Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Teoretski mozda, da je bio usvojen projekat izgradnje metroa i da se pristipilo realizaciji. Ovako je to analogno pomisli da se povade umnjaci kad su se vec otvarala usta radi ciscenja kamenca (da ne kazem pranja zuba).
računam, ne planira se posao od danas do sutra, ideja sa metroom ispod bulevara figuriše 20 godina. ako planiraš pametno, sve uzimaš u obzir.terazijski tunel je osmišljen porilikom izgradnje zgrade na uglu nušićeve i makedonske. otvoren je kasnije u sklopu rekonstrukcije zelenog venca. ako me sećanje dobro služi.
Link to comment
...
Pravo da ti kazem, u prvi mah me obradova nastup argumenata, ali ubrzo se pokajah sto nemam bas previse strpljenja da odgovaram na svaku iznesenu zabludu. Pa opet, s'obzirom da pokazujes interesovanje i entuzijazam, bilo bi mi drago da nastavis da istrazujes, jer metro jeste projekat koji daje pecat citavom gradu i kao takav je ekstremno impresivan (i u arhitektonsko-urbanistickom i u socio-ekonomskom kontekstu). Averziju prema LMT-u sam i sam prelezao i moram ti reci da je rec o pukoj predrasudi. Kao i svi ostali nasiroko primenjivani modeli, LMT moze da bude veoma elegantan vizuelni prostorni reper (ako govoris vec o estetici). Ako budes sledio bilo koju metodolosku postavku, videces da ne postoji taj Novi Beograd na Svetu pod koji bi neko podvukao metro. Samo treba pravilno odrediti hijerarhiju kriterijuma, a na njoj ce buka, zagadjenje i pristupacnost lica sa posebnim potrebama biti bitno ispod te tri godine vremenske razlike koju si na pocetku prenebregnuo(a nije tri, vec najmanje 7-8).Posedujem nesto dokumentacije, pa ako te zanima (mislim da imam u kedu preseke nekih stanica i osnovu citave prve trase) posalji PM.@DJG: To je isuvise utopijski scenario. Strucni krugovi, tj., deo strucnih krugova cijem sam vidjenju imao pristup, skeptian je uopste prema realizaciji ovog jeftinijeg projekta LMT-a (Teski metro bi doziveli kao provokativno pitanje). Ionako se Beograd vec debelo opekao Vukovim Spomenikom. U takvim okolnostima, deplasirano je stavljati u bilo kakvu relaciju povrsinsko uredjenje saobracajnice i izgradnju metroa.
Link to comment

@borris_Znas li mozda red velicine koliko bi kostao plitki tunel na NBG, a koliko metro na stubovima?Koliko bi kostao klasicni tunel u centru(a i na NBG)?Koliko kosta opremanje sa prugom i ostalom opremom tih vrsta metroa(plitki, na stubovima i duboki) i da li zavisi cena opreme od nacina gradnje? Cena vozova, koliko bi trebalo na primer za onu deonicu od 14-15 km izmedju Zemuna i Zvezdare sto se najcesce pominje kao prva deonica?Koliko cena zavisi od obima posla? Na primer da li bi po km bila ista cena ako bi se gradio metro od 10 ili 20 km?Koliko kosta odrazavanje metroa? Mozes da das recimo procenat cene izgradnje metroa koji je potreban za godisnje odrazavanje ili tako neki podatak.Zasto se cene metroa toliko razlikuju? Cini mi se da sam procitao da u Spaniji(mislim u Madridu) grade km za 40 miliona(nisam siguran dal dolara ili eura) dok neki grade i po 3-4 puta vecoj ceni. Gde smo tu mi?

e bash sam gledala to, i gde bi onda otishao taj metro iz bzdj, koji iznenada prestaje da bude shirok sa zelenim pojasom vec kod carine? ili tek kod carine, zavisi shta kome treba...
Po onim predhodnim studijama metro bi skrenuo prema opstini(kruznom toku) i onda Bul. Mihajla Pupina nastavio prema Zemunu. Edited by deeps
Link to comment

Razlike u cijenama ne poznajem tako da ne bih znao odgovoroe na ova gore postavljena pitanja.Sto se tice NBG podzemllja ima primjer Bordeaux-a koji je po svaku cijenu htio da ima metro (bogat burzujski grad). Radili su tri studije u vezi metroa (jao kako mi je ovo poznato :lol: ) i svaka od njih je imala isti zakljucak : Ako zelite metro treba da platite neku astronomsku cijenu (radi sastava zemljista). Na kraju su napravili tramvaj (najmoderniji moguci bez pantografa u cetru grada) a i dalja ga prosiruju. Te tri studije za metro su ih kostale papreno (nekoliko miliona eura).

Link to comment
Pravo da ti kazem, u prvi mah me obradova nastup argumenata, ali ubrzo se pokajah sto nemam bas previse strpljenja da odgovaram na svaku iznesenu zabludu. Pa opet, s'obzirom da pokazujes interesovanje i entuzijazam, bilo bi mi drago da nastavis da istrazujes, jer metro jeste projekat koji daje pecat citavom gradu i kao takav je ekstremno impresivan (i u arhitektonsko-urbanistickom i u socio-ekonomskom kontekstu). Averziju prema LMT-u sam i sam prelezao i moram ti reci da je rec o pukoj predrasudi. Kao i svi ostali nasiroko primenjivani modeli, LMT moze da bude veoma elegantan vizuelni prostorni reper (ako govoris vec o estetici). Ako budes sledio bilo koju metodolosku postavku, videces da ne postoji taj Novi Beograd na Svetu pod koji bi neko podvukao metro. Samo treba pravilno odrediti hijerarhiju kriterijuma, a na njoj ce buka, zagadjenje i pristupacnost lica sa posebnim potrebama biti bitno ispod te tri godine vremenske razlike koju si na pocetku prenebregnuo(a nije tri, vec najmanje 7-8).Posedujem nesto dokumentacije, pa ako te zanima (mislim da imam u kedu preseke nekih stanica i osnovu citave prve trase) posalji PM.@DJG: To je isuvise utopijski scenario. Strucni krugovi, tj., deo strucnih krugova cijem sam vidjenju imao pristup, skeptian je uopste prema realizaciji ovog jeftinijeg projekta LMT-a (Teski metro bi doziveli kao provokativno pitanje). Ionako se Beograd vec debelo opekao Vukovim Spomenikom. U takvim okolnostima, deplasirano je stavljati u bilo kakvu relaciju povrsinsko uredjenje saobracajnice i izgradnju metroa.
Ovako ja sam entuzijazta-laik sto se vakih stvari tice (inzenjer jesam, ali nisam saobracajni/gradjevinski). Pored toga, prosetah se svetom ohoho, i ziveh u gradovima gde je okosnica prevoza metro, i gde je okosnica tramvaj tj. moderni tramvaj tj. LRT, i gde je okosnica prevoza bus.Prvo uopste tesko je reci o cemu se tacno prica kada govorimo o "lakom metrou" jer je to mnoooogo rastegljiv termin.U Madridu je "metro ligero" zapravo nabudzeni tramvaj, sa dosta nezavisnom/denivelisanom trasom i prednostima koji se daju tramvaju na nedenivelisanim raskrsnicama, i to izgleda ovako:800px-Aravacametroligero.jpgOvaj tramvaj pardon lako sinsko vozilo pardon kompozicija lakog metroa izgleda poznato zar ne? Takvi slicni vec idu beogradskim ulicama.A u Moskvi (i na drugim mestima) je to nesto sto je zapravo "medium capacity system" (dakle, nije LRT) gde se u nekim slucajevima razlika jedino nalazi u duzini kompozicije, tj. vozila su skoro ista/slicna, ali se razlikuje broj vagona u kompoziciji. Pa to onda izgleda ovako:ovakav je voz na "lakom metrou" u Moskvi, samo je kompozicija kraca:Vagon-741-outside.jpga ovako izgleda stanica (na stubovima):But_metro.jpgDakle - veliki je to dijapazon.Ono sto je bila spanska studija, Belam, ono je u sustini - tramvaj. Tramvaj koji jednim delom ide pod zemljom, i ima siri kolosek nego danasnji beogradski tramvaji, i time nesto veci kapacitet.Dakle o cemu ti zapravo pricas kada kazes "laki metro"? Tramvaj koji je denivelisan, ili nesto ozbiljnije, kao sto su raznorazni medium capacity sistemi (MCS)? Sto se tice sta je za Beograd pravi projekat - nisam dovoljno strucan da procenim teski metro ili MCS, a LRT mi se svakako cini da nije (osim mozda na nekim perifernim linijama). Uostalom, kada pogledam koji gradovi imaju metro, a koji gradovi se oslanjaju na tramvaj i LRT, namece se sledeca slikaGradovi preko milion - metroGradovi od 300 do 700 hiljada - tramvaj/LRT
Link to comment

Ja sam sve vreme bio ubedjen da ce taj metro na NBG da bude "na stubovima" posto mi je jasno da nece pod zemlju ;) .Ta ukrstanja ce praviti sranja samo takva.Recimo uzrok katastrofa guzve u popodnevnim casovima una pravcu NBG-BG je naizgled minorna raskrsnica bul.M.Pupina i antifasisticke borbe....rasulo samo takvo..

Link to comment
Pa za metro ce valjda kredit uzimati grad a ne drzava...
Ima i ovo

Potpisan ugovor o studiji za izgradnju metroa u Beogradu19. novembar 2011. | 15:47 13:39Izvor: BetaPredstavnici Vlada Srbije i Francuske i Grada Beograda potpisali su danas memorandum o namerama za gradnju metro u Beogradu.Predvideno je da Francuska obezbedi finansiranje studije izdvodljivoti i izgradnje prve linije metroa. Memorandum su potpisali potpredsednik Vlade Božidar Đelić, gradonačelnik Beograda Dragan Đilas i državni sekretar u Ministarstvu ekonomije, finansija i industrije Francuske Pjer Leluš. Potpisan je i memorandum o razumevanju Grada Beograd i francuske kompanije Alstom transport (Alsthom) koja će graditi metro i obezbediti vozove. Pri potpisivanju nisu saopšteni detalji ta dva dokumeta, nije izneta procena cene radova, a novinarima nije omogućeno da postavljaju pitanja. Skupština Beograda je 6. oktobra 2011. godine prihvatila informaciju o realizaciji projekta "Beogradski metro", kojom je predviđeno da radovi na izgradnji počnu za dve godine. Državni sekretar u Ministarstvu ekonomije, finansija i industrije Francuske Pjer Leluš kazao je da će njegova zemlja finansirati ne samo izradu studije izvodljivosti, već i čitavu prvu fazu izgradnje beogradskog metroa. "To svedoči da vidimo Srbiju u Evropi i pokazuje veliki napor koji smo uložili da bismo pokazali stav Francuske prema Srbiji", kazao je on. Leluš je kazao da će Francuska, osma po nivou investicija u Srbiji, pokušati da dovede i što veći broj francuskih preduzeća u Srbiju i razvije ekonomsku saradnju. On je istakao da su u Srbiji već Mišlen i Lafarž, i izrazio nadu da će u Srbiju doći Erbas i druge kompanije. "Uz ekonomsku saradnju nastavićemo i političku saradnju što znači da će Francuska čvrsto podržati napore Srbije da se pridruži Evropskoj uniji", kazao je Leluš i dodao da će Francuska za 15 dana ratifikovati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju Srbije EU. Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić kazao da je beogradski metro deo strateškog partnerstva Srbije i Francuske o kojem su se 8. aprila ove godine dogovorili predsednici Boris Tadić i Nikola Sarkozi. Zbog toga će Francuska, istakao je, dati 3,8 miliona evra za izradu studija i dati državne garancije za sistem metroa i deo građevinski radova koji će omogućiti izuzetno povoljne finansijske uslove za realizaciju projekta. "Oni pod ovim tržišnim okolnostima predstavljaju finasiranje na 15 godine sa pet godina počeka i prosečnom kamatom od pet odsto godišnje, što je upredivi sa najbojim uslovima koje Srbija dobija od međunarodnih finanisjih isntitucija", kazao je Đelić. Đelić je kazao da će Vlada podržati izgradnju metroa pružanjem državnih garancija Beogradu, i naglasio da ne očekuje da će to opteretiti budžet Srbije. U materijalu podeljenom novinarima piše da će studiju izvodljivosti uraditi francuska kompanije Ežis rejl (EGIS Rail). Prva faza studije obuhvatiće izradu master-plana razvoja Beogradskog metroa sa smernicama za prošireje projekta u budućnosti, a u druga faza studije obuhvatiće idejni projekat prve linije metroa. Procenjeno je da su potrebe za prevozom u špicu 14.000 putnika na sat u oba smera svakodnevno, na najfrekventnijem delu prve linije do 2030. godine, a prva linija će imati 25 stanica. Prema ranijim najavama, prava linija trebalo bi da ide od Ustaničke ulice na Voždovcu, do Tvorničke ulice u Zemunu.

Link to comment

Tek na osnovu rezultata ove studije bice procenjeno koja varijanta metroa ce se graditi i koliko ce to kostati ? Pitam ovo jer se u javnosti ovo predstavlja kao pocetak izgradnje (il' sam bar ja tako shvatio)

Link to comment

Sve u svemu, zaista sumnjam da će još bar 10-ak godina išta maći dalje od studije.metro.jpgA ovakvi bombastični naslovi su samo predizborna kampanja.Da su umesto "3 u 1" mosta napravili jeftiniji, a od "viška" još 1 ili 2 preko dunava i ograničili pristup užem centru grada svemu osim javnog prevoza, ali koji bi išao na svaka 2 minuta, ne bi bilo toliko saobraćajnih gužvi.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...