Jump to content
IGNORED

Inception (2010)


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

posle ovakvog komentara znam da sigurno neću da ga gledam. :isuse:btw, mnogo dobar ovaj forum, korisan za izbegavanje nahajpovanih filmova. avatar sam batalio posle onog kimovog ludila i ne zažalih, a evo sad ću da uštedim još 3 sata života koja mogu korisnije da se utroše na spavanje i forumašenje.vidi erasa što se emotivno angažovao, izgleda je film definitivno mladoliderski.
Eto, time je sve rečeno (a ja sam i avatar zagrizao, što je bilo još bolnije iskustvo).
Link to comment
  • Replies 244
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    20

  • Eraserhead

    15

  • kobni zelaya

    10

  • Weenie Pooh

    9

tek mi se slezu utisci.... mislim da je nolan (jos jednom) promasio prazan gol sa 3 metra da napravi timeless classic ali svejedno ispade ultrazabavan cyberpunk triler sa zavidnom food for thought dimenzijom, sto je naravno super samo mi se cini da smo mogli da dobijemo nesto sto bi moglo imati tezinu jednog vertiga iz nekakve istorijske perspektive, a nisam siguran da je tako. decko definitivno nije ni hitchcock a bojim se mozda ni brajan de palma, ali ako nista drugo ima kolosalno dobar izbor lokacija, filtera za objektive (ili sta vec to glumi u kompjuteru), dobrog kostimografa. ono sto mu nedostaje je casting (jbte, jel ima neki savremeni glumac da odigra keri granta iz sever-severozapad umesto leonarda) i muda da se odupre holivudskim prodavcima municije na kilo koji moraju da ti produze film za 20 minuta jurnjave i pucnjaze po snegu... marvin ima poentu sa vecinom minusa sem sto oko padanja kombija u vodu bojim se da moram da pogledam stvar ponovo - tu pored tih nivoa sna ima nesto sto je ozbiljno zanatski zaguljeno da se napravi a to je paralelna montaza razlicitih filmskih vremena, uopste mi na prvo razmisljanje ne pada na pamet da sam to ikada ranije video na filmu - sto prosto perceptivno moze da bude ozbiljan zalogaj za ljudski mozak, cisto fizioloski.ono gde mi se film stvarno svidja je zapravo njegov najdubiozniji, psiho deo. to je ozbiljno zajebano freaky i nolan je ili proveo godine i decenije citajuci ozbiljno stivo ili se predao u ruke ozbiljnih profesionalaca. cini mi se da ovaj film ne moze da se do kraja dopadne nikome ko je sasvim normalan i tu bih sa nekakvim iskrenim zadovoljstvom mogao da kazem da mi je drago sto mi se film svidja. voleo bih da procitam sta ce kingmaker da kaze ako pogleda ovo.ps. reference na blade runner nisu besmislene, izvinjavam se. naravno da se ne zeli reci da su filmovi slicne tezine, tesko je o tome pricati, ali odnosi kob-mel i rik dekard-rejcel se itekako mogu porediti nadugacko i nasiroko.

Edited by gazza1
Link to comment

Tek malo dublji film od prosecne holivudske akcije koja se servira u ovo doba godine. Istini za volju 10 puta lepse slikano ali prica ostaje prilicno tanka i bukvalno se moze opisati jednom recenicom "San u snu u snu u snu" Jos da stvar bude gora ta prica je razvucena na 3 sata. Kao sto neko vec rece pricu na ovu foru je cak i Vanilla Sky ispricao mnogo bolje.Sto se Nolana tice po meni Memento sije ovaj film za 3 duzine i to bez cele pompe i marketinga koji Inception ima.Sve u svemu vredi gledati film ali nije bas da je neko life changing experience ili kao da ce ga neko spominjati sledece godine u ovo vreme.

Link to comment

odgledao... dobar film. Thrill ride od dva sata. Tehnicki slican bornovom identitetu u svojoj linearnosti sa temom koja donekle mirise na intelektualnu raspravu. Matriks mi je svojevremeno ostavio vise utiska negoli Inception juce, ma koliko Inception bio bolji film.Ne radi se ni o kakvom remek delu i citava halabuka mi je malo nejasna... valjda zbog nolana. U svakom slucaju film toplo preporucujem.inace dugo nisam bio u ovim komercijalnim kinima... juce odem u jedno od najboljih u skandinaviji i iznenadim se koliko je slika superiornija u mom kucnom kinu. naravno, razlika u velicini platna je mozda i 20 puta. u svakom slucaju... dobar HD projektor, br i 7.1 ozbiljan HIFI su prava stvar. jedva cekam da pogledam inception bez mirisa gvakamole, nacosa, aplauza i smeha jebene publike.

Link to comment

jel gledao neko originalnu, norvesku (?) insomniu i kako to izgleda spram nolanove? nesto me kopka da provalim sta mi smeta kod nolana i primecujem da se insomnia i inception tehnicki dijametralno razlikuju, insomnia ima mnogo bolje glumce ali rediteljske bugove u nekakvoj kontroli tih zaguljenih psiholoskih odnosa izmedju junaka u filmu koji se non stop prelivaju, dok je inception zanatski uradjen mnogo bolje ali je glumacki osetno tanji, barem meni. ali film ima surovo dobar scenario, mogao bi biti nekakav noir klasik (na polarnom svetlu), bas me zanima kako su se sa njime originalno izborili.

Link to comment
jel gledao neko originalnu, norvesku (?) insomniu i kako to izgleda spram nolanove? nesto me kopka da provalim sta mi smeta kod nolana i primecujem da se insomnia i inception tehnicki dijametralno razlikuju, insomnia ima mnogo bolje glumce ali rediteljske bugove u nekakvoj kontroli tih zaguljenih psiholoskih odnosa izmedju junaka u filmu koji se non stop prelivaju, dok je inception zanatski uradjen mnogo bolje ali je glumacki osetno tanji, barem meni. ali film ima surovo dobar scenario, mogao bi biti nekakav noir klasik (na polarnom svetlu), bas me zanima kako su se sa njime originalno izborili.
norveska verzija je jedan teve odlican teve film. cak i nisu toliko kenjali koliko skandinavci to umeju (pogotovo ovi moji danski) da budu tmurni, nedoreceni i teski... pogledaj i norvesku verziju. vredi. ono gde je aljaskanska verzija vrednija jeste u zvuku. apsolutni vrh!
Link to comment

ne znam, meni je gledajuci insomniu sve vreme bila u glavi cinjenica da su producenti bili clooney i soderberg i da su se verovatno zesce umesali u holivudski kasting i generalni stimung filma koji je - za mene - nedovoljno sick za ovako dobar plot. sve vreme sam zamisljao kako bi ovo izgledalo da ga rezira neki hladni, propracunati psihopata - ne mislim samo na lyncha iz ranije faze koji mi deluje kao ocigledan izbor ne samo zbog slicnosti sa twin peaks. cak mi je na pamet padao i tomas vinterberg, ne znam da li je on bas taj, verovatno nije, ali neki delovi "all about love" imaju taj vajb koji mi je nedostajao ovde...

Link to comment

Nolanovi rani radovi, prva rezija, kratak film iz '97... naslucuje se pravac. ^_^The depths of insanity are explored by a man chasing something in his apartment with a shoe.

Link to comment

ovakvi filmovi mnogo bolje funkcionisu uz odredjena pojednostavljenja u slici i zvuku. u tome je recimo tajna uspjeha dejvida linca, a i vec pomenutog 'otvori oci'. naravno, moze se krenuti i sa suprotne strane: inception je psihobablizovana akcijetina.ne svidja mi se. na stranu sto tema nije moja solja caja.mnogo je vise ear blowing nego mind blowing.eno je na isohuntu gledljiva kopija.

Edited by morgana
Link to comment

Na stranu logičke/tehničke rupe u postavci, pitanje da li je išta u filmu 'realnost' je bitno za kompletiranje tragičnog luka. Ako je Cobb našao mir u snu/limbu i više se ne preispituje - ceo film je fantazija, 'stvarnog' Cobba nismo ni upoznali, možemo samo da pretpostavimo da je to neki lik u komi, bez 'realno' utemeljenih pokretačkih motiva. Samim tim, ništa viđeno nije bitno, no animals were harmed in the making of this movie, hvala na pažnji & doviđenja.Teza da nije bitno u kom svetu se on na kraju (ili uopšte) nalazi jer je našao svoj mir (te odatle povučene paralele sa Blade Runnerom*) vuče na tautologiju. (Ko je našao svoj mir? Cobb. Ko je Cobb? Lik na kraju. Ali, ko je 'stvarno' Cobb ako je sve samo san? Nemamo pojma, nije bitno. Ako nije bitno ko je, zašto je bitno da li je našao mir ili ne? Nalaženje mira je završni čin (katarza) filma. Ko je našao svoj mir? ...)Na isti način me ambivalentnost na kraju Shutter Islanda ne radi - ako je protagonista lud cela postavka se ruši. Ili je ceo film njegov trip (znači, ništa nije stvarno, ne znamo ko je on, šta nas briga u šta se utripovao) ili je prikazano njegovo proživljavanje doktorskog igrokaza u kom slučaju se moj suspense of disbelief raspada (jebavali su se po ostrvu i podilazili njegovoj paranoji? really? Pa luđi su od njega! Nije bilo lakše sesti i pustiti ga da svaku tezu istera do kraja, posetiti svako mesto zajedno sa njim, bez konflikta, bez podele na pretpostavljene good guys/bad guys?)*U Blade Runneru nije bitno da li je Deckard replikant. Suočen sa pitanjima o poreklu i značaju sećanja&snova te neminovnosti smrti on prihvata što mu je udeljeno (nije bitno da li je čovek/replikant, odživeće koliko god to bilo). Centralno pitanje filma je pomiriti se (Deckard) ili ne (Batty) sa sudbinom. Oba izbora su tragična (bori se i umri / predaj se i umri) i raspoloživa su kako ljudima tako i replikantima.

Link to comment

Na stranu logičke/tehničke rupe u postavci, pitanje da li je išta u filmu 'realnost' je bitno za kompletiranje tragičnog luka. Ako je Cobb našao mir u snu/limbu i više se ne preispituje - ceo film je fantazija, 'stvarnog' Cobba nismo ni upoznali, možemo samo da pretpostavimo da je to neki lik u komi, bez 'realno' utemeljenih pokretačkih motiva. Samim tim, ništa viđeno nije bitno, no animals were harmed in the making of this movie, hvala na pažnji & doviđenja.Teza da nije bitno u kom svetu se on na kraju (ili uopšte) nalazi jer je našao svoj mir (te odatle povučene paralele sa Blade Runnerom*) vuče na tautologiju. (Ko je našao svoj mir? Cobb. Ko je Cobb? Lik na kraju. Ali, ko je 'stvarno' Cobb ako je sve samo san? Nemamo pojma, nije bitno. Ako nije bitno ko je, zašto je bitno da li je našao mir ili ne? Nalaženje mira je završni čin (katarza) filma. Ko je našao svoj mir? ...)Na isti način me ambivalentnost na kraju Shutter Islanda ne radi - ako je protagonista lud cela postavka se ruši. Ili je ceo film njegov trip (znači, ništa nije stvarno, ne znamo ko je on, šta nas briga u šta se utripovao) ili je prikazano njegovo proživljavanje doktorskog igrokaza u kom slučaju se moj suspense of disbelief raspada (jebavali su se po ostrvu i podilazili njegovoj paranoji? really? Pa luđi su od njega! Nije bilo lakše sesti i pustiti ga da svaku tezu istera do kraja, posetiti svako mesto zajedno sa njim, bez konflikta, bez podele na pretpostavljene good guys/bad guys?)*U Blade Runneru nije bitno da li je Deckard replikant. Suočen sa pitanjima o poreklu i značaju sećanja&snova te neminovnosti smrti on prihvata što mu je udeljeno (nije bitno da li je čovek/replikant, odživeće koliko god to bilo). Centralno pitanje filma je pomiriti se (Deckard) ili ne (Batty) sa sudbinom. Oba izbora su tragična (bori se i umri / predaj se i umri) i raspoloživa su kako ljudima tako i replikantima.

odgovor na ovo zavisi samo od toga sta se prihvati kao stvarna radnja filma. verujem da ti je poznato da postoji jako misljenje da je inception zapravo ekstrakcija kobove proslosti koju sprovode svi koji se pojavljuju u filmu - sem njega, mel i dece - a ciji je verovatni narucilac majkl kejn (otac). Edited by gazza1
Link to comment

za mene je to ispravno tumacenje - jedino tako cela prica ima smisla. pored toga sto nolan generalno nije najvestiji filmski pripovedac (to mu je ahilova peta svih filmova), meni se jedino u toj ravni sve uklapa. da je pravio (samo) psiho caper po narudzbi editorijala za GQ, siguran sam da nije.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...