Jump to content
IGNORED

E-commerce u Srbiji


rajka

Recommended Posts

Meni je danas stigao Amazon paket, kosta 78$ (59eur) + 6.48$ postarine, i nisam platio nista, ima pecat na paketu da ne podleze carinjenju.Mislim da i dalje puno toga zavisi od carinika i "kako te usere", dokle god ne ides ukupno preko 100eur, preko toga uvek obavezno carina. Sve pricam po mom dosadasnjem iskustvu, ne po propisima.

Link to comment
  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    22

  • nera

    21

  • nbg4ever

    19

  • Skyhighatrist

    15

Ok. Onda trebaju da rade kao za debele knjige. Da ostave izvestaj.Ima likova koji nemaju sanduče pa se žale, a ima i ludaka koji sanduče stave pored ulaznih vrata kuće, a na ogradi stoji "Čuvaj se psa" !

Link to comment
Može i za običnu. U izveštaju koji poštar ostavlja postoje checkbox-ovi kojim te on obavestava koja vrsta poste je pokušana da se uruči. Gotovo sam 100% siguran da postoji i opcija obična posta.Problem je što običnu poštu niko ne kontroliše(ili bar ne redovno, možda postoje neke povremene unutrašnje kontrole) pa oni mogu da ostave i pred vratima i da bude njegova reč protiv tvoje da li ti je uopšte nešto dostavio.edit: NIje opcija obična pošta, ali postoji ovo ostalo i trebalo bi da se koristi kad ne može da ugura debelu knjigu kroz otvor sandučeta.255311_nis-02-izvestaj-o-prispecu-posiljke-k-kamenov_hf.jpg
Ako poštar pokuša da dostavi obično pismo iz inostranstva (pismo, časopis, nebitno), upisaće OMP (obična međunarodna pošiljka). Iako to spada u neknjižene pošiljke (dakle nije preporuka, vrednosno pismo, otkupnina ili paket), u pošti postoji spisak takvih neuručenih pošiljaka i na njemu potpisujete da ste pošiljku preuzeli u pošti. Jadac je u tome da već godinama poštari, posebno u zgradama, ni ne pokušavaju ličnu isporuku, iako se u trenutku dostave neko svakako nalazio u stanu, već odmah pišu ovo obaveštenje o dostavi - po pravilu bi trebalo da dva puta pokušaju dostavu i tek onda ostave obaveštenje.Nekada je bilo bitno drugačije, dosta pošiljaka se s punim poverenjem ostavljalo kod komšija - zamisli veselje kada poštar kod komšije ostavi čudovište od atlasa National Geographica, koji je više hladno oružje nego knjiga i po formatu i po težini :) Edited by ajgor
Link to comment
Meni je danas stigao Amazon paket, kosta 78$ (59eur) + 6.48$ postarine, i nisam platio nista, ima pecat na paketu da ne podleze carinjenju.Mislim da i dalje puno toga zavisi od carinika i "kako te usere", dokle god ne ides ukupno preko 100eur, preko toga uvek obavezno carina. Sve pricam po mom dosadasnjem iskustvu, ne po propisima.
Srbija (odnosno jos FNRJ/SFRJ) je već decenijama potpisnik međunarodne konvencije koja jasno kaže da knjige NE podležu carini, ali to se u pošti ne ferma ni 2%. Neki pravnik sa viškom vremena i živaca bi verovatno lako mogao da ih ispreskače kao plitak potok, ali nisam čuo da se neko skoro odvažavao na takav sizifovski zahvat. I od drugara iz Čakovca, koji je odvajkad knjiški moljac, čujem da ni kod njih u HR nije mnogo drugačije.
Link to comment
Srbija (odnosno jos FNRJ/SFRJ) je već decenijama potpisnik međunarodne konvencije koja jasno kaže da knjige NE podležu carini, ali to se u pošti ne ferma ni 2%. Neki pravnik sa viškom vremena i živaca bi verovatno lako mogao da ih ispreskače kao plitak potok, ali nisam čuo da se neko skoro odvažavao na takav sizifovski zahvat. I od drugara iz Čakovca, koji je odvajkad knjiški moljac, čujem da ni kod njih u HR nije mnogo drugačije.
Knjige su djavolja rabota, treba to oporezovati i ocariniti maksimalno moguce. Krkobabic rules!!!!
Link to comment

Pa samo ime kaže, porez na dodatnu vrednost. I normalno je da je plaćaš u državi gde boraviš. Ali zato imaš pravo na odbitak tamo gde si kupio. Pdv-vat se plaća samo u jednoj državiПослато са GT-N7100 користећи Тапаток 2

Link to comment
Srbija (odnosno jos FNRJ/SFRJ) je već decenijama potpisnik međunarodne konvencije koja jasno kaže da knjige NE podležu carini, ali to se u pošti ne ferma ni 2%. Neki pravnik sa viškom vremena i živaca bi verovatno lako mogao da ih ispreskače kao plitak potok, ali nisam čuo da se neko skoro odvažavao na takav sizifovski zahvat. I od drugara iz Čakovca, koji je odvajkad knjiški moljac, čujem da ni kod njih u HR nije mnogo drugačije.
Borio se direktor UPS-a, pre 6-7 godina je dizao veliku frku oko toga i uspeli su da izboksuju da se prizna ta konvencija za knjige, ali samo za UPS, ostali kuriri i posta nisu bili zainteresovani da se prikljuce borbi.Apropo isporuke, prolse subote sam se iznenadila kad me pozvao postar da pita da li sam kod kuce da mi dostavi paket, posto je bio broj telefona na paketu. To je potpuno nova dimenzija poste za mene.
Link to comment

Nije bas skroz tako, u EU postoji granica do 22e, gde se ne placa nista. Od 150e se placa i carina. To je u stvari najveci problem u svemu, jer se nista zivo ne zna i uvek je "kako ti se zalomi".

Link to comment

Ongoing situacija, koleginica iz centrale poslala dva identicna paketa obicnom postom, na mene i jos jednog kolegu. Meni postar doneo na vrata, platila neku sicu, kolega dobio obavestenje da se javi na carinu sa dokazom o vrednosti paketa i objasnjenjem sta ce mu to.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Pitanje... ako uzmem sim free telefon preko Amazona, jel ima on garanciju?Seller ima sledecu return policy:

WorldWide Distributors is commited to provide each and every customer with the highest standard of customer service.All products sold by us carry manufacture warranty. In case that the item is not in working condition, please call us within 10 days after receiving the item.
Ali nigde ne mogu da nadjem koliko iznosi proizvodjacka garancija
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...