Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Da su ga napravili za 12 dinara s PDV-om, nasao bi se neko da pametuje kako mostogradnja nema od cega da zivi. Klasicna srpska prica, gde svi sve znaju, odnosno preciznije, gde svi znaju da nesto ne valja.Kao neko ko se vise od 10 godina patio putujuci na toj trasi, mogu samo da kazem da me ne interesuje da li je najlepsi, najruzniji, jedan koji kosta kao dva ili tri itsl. Samo nek ga zavrse. Predizborno nesto je svakako bolje od predizbornog nista, koje mi uvaljuju Mrke ceo zivot. Docekacu valjda jednom da mi se skinu s kurca.

Link to comment
Ovako ja sam entuzijazta-laik sto se vakih stvari tice (inzenjer jesam, ali nisam saobracajni/gradjevinski). Pored toga, prosetah se svetom ohoho, i ziveh u gradovima gde je okosnica prevoza metro, i gde je okosnica tramvaj tj. moderni tramvaj tj. LRT, i gde je okosnica prevoza bus.Prvo uopste tesko je reci o cemu se tacno prica kada govorimo o "lakom metrou" jer je to mnoooogo rastegljiv termin.U Madridu je "metro ligero" zapravo nabudzeni tramvaj, sa dosta nezavisnom/denivelisanom trasom i prednostima koji se daju tramvaju na nedenivelisanim raskrsnicama, i to izgleda ovako:...A u Moskvi (i na drugim mestima) je to nesto sto je zapravo "medium capacity system" (dakle, nije LRT) gde se u nekim slucajevima razlika jedino nalazi u duzini kompozicije, tj. vozila su skoro ista/slicna, ali se razlikuje broj vagona u kompoziciji. Pa to onda izgleda ovako:...Dakle - veliki je to dijapazon.Ono sto je bila spanska studija, Belam, ono je u sustini - tramvaj. Tramvaj koji jednim delom ide pod zemljom, i ima siri kolosek nego danasnji beogradski tramvaji, i time nesto veci kapacitet.Dakle o cemu ti zapravo pricas kada kazes "laki metro"? Tramvaj koji je denivelisan, ili nesto ozbiljnije, kao sto su raznorazni medium capacity sistemi (MCS)? Sto se tice sta je za Beograd pravi projekat - nisam dovoljno strucan da procenim teski metro ili MCS, a LRT mi se svakako cini da nije (osim mozda na nekim perifernim linijama). Uostalom, kada pogledam koji gradovi imaju metro, a koji gradovi se oslanjaju na tramvaj i LRT, namece se sledeca slikaGradovi preko milion - metroGradovi od 300 do 700 hiljada - tramvaj/LRT
'Beogradski Laki Metro' je navodno nesto izmedju tipicnog teskog metroa, a mnogo blize tipicnom lakom. Govorim o najrasprostranjenijem tumacenju ovih termina, jer, kao sto smo na licu mesta videli pre par strana, jasno diferencirati ove pojmove gotovo je nemoguce. Recimo, neke kljucne osobine londonskog metroa (koji se prilikom svakog kolokvijalnog tumacenja vodi kao teski), su odlike lakog metroa, etc... Govorim o esencijalnim osobinama, koje danas nisu toliko relevantne, kao sto je osovinsko opterecenje vozila - kriterijum na osnovu koga je nastala podela teski/laki.Beograd ce, pretpostavljam koristiti, kako kazes nabudzene tramvaje. Ti tramvaji imaju nesto veci kapacitet, komfor i brzinu od tipicnih tramvaja, ako se o tome prica. A ne mora da se prica jer nije narocito bitno. Pokusacu da objasnim svoje razloge zasto je to tako (ipak sam i ja samo laik-entuzijasta).Dakle, razlike izmedju lakog i teskog metroa su se poslednjih decenija drasticno utanjile. Danasnje performanse LRT-a ne mogu da se porede sa onima koje su figurirale tokom studije iz 1976. Razvoj tehnologije i automatizacije omogucio je LRT vozovima/tramvajima (nazovi kako hoces) da imaju priblizno istu preciznost kao i vozovi sa potpuno izdvojenim trasama. To je rezultiralo ekspanzijom LRT-a svuda u svetu. Neki gradovi, mnogo veci od Beograda, koji su imali gotovu strategiju prosirenja postojecih metro kapaciteta (rec je naravno o teskom metrou), preorijentisali su se na LRT. Boris je covek sa neposrednim iskustvom i siguran sam da moze da posvedoci u prilog ovome (ja bih voleo recimo da neko iskopa podatak kada je poslednji teski metro izgradjen).Druga stvar je sto Beograd nema para za teski metro. Kada govorimo o vremenu, nije od presudne vaznosti (iako jeste relevantan) dan kad ce, jelte, Beograd napokon dobiti metro, vec vreme kada ce investicija poceti da se vraca.I konacno, da se izjasnim. Ne mogu da sa sigurnoscu kazem kakav to tacno Beogradu metro treba. Drzim da to nije od presudnog znacaja(mada svako a priori odbacivanje LRT-a smatram najblaze receno pausalnim nagadjanjem). Mnogo je vaznije kako ce se metro implementirati (ne mislim samo u saobracajnu infrastrukturu) i kakve ce druge vidove urbanistickih prosperiteta inspirisati. Metroom sam poceo da se bavim sasvim slucajno, istrazujuci planove vezane za obnavljanje stare biblioteke na Kosancicevom vencu. Pristalica sam ideje da se na datom mestu ne gradi replika srusene zgrade, vec da se na tom mestu izgradi memorijal sa tragovima rusevina i podzemnim muzejsko-galerijskim sadrzajima. Na svega 70m odatle je projektovana podzemna metro stanica. Mogucnost te podzemne tople veze - u smislu dizajna stanice kao predvorja kulturno istorijskom nasledju, mene je navela da uzmem da se bavim metroom. I otislo je predaleko, ali se na kraju vratilo na pocetak. Dakle, za grad poput Beograda ne moze biti zanemariva razlika od 10.000 ljudi po satu ili 20km/h brzine, ali poznavajuci lokalne prilike, mnogo vece razlike prete od opasnossti da metro postane samo puko friziranje gradske ponude i statusa. Jednom recju - prevozno sredstvo. Neko je spominjao novobeogradske guzve. E to je sustina. Metro treba da obezbedi coveku da sa Novog Beograda logicno izabere da ne ide kolima. Da mu se manje isplati, da ima komfor i da krace putuje.
Link to comment

Kako kenjaju. Bio danas dokumentarni prilog sa graditeljima Gazele kako su ih pljuvali zbog megalomanštine otkud toliko kola da popuni most. Btw gde postoji cenovnik mostova da znamo?

Link to comment

Samo kod nas ima da arhitekte pljuju po investitorima i određuju im šta treba da požele, mešajući se u ekonomiju, pitanja saobraćaja, razvoja, itd. Obično je obrnuto.Naravno da su sujetna sorta. Raditi most u toj struci, pa još takav koji će biti simbol san je svakog. Još kad bi postojao univerzalni etalon za vrednovanje mostova bilo bi dobro.

Edited by kapetanm
Link to comment

Dođavola, jedan od razloga što sam prestao da postujem na beobuildu su bile kilometarske rasprave o metrou koje traju više od pet godina, gde se po pedeset strana rasprava vrti u krug. Pa onda otpočne novi ciklus.I taman kada sam mislio da ovde toga neće biti i da su svi pobornici lakog metroa spaljeni, izrešetani, pregaženi tenkom, kremirani i razvejani po dalekim morima opet se pominje Jovin, žirafa, 3 za 1 mostovi, belam,krediti koje nećemo moći da vratimo tm, to nama ne treba tm, sve pare odoše u Beograd tm, akademija arhitekture i monorail. Da sam moderator, delio bih šestomesečne banove svakome ko pomene neki od gorenabrojanih termina. :rant::rant::rant:

Link to comment
Samo kod nas ima da arhitekte pljuju po investitorima i određuju im šta treba da požele, mešajući se u ekonomiju, pitanja saobraćaja, razvoja, itd. Obično je obrnuto.Naravno da su sujetna sorta. Raditi most u toj struci, pa još takav koji će biti simbol san je svakog. Još kad bi postojao univerzalni etalon za vrednovanje mostova bilo bi dobro.
Ta struka most može samo da analizira sa urbanističkog i vizuelnog aspekta. Ništa više od toga, jer su za svaku dalju raspravu i ozbiljniju analizu stručni koliko i bilo ko drugi. Mostove projektuju i njihovim izvođenjem rukovode dipl. građevinski inženjeri, a ne dipl. inženjeri arhitekture. Edited by fanjo
Link to comment
Ta struka most može samo da analizira sa urbanističkog i vizuelnog aspekta. Ništa više od toga, jer su za svaku dalju raspravu i ozbiljniju analizu stručni koliko i bilo ko drugi. Mostove projektuju i njihovim izvođenjem rukovode dipl. građevinski inženjeri, a ne dipl. inženjeri arhitekture.
Analizirati most sa urbanističkog aspekta ne bi smela da bude potcenjivačka delatnost. Most je proces koji zahteva timski rad šireg ekspertskog spektra, a urbanisti su svakako jedni od ključnih igrača.
Link to comment
Analizirati most sa urbanističkog aspekta ne bi smela da bude potcenjivačka delatnost. Most je proces koji zahteva timski rad šireg ekspertskog spektra, a urbanisti su svakako jedni od ključnih igrača.
To sam i ja rekao, i arhitekte treba na tome da se zadrže. U onom pismu Tadiću se vidi da Akademija arhitekture Srbije ne razlikuje most sa kosim kablovima (cable-stayed bridge) od visećeg mosta (suspension bridge), pri čemu je razlika velika u svakom pogledu osim u vizuelnom, ali to je već za neki drugi topić...
Link to comment

Sećate se ovih autobusa?sanoss115ws1.jpgJuče primetim jedan na liniji 40#Baš podmlađuju vozni park.edit: ovo je poslednji primerak autobusa ovog tipa, garažni broj 228. Linija je 403.Slika17618.jpg

Edited by CTale
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...