Jump to content
IGNORED

Inception (2010)


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

Ne znam da li je iko imao asocijacije na film What Dreams May Come sa Robinom Williamsom? Prvi put ga odgledah kao teenager i ostavio je traga toliko sto me je fotografijom, glumom i pricom uspeo da raspekmezi i zamisli poprilicno duboko. Od Inceptiona priznajem da jesam ocekivala to neko jace micanje i challenge. Film moze da se ogoli na primarni covekov strah od samoce i kontemplaciju o prolaznosti, zivotu, i blah blah. Medjutim, nije (barem kod mene) proizveo tu katarticku reakciju koji mnogi pominju. A ne mislim da sam ista propustila. Mozda je akcija ubila pricu, ali stvarno mi nije u rangu filmova kojima se rado vracam, za razliku od ovog kojeg pomenuh.Naravno, ne ulazim u raspravu oko Nolanovog lika i dela. Samo delim utisak koji je imao dovoljno vremena da se slegne i opet ostao isti i nepomeren uprkos kakofoniji nekolicine oko mene koji su 'baceni u trip'.

Link to comment
  • Replies 244
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    20

  • Eraserhead

    15

  • kobni zelaya

    10

  • Weenie Pooh

    9

Ne znam da li je iko imao asocijacije na film What Dreams May Come sa Robinom Williamsom?
mene licno je potsetijo na Abre los ojos, medzutim ideja za film je totalno iz Dreamscape-a;
Link to comment
... Motiv filma je veoma dobra ideja, po mom cepidlačkom mišljenju zapetljana i zakomplikovana suviše u samu sebe bez neke preke potrebe.Razlog što se raspisah ovoliko je što su ovde kritičari po-lu-de-li za filmom. Znam da to ne znači mnogo, kritičari su svakakvi, fazon je što se radi o 2-3 kritičara koje zaista cenim i sa kojima se obično 90% slažem. A oni nahvališe ovaj film kao novi Matrix, već se utrkuju ko će pre da mu zadene titulu "film godine", pa reko da ja sad ovde istaknem zastavu na svoje brdo, jer ako i kod nas bude ovoliko hajpa, može ovo da bude split, jer će se rasprava svakako razviti. Neću postavljati spojlere i pisati preciznije šta mi se iz filma dopalo ili ne dok se to ne desi.edit: ajde ipak da dodam finalni utisak - čuo sam jako mnogo reakcija "ovo će se morati gledati opet", "kad se film završio ne znaš ni sam za sebe šta je stvarnost i jesi li zaista u bioskopu ili negde". Ništa od toga.
Isti utisak. Meni je film pardon, ideja filma konfuzno prenesena, sa sto nekih priča koje su bar meni prepelcarene. Kao da je piscu/piscima scenarija neko dao rok da napišu scenario za sedam dana a onda kada je scenario napisan neko uzeo i na kolenu precrtavao i dodavao svoje 'ideje' i onda nastalo vako 'čedo'.O filmu ciljano nisam ništa ranije htela da čitam tako da ovo što nažvrljah nije posledica nekakvih ogromnih očekivanja. U svakom slučaju odaaavno se ovako nisam dosadjivala u biskišu, mogla sam i da ga preskočim.
Link to comment

Odgledao danas i super mi bilo. Zamerki ima, naravno, ali koga briga za to - zanimljivije mi je da čitam topik i podsećam se zašto me je ovaj forum smorio in the first place. Standardna masa blase cinizma (?), i želja da se na vreme zapljune u kvaziduhovitom maniru, gledao-ne gledao. Pa onda red-dva "e ako se tom i tom svidelo, onda neću ni da gledam, znam za kakve je film, haha". Rečju, :isuse:BTW, još bolje mi je kad odem tamo i pročitam kako je "film alegorija o filmovima kao takvim, prica o odnosu autora prema delu koje stvara, zbog toga što ništa nije stvarno ne znači da nije istinito, itd,itd,itd." :blink: Ali bar ne zovu film "tipičnim letnjim blockbusterom", to me je stvarno dotuklo. Svakog leta gledamo film o subjektivnoj prirodi realnosti i lucidnom oblikovanju snova? Važi.Što se samog filma tiče, slažem se da je akcionih scena previše tj. da su preduge, a čini mi se i da ima dosta rupa u internoj logici filma, ali i pored toga film mi je odličan. Nimalo mi ne smeta to što je neko pominjao, kako se previše vremena troši objašnjavajući mehaniku toga šta rade, kako, i zašto (Paige u jednom trenutku pita "Wait, whose dreams are we going into now, exactly?") - pozitivna promena u odnosu na sažvakane priče koje svako može da isprati sa pola mozga. Vizuelno je prilično impresivan, scene kad Ariadne izvrće Pariz naglavačke su odlične, šteta što toga nije više bilo.Par zamerki, osim pomenutog action man action pristupa:

- Ne poštuju se baš sopstvena pravila. Mal upuca Fišera, i odjednom je on u Limbu sa njom, na njenoj terasi. Zašto - pa da bi Kob mogao dramatično da se suoči sa ženom dok saves the day. Tu nisu ništa podrobno objašnjavali kao inače, samo je neko rekao "on je sad kod nje", i svi su prešli preko toga bez pitanja, nadajući se da će i publika. Moglo je valjda i bolje...- Segment sa Japancem u Limbu, Kob ga tako besmisleno lako izvuče iz istog da ne vidim zašto su pre toga toliko dramili u stilu "ko tamo ode, više se ne vraća". Doboljno je da im pokažeš čigru, i odmah će metak sebi u glavu za buđenje? Meh. Ali to se nadovezuje na sledeće...- Završna scena. Muka mi je od tih navodno dvosmislenih finala, gde se ostavlja gledaocu da učita kakav smisao hoće. Da li je ili nije sve san, woooow, mindfuck. Nije nego. Evo, ja biram da to sa čigrom tumačim kao da je Kob i dalje u Limbu sa Japancem, da ne može da se vrati. Znači, sve do samog finala je bilo realno, a sve posle toga (buđenje, aerodrom, deca) njegov san.

Inače, svaki respect za Nolana što i dalje piše svoj scenario. Čovek očigledno zna šta radi, i sušta je suprotnost pojavi koja me inače prilično nervira - kad nahvale režisera zbog genijalno snimljenog filma, a scenariste se niko živi ne seća <_< Da sam ja neka vlast, svaki režiser bi smeo da snima film isključivo po scenariju koji je sam napisao. Pa kom opanci itd.

Link to comment

Ne verujem da će R5 pre Oktobra :(Onaj tko je gledao u bioskopu neka mi kaže jel' još uvek koriste onaj iskrzani font pisaće mašine i da li u jako svetlim scenama (ako takvih ima u ovom filmu) i dalje ima onih sitnihsitnih vertikalnih crnih crtica.Jel' primećuje neko uopšte takve stvari ili ukrsti oči k'o kod starih 3D cvikera pa "uđe u radnju filma" i ne primećuje takva sranja koja, bar meni (skoro se zeznuo pa išao u "Ster" i popzdeo), bodu oči celo vreme?

Link to comment
Можда се приказује унутар приказивања...
Ladno nemam pojma da li je to neka fora a u vezi sa radnjom filma ili je pak nesto sto bi gradjani koji imaju biskop u svojim varosicama trebali da znaju. A mozda sam i samo pijan.Planiram izlet u Beograd pa bih pogledao i ovaj film. Trebam savet gde da ga pogledam, ako ga ima uopste na repertoarima bioskopa.
Link to comment
Ima li jos negde da se prikazuje u BG-u? za nas koji nismo bili tu kad se prikazivao...hvala puno
U bioskopu "Roda"davao se u ponedeljak ne verujem da su ga izbacili za ovih par dana
Link to comment
Meni u Steru bode oči samo osvetljenje na stepenicama.
JBT ja onda imam neki očni poremećaj pa vidim što niko ne vidi.Kad je baš svetla slika, i fokusiram oči na platno (ne na sliku koja se "u njemu" prikazuje) 'ladno vidim sitne vertikalne crtice. Nije trip jer sam ustajao i prilazio platnu da se uverim, a i nisu istog intenziteta u svim delovima slike. Ubeđen sam da je to vezano za način kako se slika projektuje.Definitivno bioskop nije za mene.
Link to comment

pogledala, svideo mi se film. dovoljno da mi odrzi paznju do poslednjeg minuta, sto je kad sam ja u pitanju, vise nego dovoljno.zamerke na weenie pooh zamerke

Par zamerki, osim pomenutog action man action pristupa:

Mal upuca Fišera, i odjednom je on u Limbu sa njom, na njenoj terasi. Zašto - pa da bi Kob mogao dramatično da se suoči sa ženom dok saves the day. Tu nisu ništa podrobno objašnjavali kao inače, samo je neko rekao "on je sad kod nje", i svi su prešli preko toga bez pitanja, nadajući se da će i publika. Moglo je valjda i bolje...a gde bi on pa bio? mal je kob, na raznim nivoima podsvesti. fiser i kob sanjaju zajednicki san. fiser umire, ide nivo dole - sa kobom, ako kob postoji tamo. a on postoji tamo, preko mel.cak i ako odbacimo ovu logiku, i odemo na kraj filma, i na jebenu cigru koja je i mene iznervirala, mozemo zakljuciti da citavu pricu mi, gledaoci, posmatramo iz nivoa prvog sna - a ne realnosti. a taj prvi san moze biti samo kobov san, pa i sve sto je unutra ima veze sa njegovim projekcijama - zato i jeste lako mogao da ih nadje...

Link to comment

a i vi ko deca! raspravljate o unutrasnjoj logici sna. pa leo je lepo reko da san ima smisla samo dok se sanja, reko za ove sto znaju da slusaju, ovo sto pisete naknadno po forumima se ne vazi a i smesno je. ako vam kao bilo nelogicno, mogli ste da izidjete iz bioskopa.realno meni extra film do pred sam kraj i na tome moram da zahvalim poznanstvu sa kimom. ono me je naucilo da uzivam u tim suptilnim zanrovskim nivoima. ceo bildap mi bio savrsen, i ekipa i sve, a gradovi me najdublje pogodili (mada ja imam privatan problem sa gradovima, ne znam kkao se to strucno zove, pa mozda to i nije do nolana), dok mi utisak nije pokvarilo finale, ono u 3 (il 4) nivoa. to mi bilo dosadno, misim u akcijaskom horizontu, nepregledno i neiskorisceno. i sranje mi sto je izgleda sve bilo nerealno, san ilstavec. ja volim kad likovi imaju realne probleme i realna resenja. ko majkl sera.

Link to comment
zamerke na weenie pooh zamerke

a gde bi on pa bio?mal je kob, na raznim nivoima podsvesti. fiser i kob sanjaju zajednicki san. fiser umire, ide nivo dole - sa kobom, ako kob postoji tamo. a on postoji tamo, preko mel.cak i ako odbacimo ovu logiku, i odemo na kraj filma, i na jebenu cigru koja je i mene iznervirala,mozemo zakljuciti da citavu pricu mi, gledaoci, posmatramo iz nivoa prvog sna - a ne realnosti.a taj prvi san moze biti samo kobov san, pa i sve sto je unutra ima veze sa njegovim projekcijama - zato i jeste lako mogao da ih nadje...

Prvo, svi su oni valjda u Fišerovom snu (u snu u snu), a ne u Kobovom. Mal je tu samo zato što Kob, kao i ostali učesnici, naseljavaju Fišerov san svojim projekcijama (a on je isfrustriran zbog žene samoubice, itede). Kad neko umre, rekli su da se odlazi u neki nedorečeni Limbo iz koga nema spasa - to je sudbina koju svi tokom filma pokušavaju da izbegnu, dramatike radi. Ne vidim logiku po kojoj bi taj opšti Limbo (bio on u Fišerovoj podsvesti ili nekakav univerzalni) izgledao kao ruina sveta koji su Mal i Kob nekad ranije sagradili za sebe. Ne vidim logiku po kojoj se iz tog strašnog i oh so opasnog Limba izlazi tako što se ubiješ, kao i iz bilo kog drugog sna (Arijadne, Fišer, valjda i Saito i Kob - svi se tako povrate)Sad ćeš reći "pa to je dokaz da je ceo film Kobov san". Ne pije vodu. Zašto ostali akteri ne vide te rupe u logici, pa ne zaključe da su nerealni? Zašto ih i sam Kob ne vidi, zašto čigra ranije ne prestane da se vrti? Ako sve Kob sanja, jel' sanja i događaje kojima ne prisutstvuje - padanje kombija s mosta, Arturov free-fall kung-fu, itd.?Drugo, kao što rekoh ranije, meni cela situacija koliko-toliko ima smisla samo ako su Kob i Saito ostali u tom Limbu, i da je od njihovog susreta na dalje sve neki Kobov trip, da je on dosanjao za sebe happy end. Ali da je pre toga sve što smo gledali realnost. Suviše mi je lako i jeftino reći it was aaaall a dream, i ne vidim za to dokaze u ranijem toku filma.

Treće, dodatna zamerka je činjenica da mestimično sugerišu suicid kao jedini način da se iz sna izađe, a mestimično navode i neki spoljašnji "kick" kao potencijalni izlaz. Zašto je Mal onoliko ubeđivala Koba da mora da se ubije zajedno sa njom, umesto da je to sama uradila i posle ga u stvarnom svetu "šutnula" da se probudi? Opet, ne priznajem objašnjenje "pa to je sve san, ne mora da postoji interna logika", jer onda je film mogao u celini da se sastoji od procesije ružičastih slonova...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...