Jump to content
IGNORED

Mali privatni biznis


henrik larsson

Recommended Posts

Nije 12k, nema sanse. 12k su samo PIO fond i zdravstveno osiguranje, na to ide jos i porez na prihode i doprinosi za nezaposlene plus kamate ako-prodje-prodje koje dodaju i kad si najredovniji platisa u Srbiji, sve zajedno izadje izmedju 16 i 20k, zavisno od opstine.Ako redovno placas, fer kombina. Ako pocnes da kasnis sa uplatama, mozes biti siguran da te niko iz opstine nece zvati da te opomene; oni ce samo uredno slagati svoje zelenaske kamatice sve dok ne izgubis miran san.Inace, probao sam obe varijante i PDV se mnogo vise isplati - pausalci jednostavno placaju dupli porez na materijalu i nemaju olaksice pri nabavci neophodnih i potrosnih stvari za firmu - razlika ide po par stotina jura mesecno. Problem sa pdv je sto se u tim igricama sa drzavom svi preigraju i ne ostave dovoljno para za porez, pa je deseti u mesecu po pravilu dan za stres.

Link to comment
  • Replies 666
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • henrik larsson

    34

  • Caligula

    24

  • Aće

    24

  • rajka

    24

grunf brani državu bolje od hele! ne stvarno, razumem poslovično nepoverenje prema svemu što je deo establišmenta u ovoj zemlji, al valjda se nešto vredi i first hand iskustvo?

Link to comment

Grunf je uglavnom u pravu. Inače, i ja ratujem sa zvezdarskom PU

Visina paušalnog oporezivanja UREDBA (ZA PAUŠALCE) O BLIŽIM USLOVIMA, KRITERIJUMIMA I ELEMENTIMA ZA PAUŠALNO OPOREZIVANJE OBVEZNIKA POREZA NA PRIHODE OD SAMOSTALNE DELATNOSTIKod utvrđivanja osnovice za paušalno oporezivanje prvi korak je utvrđivanje kojoj GRUPI poreskih obveznika preduzetnik pripada. Naime, preduzetnici se razvrstavaju prema kriterijumima profitabilnosti i obima prometa, odnosno prema vrstama delatnosti u sedam grupa:Prva grupa: nosači, čistači obuće, sakupljanje lekovitog bilja, šumskih plodova i sl, prodaja pečenih, kuvanih i na drugi način pripremljenih poljoprivrednih i drugih proizvoda na ulici i drugim slobodnim prostorima, u sportskim, bioskopskim i drugim dvoranama i prostorijama i druge srodne delatnosti koje se obavljaju bez stalnog poslovnog mesta, štopovanje tkanina, presvlačenje dugmadi, popravka kišobrana, popravka ortopedskih pomagala, popravka naliv pera i patent olovki, herihteri, drvomodelari, duboresci, popravka muzičkih instrumenata, plisiranje, oštrači, bačvari, jorgandžije, kolari, potkivači, vunovlačari, rukavičari, opančari, četkari, papudžije, domaća radinost, stari zanati i verski službenici;Druga grupa: frizeri za muškarce, časovničari, optičari, fotokopiranje, obućari, krojači, prerađivači sekundarnih sirovina, bravari, firmopisci, pečatoresci, proizvođači cveća, proizvodnja loznovoćnih i drugih sadnica i kalemova, iskorišćavanje zemljišta u nepoljoprivredne svrhe, inkubatorska proizvodnja živine, povremeno obavljanje poslova poljoprivrednim mašinama drugim licima, izvođači muzičkih i drugih programa koji nemaju status estradnih umetnika;Treća grupa: automehaničari, autolimari, autoelektričari, vulkanizeri i sl. (autograna), moleri, tapetari, frizeri za žene, TV i elektromehaničari, precizni mehaničari, električari, vodoinstalateri, podučavanje umetničkim i sportskim veštinama (muzika, balet, slikanje, pevanje, sport i dr), grafička delatnost, pranje i peglanje rublja, hemijsko čišćenje i bojenje, pedikirsko-manikirske i kozmetičarske usluge, fotografi sa stalnim poslovnim mestom, video klubovi, voskari, trgovinska delatnost koja se obavlja izvan poslovnih prostorija (na tezgama i sličnim objektima koji se koriste na pijacama, ulicama, trgovima i drugim javnim površinama);Četvrta grupa: zlatari, kamenoresci, plastičari, metalostrugari, pekari, proizvođači sirovina, poslastičari, građevinska delatnost i druge slične delatnosti, uslužno rezanje građe, stolari, stakloresci, radnje za zabavne igre, modni krojači, trgovinska i ugostiteljska delatnost koja se obavlja u kiosku ili prikolici i sličnom montažnom i pokretnom objektu, autoperionice; Peta grupa: lekari, stomatolozi, apotekari, veterinari, profesori, fizioterapeuti, zubni tehničari i dr. sl profesionalne delatnosti;Šesta grupa: advokati;Sedma grupa : autotaksi, šlep služba, prevoz posmrtnih ostataka, prevoz putnika autobusom, prevoz stvari i robe kamionom i druge autoprevozničke delatnosti.Delatnosti, odnosno zanimanja koja nisu razvrstana u prethodnih sedam grupa nadležni poreski organ razvrstava u odgovarajuću grupu, prema njihovoj srodnosti i obimu.Polazna osnovica za utvrđivanje paušalnog prihoda određuje se u odnosu na prosečnu mesečnu zaradu po zaposlenom ostvarenu u Republici u godini koja prethodi godini za koju se utvrđuje porez.Kada je prosečna mesečna zarada ostvarene u gradu, odnosno opštini gde je sedište radnje preduzetnika manja ili veća za više od 10 % od prosečne mesečne zarade ostvarene u Republici polazna osnovica za utvrđivanje visine paušalnog prihoda utvrđuje se prema prosečnoj mesečnoj zaradi ostvarenoj u gradu, odnosno opštini. (Misli se na prosečnu mesečnu zaradu za godinu dana).POLAZNA OSNOVICA za utvrđivanje visine paušalnog prihoda preduzetnika ne može biti veća od dvostruke prosečne mesečne zarade u Republici. 1. Prva grupa 25 % 2. Druga grupa 50 % 3. Treća grupa 75 % 4. Četvrta grupa 150 % 5. Peta grupa 105 % 6. Šesta grupa 85 % 7. Sedma grupa a) autotaksi 55 % b) šlep služba 65 % c) prevoz posmrtnih ostataka 125 % d) prevoz putnika autobusom 165 % e) prevoz stvari i robe kamionom - do 3 tone nosivosti 55 % - preko 3 do 7 tona nosivosti 70 % - preko 7 do 12 tona nosivosti 80 % - preko 12 tona nosivosti + 10 % za svaku tonu nosivosti izvan 12, a najviše 130 % 80 %Prikazana polazna osnovica za utvrđivanje visine paušalnog prihoda umanjuje se, odnosno povećava primenom sledećih ELEMENATA za utvrđivanje visine paušalnog prihoda:1) Mesto na kome se radnja nalazi: od minus 20 % do plus 50 %a) gradsko područje:- ekstra i prva zona: plus 50 %- bez obzira na zone (povoljna lokacija, tržni centar, blizina javnih ustanova): do + 50 %- druga zona: do plus 30 %- treća zona: do plus 10 %b) seosko područje:- centar sela (blizina crkve, škole, mesne zajednice): bez umanjenja poreza- uža zona: do minus 10 %- šira zona: do minus 20 %c) trgovinska delatnost izvan poslovnih prostorija: do minus 20 %2) Opremljenost radnje: od minus 20 % do plus 30 %a) proizvodne delatnosti:- oprema visoke tehnologije sa malim stepenom amortizacije: plus 30 %- oprema standardne tehnologije: do plus 20 %- polovna i zastarela oprema (visok stepen amortizacije): do minus 10 %b) uslužne delatnosti- ekskluzivni enterijer i nova oprema: plus 30 %- standardni enterijer i oprema: plus 20 %- polovna oprema i uobičajeni enterijer: do minus 10 %d) trgovinska delatnost izvan poslovnih prostorija: do minus 20 %3) Broj zaposlenih radnika i angažovanih članova porodice preduzetnika: + 10 % po jednom zaposlenom radniku, odnosno angažovanom članu porodice4) Tržišni uslovi u kojima se delatnost obavlja: od minus 50 % do plus 100 %- odsustvo konkurencije, lokalne prilike, stanje tržišta (potražnja) itd: do 100 %- nedovoljna potražnja i visoke cene imputa: do minus 50 %5) Površina lokala: od minus 10 % do plus 50 %, za pojedine vrste delatnosti gde je površina bitna za njeno obavljanje uz sagledavanje mesnih prilika6) Starost preduzetnika i njegova radna sposobnost: do minus 20 %- stariji od 50 godina (žene), odnosno od 55 god. (muškarci): minus 5 %- stariji od 60 godina (žene), odnosno od 65 god. (muškarci): minus 10 %- invalid treće kategorije: minus 15 % (rešenje Fonda PIO)- invalid druge kategorije: minus 20 % (rešenje Fonda PIO)7) Ostale okolnosti koje utiču na ostvarivanje dobiti: od minus 50 % do plus 300 %- poslovna reputacija preduzetnika: do plus 300 %- vremenski period obavljanja delatnosti: od minus 50 % do plus 100 %- vanredne okolnosti koje su od negativnih uticaja na promet (elementarne nepogode): do – 50 %- duža bolest preduzetnika koja utiče na efekte poslovanja: do minus 10 %8) Visina prihoda obveznika koji pod istim ili sličnim uslovima obavljaju istu ili sličnu delatnost

Link to comment
...da, to prvo je pausalni porez. osnovica se odredjuje na osnovu proseka prosecnih zarada u gradskim opstinama, a umanjenja ili uvecanja imas po osnovu lokacije i delatnosti. kao pausalac ne placas porez na dohodak preko 1.7 miliona. ako si ispod 3 miliona, ne moras da vodis nikakve knjige, osim spiska izdatih faktura. ako predjes 4 miliona, onda vise ne mozes da budes pausalac, vec ulazis u sistem PDVa....
Godišnji promet ne prelazi 4 miliona. Da li je moguće izabrati ulazak u sistem PDV-a, ili se mora ostati na paušalu doklegod promet ne pređe 4 miliona?
Link to comment
Godišnji promet ne prelazi 4 miliona. Da li je moguće izabrati ulazak u sistem PDV-a, ili se mora ostati na paušalu doklegod promet ne pređe 4 miliona?
moze, ali rok je bio 15. januar. do tog datuma je neophodno da u poresku upravu predas dokument o pretpostavljenom prometu u narednoj godini (podrazumeva se da je iznos >= 4 meleona), drzava te evidentira za pdv i sledeca 24 meseca si pdv obveznik bez obzira na stvarno ostvarene prihode.
Link to comment
Nije 12k, nema sanse.
DOPR.PIO-SAM.OBAV.DELSVES.VER.SL.NE-PU, POP LUKINA 7-9,---6,759.50DOP.ZDRAV SAM. DELAT- PO RESENJU PU, POP LUKINA 7-9,---3,779.60POREZ-SAM.DEL-PAUSALNI -RES PU, POP LUKINA 7-9,---1,000.00KOM.TAK.-ISTIC.FIRME NA POSL.PROST., POP LUKINA 7-9,---600.00DOPR ZA NEZAPOSL-SAM.OBAV.DELAT.-PU, POP LUKINA 7-9,---460.90svaki mesec, i to je to Edited by Duci Simonovic
Link to comment

daklem, larsone, prema ovoj tabeli koju je postavio kapetanm, najmanje ulaganja za legalni bizmis trazi prodaja kikirikisemenki na stadionu Srema iz Jakova...

Link to comment
ja i sestra ozbiljno razmatramo otvaranje neke školice u kojoj ćemo obe davati privatne časove (pošto smo obe profesorke). ulaganja mi ne deluju prevelika (iznajmljivanje prostora, table, stolovi, stolice i knjige), a može se baš lepo zaraditi.
Posto si rekla privatne casove, sumnjam da ce to biti skola stranih jezika nego neki skolski predmeti. Sto neko rece za svoju frizerku da im dolazi na noge tako i vecina privatnih profesora formiraju cenu tako sto ne ukalkulisu lokal (a ti moras ukalkulisati i januar, jul i avgust u kojim znas koliko imas posla) i sve drzavne dazbine. Da ne uzimamo u obzir studente koji obaraju cenu do besmisla (a sad i ovaj prijemni koji je doveden do apsurda izbija lepe pare privatnim profesorima) pa neko rece da ne postoji zanimanje gde sat rada vredi manje od privatnog nastavnika.
ja imam love-hate relationship prema hustlerima. po jednoj strani mislim, svaka cast, nije lako "snaci se", po drugoj, opet, ljigave zmijurine...
Za tako nesto se mora imati stomak i svi ti likovi koji prodaju maglu organizuju spid dejtove, skole udvaranja i slicno izgledaju vise nego sumnjivo i zaista su ljigavi, ali nekom su i njihove usluge potrebne.
Link to comment
DOPR.PIO-SAM.OBAV.DELSVES.VER.SL.NE-PU, POP LUKINA 7-9,---6,759.50DOP.ZDRAV SAM. DELAT- PO RESENJU PU, POP LUKINA 7-9,---3,779.60POREZ-SAM.DEL-PAUSALNI -RES PU, POP LUKINA 7-9,---1,000.00KOM.TAK.-ISTIC.FIRME NA POSL.PROST., POP LUKINA 7-9,---600.00DOPR ZA NEZAPOSL-SAM.OBAV.DELAT.-PU, POP LUKINA 7-9,---460.90svaki mesec, i to je to
Lažeš!!!! Samo PIO i zdravstveno su 12.000 mesečno. Taj PU nema pojma!
Link to comment

stampane majice? promo materijali? web design?ne znam zasto bi se neko udaljavao od svoje profesije u kojoj je vec uspesan, da bi prevrtao pljeskavice i sl.em sto je takav posao ispod svakog nivoa doticnog, em sto to vec gomila ljudi radi

Link to comment

smislila sam larssonu biznis. ali treba malo vece ulaganje.pravljenje fantoma za medicinska snimanja.koliko sam cula samo se 2 firme u svetu time bave. neka velika u americi koja nece da se bakce sa specificnim i malim narudzbinama, i jedna mala mala firma u nekom selu u nemackoj.da imam lovu, skupila bih tim od 10 i ulozila u to.

Link to comment
А? Шта је то?
materijali(hemijska jedinjenja) koji imaju iste karakteristike kao tkiva koja se vizuelizuju. pa se to slozi u neke elipse, cilindre i pljosnate ploce i pravi za klijente po narudzbini.edit. klijenti su pritom svi oni kojima je to potrebno da nesto istrazuju, simuliraju, kako bi se eventualno unapredile postojece tehnike medicinskih snimanja i pripadajucih uredjaja.. Edited by PointTaken
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...