Jump to content
IGNORED

Vegetarijanci


MarlaSinger

Recommended Posts

Za B12, najbolje "Red Star" nutritional yeast, tesko naci u Evropi, moze se naruciti u US:RedStarYeast.jpgNe bih se ja zezao sa tim, poslije 10-ak godina nepaznje, moze da dodje do ozbiljnijih problema. Znaci redovna kontrola krvi i tako to...Tako poslije 10-ak godina nejedenja mesa i vegan faza i uopste nepazljive neredovne ishrane, jedan krvni test nije bio optimalan, onda poceo obracati paznju, sada, u zadnjih 5-6 godina, sve okay.

Link to comment
  • Replies 306
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    26

  • hattori

    21

  • MarlaSinger

    20

  • henrik larsson

    15

imam ja kolegu vegeterijanca koji povremeno jede hanburgere.. one s pravim mesom..... kaze da ima potrebu da ih jede par puta godisnje....... glupo, sto se mene tice... inace taki, ili oni koji jedu samo ribu, su svrstani medz semi-vegeterijancima

Link to comment

a jel jedu sve sto u vodi pliva, ili imaju samo pik na neduzne ribe? (diskriminacija! angry.gif )Npr. zabe? Ili krabe, rakove, racice? A kitove i delfine? Ili su oni zabranjena roba zato sto su sisari?

Link to comment
imam ja kolegu vegeterijanca koji povremeno jede hanburgere.. one s pravim mesom..... kaze da ima potrebu da ih jede par puta godisnje....... glupo, sto se mene tice... inace taki, ili oni koji jedu samo ribu, su svrstani medz semi-vegeterijancima
ja sam ti od onih vegeterijanaca sto jedu apsolutno sve, popularni svegeterijanac.
Link to comment
Za B12, najbolje "Red Star" nutritional yeast, tesko naci u Evropi, moze se naruciti u US:RedStarYeast.jpgNe bih se ja zezao sa tim, poslije 10-ak godina nepaznje, moze da dodje do ozbiljnijih problema. Znaci redovna kontrola krvi i tako to...Tako poslije 10-ak godina nejedenja mesa i vegan faza i uopste nepazljive neredovne ishrane, jedan krvni test nije bio optimalan, onda poceo obracati paznju, sada, u zadnjih 5-6 godina, sve okay.
odkad sam počela ponovo da jedem ribu (tj. uvek sam jela samo ranije veoma retko) i pijem jogurt (dve čaše pokrivaju dnevni rda b12) ne brine me više B12. u jednom periodu sam verovatno baš utanjila pa sam primila injekcije (ali tada sam bila pod žestokim psihofizičkim stresom tako da ko zna šta je sve bio uzrok). ipak, koliko se sećam, osim životinjskih izvora B12 svi drugi su sumnjivi (alge, kvasci, neki sojini proizvodi, prljave ruke, gajenje sopstvenih bakterija...), za neke se tvrdilo da imaju B12-analoge koji prave više štete jer blokiraju receptore "glumeći" B12 a ne rade posao. merenje b12 u krvi nije najbolji pokazatelj nedostatka ovog vitamina (kao vegeterijanac sigurno imaš nešto niži od granica datih za većinsku populaciju).kažu da je bolje meriti homocistein u krvi, ako je visok onda si verovatno zaista u manjku b12. visok homocistein je bolji pokazatelj opasnosti od srčanog udara i kardiovaskularnih bolesti nego visok holesterol.
Link to comment
kolko ja znam problema sa b12 mogu imati samo vegani, dok su vegetarijanci bezbedni
Nemam pojma, meni su recimo ostale neke vegan "navike", tako da ne pijem dnevno litar mlijeka (ne pijem ga uopste, jer obicno koristimo soja mlijeko) i ne jedem dnevno pola kg sira. Jednostavno ne pazim vise hocu li pojesti nesto sa sastojcima zivotinjskog porijekla (osim mesa, masti i zelatina). Tako da mislim, da nije zgorega provjeriti krvnu sliku sa vremena na vrijeme. Ovi sto samo malo poste, tj. jedu ribu, vjerovatno nemaju problema sa nedostatkom B12 vitamina. Ako ikada zbog vegetrijanstva budem imao ozbiljnijih (ili bilo kakvih) zdrastvenih problema, vjerovatno cu i ja poceti jesti morske plodove.A da je licemjerno sto u medjuvremenu nosim koznu obucu, ne treba ni pominjati.
Link to comment
merenje b12 u krvi nije najbolji pokazatelj nedostatka ovog vitamina (kao vegeterijanac sigurno imaš nešto niži od granica datih za većinsku populaciju).kažu da je bolje meriti homocistein u krvi, ako je visok onda si verovatno zaista u manjku b12. visok homocistein je bolji pokazatelj opasnosti od srčanog udara i kardiovaskularnih bolesti nego visok holesterol.
Obraticu paznju na to kod sledece kontrole, hvala.
Link to comment
p.s. Marla kako napreduje? :)
Juce sam bila na nekoj veceri. Onako mrtva umorna i dehidrirana posle posla popila casu belog vina i narucila baby calamari uz koje dodje i taziki. Calabrcnula sam par kalamarcica, nisam smela ni da pogledam u one bifteke sto su neki u drustvu narucili. Uopste mi se nista ne jede, osecam se kao da je bilo koja hrana koju pojedem "necista" sto je prava parapsihopatologija :o, tako da samo povremeno nesto mrljnem. Vino mi je prijalo. Kao i neki doctor's orders martini posle Doctor’s Orders | blueberry smirnoff vodka, acai pomegranate juice and agave nectar, fresh squeezed lime juice Edited by MarlaSinger
Link to comment
Obraticu paznju na to kod sledece kontrole, hvala.
raspitaj se i o merenju metilmalonske kiseline (MMA) u urinu i krvi. priča se da je uz merenje B12 i homocisteina u krvi, merenje nivoa MMA u urinu (a možda i krvi?) dobar pokazatelj nedostatka B12. nemam vremena za guglanje (a i ne brine me više B12 iako i dalje pri analizi krvi ubacim merenje nekog od pokazatelja - poslednji put homocisteina), naletela sam odmah na ovaj tekst. ako nešto više saznaš koji je pokazatelj najpouzdaniji, pls piši ovde. veganima će biti bitno. Edited by Lucia
Link to comment
Ubeđen sam da svaka biljčica ima svoje mišljenje o otkidanju njenih plodova ili stabla.
"Ne dirajte mi jabuku, ona mi je apple of my eye, ne mogu da se odlučim koje mi je de dete draže!"Kod vegetarijanaca postoje ljudi koji i inače ne vole mnogo da jedu, njima hrana doslovno služi da bi živeli, i oni su okej. Oni nikada ne nameću svoj sistem gastro-verovanja ostalom svetu, na putovanjima i u drugim sličnim situacijama ne zakeraju, ne postavljaju neke uslove, često pojedu i neko mesište samo da domaćinima ne bi pravili frku.Druga grupa je, međutim, gadna. Volim da citiram Diku Kajmaka koji je rekao da oni koji stalno ponavljaju poslovicu i jedenju da bi se živelo a ne obrnuto, "u stvari ne umeju ni da žive a kamoli da jedu".Ova druga grupe vegetarijanaca je opsednuta hranom. Kao preživari. Stalno žvaću a to nije seksi. Stalno misle šta će da kuvaju.(Makrobitičari su od takve fele. To je robovanje a ne zdrav stil života.)Mesojedi su tu u boljoj situaciji, požderu šniclu pa navale na keks, to jest seks, bang bang, a onda dremka.Sada će neko da potegne nutricionističku teoriju da su vegetarijanci izdržljiviji "na tom polju", ali je Truman Kapot u onoj svojoj knjizi koja ga je koštala karijere lepo opisao šta je u stvari afrodizijak i da to nema veze s vegetarijanstvom.Da zaključim ovo što sam započeo, druga grupa vegetarijanaca je vazda gladna, i robuje jelovniku. Tu nervozu i opsednutost leče propovedničkim radom usmerenim prema bližnjima.Ajurvedski kuvari su takođe dobar primer dobre ideologije (oni uvek umeju da objasne zašto nije greh poseći žito a jeste ubiti pticu), večite gladi i jelovnika za koji je potrebno da dan traje 72 sata, ali i utopisjko-socijalsitičkih ideja, te promiskuitetnog keksa svake vrste (hipijevsko mazanje buterom, negiranje radnih navika i privatne svojine...).Ukratko, biti s vegetarijancima jeste kao da zalutaš u nekom manastiru, dobiješ utočište i čanak klope, dobiješ ćeliju s posteljom od eksera i ćebetom od čohe, i budeš obasut samilosnim "tolerantnim" pogledima, ali samo čekaš da pobegneš.Ali, i od toga ima gore ...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...