Jump to content
IGNORED

andjelinin izbor


pacey defender

Recommended Posts

Eto jos jednog povoda da se pokrene veca aktivnost na dobrotvornom davanju zenama (i uopste, pacijentima) u takvoj situaciji, kao sto smo nedavno imali za onu devojcicu. Ne zelim da mislim da ce neko da umre u sred zivota (ili i ranije) zbog tricavih 4-5 hilj. evra.
možda će nešto krenuti na bolje kad se zakonski uredi skrining svih žena u srbiji, a do tada status kvo...
Link to comment
  • Replies 327
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    43

  • zoki

    31

  • gagorder

    25

  • Аврам Гојић

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

e pa to..ali zato mene nerviraju komentari tipa ,,bravo,uradila je mnogo za žene širom sveta...bla..kada svaka žena na svetu bude imala mogućnost mapiranja genoma,koji je pri tom mnogo dobra stvar, tada ćemo pričati..do tada to ostaje samo njena lična stvar koju komentarišemo kao što komentarišemo njenu novu frizuru ili haljinu,bez ikakvog uticaja na živote žena širom sveta.
Itekako jeste "uradila mnogo za žene širom sveta".Među mnogobrojnim ženama koje imaju porodičnu predispoziciju neke vrlo malobrojne će posle ovoga platiti 1000 evra za genetsko testiranje, a ostale će verovatno redovnije ići na preventivne preglede. Malo li je?Što neko reče, mogla je komotno da ćuti i gleda svoja posla pa da za dvadeset godina obelodani da je u onomad u 37. uradila masektomiju.
Link to comment
e pa to..ali zato mene nerviraju komentari tipa ,,bravo,uradila je mnogo za žene širom sveta...bla..kada svaka žena na svetu bude imala mogućnost mapiranja genoma,koji je pri tom mnogo dobra stvar, tada ćemo pričati..do tada to ostaje samo njena lična stvar koju komentarišemo kao što komentarišemo njenu novu frizuru ili haljinu,bez ikakvog uticaja na živote žena širom sveta.
pa taj dan nije nuzno toliko daleko + aktuelna rasprava o idiotskom patentu na skrining BRCA mutacija. ako njen potez (pre svega mislim na obelodanjivanje) i malo doprinese da se stvari promene, onda je ipak uradila mnogo.
Link to comment
Itekako jeste "uradila mnogo za žene širom sveta".Među mnogobrojnim ženama koje imaju porodičnu predispoziciju neke vrlo malobrojne će posle ovoga platiti 1000 evra za genetsko testiranje, a ostale će verovatno redovnije ići na preventivne preglede. Malo li je?Što neko reče, mogla je komotno da ćuti i gleda svoja posla pa da za dvadeset godina obelodani da je u onomad u 37. uradila masektomiju.
dobro,tu mogućnost da plati 1000e ili da uopšte postoji mogućnost mapiranja genoma ima koliko? 10% žena na svetu?ako i tolikopa 70%žena nema ni mogućnost mamografije a o drugome da ne pričamo..to što je ona uradila je 1 demonstracija luksuza dokle god ostatak žena na svetu ne budu imale istu mogućnost
Link to comment
oboje... da se razumemo, ako imaš da platiš da ti se ugradi rog na čelu, izvoli, nemam ništa protiv ako nađeš hirurga koji će to da obavi... kao i za ovo, da imam para i potrebu i ja bih to uradio...ja pričam o široj populaciji...
pa meni je malo muka od pozivanja na tu "širu populaciju" koja je, recimo, prebedna da da soma evra za test ako postoji opterećenje (što kaže slow), ali nije prebedna da vozi polovne krševe koji koštaju taman toliko, sa decama koja lete po zadnjoj klupi levo-desno, generišući rizik veći nego što je bilo koja genetika mogla da im smesti.šta znači šira populacija u tom kontekstu, ta u odnosu na koju sam ja koja ću da dam tih soma evra (ako se ispostavi da može) ne znam ti kako ekscentrična i puna para?u tom smislu, ne da je džoli otvorila vrata, nego je razbila zidove. svaka teta dovoljno pismena da pročita blic ženu sada može da oseti leptira u želucu, ako zna da su joj mama i sestra obolele od istog tog kancera ...ne znam zaista odakle tolika negativnost. šta bi bilo da je jedna nacionalna heroina recitatorskih sklonosti uradila isto? ne znam, samo pitam, ne mogu da dokučim odakle taj pljuv.
Link to comment

pa i rucak je demonstracija luksuza ako nemaju da jedu svi na svetu, pobogu, kakvi su to argumenti sada.ovde govorimo o jeftinoj medicinskoj metodi. ne cak ni umereno skupoj, vec bas jeftinoj, posto jednokratno resava vrlo skup medicinski problem koji cesto prozdere celokupnu imovinu porodice.da ne govorimo da se 4.500 evra moze pokriti osiguranjem, a da bi se pokrilo osiguranjem potrebni su bas ovakvi javni gestovi kakav je Andja napravila.

Link to comment

Sinoc je u "Jedan na jedan" gost bila ministarka zdravlja. Nesto sam na preskok gledao, ali mi se cini da se ministarka dosta pozitivno izrazila o ovom zahvatu. Rekla je nesto u stilu: ovo kosta 6.000 evra, prosecna terapija raka dojke je oko 100.000 evra.

Link to comment
pa da i zato je to što je ona uradila samo njena lična stvar i trebalo bi je uzeti u obzir koliko njenu novu frizuru,dete ili auto..
nista sto javno uradi A. Jolie nije samo njena licna stvar, kome se to ne svidja moze da ode da zivi u pecini. ovde pricamo o popularizaciji naprednih medicinskih metoda a cini mi se da ljudi ne mogu da se odmaknu od prezira prema Andji, te bogata, te ovo, te ono. pobogu pa forumasi odavde daju te pare na kratak put po Japanu. o kom luksuzu pricamo?
Link to comment
dobro,tu mogućnost da plati 1000e ili da uopšte postoji mogućnost mapiranja genoma ima koliko? 10% žena na svetu?ako i tolikopa 70%žena nema ni mogućnost mamografije a o drugome da ne pričamo..to što je ona uradila je 1 demonstracija luksuza dokle god ostatak žena na svetu ne budu imale istu mogućnost
Po tom istom osnovu mozes da diskvalifikujes one lekare sto su otkrili uzrok cira na zelucu i dobili Nobelovu nagradu za to, ili one koji su doprineli progresu recimo operacija na srcu. Mislim da jedno 50% svetske populacije nema pristup bolnicama gde bi im radili screening za H.pylori, a jedno 70% verovatno nema pristup/para operacijama na srcu.
Link to comment
Sinoc je u "Jedan na jedan" gost bila ministarka zdravlja. Nesto sam na preskok gledao, ali mi se cini da se ministarka dosta pozitivno izrazila o ovom zahvatu. Rekla je nesto u stilu: ovo kosta 6.000 evra, prosecna terapija raka dojke je oko 100.000 evra.
bravo, nisam znao da je toliko ali sam znao da rak kosta koliko i dobra kuca ili stan.
Link to comment
ne znam zaista odakle tolika negativnost. šta bi bilo da je jedna nacionalna heroina recitatorskih sklonosti uradila isto? ne znam, samo pitam, ne mogu da dokučim odakle taj pljuv.
1/2 od Andjelininog filmskog angazovanja, a 2/2 jer je bila seks simbol do tako reci juce. Disclaimer: ne mislim ni na kog na ovom forumu pod ovom dijagnozom. Mislim na komentare na b92 i sl.
Link to comment
dobro,tu mogućnost da plati 1000e ili da uopšte postoji mogućnost mapiranja genoma ima koliko? 10% žena na svetu?ako i tolikopa 70%žena nema ni mogućnost mamografije a o drugome da ne pričamo..to što je ona uradila je 1 demonstracija luksuza dokle god ostatak žena na svetu ne budu imale istu mogućnost
Aman ja govorom i o onim ostalima što nemaju 1000 evra i koje do sada nisu bile svesne koliki je rizik...Zato što 70% žena nema mogućnost mamografije, to po tebi treba da znači da je bolje da žive u mraku i da ne saznaju o genetskoj predispoziciji i ogromnoj veličini rizika od oboljevanja.Kao što rekoh, mogla je Andjelina komotno da prećuti detalje o svom "luksuziranju".
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...