Jump to content
IGNORED

Mali privatni biznis


henrik larsson

Recommended Posts

Moral hazard ... U pravu je rajka, a lupas ti.Ne znam za UK, ali u sestrinskoj AUS je ovako: (ovo zbog tebe citiram sa zvanicnog sajta, inace sam svoj biznis registrovao za cca 5 min, ali sta znam da li ces da mi verujes, da ne pocnes da mi spominjes mrmota i cokoladu).
samo za slucaj da nekome bude trebalo, dodacu za uk. ja sam koristila ove i veoma sam zadovoljna uslugom. za £75 sam dobila i adresu u centralnom londonu i uslugu registracije.One day, on line LTD company formation with a full set of limited company documents (electronic version). Let us form your limited company for as little as £25.00.nedavno sam slusala nekog ko radi iz srbije za klijente iz sveta, kako je tesko steci poverenje kao firma iz srbije. ako neko ima uhodan biznis sa stranim klijentima, mozda mu se isplati da registruje firmu u UK. mislim da je moguce (i ako ne zivis tamo) i da nije skupo. p.s. nije dzaba au 3. na listi najslobodnijih ekonomija ;) Edited by rajka
Link to comment
  • Replies 666
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • henrik larsson

    34

  • Caligula

    24

  • Aće

    24

  • rajka

    24

to su moji troskovi, placao me neko ili ne. zato se to zove pausalno oporezivanje.inace status pausalca je dobar za tezgarenje, posto si firmama dosta lak za hendlovanje. naplacujes bruto iznos na fakturi (neto iznos je oko 30% manji, za autorski ugovor) , nema nikakvih autorskih ili ugovora o delu, nema drndanja sa PDVom. donosi ti cak i dobar potencijal za cenjkanje; mozes da poslodavcu ponudis cifru koja ce njemu biti manja, ti ces zaraditi vise, a neces oboriti cenu onom ko radi kao fizicko lice preko autorskog ugovora.
Ajd još malo da te zapitkujem:Ovo ostalo, znači "imaš zdravstvenu" , ne mislim u smislu bolovanja naravno, nego jednostavno odlazak kod doktora itd...Ovo PIO to je šta?Za staž?
Link to comment
kao pausalac ne placas porez na dohodak preko 1.7 miliona.
mislis ne placas na prvih 1.7 miliona, a placas na ono preko 1.7 miliona?u svakom slucaju ako zaradjujes nekih 1-2K evra mesecno, ovo zvuci sjajno. tj. vrlo stimulativno za samozaposljavanje.
Link to comment
Ajd još malo da te zapitkujem:Ovo ostalo, znači "imaš zdravstvenu" , ne mislim u smislu bolovanja naravno, nego jednostavno odlazak kod doktora itd...Ovo PIO to je šta?Za staž?
da, upravo to, overava se svakih 6 meseci, na svakoj opstini postoji zavod za to. rade i popodne, ja kad sam poslednji put overavao, gospodja na salteru jedva docekala da vidi ljudsko lice u 6 popodne, sve sam zavrsio za 5 minuta. smorio je pasijans, sta li...
mislis ne placas na prvih 1.7 miliona, a placas na ono preko 1.7 miliona?u svakom slucaju ako zaradjujes nekih 1-2K evra mesecno, ovo zvuci sjajno. tj. vrlo stimulativno za samozaposljavanje.
nisam bio dovoljno precizan. sva fizicka lica u srbiji placaju godisnji porez na dohodak preko 1.7m. pausalci ne. i jeste, sjajno je, ako ne radis sa keshom. ako radis, onda se stvar unekoliko komplikuje zbog fiskalne kase i dnevnih pazara. i ako zaposljavas ljude, naravno da se jos dodatno komplikuje. ima jos jedna stvar koja je jako dobra kod pausalaca; ne treba ti nikakvo opravdanje za dizanje 100000 dnevno iz banke, kao sto ti trebaju kesh racun za doo firmu. sve ovo pricam iz ugla freelancera, soliste.e, da: ako se neko raspituje detaljnije, nemojte ni slucajno pitati nekoh racunovodju. uglavnom nemaju pojma oko pausalaca koji ne vode knjige, jer jednostavno ne rade sa njima. oni posteniji ce reci da ne znaju, a ostali ce ti iskomplikovati zivot najstrasnije. postoji call centar poreske uprave i call centar APRa, i oni ce vam dati sve potrebne informacije. Edited by Grunf
Link to comment
Moral hazard ... U pravu je rajka, a lupas ti.Ne znam za UK, ali u sestrinskoj AUS je ovako: (ovo zbog tebe citiram sa zvanicnog sajta, inace sam svoj biznis registrovao za cca 5 min, ali sta znam da li ces da mi verujes, da ne pocnes da mi spominjes mrmota i cokoladu).
Moral hazard kod penzionera? :lol:
Link to comment
sve ovo pricam iz ugla freelancera, soliste.
i ja sam na to mislila. onda, sto se tice barem ovoga mogu da skinem kapu srpskoj drzavi. stvarno je ok, i ne vidim zasto ljudi muvaju, pa rade preko racuna u bosni i sta sve ne (bar su meni pricali da se tako radi).
Link to comment
Moral hazard ... U pravu je rajka, a lupas ti.Ne znam za UK, ali u sestrinskoj AUS je ovako: (ovo zbog tebe citiram sa zvanicnog sajta, inace sam svoj biznis registrovao za cca 5 min, ali sta znam da li ces da mi verujes, da ne pocnes da mi spominjes mrmota i cokoladu).
Mislim da se ne razumemo. Ti za 5 minuta možeš da PREDAŠ neophodna dokumenta za registraciju, ili da to uradiš on-line. Ali to NIJE registracija. Registracija dolazi posle, pa čak i u Australiji (gde je sve najbolje po defaultu), jer baš tamo piše:
When we receive a Form 201 with the correct fee we will process the application by:giving the company an ACNregistering the company. A company comes into existence as a body corporate at the beginning of the day on which we register it and remains in existence until it is deregistered, andissuing a Certificate of Registration. The company's name is the name specified on this certificate.Within two days of registration, we will also issue a corporate key to the company's registered office address
Dakle, za 5 minuta je nemoguće REGISTROVATI firmu. Predati za registraciju da (kao i u Srbiji), ali registrovati firmu, ne.
Link to comment

Ovaj link sto je Indy dao [a ima isto i u UK - desno na ovom linku sto je rajka dala] su "shelf" kompanije: te kompanije su vec registrovane, samo treba da se odradi transfer sa jednog imena na drugi - i to ide brzo. Downside je da moras da izaberes ime koje je vec registrovano.

Link to comment
Ovaj link sto je Indy dao [a ima isto i u UK - desno na ovom linku sto je rajka dala] su "shelf" kompanije: te kompanije su vec registrovane, samo treba da se odradi transfer sa jednog imena na drugi - i to ide brzo. Downside je da moras da izaberes ime koje je vec registrovano.
ne moras, ja sam sama izabrala moje u formularu koji sam popunila. mada ja nisam sigurna da li je ono sto sam ja uradila bilo formalno 'shelf' ili ne. znam samo da sam popunila formular i oni mi poslali na mail:Certificate of IncorporationMemorandum and Articles of AssociationAuthentication Code letterMinutes of First MeetingShare CertificatesCombined RegisterRegister of MembersRegister of Directors & SecretariesRegister of Director's InterestsRegister of Chargesmozda oni imaju "zauzet" registarski broj, a ime dodaju kasnije....
Link to comment

e, vidis o ovome nisam znala. ja sam definitivno inkorporirala sto oni kazu "from scratch", a ovo off-the shelf je kao super zato sto:

Why buy a Ready Made Company?Ready made companies have a history, general, the longer a company has been in existence the more prestigious and secure that company may be viewed by others.Some of the ground work already have been done for you in getting the business up and running: VAT registration, domain registration, business bank account, web site etc.It may be easier for you to get finance as the business will have a proven track record.
ovo je zapravo prava stvar za nekog iz inostranstva ako hoce da ima UK kompaniju. Good to know! Edited by rajka
Link to comment
Ovaj link sto je Indy dao [a ima isto i u UK - desno na ovom linku sto je rajka dala] su "shelf" kompanije: te kompanije su vec registrovane, samo treba da se odradi transfer sa jednog imena na drugi - i to ide brzo. Downside je da moras da izaberes ime koje je vec registrovano.
Pa prenos vlasništva firme sa jedne osobe na drugu, je nešto sasvim drugo, i to je praktično instant.Kad u UK osnivaš novu firmu, samo PAYE se čeka 8 dana. Plus što ako koristiš agenta za osnivanje firme, moraš da platiš solidnu cifru za dokumenta koja ti pripremaju i šalju.U Australiji fakat može da se registruje za 2 dana.
Link to comment
i ja sam na to mislila. onda, sto se tice barem ovoga mogu da skinem kapu srpskoj drzavi. stvarno je ok, i ne vidim zasto ljudi muvaju, pa rade preko racuna u bosni i sta sve ne (bar su meni pricali da se tako radi).
meni to i dalje sve izgleda kao da nije u srbistanu. inace, za reogranizaciju svega toga je dobrim delom zasluzno ministarstvo ekonomije i rahmetli ministar. ne da ih to opradava i da ne mislism da su lopovi svi do jednog, samo mislim da valja reci.
Link to comment
meni to i dalje sve izgleda kao da nije u srbistanu. inace, za reogranizaciju svega toga je dobrim delom zasluzno ministarstvo ekonomije i rahmetli ministar. ne da ih to opradava i da ne mislism da su lopovi svi do jednog, samo mislim da valja reci.
Pa nesto su morali i da pogreše jadni....
Link to comment
porez na obavljanje samostalne delatnosti 2400doprinos za PIO 5282doprinos za zdravstveno 2953doprinos za nezaposlene 360
Nisam zaista siguran od cega to sve zavisi, ali znam da izmedju ostalog zavisi i od opstine gde je "firma" registrovana. Inace, znam iz price kad je par nekih poznanika uradilo isto sto i ti, da su im iznosi relativno veci. Sad proverih kod jednog, doprinos za PIO oko 7 hiljada, zdravstveno 4 hiljade, plus na sve to porez na prihod oko 3 hiljade. Tako da iznos stvarno moze poprilicno da varira, ne znam iskreno zasto.
Link to comment
Nisam zaista siguran od cega to sve zavisi, ali znam da izmedju ostalog zavisi i od opstine gde je "firma" registrovana. Inace, znam iz price kad je par nekih poznanika uradilo isto sto i ti, da su im iznosi relativno veci. Sad proverih kod jednog, doprinos za PIO oko 7 hiljada, zdravstveno 4 hiljade, plus na sve to porez na prihod oko 3 hiljade. Tako da iznos stvarno moze poprilicno da varira, ne znam iskreno zasto.
Zavisi od delatnosti kojom se kao preduzetnik baviš, stručne spreme potrebne za tu delatnost, opštine na kojoj si registrovan i prosečne plate za taj sektor na teritoriji te opštine (mene je npr. kačila prosečna plata za visokokvalifikovane zaposlene u vanprivrednoj delatnosti), lokacije na koju si prijavljen (u BG su opštine zonirane pa na NBGD na primer plaćaš različite cifre ako si pored Arene ili na Bežaniji, npr). Na osnovu svega toga ti Poreska uprava odredi osnovicu po kojoj plaćaš doprinose. Meni je tokom 2008. na NBGD mesečno bilo oko 6k poreza, 12k PIO, 6k zdravstveno i 1k za nezaposlene. Edited by dig_chohano
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...