Jump to content
IGNORED

andjelinin izbor


pacey defender

Recommended Posts

prva stvar koju svaki student medicine čuje kada kroči na medicinski fakultet je "primum, non nocere" (prvo, ne čini loše ili prvo, ne naškoditi, kako god)...
jedan od osnovnih pravnih principa je neminem laedere, pa ipak, smatra se da postoje slučajevi u kojima je opravdano da se odstupi od tog principa. složićeš se da nocere nije zabranjeno (ili, čak, uopšte se ne kvalifikuje kao nocere) kada treba da spreči drugu veću štetu koja preti sa određenim stepenom verovatnoće (koja se u andjelininom slučaju približava izvesnosti)? lekari svakodnevno procenjuju rizik, u tom su biznisu. zašto ti je neprihvatljivo da je ovde rizik tako visok da je pitanje da li bi propuštanje da se dela zapravo bilo nocere? recimo, ne bi trebalo da guramo ljude oko sebe, mogu da padnu i da se povrede, ali da stojiš na pešačkom prelazu i ka tebi ide poludeli autobus, je l' da da bi voleo da te neko gurne? ne ka autobusu nego na drugu stranu. pa makar to nosilo sa sobom neki (manji!) rizik - to bi bila ta anestezija.i drugo, taj princip, to nije medicinski princip, to je konvencija medicinske struke. to niko ne kaže studentima medicine, pa oni misle da važi i vice versa i tako daju sebi za pravo da morališu čitav svoj profesionalni vek - i onda kada ustvari treba samo da procene medicinski rizik. Edited by gagorder
Link to comment
  • Replies 327
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    43

  • zoki

    31

  • gagorder

    25

  • Аврам Гојић

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ocekujem da ce se u srbiji uz predbracni ugovor uskoro prilagati rezultati genetskog skrininga i sta jedes od GMO.
stvarno ne znam šta hoćeš da kažeš.impliciraš da je ovo neka eugenika, pa se moralno zgražavaš, je l' to?ako je moguće, ne znači da treba da je dopušteno?a zašto tačno da ne bude dopušteno?i bez slippery slope neozbiljnosti, moliću.
Link to comment
jedan od osnovnih pravnih principa je neminem laedere, pa ipak, smatra se da postoje slučajevi u kojima je opravdano da se odstupi od tog principa. složićeš se da nocere nije zabranjeno (ili, čak, uopšte se ne kvalifikuje kao nocere) kada treba da spreči drugu veću štetu koja preti sa određenim stepenom verovatnoće (koja se u andjelininom slučaju približava izvesnosti)? lekari svakodnevno procenjuju rizik, u tom su biznisu. zašto ti je neprihvatljivo da je ovde rizik tako visok da je pitanje da li bi propuštanje da se dela zapravo bilo nocere? recimo, ne bi trebalo da guramo ljude oko sebe, mogu da padnu i da se povrede, ali da stojiš na pešačkom prelazu i ka tebi ide poludeli autobus, je l' da da bi voleo da te neko gurne? ne ka autobusu nego na drugu stranu. pa makar to nosilo sa sobom neki (manji!) rizik - to bi bila ta anestezija.i drugo, taj princip, to nije medicinski princip, to je konvencija medicinske struke. to niko ne kaže studentima medicine, pa oni misle da važi i vice versa i tako daju sebi za pravo da morališu čitav svoj profesionalni vek - i onda kada ustvari treba samo da procene medicinski rizik.
sa tim sto lekara nemaju cesto ni priblizno dobre ideje sta se desava i zasto. uklanjanje limfnih zlezda je jedno nepotrebno kasapljenje, celije raka su se ionako odavno prosirili po organizmu i opet nastavljaju sa uklanjanjem istih bez obzira na hrpu radova koji su pokazali da se niti povecava prezivljavanjeniti da se time sprecava sirenje po organizmu (jer vec se prosirilo). ne razlikuju uzrok od posledice. godinama se o tome prica i jos godinama ce to da rade.
Link to comment
nocere nije zabranjeno (ili, čak, uopšte se ne kvalifikuje kao nocere) kada treba da spreči drugu veću štetu koja preti sa određenim stepenom verovatnoće (koja se u andjelininom slučaju približava izvesnosti)?
otkud znaš?! genetska predispozicija ne implicira da će se bolest sigurno javiti...neko je ranije pisao kako je ministarka rekla da takva operacija sa sve genotipom košta 6000 a lečenje 100000... ok, a ultrazvuk košta oko 20, mamografija malo više pa žene svejedno teramo puškom na redovne kontrole...kada se zakonski reguliše skrining i kada počne sa primenom (a to u ovoj zemlji će biti ko zna kad), očekujte katastrofalne rezultate, to mogu da potpišem..kao lekar u ovom momentu ne mogu da prihvatim ovakvu proceduru, jebiga možda jednog dana hoću, kada to bude standard (u šta čisto sumnjam, osim u americi)...
Link to comment
kao lekar u ovom momentu ne mogu da prihvatim ovakvu proceduru
šta bi od diskusije o principima :P87% verovatnoće je blizu izvesnosti u ovom kontekstu, ali to je efemerno za priču koju si sam pokrenuo.znam da ne možeš da prihvatiš, kao što akušeri ne mogu da prihvate da epiziotomija i klistir više nisu medicina nego jedna zastarela politika. porodilja treba da je mirna. u gene da se ne dira. proaktivno da se ne dela, nego da se čeka da se vidi ...
Link to comment
sa tim sto lekara nemaju cesto ni priblizno dobre ideje sta se desava i zasto. uklanjanje limfnih zlezda je jedno nepotrebno kasapljenje, celije raka su se ionako odavno prosirili po organizmu i opet nastavljaju sa uklanjanjem istih bez obzira na hrpu radova koji su pokazali da se niti povecava prezivljavanjeniti da se time sprecava sirenje po organizmu (jer vec se prosirilo). ne razlikuju uzrok od posledice. godinama se o tome prica i jos godinama ce to da rade.
mislim da treba da proveriš datu. ovde je reč o odstranjivanju tkiva koje je zdravo. rizik koji preostaje je rizik da nije sve odstranjeno.
Link to comment
otkud znaš?! genetska predispozicija ne implicira da će se bolest sigurno javiti...neko je ranije pisao kako je ministarka rekla da takva operacija sa sve genotipom košta 6000 a lečenje 100000... ok, a ultrazvuk košta oko 20, mamografija malo više pa žene svejedno teramo puškom na redovne kontrole...kada se zakonski reguliše skrining i kada počne sa primenom (a to u ovoj zemlji će biti ko zna kad), očekujte katastrofalne rezultate, to mogu da potpišem..kao lekar u ovom momentu ne mogu da prihvatim ovakvu proceduru, jebiga možda jednog dana hoću, kada to bude standard (u šta čisto sumnjam, osim u americi)...
Na koje se to redovne kontrole zene teraju puskom? Moja mama ide na mamograf i sve ostalo privatno jer nista ne moze da dobije drzavno. Kakva je procedura da dobije pregled mamografom, ultrazvuk grudi i materice redovno? I stvarno nije fer da pricas ovako, cekaonice su nam pune, ultrazvuk na pola mesta ne radi, ne postoji nikakvo pozivanje na bilo kakav preventivni pregled.A za ovaj prvi bold, zasto naglasavas da 87% nije isto sto i 100%? Da li stvarno mislis da bilo ko od diskutanata ovde nije svestan toga?
Link to comment
mislim da treba da proveriš datu. ovde je reč o odstranjivanju tkiva koje je zdravo. rizik koji preostaje je rizik da nije sve odstranjeno.
Ovde je mislim vise fon Telefon u pravu.
Link to comment
efemerno
uf, morao sam da guglam... :D
87% verovatnoće je blizu izvesnosti u ovom kontekstu
pa jel izvesno ili je blizu izevsnosti?! ti u ploču, ja u klin.. :)ja ću se svojih principa u lečenju držati, a kako medicina napreduje tako će svaki lekar prihvatati novine koje se budu uvodile kao standard, nema tu nikakvog ostupanja od istih... ;)
Link to comment
stvarno ne znam šta hoćeš da kažeš.impliciraš da je ovo neka eugenika, pa se moralno zgražavaš, je l' to?ako je moguće, ne znači da treba da je dopušteno?a zašto tačno da ne bude dopušteno?i bez slippery slope neozbiljnosti, moliću.
Da li treba da ti objasnjavam da je skapanje predbracnih ugovora i plemickih brakova jedna trgovina, kupovina zene i da je uvek pratilo ispitivanjekvaliteta robe ako je to bilo moguce muskoj strani da to ucini ili su bili kompezovani sa materijalnim dobicima u slucaju nedostataka, zene su i danas ravnopravne u tome ppm.u gledanje devojke se islo da nema skrivenih nedostataka i raspitivalo se okolo ko je kakav u porodici. sad samo imamo nove metode provere.jbg ozene se/udaju pa saznaju posle decenije da im je partner menjao pol. Garantujem ti da bi milioni zena koje se udaju u USA i EU pristale ina to ako mladozenja plati test.Pogledaj samo tretman Grejs Keli ako imas vremena.
Link to comment
pa jel izvesno ili je blizu izevsnosti?! ti u ploču, ja u klin.. :)
pa nisi lepo izguglao, ako mislis da zbog toga imaš ploča-klin utisak.
Link to comment
kao lekar u ovom momentu ne mogu da prihvatim ovakvu proceduru, jebiga možda jednog dana hoću, kada to bude standard (u šta čisto sumnjam, osim u americi)...
Vidi, profilaktička mastektomija se već radi u Evropi skoro svugde. I zamisli, zdravstvena osiguranja pokrivaju troškove, plus pokrivaju i troškove rekonstrukcije grudi nakon operacije. Sa BRCA1 i BRCA2 je šansa za rak dojke il jajnika do 70 godine života preko 65% (negde se tvrdi da čak ide i do 85%). To nije dovoljan razlog za ovakvu intervenciju? Ja bogumi mislim da je jako, jako dobar razlog.I btw, kako tvoja tankoćutnost na primum non nocere reaguje na transplantacije organa sa živog donora?
Link to comment
Da li treba da ti objasnjavam da je skapanje predbracnih ugovora i plemickih brakova jedna trgovina, kupovina zene i da je uvek pratilo ispitivanjekvaliteta robe ako je to bilo moguce muskoj strani da to ucini ili su bili kompezovani sa materijalnim dobicima u slucaju nedostataka, zene su i danas ravnopravne u tome ppm.u gledanje devojke se islo da nema skrivenih nedostataka i raspitivalo se okolo ko je kakav u porodici. sad samo imamo nove metode provere.jbg ozene se/udaju pa saznaju posle decenije da im je partner menjao pol. Garantujem ti da bi milioni zena koje se udaju u USA i EU pristale ina to ako mladozenja plati test.Pogledaj samo tretman Grejs Keli ako imas vremena.
joj bre telefone, pa nije ti ovo igra asocijacija. počeli smo o vrlo konkretnoj stvari, pusti me trgovine. uostalom, nemam ništa protiv da se trgovina zove trgovinom. volim tvoju mizoginu stranu, ali hajde sad da se malo fokusiramo:ako žena zna ono što je andjelina znala, i ima kod kuće šestoro dece (da ne bude da spašava živu glavu samo zato sto voli da živi i pije krv biliju bobu - a ne smem ni da mislim na koji špalir bi naišla da je ovo uradila u toj inkarnaciji), dakle, ako ima saznanja i ako ima tehnologiju da spreči da se ostvari ta visoka verovatnoća da dobije rak dojke, ZAŠTO misliš da to ne treba da uradi?pošto, još uvek tražimo razloge da zabranimo moguće, a ne da ga dopustimo - ako dopuštaš ;)
Link to comment
Ovde je mislim vise fon Telefon u pravu.
pa šta ima da misliš, andjelina nije imala rak. bila je zdrava. pročitaj njeno pismo u tajmsu, ne znam šta piše po blicevima.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...