Jump to content
IGNORED

Mali privatni biznis


henrik larsson

Recommended Posts

Par crtica o hostel biznisu.Iz prve ruke znam da vlasnik jednog od prvih i najpoznatijih hostela u BG, poprilično rmba kao turistički vodič svojim gostima i to ga izdvaja u ponudi, pogotovu što je besplatno. Znači, primera radi, u zavisnosti od razloga njihove posete, da li je to neki koncert ili je u pitanju studentarija željna provoda i avanture, čovek ih voda na iste, pokazuje klubove, mesta za hrsanje i tako to.Naravno, to daje dobre rezultate jer ljudi normalno gotive kad odu na nepoznato mesto, a imaju lokalca koji im sve sažvaće, pa iskoriste tih svojih 3-4-5 dana maksimalno i ne gube vreme na čitanje mapa i eksperimentisanje.
Da li da bi nekog vodao po svom gradu moras biti registrovan kao turisticka agencija ili je dovoljno biti registrovan na ugostiteljstvo ili intelektualne usluge jer znam ako otvoris tur. agenciju moras poloziti depozit 5K na domace i 30K evra na inostrane ture, a posto ih nigde ne vodis nego oni tebi dolaze onda ne znam da li se to zove ugostiteljstvo ili receptivni turizam? Ima li neko pravo da me u setnji sa 25 Italijana starosti 70 godina od kojih niko ne zna srpski zaustavi i da me pita da li sam u prijateljskoj setnji ili sam licencirani turisticki vodic koji seta turiste po gradu?
Vidim niko nije pomenuo, pa da se i ja zapljunem. Jeste ruralno ali...Moja tazbina se bavi proizvodnjom meda. Sa obzirom da su radili i u drzavnim i privatnim firmama koje su propale sa dolaskom krize odlucili su da podignu proizvodnju sa hobi nivoa na malo veci.Naravno, opreme dosta treba, nije skupa ali na kolicinu se nakupi i potrebno je stalno usavrsavanje i obrazovanje oko pcela, meda itd. Medjutim, za solidan kes moze da se nadje neki penzionisani pcelar u selu koji ce to raditi.U sustini da se sve organizovati, jedino je potrebno naci plasman, sto danas i nije tesko, bar za med. Postoje firme koje otkupljuju med za domace konditore, ai specijalizovane firme koje ga direkt izvoze.Cijena u Srbiji je jako niska, po manjim mjestima cini mi se oko 3e kg, na veliko do evro i po dva, ali je zato u Bosni i Hrvatskoj znatno visa. Nakon par godina sirenja i ulaganja, citava porodica moze solidno da zivi.Naravno preprodavci u ovom biznisu najbolje prolaze, ali tu se vec teze pozicionirati.
Moj doprinos temi Nedavno je na sajmu u BG predsednik rekao (dobro predsednici svasta govore, ali ipak) da Srbija nema nikakav problem sa plasmanom meda, postignuti su dogovori sa Nemcima i sve sto se proizvede na nekom nivou se i proda. Po cenama je Srbija zaista smesna u odnosu na BiH (na malo 15KM=7,5 e) i izvoz je idealan za one koji se malo ozbiljnije ubace u tu pricu. Dobra stvar sa pcelarstvom je sto u odnosu na broj kosnica moze biti i hobi, dopunsko ili osnovno zanimanje, a oni koji pored meda ovladaju i proizvodnjom komplikovanijih proizvoda poput propolisa ili mleca se mogu dobro opariti.
Link to comment
  • Replies 666
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • henrik larsson

    34

  • Caligula

    24

  • Aće

    24

  • rajka

    24

Zna li neko gde se moze naci spisak obaveznih stvari koje STR mora da ima (istaknuto radno vreme, ono o obaveznom izdavanju i uzimanju racuna...)?

Link to comment
Da li da bi nekog vodao po svom gradu moras biti registrovan kao turisticka agencija ili je dovoljno biti registrovan na ugostiteljstvo ili intelektualne usluge jer znam ako otvoris tur. agenciju moras poloziti depozit 5K na domace i 30K evra na inostrane ture, a posto ih nigde ne vodis nego oni tebi dolaze onda ne znam da li se to zove ugostiteljstvo ili receptivni turizam? Ima li neko pravo da me u setnji sa 25 Italijana starosti 70 godina od kojih niko ne zna srpski zaustavi i da me pita da li sam u prijateljskoj setnji ili sam licencirani turisticki vodic koji seta turiste po gradu?
Iskreno, ne znam kako je to regulisano, zvuči mi logično da ako si vlasnik hotela/hostela ili sličnog biznisa, valjda automatski možeš da pružaš turističke usluge, naplaćivao ih ili ne. Moguće je da mora da se ima i neka dodatna licenca, ali ne znam kako bi se to primenjivalo u slučaju koji si gore naveo. Tj. jasno je da ako naplaćuješ takve usluge, da mogu da ti traže neki papir (ukoliko je potreban), ali opet je i moguće da ima tu nekih rupa koje mogu da se iskoriste.
Link to comment

Iako sam odveć star i odveć kasno nađoh ovaj topić, da ubacim i ja mali bizmis ideju: hotel za kućne ljubimce.Uvek ima ljudi koji bi otišli na odmor, a ne mogu da povedu svog psa ili mačku sa sobom (recimo GermanWings mislim da ne prima ništa teže od 6 kg) i obratno - moguće da ljudi koji dolaze u posetu u BG dovode svoje ljubimce, za koje ne bi da im se motaju po nogama dok učestvuju u noćnim ubistvima po splavovima i drugim gradskim hajlajtovima.Treba ti neki prostor na periferiji grada (em je tu jeftinije, em pogodnije) tipa nekih garaža i sl. koji bi se malo preuredili u boxove gde bi bili psi ili mace; malo zelenila oko objekta gde bi se u određeno doba puštali napolje da protegnu noge i ovo šta mi radimo na forumu. Treba ti neko ko je malo dobar sa životinjama, a opet ne mora da ima phd, ko će na te životinje da pazi i da ih šeta. Dil sa nekim veterinarom. A uslove i cene diktiraš ti. Tipa, da se prilikom preuzimanja donese potvrda od veterinara da je životinja vakcinisana ili da mora da ima tetovažu ili mikročip, prosto da ne ispadne da su ti tu istovarili životinju i pobegli.E da, i na ostatku zemljišta gde se životinje šetaju zasadiš orahe ili lešnike da rastu dok ovo radiš :lol:0.jpg

Edited by Razzmatazz
Link to comment

Procitao sam u politikinom zabavniku da je neki englez napravio hotel za zivinu :D Kad domacica i domacin odu negde na odmor usput dovezu zivinu kod njega i on je hrani i cuva dok se ovi provode. Ludo.

Link to comment

Ma ima toga na ovu stranu koliko hoćeš. Evo, mi smo ostavili psa u takvom hotelu za pse, jer nismo mogli da ga unesemo u UK na odmor zbog njihovog karantina i to zadovoljstvo nas je koštalo cirka 200 ojra. Naravno da se ne koncentriše na svakoga ko ima hrčka kući kao ciljnu publiku, nego one koji sebi mogu da iskaširaju finu cifru za psa sa pedigreom i neće da ga ostave kod komšije da ga ovaj 'rani pomijama, dok se oni bezbrižno provode na ludim turističkim destinacijama. Ne znam koliko toga ima po BG, ali mislim da nema mnogo (ako ima uopšte). A jedan veliki i glavni grad zaslužuje da ima i to.

Edited by Razzmatazz
Link to comment

kakvo je trziste u srbiji za iznajmljivanje elektronike? laptopovi, video projektori, konzole za igrice, periferije za konzole, kamere, objektivi... npr, xbox i kinect za deciji rodjendan, i jos se uzme neka para da neko dodje i prikaci konzolu na tv i proveri da li sve radi. 1000 dinara iznamljivanje i 250 dinara instalacija, za cas se vrati ulaganje.

Link to comment
autobus-kafic, naravno autobus u pokretu...
Агенција која снабдева аутобускафиће подацима о локалним прописима и попуњава им папирологију за разноразне дозволе.
Link to comment
Агенција која снабдева аутобускафиће подацима о локалним прописима и попуњава им папирологију за разноразне дозволе.
Prodaja kancelarijskog materijala za Agenciju koja snabdeva autobuskafice podacima o lokalnim propisima.
Link to comment

sad sam se setila da mi je jedan drug pričao o nekom šabačkom bajkeru/frizeru koji planira da razradi mobilni frizeraj. super su fora ti autobusi-knjižare, autobusi kafeterije... samo ako voliš da se vozikaš i upoznaješ lud svet :)

Link to comment

Kako se to registruje. Na primer, ima onaj sto prodaje sokice i sta ti znam jos preko puta T.C. Usca u onom malo crvenom cudu i uvek se pitam kakvu on ima dozvolu za to. Valjda mu neko ipak mora dati neku dozvolu da tu prodaje jer bi, ako nista drugo, marao dobiti kaznu bar za nepropisno parkiranje.

Link to comment
Iako sam odveć star i odveć kasno nađoh ovaj topić, da ubacim i ja mali bizmis ideju: hotel za kućne ljubimce.Uvek ima ljudi koji bi otišli na odmor, a ne mogu da povedu svog psa ili mačku sa sobom (recimo GermanWings mislim da ne prima ništa teže od 6 kg) i obratno - moguće da ljudi koji dolaze u posetu u BG dovode svoje ljubimce, za koje ne bi da im se motaju po nogama dok učestvuju u noćnim ubistvima po splavovima i drugim gradskim hajlajtovima.Treba ti neki prostor na periferiji grada (em je tu jeftinije, em pogodnije) tipa nekih garaža i sl. koji bi se malo preuredili u boxove gde bi bili psi ili mace; malo zelenila oko objekta gde bi se u određeno doba puštali napolje da protegnu noge i ovo šta mi radimo na forumu. Treba ti neko ko je malo dobar sa životinjama, a opet ne mora da ima phd, ko će na te životinje da pazi i da ih šeta. Dil sa nekim veterinarom. A uslove i cene diktiraš ti. Tipa, da se prilikom preuzimanja donese potvrda od veterinara da je životinja vakcinisana ili da mora da ima tetovažu ili mikročip, prosto da ne ispadne da su ti tu istovarili životinju i pobegli.
ima toga. ne mozda u formi bas tako organizovnaog hotela ali postoji. nama decko cuva mace kada putujemo, cena da ih obidje 2x dnevno, nahrani i povremeno ocisti njihov wc je 10e dnevno (hrana je nasa, on nema nikakve troskove). znam da uvek kod sebe u stanu ima par kucica koje cuva za ljude koji putuju, ne znam cenu za to ali sam siguran da decko ne zaradjuje manje od 1000e mesecno.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...