Evo jedno prosto poređenje:- ko ima u Srbiji soma jura platu godišnje se odbije od bruto plate oko 2.5k za zdravstveno- prvo međunarodno zdravstveno na koje naleteh za 3750 jura godišnje 35-ogodišnjoj osobi iz Srbije nudi full refund za sve zdravstvene tretmane uključujući i stomatologiju (osim ortodoncije, protetike i implanta gde ti refundiraju 65%) uz egzotiku tipa laserska operacija dioptrije, psihoterapija, medicinska evakuacija bilo gde u svetu, troškovi kupovine naočara i sočiva... Cover važi za ceo svet sem US i godišnji limit je malo preko 2 miliona evra.Ne očekujem takav tip osiguranja u Srbiji, ali ako se tržište liberalizuje moraće i jebeni RZZO malo da se uozbilji.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...