Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

56 minutes ago, Đipalo Junuz said:

Prva trojica na maratonu:

Kristijan Stošić 2:45:23

Miloš Dajević 2:51:34

Nenad Milosavljević 2:51:38

 

Nema afričkih takmičara ove godine?:unsure:

 

Evo ih rezultati maratona. Gde su ti stranci sto ne trce nedeljom :D 

Link to comment
48 minutes ago, Timmy said:

Mislim da nisam nikad pisao na forumu o tome, pre nekih 15tak godina sam preziveo zajeban pozar u svojoj zgradi. Kad su evakuisali zgradu cimer i ja cvrsto spavali 2h posle neke zurke i nista nismo culi. Kad ssmo se probudili bilo kasno za izlazak, pa se umalo nismo ugusili. Tek kad su ugasili vatru usli vatrogasci i izvukli nas napolje... A problem ispao jer vatrogasci nisu mogli da prodju jer je to jutro bio maraton. I ovi debili slali vatrogasna kola nesto okolo i naokolo i nije mnogo falilo da skroz zakasne i da mi nagrubasimo najgore moguce. I ovako smo kasljali nedeljama... al smo izvukli zivu glavu. Tada sam psovao maratoon, tj ne maraton vec policiju koja radi posao obezbedjenja saobracaja.

Auh, kakvo iskustvo. :(

 

(Imala sam protivpožarnu obuku prošle nedelje. Predavač nam je govorio da se u slučajevima požara ljudi potruju tako da im se u glavi sintetišu neke hemikalije koje ih ubeđuju u nerealne scenarije, tako da u tom delirijumu neretko napadaju vatrogasce kad dođu da ih spašavaju. Ili imaju neke pozitivne tripove o tome kako je sve u najboljem redu...)

Link to comment

Mi smo glupanderi napravili najvecu gresku sto smo otvorili odmah prozor. Srecom sto vatra tada nije stigla do naseg stana mogli smo postati buktinje u sekundi. 

 

Najsmesnije (sad, tada nikako) je bilo kad su skontali da smo mi u zgradi, kad je nastala dole panika vatrogasaca, pandura i doktora. Mi vikali i trazli da razapnu ono pa da skocimo. Oni nisu imali i govorili nam da legnemo na pod i cekamo. Malo falilo da svesno skocimo na beton. Sipali smo vodu na majice i stavili preko usta i disali nekako na 2 cm od poda dok ovi isu dosli da nas izvedu osamucene.

 

Tada sam skapirao koliko smo glupi u takvim situacijama. Nikad nisam nigde imao nijednu rec o pozaru i na sta treba obratiti paznju. Pa s eposle neko cudi sto svake godine silni ljudi nastradaju u BG u pozarima.

Link to comment
4 hours ago, pt 2.0 said:

Auh, kakvo iskustvo. :(

 

(Imala sam protivpožarnu obuku prošle nedelje. Predavač nam je govorio da se u slučajevima požara ljudi potruju tako da im se u glavi sintetišu neke hemikalije koje ih ubeđuju u nerealne scenarije, tako da u tom delirijumu neretko napadaju vatrogasce kad dođu da ih spašavaju. Ili imaju neke pozitivne tripove o tome kako je sve u najboljem redu...)

 

Sad razmisljam, mozda je cimer imao bas to. On je bio neverovatno smiren i smirivao mene. Ja sve mislio kakva hladnokrvnost svaka mu cast. A on znaci drogiran bio :D 

Link to comment
Just now, Timmy said:

 

Sad razmisljam, mozda je cimer imao bas to. On je bio neverovatno smiren i smirivao mene. Ja sve mislio kakva hladnokrvnost svaka mu cast. A on znaci drogiran bio :D 

Predavač je bio u fazonu da je to jedna divna smrt, da ljudi umiru nesvesni da im je loše, u takoreći ekstazi... :D

 

Dosta nam je pričao o situaciji šta da radimo kad krene da gori, i neretko je savet sedi gde si i čekaj vatrogasce.

Na dan predavanja je kod nas došao sav pod utiskom, jer su se dan pre toga u jednoj drugoj instituciji zapalili. Svi su hipnotisano gledali kako gori WC (zapalio se sušač ruku), i ama baš niko nije posegnuo za aparatom za gašenje požara, a kamoli ga ispravno upotrebio.

I onda je dosta govorio o različitim psihološkim efektima požara/dima. Od ekstaze i neke euforije, do toga da se ljudima priviđaju đavoli i SF scene, pa su onda agresivni prema spasiocima...

 

 

Link to comment

Ja sam skocio na vatrogasca i trazio mu masku, kad je rekao da nema ja trazio da skine njegovu. On kaze ne moze, tesko se skida. Al nisam bio agresivan :) Bili smo u soku najtacnije receno.

 

Ali i on, ulazi da vadi nas koji se gusimo i nema kiseonika da nam da. Tek smo dole dobili nesto od hitne pomoci.

Link to comment
4 minutes ago, Timmy said:

Ali i on, ulazi da vadi nas koji se gusimo i nema kiseonika da nam da.

Da si otišao i video u kakvim uslovima oni rade, sve bi ti bilo jasno...

Ja sam išla da za prijatelja iz SAD koji je vatrogasac dobrovoljac menjam ambleme sa našom vatrogasnom brigadom na prelazu NbgD-Zemun. Bili su jako ljubazni i proveli me svuda okolo. Na šta ono liči - mene je tuga uhvatila.

Na to dodaj kako se danas mulja u građevinarstvu* i dodatno se zabrini. Bez zezanja.

 

 

*-a i da zanemarimo muljanje, samo ako pogledamo koliko ljudi kupuje produžne kineske kablove bez uzemljenja... dobro je da svi nismo u vazduhu. 

Edited by pt 2.0
Link to comment
1 minute ago, Timmy said:

Pozar je izbio jer je komsiji zavarnicio pa se zapalio produzni kabl. 

to je ubedljivo najčešći razlog... 

postoji termovizijska metoda snimanja kojom ti pregledaju sve instalacije u kući. no, to nije jeftino.

ono čega čovek treba da se pridržava jesu skuplji produžni kablovi uvek i zauvek (osim po ceni, razlikuju se i po osetno većoj masi).

stvarno je kretenski da za 500 dinara razlike u ceni zapališ sebe i kuću ili zgradu.

Link to comment

Njegov stan izgoreo ceo bukvalno. Stan iznad polovicno, ja sam bio 2 stana iznad u vertikali. Nama samo vrata bila ostecena i prozori neki popucali. Moralo sve da se kreci i to 3 puta. I svaki predmet u stanu morao da se riba. Ves cist nismo imali. Usao dim u svaki odevni predmet. Uzas kad se sad prisecam svega toga.. Dobili smo i neko osiguranje, al to bilo smesno, tipa par hiljada.

 

Necu vise. Izvinjavam se sto trolovah topic. Ovo je ipak GSP tema... Ali pt je kriva, navukla me na pricu :D 

Link to comment

Vatrogasci, vatrogasna sluzba i organizacija, uproasceni su, kao i toliko toga, u Slobodanova vremena kada su alavo pripojeni policiji i tako postali ono cuveno 13 prase i po pitanju ljudstva i po pitanju opreme.

Tavore i cekaju regulativu koja ce da ih odvoji od policije, ukomponuje u kompleksnu nacionalnu sluzbu spasavanja i ostalog, sansve obukom kadrova, skolstvom, itd, itd...

Sto je najgore, za prve korake nije potrebno mnogo para, ali slaba vajda da ce se to dogoditi osim ukoliko EU regulativa ne potpomogne.

Link to comment
5 minutes ago, namenski said:

Sto je najgore, za prve korake nije potrebno mnogo para, ali slaba vajda da ce se to dogoditi osim ukoliko EU regulativa ne potpomogne.

I moj utisak na osnovu njihove priče i onoga što sam videla je identičan.

 

:heart: za naše vatrogasce!

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...