Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Mislim da sam u poslednjih godinu dana jedno tri puta pokušao da kupim kartu kod vozača i svaki put se ponavljao sledeći dijalog:- Jednu kartu, molim Vas.- (kroz zube) Nhmkghrthm.- Molim?- (isto) Nkhknrtkm.- :unsure: - (neznatno razgovetnije) Nm krt.I šta onda čovek da radi? Prvi put kad mi se to desilo, izašao sam iz busa, kupio kartu na trafici i sačekao sledeći autobus. I uvideo neverovatni kretenizam te situacije.
Nije do tebe, moze kontrola da ti ceska mosnice kad dodje. Isto vazi i za neradjenje automata.
Link to comment
pojeo si supu pa joj onda nalaziš mane da ne platiš - nisi zadovoljan ok, nemoj doći više, have a nice day :)
bilo bi tako da je javni prevoz kao supa, pa imaš onakvu, ovakvu, po ovoj ceni, po onoj ceni, pa biraš. e pa nije, jedan je i imaš pravo da zahtevaš da on bude dobar, a ne bilo kakav. vasa recimo smatra da je 30 para po vožnji fer cena za ono što dobijaš, gsp smatra da je 42 dinara pravedna cena, a ti smatraš da je svaka cena ok (5, 100, 500 din), jer uvek imaš alternativu da pešačiš?
Link to comment
bilo bi tako da je javni prevoz kao supa, pa imaš onakvu, ovakvu, po ovoj ceni, po onoj ceni, pa biraš. e pa nije, jedan je i imaš pravo da zahtevaš da on bude dobar, a ne bilo kakav. vasa recimo smatra da je 30 para po vožnji fer cena za ono što dobijaš, gsp smatra da je 42 dinara pravedna cena, a ti smatraš da je svaka cena ok (5, 100, 500 din), jer uvek imaš alternativu da pešačiš?
42 dinara u principu jeste ok cena, ovde je problem oko nepostovanja putnika. Moj prevoz je inace jako cest (16) pa mi razlika izmedju 5 i 10 minuta ne smeta. Vasu kad vide nocni busevi zaobilaze u sirokom luku pa on sizi ko lud. Ali ako to izuzmemo prevoz u bgu je dobro koncipiran i ceo taj projekat "necu platim jer..." je cisto palamudjenje ne bi li se opravdala sopstvena oholost. Jer vecina lose zivi i vecina placa te to jeste popisavanje po drugima. Mis'im od "oni ne kradu jer imaju :( " smo dosli do "oni ne kradu jer su posteni, ko jebe te budale". Ma vazi.
Link to comment
inace niko me ne tera da koristim uslugu. koristim je zato sto ne zelim da 4h dnevno provedem pesaceci. to bi me omelo u poslu i privatnom zivotu.
U principu nista drugo nisi ni morao da napises jer je u pitanju samo visetomni izgovor za ovih nekoliko reci.Ima u ovome sto ljudi pisu i istinitih procena ocajnog kvaliteta gradskog prevoza, tamosnjeg javasluka, bezobrazluka, idiotskih resenja, kao sto ima i totalnog nerazumevanja kako gradski prevoz funkcionise u drugim velikim evropskim gradovima. Ipak, ja i dalje ne razumem kako to sto je prevoz los znaci da ga ne treba platiti ako se i pored tog loseg kvaliteta koristi i kako to moze da pomogne da prevoz bude bolji. To bi bilo isto kao da ja ukradem paklicu "Classic-a" sa trafike i kazem, boli me kurac da platim za ove cigarete, vidi kako su odvratne. U Beogradu postoje minibusevi, taksi sluzba, mogu se kupiti bicikli, motocikli i privatni automobili, a u krajnjoj liniji se moze ici i peske, dakle nije bas da je GSP jedino resenje za odlazak iz tacke A u tacku B. Politika "krade drzava pa mogu i ja" koju nam je usadio Milosevic nije nastala zbog toga da nama olaksa zivot tako sto cemo podkradati tu i tamo vec da na neki nacin opravda, to jest "stavi u kontekst", kradju koju drzava cini. S obzirom na to kakve su mogucnosti drzave da krade a kakve su nase mogucnosti, mi u toj "simbiozi" mozemo samo da izvucemo deblji kraj. Kao sto i izvlacimo. A ne treba zaboraviti jos jednu stvar. Drzava se kako-tako, makar teorijski, moze naterati da plati kaznu za svoje nitkovluke tako sto ce se kaznjavati na izborima, drustvo koje se vecinski prikloni kradji kao legitimnom nacinu pridobijanja raznih benificija je upalo u bananu iz koje se tesko, tesko izlazi.Dakle, time sto ne placamo prevoz mi ne samo da ne kaznjavamo drzavu vec joj omogucujemo da nas dvostruko pljacka. Jednostavno, to nije dobro resenje.
Link to comment
zanimljivije mi je kad nemaju novca da vrate kusur ili nemaju karte uopšte!
Zanimljivije je kad udjes u bus a nijedan automat za ponistavanje karata ne radi, tj. svi su zaglavljeni.
Ni ovo nije tacno. Nocni prevoz je uvek, ako nista drugo, solidno popunjen, ako ne i krcat. Od grada ka periferiji.Mada se u principu slazem za nocni prevoz.
Krcat je jer imas jedan polazak na sat vremena. Jasno je valjda da postoji druga racunica isplativosti za dnevni autobus koji se ukupno eskploatise mnogo vise tokom dana (i sa vecim brojem putnika ukupno) nego za nocni koji u toku cele noci odradi mozda 2-3 putovanja u oba pravca.
a jel normalno da nocni autobusi ne staju na stanicama zato sto vozace mrzi da otvaraju vrata, tj. zure na terminus da piju kafu?ta pojava je nastala istovremeno kada je nocni prevoz dat privatnicima, verovatno za tesku proviziju.daj da ne poredimo beogradski prevoz sa ciriskim, smijesno je. uostalom smijesno je porediti bilo sta ovde sa bilo cim ciriskim posto je Svajcarska jedna od najbogatijih zemalja sveta.
Ne desava se. Doduse, osim te pojave koja je naravno veliki minus, ja sam generalno zadovoljan nocnim prevozom:1) platis lepo kesom u busu i ne moras da brines unapred da l si kupio kartu ili ne2) za razliku od dnevnog prevoza uvek imaju karte i uvek imaju da ti vrate kusur3) postoji kondukter koji lepo dodje do tebe i naplati ti kartu, ne zajebavas se sa ponistavanjima, mogucnosti kontrole, itd.4) sto se tice mog iskustva autobusi su uvek tacni, polaze/dolaze na vreme5) autobusi su cisti (rekao bih cistiji od dnevnih) i u dobrom stanju.E sad, npr. za to sto tebi smeta, i sto je veliki problem, postoji jedno resenje - prijava nadleznoj gradskoj inspekciji. Pre nego sto kazes kako je to gubljenje vremena, otidji na ovaj forum pa pogledaj kako su raznorazni forumasi tamo prijavama nadleznim sluzbama uspeli da dovedu do postavljanja znakova tamo gde treba/ispravljanja gresaka u signalizaciji, da nateraju GSP da bolje obelezava svoja vozila u odredjenim slucajevima (imas detalje tamo), pa cak i da ubede nadlezne u gradu da izmene neke stvari u pozicionaranju odredjenih stanica u odnosu na raskrsnicu kako bi bio bolji protok saobracaja. Dakle da, u tim inspekcijama zapravo neko i radi nesto, i prima te prijave, i bude nekad neki rezultat.Tvoj pristup tipican je uopste za Srbiju, svima nesto smeta, ali slabo ko artikulise tu smetnju na pravi nacin (zalbom, prijavom, tuzbom) vec umesto toga samo ulazi u neki bespredmetni protest koji zapravo niko ne primecuje kao takav niti to ista poboljsava - naprotiv, moze samo da ucini stvari gorim.
I kako mi ide na zivce strebersko dociranje koje se svodi na to "sta, ti si neki poseban covek kad neces da platis kartu, a mi ostali smo glupi pa placamo". Jesam poseban, necu da platim, jeste, ne zanima me zajednica, ne zanima me prosperitet grada, ja sam sebicni kriminalac bez osecaja za opste dobro. Kome se placa, neka placa.To nema veze sa mozgom. Zna se koja je kazna, tj, koliko kosta doplatna karta. Sta ja mogu sto drzava to nece da naplati. Odgovornost je moja, rizik je moj, kome se to ne dopada moze da me povuce.
Valjda kapiras da u svakom drustvu postovanje vecine zakona i propisa zavisi zapravo od dobre volje vecine gradjana - dakle, ljudi postuju zakon jer smatraju da tako treba (pa nam zato ne treba pandur da nam objasni da svi vozimo jednom stranom ulice u jednom smeru a drugom u suprotnom) a ne zato sto drzava koristi silu da bi ih naterala na to.A za ovo tvoje da te drzave krade pa je zato moralno da ne placas - cak i da te drzava krade, ne krade samo tebe, nego i sve ostale. Dakle svojim neplacanjem omogucavas samo da drzava vise "krade" od drugih (da nadoknadi to sto ti nisi platio), a da pritom nisi ucinio ama bas nista da ta kradja prestane. I to je moralno?
:blink:jel' vas tera neko da koristite uslugu čiji kvalitet ne zadovoljava vaše kriterijume? ulaskom u vozilo gradskog prevoza prihvatate uslove tj. cenu prevoza. isto kao kod svih drugih usluga. specifičnost je gradskog prevoza što tu uslugu možete iskoristiti a da je ne platite pa još da svoj svakodnevni lopovluk uzdignete u princip, izraz nezadovoljstva... :lol: stvar je prosta: nećeš da platiš, ne koristi tj. ne kradi
+1kako su neke stvari, zamisli, jebote, proste!
Link to comment
E sad, npr. za to sto tebi smeta, i sto je veliki problem, postoji jedno resenje - prijava nadleznoj gradskoj inspekciji. Pre nego sto kazes kako je to gubljenje vremena, otidji na ovaj forum pa pogledaj kako su raznorazni forumasi tamo prijavama nadleznim sluzbama uspeli da dovedu do postavljanja znakova tamo gde treba/ispravljanja gresaka u signalizaciji, da nateraju GSP da bolje obelezava svoja vozila u odredjenim slucajevima (imas detalje tamo), pa cak i da ubede nadlezne u gradu da izmene neke stvari u pozicionaranju odredjenih stanica u odnosu na raskrsnicu kako bi bio bolji protok saobracaja. Dakle da, u tim inspekcijama zapravo neko i radi nesto, i prima te prijave, i bude nekad neki rezultat.Tvoj pristup tipican je uopste za Srbiju, svima nesto smeta, ali slabo ko artikulise tu smetnju na pravi nacin (zalbom, prijavom, tuzbom) vec umesto toga samo ulazi u neki bespredmetni protest koji zapravo niko ne primecuje kao takav niti to ista poboljsava - naprotiv, moze samo da ucini stvari gorim.
ovaj...prijavio sam. uvek prijavljujem te stvari.ne vredi, mogu da pricam do prekosutra, necu uspeti da objasnim sta mislim. pokusacu opet: nije protest, ne zanima me da protestujem. to je sitna naplata stete koja cini da se osecam bolje. ne ubedjujem nikoga da to radi, ne kazem da ce to nesto izmeniti. jebote osecam se kao da mi dolazi na naplatu svo moje moralisanje iz proslosti. neka, mozda sam i zasluzio
Link to comment
Krcat je jer imas jedan polazak na sat vremena. Jasno je valjda da postoji druga racunica isplativosti za dnevni autobus koji se ukupno eskploatise mnogo vise tokom dana (i sa vecim brojem putnika ukupno) nego za nocni koji u toku cele noci odradi mozda 2-3 putovanja u oba pravca.
Tacno, ali nije da sparta po celu noc, a prima putnika samo 3 puta. Jedna prosecna voznja u nocnom nije manje popunjena od prosecne voznje po danu, pa je opet 2 i po puta skuplja.Slozio sam se s onim sto si napisao za nocni prevoz generalno, ali prosto nije tacno da je nocni ekonomski slabije isplativ zbog manjeg broja putnika.
Link to comment
Zanimljivije je kad udjes u bus a nijedan automat za ponistavanje karata ne radi, tj. svi su zaglavljeni.
verovali ili ne, ja sam jednom usao u bus koji nije uopste imao nijedan automat
Link to comment
verovali ili ne, ja sam jednom usao u bus koji nije uopste imao nijedan automat
Rekao bih da je i otkidanje tih aparata 1 vid protesta protiv loseg prevoza. Sumnjam da vozaci idu posle smene i kidaju aparate za ponistavanje karata da bi ih prodali u staro gvozdje.
Link to comment
ovaj...prijavio sam. uvek prijavljujem te stvari.ne vredi, mogu da pricam do prekosutra, necu uspeti da objasnim sta mislim. pokusacu opet: nije protest, ne zanima me da protestujem. to je sitna naplata stete koja cini da se osecam bolje. ne ubedjujem nikoga da to radi, ne kazem da ce to nesto izmeniti. jebote osecam se kao da mi dolazi na naplatu svo moje moralisanje iz proslosti. neka, mozda sam i zasluzio
Lepo sam napisao da ćeš najebati. Ovde se skuplja pošten svet: svi plaćaju TV pretplatu, koriste isključivo originalni softver, slušaju muziku i gledaju filmove isključivo kupljenu u radnjama, devedesetih niko nije menjao devize na ulici, niti kupovao benzin od švercera.
Link to comment
Lepo sam napisao da ćeš najebati. Ovde se skuplja pošten svet: svi plaćaju TV pretplatu...
Odlicno, bas si zajebo drzavu time sto je ne placas :) Toliko si je zajebo da je povecala pretplatu budalama koje je placaju sa 380 na 500 dindzi.A ti nastavi da se smekerises.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...