Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Naravno da nam je lako, zato se ovaj kraj i zove TechnologieRegion, a ne "region gde je Hitler došao na vlast" (kao kod vas). :PRed bi bio da koju paru od onog besprizornog oktobarskog izlokavanja potrošite i na poboljšanje gradskog saobraćaja, prosto da ostanete u toku.

Link to comment
Naravno da nam je lako, zato se ovaj kraj i zove TechnologieRegion, a ne "region gde je Hitler došao na vlast" (kao kod vas). :PRed bi bio da koju paru od onog besprizornog oktobarskog izlokavanja potrošite i na poboljšanje gradskog saobraćaja, prosto da ostanete u toku.
mi ulazemo nase pivske pare da pomazemo razvoj tehnologije i u nerazvijenim krajevima kojekakvih badena i slicnih wanna-be groß_und_wichtig krajsova. bavarske pare bavarskoj, a ne tamo nekim trk-ovima.
Link to comment
mi ulazemo nase pivske pare da pomazemo razvoj tehnologije i u nerazvijenim krajevima kojekakvih badena i slicnih wanna-be groß_und_wichtig krajsova. bavarske pare bavarskoj, a ne tamo nekim trk-ovima.
Jao, nemoj 'leba ti sa tim vašim pivom... ko zna šta sve sa njime finansirate...

 

Mada, uveren sam da vi nas nerazvijene finansirate... Read and weep, Jodelmeister. :PElem, nazad na temu... Gradski prevoz teško da može da bude jeftin i dobar u isto vreme (osim ako ga država, region ili grad ne subvencionišu dobrano, a to je SF u Srbiji). Iskreno se nadam da će metro doneti poboljšanje, ako ništa drugo da i ovaj nadzemni gradski saobraćaj može da se redukuje, da bude manjeg opterećenja i samim time manje pohaban. Ali na taj metro ima da se čeka još... ohohoho.

Link to comment
Jao, nemoj 'leba ti sa tim vašim pivom... ko zna šta sve sa njime finansirate...

 

Mada, uveren sam da vi nas nerazvijene finansirate... Read and weep, Jodelmeister. :PElem, nazad na temu... Gradski prevoz teško da može da bude jeftin i dobar u isto vreme (osim ako ga država, region ili grad ne subvencionišu dobrano, a to je SF u Srbiji). Iskreno se nadam da će metro doneti poboljšanje, ako ništa drugo da i ovaj nadzemni gradski saobraćaj može da se redukuje, da bude manjeg opterećenja i samim time manje pohaban. Ali na taj metro ima da se čeka još... ohohoho.

Beograd itekako subvencionise GSP. Prihodi od karata ne pokrivaju budzet GSPa.
Link to comment

Naravno da prihodi ne pokrivaju sve troškove - vidiš da niko neće da kupuje karte, što zbog standarda, što zbog "usluge". Međutim, nisam mislio na to da ukažem na tekuće stanje, nego na ciljno - da prevoz da bi bio dobar mora da bude uglavnom samoodrživ, a to ne može ako je džaba ili suviše jeftin. Čime dolazimo do nečeg šta je GSP perpetuum mobile. Ljudi neće da plaćaju zbog usluge, a usluga ne može da se promeni bez normalne kinte. Na to sam mislio kad sam pominjao SF - da postane mnogo bolji i kvalitetan uglavnom na teret dobraaanih subvencija, ne verujem da će se desiti.

Edited by Razzmatazz
Link to comment

Pazi, ako uzmemo kao pocetnu tacku GSP iz 2000. ovaj danas je visestruko bolji - skucano je tu para i u autobuse, i trole, i sad i tramvaje (prvi novi stizu sledeceg leta) i rekonstrukciju tramvajske mreze. Tako da nije da subvencija nije bilo, a tek 2000. niko nije placao kartu.To da je gradski prevoz i dalje neadekvatan to stoji, i to iz mnogo razloga od kojih je medjutim najvazniji taj sto je Beogradu potreban metro, a on ga nema. No glavni problem je u tome sto je u ovih prethodnih 10 godina prvo moralo da se skuca brdo para da se prevoz vrati u stanje iz 1990. (sto je opet nedakvatno jer su sad vece guzve i ima vise automobila, dakle za isti nivo usluge mora da bude bolji) a to ce se tek desiti kada se zavrsi potpuna rekonstrukcija tramvajske mreze kroz neke 2 godine recimo. A uvesce u medjuvremenu i novi sistem naplate (najavljen je tender) pa ce se prestati i sa ovim glupim ponovnim otkucavanjem karata kada se promeni vozilo.

Link to comment

Sistem barijera ili čip-karata koje moraju da se overe na ulasku u vozilo je malo civilizacijsko čudo koje drastično povećava procenat naplate. Dobar deo razloga za trenutno očajan procenat leži u praistorijskoj tehnologiji koja je trenutno u upotrebi, a koja se nadoknađuje angažovanjem predneolitskih čopora konduktera.

Link to comment
najbolje da se kontrolori regrutuju iz neki vojnih jedinica i da love ove sto se svercuju. ono cim bus udje u tunel i zavlada mrak oni upadaju u bus kroz prozore, ludnica ovo ono
vid'o jednom takvog. Kratko ošišana proseda kosa, pogled led i kvalitetno se dernja, ali ne onako po seljački da je bučan nego odsečno. Bilo mi žao žene, a posle sam se pitao iz kakvog su ga brloga izvukli.
Link to comment
  • 2 months later...
http://www.vreme.com/cms/view.php?id=512481
...Autoritet GSP-a je porastao do te mere da su u maju 2004. godine ponudili privatnicima da zajednički dele dobit od karata. Od tada su sve karte i povlastice priznavane u svim vozilima, a GSP i odabrani privatnici delili su dobit po stopi 75:25. Kondukteri su vremenom potpuno nestali. Naravno, bilo je mnogo borbe oko toga koji će privatnici dobiti dozvolu, štrajkova i blokade Gradske skupštine posle konkursa, ali je čitav aranžman proradio.Neobično je to da objedinjavanje karata i nestanak konduktera ne samo da nisu doveli do smanjenja prodaje karata, već su izazvali sasvim suprotnu posledicu. U prvom mesecu primene novih mera, broj prodatih karata porastao je sa 7.469.160 u aprilu, na 11.362.344 mesec dana kasnije. Kasnije je taj broj opao, ali je gubitak nadoknađen povećanom prodajom mesečnih karata. Od 47.521 mesečne karte prodate u januaru 2000, njihov broj je skočio na 330.974 u januaru 2005. godine. Januara 2004. godine bile su prodate 229.872 preplatne karte. Dakle, u vreme objedinjene naplate i nestanka konduktera, broj mesečnih karata je porastao za skoro 50 odsto (podatke je autor dobio od Jovana Simonovića, direktor Odeljenja za planiranje GSP).Štampa je izveštavala da 2005. godine samo 5 odsto putnika nije imalo kartu, iako je broj kontrolora bio daleko manji. Da li su sudske kazne činilac odvraćanja s obzirom na neverovatno spor rad srpskih sudova, i relativno mali rizik da će kazna ikada biti procesuirana, ne verujem. Osim toga, većinu kazni ljudi dolaze da sami plate u centralu GSP-a, ukoliko ih nisu platili na licu mesta.
Treba pročitati ceo tekst, interesantan je.
Link to comment

Znaci da se sve plasim da su privatnici ili prijavljivali prodate karte, ili prijavljivali tacne cifre. GSP prevoz u periodu oko 2000. gotovo da nije postojao, dok su ljudi maltene ispadali iz privatnih prevoza - za razliku od GSP-ovih busova gde uvek neko ne plati kartu, kod privatnika nisi placao kartu eventualno ako nosis pistolj.

Link to comment

pokusao da se ne svercujem.kupim kartu, pokusam da otkucam, ne moze, aparat ne radi, sednem na mesto. udje kontrola, pruzam kartu, kazem "ne radi masina, izvinite". sve pristojno. zena drma onaj kurac na masini, vidi pokrece se (ne pokusava da isproba da li radi zumba ili ne, i umesto toga kaze "kako vas nije sramota da lazete, zar vas je majka vaspitala da lazete". isuse.gif)dobio sam histericni napad. prvo sam naterao zenu da isproba masinu. potom, gurao sam im licnu kartu u lice i urlao da mi naplate kaznu. nisu hteli. zena je na kraju rekla da je uverena da "ja cak nisam iz Beograda".od tada, ima par nedelja, uopste se ne cimam oko karata, ali se i ne svercujem. dajem licnu kartu umesto karte za prevoz, ionako nece stici do prinudne naplate, a ako bas stigne, platicu. uostalom pre cu da idem u Padinjak nego da me blajhane prostakuse optuzuju da sam nekoga hteo da slazem za 50 dinara i da mi broje krvna zrnca. jebem ti i GSP i ovaj nesrecni grad, treba ovo sravniti sa zemljom pa zidati ponovo.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Vaso sve mi se cini da ce u prostorijama gde se okupljaju svi kontrolori zalepiti tvoju sliku, ispod koje ce pisati da ako nalete na tebe da te jednostavno preskoce i ne diraju.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...