Jump to content
IGNORED

E-commerce u Srbiji


rajka

Recommended Posts

Nikako mi nije jasno to sa špediterima, otkud se odjednom oni pojavljuju, šta traže i naplaćuju?Naručivao sam par puta poštom pakete u vrednosti do oko 200 evra, stizali su uredno, u pošti sam prilikom preuzimanja plaćao i troškove carine i samu carinu (pogubio sam papire pa se ne sećam šta je bilo tačno navedeno). Špeditera i njihovih "troškova" srećom nije bilo.
Špedicija je uvek prisutna, kao neko ko sačinjava carinska dokumenta u ime uvoznika. Ne možeš da ih preskočiš sem ako imaš sopstvenu, kućnu špediciju. Možeš samo da izabereš koja će da te zastupa. Kod poštanskih pošiljaka ne možeš da biraš, zastupa te poštanska špedicija.
Sigurno je u tim troskovima koje si placao bila ukljucena i neka usluga samo nisi obratio paznju. Spediteri naplacuju uslugu zastupanja pred carinskim organom, a kako ne mozes sam da popunis carinsku deklaraciju to radi spediter. Kod poste i kurira je nesto jednostavnije u smislu da se to sve odradi automatski, tj. ti samo dobijes informaciju koliki ti je trosak, mada kurirske sluzbe zovu da te obaveste da se nesto mora cariniti i da ti je potreban spediter.
Kurirske službe možeš da uputiš na špediciju preko koje želiš da obaviš carinu.
Link to comment
  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    22

  • nera

    21

  • nbg4ever

    19

  • Skyhighatrist

    15

Hvala, sad mi je jasnije.Znaci, za posiljke poslate obicnom postom je isto kao i do sada, vec sam prosao kroz famoznu spediciju.Posto (postanska) spedicija popunjava deklaraciju, da li to znaci da od nje zavisi kako ce sadrzaj paketa biti "prepoznat" i tretiran na carini, na primer da li ce poklon ipak biti ocarinjen, kako ce biti procenjivana vrednost paketa?

Link to comment
I gde to, osim ebay-a, sad moze da se kupuje, a da ranije nije moglo? Naravno, podrazumeva se da je u pitanju mesto s ogromnom ponudom necega i jos boljim cenama.
+1
Link to comment
Hvala, sad mi je jasnije.Znaci, za posiljke poslate obicnom postom je isto kao i do sada, vec sam prosao kroz famoznu spediciju.Posto (postanska) spedicija popunjava deklaraciju, da li to znaci da od nje zavisi kako ce sadrzaj paketa biti "prepoznat" i tretiran na carini, na primer da li ce poklon ipak biti ocarinjen, kako ce biti procenjivana vrednost paketa?
Tako je. Oni biraju i tarifni broj (koji nosi informaciju o tome da li i kojoj carinskoj stopi podleže predmet koji se carini, vodeći računa o zemlji porekla).
Link to comment

Uz napomenu da ako ne postoji faktura koja prati paket, recimo kod poklona je takav slucaj, duzni su da ti posalju poziv da doneses dokaz o vrednosti i nameni sadrzaja paketa, kao i poziv za prethodni pregled ako nigde nije napisano sta paket tacno sadrzi.

Link to comment
Mene nisu zvali, iako je bio poklon (donacija) nego su sami ocarinili pa najvećoj mogućoj kvoti
A je l neki racun pratio paket? Posta bese, zaboravih sta si napisao na prethodnoj strani. Zanima me posto, u teoriji, ne bi smeli to da rade na svoju ruku. Mada, znaju da igraju na kartu da fizicko lice ne zna proceduru = nece znati na sta da se zali.Anegdota sa poste: drugar od koleginice opusteno narucio 10kom iPhone-a, stiglo na postu, ovi ga zvali da objasni sta ce mu komada 1o, on pozvao 9 drugara i drugarica, svi dali izjave da je po 1komad za svakog od njih i prosao je tako, mada je sefica pravila frku ali je on bio jako uporan i nisi odustajali od svoje price.
Link to comment
Tako je. Oni biraju i tarifni broj (koji nosi informaciju o tome da li i kojoj carinskoj stopi podleže predmet koji se carini, vodeći računa o zemlji porekla).
Ne mora da znaci, ako im nije nesto jasno, nazvace te da provere. Ovo je moje iskustvo.
Link to comment
Mislio sam na speditere, ne na carinke.
Izvini, ja ko svaba tralala o onom sto me ziga jos uvek posle 100 godina :lolol:Da, spediteri uglavnom zovu da provere jer ako ne svrstas robu kako treba moze ozbiljan prekrsaj da se popije, tj. pogresno svrstavanje jeste jedan od najtezih prekrsaja.
Link to comment
bilo je propratno da je poklon, ali džaba
Onda si imao "srece" sa carinikom i spedicijom (pretpostavljam da je posta). Narocito su osetljivi na tehnicku robu. Problem je sto kad zavrse carinjenje mukotrpan je proces ponistiti deklaraciju i ici sve iz pocetka. Ali, i dalje je potpuno nedopustivo sto te nisu kontaktirali.
Link to comment
Ne mora da znaci, ako im nije nesto jasno, nazvace te da provere. Ovo je moje iskustvo.
To da, ako ne mogu da odluče za tarifni. Ako sa fakture nije jasno o čemu se radi zovu za opis.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...