Jump to content
IGNORED

Mali privatni biznis


henrik larsson

Recommended Posts

dobro, ali da li možeš da znaš te iznose i pre nego što se formalno prijaviš da budeš paušalac? onako, u dinar. da ne bude kao u PIO fondu da jedan dan pred odlazak u penziju ne znaš kolika će ti biti penzija.

Edited by pacey defender
Link to comment
  • Replies 666
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • henrik larsson

    34

  • Caligula

    24

  • Aće

    24

  • rajka

    24

Kad sam ja registrovao ordinaciju, to nije bilo moguće. Čekaš da ti stigne osnovica iz PU i onda prema tome plaćaš akontaciju poreza i doprinosa (posle ti odrede konačno zaduženje tipa u avgustu-septembru, pa moraš da platiš retroaktivno razliku za 9 meseci). Čak ne možeš da saznaš ni tako što ćeš jednostavno pitati nekog ko se bavi tvojom delatnošću na teritoriji tvoje opštine, uvek se razlikuje. Žena koja je držala ordinaciju na 300m od moje je plaćala tipa 15% manje nego ja, a neki momak preko ulice oko 10% više. Ista delatnost, ista opština, ista zona, sve tri ordinacije u lokalu manjem od 40 kvadrata (i to je neka granica pri oporezivanju, manje ili više od 40 kvm) sa samo jednom stolicom, sve tri u prizemlju... Ne znam stvarno šta sve još uzimaju u obzir pri određivanju te osnovice.

Link to comment

istinu zbori dig...ne moze to da se zna..dobijes resenje,odlucis se za pausal(jer ti mozes da se odlucis za ili protiv pausala/PDV-a u zavisnosti od tvojih potreba i potreba tvojih klijenata,mi smo se odlucili za pdv jer poslujemo sa klijentima koji su 98% svi u pdv-u i moja roba kod njih podleze istom a prilikom preregistracije su nam promenili placanje sa sestomesecno na mesecno) i onda ti oni ocepe porez na osnovu samo njima znanih merila...

Link to comment
da.da, to prvo je pausalni porez. osnovica se odredjuje na osnovu proseka prosecnih zarada u gradskim opstinama, a umanjenja ili uvecanja imas po osnovu lokacije i delatnosti. kao pausalac ne placas porez na dohodak preko 1.7 miliona. ako si ispod 3 miliona, ne moras da vodis nikakve knjige, osim spiska izdatih faktura. ako predjes 4 miliona, onda vise ne mozes da budes pausalac, vec ulazis u sistem PDVa.
Nisam zaista siguran od cega to sve zavisi, ali znam da izmedju ostalog zavisi i od opstine gde je "firma" registrovana. Inace, znam iz price kad je par nekih poznanika uradilo isto sto i ti, da su im iznosi relativno veci. Sad proverih kod jednog, doprinos za PIO oko 7 hiljada, zdravstveno 4 hiljade, plus na sve to porez na prihod oko 3 hiljade. Tako da iznos stvarno moze poprilicno da varira, ne znam iskreno zasto.
khm, khm. prestani da citas dijagonalno :Pinace, osnovicu ti niko nece reci bas u dinar (mada je i to moguce saznati, siguran sam), ali ce ti poreski inspektor na tvojoj opstini reci sa par stotina dinara sigurnosti. razlike u iznosima za iste delatnosti na istim lokacijam mogu biti zahvaljujuci trenutku registracije-mozda je prosecna plata bila druga, samim tim i osnovica je druga. Edited by Grunf
Link to comment

Ne pitam za dnevno, da li na rešenju ima neka stavka tipa očekivani godišnji promet lupam 2 miliona i ti onda u toku godine možeš podići tu sumu umanjenu za poreze i doprinose?

Link to comment

Grunf ce te ubit' :D. Mozes do 3 miliona godisnje. edit: mozda u stvari opet citam dijagonalno - tipa, imas prihode skoro 3 miliona, pa ispadne da ipak moras nesto dodatno da platis? To je pitanje? Mislim da i mene to zanima. Jer vecina ljudi koje znam da tako posluju, podizu kes sa racuna i nista ih ne zanima. Ali cuo sam i drugacija misljenja...@Grunf: Sramim se. Secam se iz price od pre nekog vremena, da sve zajedno izadje na, pa tad je po kursu iznad 90 izlazilo skoro 200e. Dakle znam da moze da varira po raznoraznim stavkama, zato i pomenuh, jer nisam bio svestan da moze toliko razlika da izadje.

Edited by Venom
Link to comment
Ne pitam za dnevno, da li na rešenju ima neka stavka tipa očekivani godišnji promet lupam 2 miliona i ti onda u toku godine možeš podići tu sumu umanjenu za poreze i doprinose?
ne, sa svoja tri meleona mozes neograniceno da raspolazes.
Grunf ce te ubit' :D. Mozes do 3 miliona godisnje. edit: mozda u stvari opet citam dijagonalno - tipa, imas prihode skoro 3 miliona, pa ispadne da ipak moras nesto dodatno da platis? To je pitanje? Mislim da i mene to zanima. Jer vecina ljudi koje znam da tako posluju, podizu kes sa racuna i nista ih ne zanima. Ali cuo sam i drugacija misljenja...@Grunf: Sramim se. Secam se iz price od pre nekog vremena, da sve zajedno izadje na, pa tad je po kursu iznad 90 izlazilo skoro 200e. Dakle znam da moze da varira po raznoraznim stavkama, zato i pomenuh, jer nisam bio svestan da moze toliko razlika da izadje.
mogu da postoje i postoje drasticne razlike od opstine do opstine. ja znam da ljudi u nekim delovima NBG ili u centru placaju 18-20000... ja sam na zvezdari. lokacija dosta utice za iste delatnosti na razlicitim opstinama.
Link to comment
Mozda nekom bude korisno... ovo je ozi sajt/forum za mikrobizmisa... vecina tema je generalnog a ne lokalnog karaktera. A ima i motivacioni materijal, ako neko hoce da se motivise. Recimo gde pitaju Are you like Lionel Logue? (lik koga igra Jeffrey Rush u King's Speech, 1 na kraju uspesni mikrobizmismen)... Or are you channeling your inner Zuckerberg?biggrin.gif
Sledeci naslov na sajtu ce da bude Do you have a knack for making up stupid motivational slogans? Here's how to profit!. To je kao ona zajebancija sa TV infoklamama (infomercial) - for just 3 easy payment of $39.95, we'll teach how to make money - by getting masses of complete strangers to give you three payments of $39.95!"
Link to comment

Ja najvise volim ono: "Imam odlicnu ideju! Posaljite mi 100 dolara za detalje."Ti ljudi su carovi koji tako prave pare.EDIT. Uopste, fascinira to lepo upakovano NISTA koje se jako dobro prodaje po ovim Zapadima. I premda to znam, sam sam bio sucker x puta.isuse.gif

Edited by Indy
Link to comment
Ja najvise volim ono: "Imam odlicnu ideju! Posaljite mi 100 dolara za detalje."Ti ljudi su carovi koji tako prave pare.EDIT. Uopste, fascinira to lepo upakovano NISTA koje se jako dobro prodaje po ovim Zapadima. I premda to znam, sam sam bio sucker x puta.isuse.gif
ja imam love-hate relationship prema hustlerima. po jednoj strani mislim, svaka cast, nije lako "snaci se", po drugoj, opet, ljigave zmijurine...
Link to comment
ne, sa svoja tri meleona mozes neograniceno da raspolazes.mogu da postoje i postoje drasticne razlike od opstine do opstine. ja znam da ljudi u nekim delovima NBG ili u centru placaju 18-20000... ja sam na zvezdari. lokacija dosta utice za iste delatnosti na razlicitim opstinama.
cek, cek... imao godisnji promet 500000 ili 3 meleona ti platis svojih 12000 mesecno drzavi i to je to ili ce te ocepiti tamo negde u avgustu sa dodatnih x hiljada zbog prometa (x raste kako raste promet), kako rece dig?
Link to comment

to je to. zato se i zove pausalno oporezivanje, jer ja njima placam zaradio 0 dinara ili 3 meleona. neki kazu da promet utice na sledece poresko resenje, ali koliko ja znam, to nije tacno.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...