Jump to content
IGNORED

E-commerce u Srbiji


rajka

Recommended Posts

El stizu krpe iz Amerike? I kolko oderu troskove slanja okvirno?Takodje, je l mora da se ima devizni racun ili je dovoljan obican tekuci, dinarski?

Link to comment
  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    22

  • nera

    21

  • nbg4ever

    19

  • Skyhighatrist

    15

Može i dinarski račun, bitno je samo da imaš karticu sa kojom može da se plaća na netu. Meni su ocarinili neke donacije, tj. poklon risivere baš sad u ponedeljak, na vrednost risivera od 200€ morao sam da platim 8220 dinara, plus 11 dinara "ležarine" za svaki dan u pošti.

Link to comment

Nisam siguran da je tako (roba 49, poštarina 25 i nikom ništa).Pokušavam da iskopam validan podatak na carina.rs, ali su tako majstorski zatrpali sajt sa milionima pedeefova od poslednje tri godine, da niko živ ne mož' da se snađe :frust:Hm, evo nešto što se odnosi na ono kad ti neko pošalje poklon:

Вредност пошиљке из става 2. члана 6. Уредбе (70 евра*) не обухвата износ стварно плаћених трошкова превоза, односно поштарине.Роба из става 1. члана 6. Уредбе која није дељива није обухваћена овом повластицом.Пошиљка чија је укупна вредност већа од 70евра, као и пошиљка коју домаћи и страни држављани примају од правних лица из иностранства није обухваћена овом повластицом.* ПОШИЉКЕ МАЛЕ ВРЕДНОСТИ ПОСЛАТЕ ОД СТРАНЕ ФИЗИЧКОГ ЛИЦА ДРУГОМ ФИЗИЧКОМ ЛИЦУ
Valjda se isto primenjuje i za pošiljke od pravnih lica, jbmlg... Edited by historian
Link to comment

A da li ako je nešto više od 50€ znači da će sigurno/obavezno biti carinjeno ili samo da može/verovatno će biti carinjeno? Može biti naivno pitanje ali nema veze.

Link to comment

I gde to, osim ebay-a, sad moze da se kupuje, a da ranije nije moglo? Naravno, podrazumeva se da je u pitanju mesto s ogromnom ponudom necega i jos boljim cenama.

Link to comment
Yep, onda do daljnjeg računamo da možeš da kupiš patike od 49 eur i da ne platiš carinu, bez obzira na cenu poštarine...
Valjda od 69 €? Ili to važi samo za pošiljke fizičkih lica?
Link to comment

Onim pitanjima od gore dodajem još jedno: ebay.com i ebay.fr? Može li se na drugom sve isto što i na prvom i koje su konkretne razlike?

Link to comment
Valjda od 69 €? Ili to važi samo za pošiljke fizičkih lica?
69 ako ti šalje brat od tetke, 49 ako ti šalje prodavac (pravno lice)...
Onim pitanjima od gore dodajem još jedno: ebay.com i ebay.fr? Može li se na drugom sve isto što i na prvom i koje su konkretne razlike?
Valjda isti qrac, samo su lokalizovali .de, .fr, co.uk... Edited by historian
Link to comment
Da li troskovi slanja ulaze u tih 50€?Skoro sam procitao negde tvrdnju da se postarina sabira ako je vrednost robe veca od 50€ pa se onda carini na taj zbir.
Postarina se sabira sa vrednoscu robe tako da mora i tome da se vodi racuna.@historian, jesi li siguran za ovih 70EUR? Koliko znam to je granica za pravna lica. Moguce da posebno tretiraju poklone ali niko mi ne salje nista na poklon pa nemam iskustva :)edit: vec odgovorili@ Renegade, ako vrednost posiljke prelazi 50EUR ocarinice sigurno, eventualno ako je neka sitna razlika i carinik proceni da nema smisla. Edited by nera
Link to comment

Problem sa carinom je problem sa nastupom špeditera kod carinika.Pravna lica mogu da prime "poklon" u vrednosti do 3.000€ bez carine (plaća se samo PDV). Osnov je račun (gratis faktura), ali carinik može da postupa po svom nahođenju. Tu situaciju spašava dobar špediter.Fizička lica su potpuno u milosti poštanske špedicije i carine, za pošiljke koje stižu redovnom poštom. Kod DHL-a i ostalih kurirskih službi ponekad može malo da se interveniše.

Link to comment
Problem sa carinom je problem sa nastupom špeditera kod carinika.Pravna lica mogu da prime "poklon" u vrednosti do 3.000€ bez carine (plaća se samo PDV). Osnov je račun (gratis faktura), ali carinik može da postupa po svom nahođenju. Tu situaciju spašava dobar špediter.Fizička lica su potpuno u milosti poštanske špedicije i carine, za pošiljke koje stižu redovnom poštom. Kod DHL-a i ostalih kurirskih službi ponekad može malo da se interveniše.
Nikako mi nije jasno to sa špediterima, otkud se odjednom oni pojavljuju, šta traže i naplaćuju?Naručivao sam par puta poštom pakete u vrednosti do oko 200 evra, stizali su uredno, u pošti sam prilikom preuzimanja plaćao i troškove carine i samu carinu (pogubio sam papire pa se ne sećam šta je bilo tačno navedeno). Špeditera i njihovih "troškova" srećom nije bilo.
Link to comment

Sigurno je u tim troskovima koje si placao bila ukljucena i neka usluga samo nisi obratio paznju. Spediteri naplacuju uslugu zastupanja pred carinskim organom, a kako ne mozes sam da popunis carinsku deklaraciju to radi spediter. Kod poste i kurira je nesto jednostavnije u smislu da se to sve odradi automatski, tj. ti samo dobijes informaciju koliki ti je trosak, mada kurirske sluzbe zovu da te obaveste da se nesto mora cariniti i da ti je potreban spediter.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...