Jump to content
IGNORED

Mali privatni biznis


henrik larsson

Recommended Posts

Čekajte, možda ima način. To se ne sme propustiti. Inače oduvek sam želeo da nabavim onog kera za traženje pa pravac Morović ili Platičevo..Setio sam se još 1 sjajne ideje - detektor metala pa po Sremu šorom sredom...Inače poljoprivreda nema veze sa onim što je HL postavio kao neke preduslove. I to nikako nije mali biznis.

Link to comment
  • Replies 666
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • henrik larsson

    34

  • Caligula

    24

  • Aće

    24

  • rajka

    24

ma da, prilicno je lako da postanes preduzetnik. pogotovo ako ne radis sa keshom pa ne moras da imas fiskalnu. ja sam mesecima posto sam to uradio, cekao da me negde na nekoj krivini saceka neka zackoljica, al nista :) do 3 miliona u toku kalendarske godine te niko nista ne pita i nikog ne zanimas. duzna si samo da vodis KPO obrazac (spisak izdatih faktura) i na kraju godine da od banke trazis potvrdu o godisnjem prometu.
Koliko te izađu troškovi poreza, uplata za PIO , zdravstveno?
Link to comment
porez na obavljanje samostalne delatnosti 2400doprinos za PIO 5282doprinos za zdravstveno 2953doprinos za nezaposlene 360
jel ovo prvo kao pausalni porez, ili jos dodatno placas porez na zaradu? (ili na to mislis kada kazes da te ne diraju ako si <3M)?
Link to comment
A onda je mrmot zamotao čokoladu...................
Koji je tvoj problem, stvarno?Da li te rajka nervira po defaultu, ili mislis da je to sto pise lupetanje?Posto, ako to mislis, onda sam je ne mrmot vec medjed koji cu u celofan staniol da smotam i tebe i cokoladu, buduci da u Australiji ne treba ni pomenuti e-mail da bi se osnovala kompanija, vec nekoliko klikova po internetu. Znas kako je pisano ranije na forumu - u Australiju je sve najbolje. Edited by Indy
Link to comment
porez na obavljanje samostalne delatnosti 2400doprinos za PIO 5282doprinos za zdravstveno 2953doprinos za nezaposlene 360
Znaci kad te neko placa ovo su tvoji troškovi mesečno, ako si ispod 3M godišnje?
Link to comment
Koji je tvoj problem, stvarno?Da li te rajka nervira po defaultu, ili mislis da je to sto pise lupetanje?Posto, ako to mislis, onda sam je ne mrmot vec medjed koji cu u celofan staniol da smotam i tebe i cokoladu, buduci da u Australiji ne treba ni pomenuti e-mail da bi se osnovala kompanija, vec nekoliko klikova po internetu. Znas kako je pisano ranije na forumu - u Australiju je sve najbolje.
Ne mislim, ona lupeta za sve pare. Čuj, u UK pošalješ e-mail, i za pet minuta hop sve gotovo. Jes, kako da ne. Čak i da niko nikad tamo nije ništa osnivao i radio, postoji sajt Company house-a gde je sve lepo objašnjeno.Dobiješ na mail blanko formulare i dokumenta koja treba da popuniš i potpišeš, a onda i da predaš. Naravno kad uplatiš 1000 GBP osnivačkog kapitala, i taksu za osnivanje. A onda Company house, za četiri radna dana (redovan servis), ili za duplu taksu 24 hour service ti upiše osnivanje firme. Naravno, to sve možeš da uradiš i preko agenata za registraciju, ali te to naravno još više košta, pošto i njih moraš da platiš.U Srbiji, ne treba da šalješ nikakve mailove, dosta je na sajtu Agencije da skineš za preduzetnika 1(slovima: jedan) formular, popuniš ga, isfotokopiraš ličnu kartu, uplatiš valjda 1.000 dinara takse i to predaš Agenciji, ili pošalješ poštom. Za 5 dana dobiješ kući registraciju, i pošto je sad one stop shop, i PIB i registraciju u RZZO, kao i statistički broj. Isto i za firmu, sve možeš da skineš sa sajta, i odradiš sve ya 1 dan i predaš Agenciji, i sačekaš rešenje. Rade vrlo brzo.Dakle, da, lupeta najstrašnije. Da ne govorim o moral hazardu penzionera. :lol:
Link to comment
Mesecno?
da.
jel ovo prvo kao pausalni porez, ili jos dodatno placas porez na zaradu? (ili na to mislis kada kazes da te ne diraju ako si <3M)?
da, to prvo je pausalni porez. osnovica se odredjuje na osnovu proseka prosecnih zarada u gradskim opstinama, a umanjenja ili uvecanja imas po osnovu lokacije i delatnosti. kao pausalac ne placas porez na dohodak preko 1.7 miliona. ako si ispod 3 miliona, ne moras da vodis nikakve knjige, osim spiska izdatih faktura. ako predjes 4 miliona, onda vise ne mozes da budes pausalac, vec ulazis u sistem PDVa.
Znaci kad te neko placa ovo su tvoji troškovi mesečno, ako si ispod 3M godišnje?
to su moji troskovi, placao me neko ili ne. zato se to zove pausalno oporezivanje.inace status pausalca je dobar za tezgarenje, posto si firmama dosta lak za hendlovanje. naplacujes bruto iznos na fakturi (neto iznos je oko 30% manji, za autorski ugovor) , nema nikakvih autorskih ili ugovora o delu, nema drndanja sa PDVom. donosi ti cak i dobar potencijal za cenjkanje; mozes da poslodavcu ponudis cifru koja ce njemu biti manja, ti ces zaraditi vise, a neces oboriti cenu onom ko radi kao fizicko lice preko autorskog ugovora.
Link to comment
Moral hazard ... U pravu je rajka, a lupas ti.Ne znam za UK, ali u sestrinskoj AUS je ovako:
(ovo zbog tebe citiram sa zvanicnog sajta, inace sam svoj biznis registrovao za cca 5 min, ali sta znam da li ces da mi verujes, da ne pocnes da mi spominjes mrmota i cokoladu).
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...