Jump to content
IGNORED

Inception (2010)


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

Problem je u tome što smo u oba filma stručno voženi prema dvosmislenom kraju. Ako taj kraj ne može da bude konzistentno dvosmislen (što po meni, ne može) onda ceo mindfuck pada u vodu kao nepotreban gimmick, oliti što me jebeš kad pričaš straightforward story.Slažem se s tvojom prethodnom konstatacijom da je Nolan imao materijala da napravi jačiTM film al se zapetljao.Apropo besnijih interpretacija, pročitah negde sledeće: Nolan je ubio Ledgera tako što ga je u filmu (snu) ubedio da je lud. blink.gif

Link to comment
  • Replies 244
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    20

  • Eraserhead

    15

  • kobni zelaya

    10

  • Weenie Pooh

    9

Na stranu logičke/tehničke rupe u postavci, pitanje da li je išta u filmu 'realnost' je bitno za kompletiranje tragičnog luka. Ako je Cobb našao mir u snu/limbu i više se ne preispituje - ceo film je fantazija, 'stvarnog' Cobba nismo ni upoznali, možemo samo da pretpostavimo da je to neki lik u komi, bez 'realno' utemeljenih pokretačkih motiva. Samim tim, ništa viđeno nije bitno, no animals were harmed in the making of this movie, hvala na pažnji & doviđenja.Teza da nije bitno u kom svetu se on na kraju (ili uopšte) nalazi jer je našao svoj mir (te odatle povučene paralele sa Blade Runnerom*) vuče na tautologiju. (Ko je našao svoj mir? Cobb. Ko je Cobb? Lik na kraju. Ali, ko je 'stvarno' Cobb ako je sve samo san? Nemamo pojma, nije bitno. Ako nije bitno ko je, zašto je bitno da li je našao mir ili ne? Nalaženje mira je završni čin (katarza) filma. Ko je našao svoj mir? ...)Na isti način me ambivalentnost na kraju Shutter Islanda ne radi - ako je protagonista lud cela postavka se ruši. Ili je ceo film njegov trip (znači, ništa nije stvarno, ne znamo ko je on, šta nas briga u šta se utripovao) ili je prikazano njegovo proživljavanje doktorskog igrokaza u kom slučaju se moj suspense of disbelief raspada (jebavali su se po ostrvu i podilazili njegovoj paranoji? really? Pa luđi su od njega! Nije bilo lakše sesti i pustiti ga da svaku tezu istera do kraja, posetiti svako mesto zajedno sa njim, bez konflikta, bez podele na pretpostavljene good guys/bad guys?)*U Blade Runneru nije bitno da li je Deckard replikant. Suočen sa pitanjima o poreklu i značaju sećanja&snova te neminovnosti smrti on prihvata što mu je udeljeno (nije bitno da li je čovek/replikant, odživeće koliko god to bilo). Centralno pitanje filma je pomiriti se (Deckard) ili ne (Batty) sa sudbinom. Oba izbora su tragična (bori se i umri / predaj se i umri) i raspoloživa su kako ljudima tako i replikantima.

shutter island nije zavrtanje mozga. naprotiv. o tome je vec prilicno nadahnuto pisao ajant na za to odredjenom topiku. na stranu to sto, po meni, shutter funkcionise i kao kritika narativa paranoje toliko dragog neo-noir zanru (sve zavere jednostavno padaju u vodu jedna po jedna) i kao intersekcija dva najvaznija ne-dogadjaja (mesta praznine) XX veka - Holokausta i nuklearne anhilacije. drugim recima, ovaj film je nesto poput vodica kroz fantazmatska mesta druge polovine XX veka i modalitete njihovog prikazivanja. prvo, kako je moguce predstaviti holokaust i drugo pitanje 'sta si video u hirosimi'? na stranu to sto nas marty s. nigde ne navodi na krivi trag. znamo da smo u halucinaciji koja nije stog nista manje istinita od prvog momenta. blade runner je teoloski film (kao na kraju krajeva i dikova literatura a to se bogami u filmu zadrzalo pre kao nuspojava) koji postavlja, izmedju ostalog, i pitanje da li je dusa socijalno posredovani fenomen ili nesto sto nadilazi nasu moc da kvantifikujemo ili reprodukujemo. film je tu daleko optimisticniji od knjige. stavise, blade runner je spasen producentskom intervencijom i zahtevom da se ambivalentni kraj odstrani. jedina veza istrebljivaca sa nolanom je utoliko sto bi inceptionu prijala 1 kastracija cigre.nolanov film se moze citati samo kao straight caper. sve ostalo sto se u njega unese je nesto sto smo i sami tu doneli. nista manje legitimno ali bogami ni moja man fashion/GQ/ globetrotting ekstravaganca nije stoga nista manje legitimna. dakle poput mel publika ne bi trebalo da zaboravi nesto vazno a to je da gleda film te da je sve sto na filmu vidimo za nas podjednako stvarno.@gazzo, problem treceg nivoa (snow fortress) je taj sto se na dnu nolanovog sna nalazi dzejmsbondovski die another day chase. ja mu ne zameram na (ne toliko)prikrivenoj geekovstini. Edited by kim_philby
Link to comment

Nah, Shutter Island is a gimmicky flick.Cf.

I was fortunate enough to attend the press junket for Shutter Island back when the movie was released, and had a chance to sit down with DiCaprio, Sir Ben Kingsley and Martin Scorsese. The stars and director talked at great length about how difficult it was to film Shutter Island. The problem was that when they started shooting the film, they realized that upon first viewing the audience would have to believe that Dr. Cawley and Shutter Island could be something sinister, but upon second viewing you would have to be able to tell that everyone around Teddy is in on the role play game, and are trying to maintain the fantasy – though many of the staff and guards are not happy about it.Vic Holtreman
Kao što rekoh, ako praviš film o dubiozi paranoje nemoj me jebat prostim trikovima, jerbo time pojeftinjuješ diskusiju; umesto da se mislim o dubinama Laedisovog ludila i izvlačim paralele sa Holokaustom i čime god, ja se pitam da li su doktori normalni i šta im je cilj, da ga sjebu još grđe?OTOH, u pravu si za Inception; film je trebalo zaključiti izlaskom sa aerodroma. Straight caper, no questions asked.
Link to comment
Kao što rekoh, ako praviš film o dubiozi paranoje nemoj me jebat prostim trikovima, jerbo time pojeftinjuješ diskusiju; umesto da se mislim o dubinama Laedisovog ludila i izvlačim paralele sa Holokaustom i čime god, ja se pitam da li su doktori normalni i šta im je cilj, da ga sjebu još grđe?
ma ja mislim da je s. island i osvrt na paranoju pedesetih, otuda zavjera i igranje sa mozgovima nevinih zrtava(tj, ako je to bilo igranje sa mozgom)ontopic: koga zanima, evo stripa inception: the cobol job Edited by morgana
Link to comment
šta je "straight caper"?jel može neka jednostavnija terminologija za nas koji ne čitamo strane recenzije.
pljacka treceg rajha;)edit:
Apropo besnijih interpretacija, pročitah negde sledeće: Nolan je ubio Ledgera tako što ga je u filmu (snu) ubedio da je lud. Posted Image
nije ovo tako besmisleno. evo zilnik je ubedio ratu trivunca da je anarhista. i vidi posledice.i da apropos shuttera ako nisi do sada obratio paznju Edited by kim_philby
Link to comment

nolanu je storytelling bio i ostao najslabija tacka. od insomnie pa do danas - memento sa preodavno gledao i ne secam se ali sam ga vec izvadio iz steka i spremam se da osvezim. pa dark night ima nedopustive momente slajfovanja koje je retko ko pominjao zbog ludog ledgera koji je izvadio film. ja se tu ne slazem sa kimom, ne moze se praviti top caper ako se storytelling ne utegne. nolan potcenjuje osnovne stvari a cak bi i od stevena soderbergha mogao da nauci stvar ili dve o caperu.

Link to comment
nolanu je storytelling bio i ostao najslabija tacka. od insomnie pa do danas - memento sa preodavno gledao i ne secam se ali sam ga vec izvadio iz steka i spremam se da osvezim. pa dark night ima nedopustive momente slajfovanja koje je retko ko pominjao zbog ludog ledgera koji je izvadio film. ja se tu ne slazem sa kimom, ne moze se praviti top caper ako se storytelling ne utegne. nolan potcenjuje osnovne stvari a cak bi i od stevena soderbergha mogao da nauci stvar ili dve o caperu.
IMHO, u caperu je plot i svi njegovi balasti nebitan. bitno je da gledamo grupu profesionalaca kako nesto rade i u tome uspevaju.moram reci da ja nisam preveliki nolanov fan. njegova interpretacija betmena je milerovska i meni je daleko blize barokna gotika drugog bartonovog betmena koja priziva interpretaciju ovog junaka iz 60-tih i 70-tih. takodjer memento je jako dobar film ali meni nikada previse blizak. isto vazi i za insomniu.no kao sto je u dark knightu najbolji momenti pljacka banke sa pocetka filma & brilijantna panorama hong-konga (da ne kazem planiranje i arhitektura) tako je inception za mene bas to isto samo protegnuto na nesto vise od dva sata. ili bolje receno ovako: inception je scena pljacke iz rififija protegnuta na 2 sata.
Link to comment

Нити је филм хладан, нити му је прича танка. Последња сцена је потпуно бесмислена.

Link to comment
Jel u Inceptionu stvarno samo meni

išla na nerve bespotrebna i besmislena 15-minutna pucačina u onom zimksom kompleksu, koja ne služi baš ikakvoj svrsi,

Nije samo tebi.Što se druge stvari tiče, to čak uopšte nije loše (mada slažem se da bi bilo dovoljno i 10 puta, nije moralo 100).
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...