Jump to content
IGNORED

Vegetarijanci


MarlaSinger

Recommended Posts

ovo je vrlo bitna činjenica, kontra tezi onih koji kukaju da ne mogu bez mesa, još više onih koji naturaju priču da se sa zdravstvenog aspekta ne može bez mesišta - naši stari su meso gledali samo o većim praznicima pa im jopet ništa nije falilo da doteraju do respektabilnih godina.
Da, mada bih tu dodao da ipak nisu bili bez mleka i mlecnih proizvoda, koliko su gospodje krave bile raspolozene da daju ;)---Uglavnom, skeptican sam prema nekom totalnom sistemu ishrane, pa makar na koju god stranu vukao. Est modus in rebus, dosis facit venenum i ostale prastare izreke uglavnom sadrze i moju poruku.Apropos ove hattorijeve knjige, nisam sigurno specijalista, ali znam dovoljno o fiziologiji da znam da ne postoje toggle on/off faktori, vec svi faktori, ukljucujuci hranu, u biologiji deluju po sistemu doze. To je generalni fizioloski odgovor organizma na bilo koji faktor ... u neznatnim dozama reakcija je odsutna ili slaba, zatim ako se faktor pojacava reakcija ili posledica se postepeno povecava da bi se u odredjenom momentu dostigao optimum, a potom - obicno - sledi negativni efekat. Ovo vazi cak i za vodu, nasao sam par primera u stampi gde su ljudi umrli od prekomerne konzumacije vode. Znaci, cak i sasvim jasno toksicne supstance ne funkcionisu on/off, a kamoli to ne vazi ni za jednu vrstu supstance makar pribliznu onome sto zovemo hrana. Za to mi nije neophodno raditi kompleksna metaistrazivanja, posto se radi o bazicnim postavkama biohemije i fiziologije koje vaze podjednako i za maslacak u dvoristu kao i za slona u savani. Znaci da su nasi stari koji su poducavali umerenost i izbalansiranost bili, naravno, sasvim u pravu.Vise voca i povrca, manje mesa, manje kalorija i (avaj) alkohola, to su generalne postavke zdrave ishrane na koje se svode sve preporuke koje daju organizacije koje se tim bave. Detalji toga se mogu dopuniti prema licnim preferencama, ali govoriti o apsolutnim benefitima nekih totalnih (iskljucivih) sistema ishrane je jednostavno preterano i nepotrebno. Ako ja tako ne bih hranio svoje dete (a ne bih) onda je valjda jasno koliko smatram da je to nepotrebno.
Link to comment
  • Replies 306
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    26

  • hattori

    21

  • MarlaSinger

    20

  • henrik larsson

    15

Vegetarijanci su uglavnom dosta dobro informisani šta treba da uzimaju da bi im ishrana zadovoljavala kriterjum pravilna. Problem nastaje što i kad je pravilna za mnoge je nedovoljna da ispuni metaboličke potrebe organizma.
npr koje metabolicke potrebe su u deficitu?
Link to comment
Ne smejem se tebi (tebi svaka čast), smejem se (možda) odsustvu svesti da se meso nekada jelo uglavnom samo o praznicima u našem sirotom narodu koji globe davati ne more nit' trpeti turskoga zuluma... A čak ni žderonje kao ja ne jedu meso baš svaki dan, zato mi je bilo smešno ono "prvi dan bez mesa". Doduše, i ti si možda jedna od brojnih vaaajvođana na ovom forumu, šta vi znate šta je nemanje 'rane. :ss1:
Indy ali ja se samo salim :) , naravno da ne brojim dane - to je samo zez da se dramatizuje diskusija
Link to comment
Što bi reko jedan kolega, ja se vegetarijanaca profesionalno plašim. Dodju u bolnicu, recimo na porodjaj. Vegetarijanka skoro po pravilu rodi majušnog bebirončića koje u startu zahteva sve ove i one potpore ne bi li ga koliko toliko osposobili da funkcioniše približno bembonji iz susednog krevetića. Tu brige ne prestaju, tu onda nastupa problem mame, koja je uslovno zdrava, tj. ako zanemarimo krvnu sliku, sve ostalo je u najboljem redu, al za koju se plašimo da dobije recimo *ebeni proliv od kog joj se sasuje metabolizam i uz sve vratolomije od th, mož da nam umre u manje od tri dana.
Ne znam gde zivis i radis , ali ovde ima jako puno vegetarijanaca , i nikakvih problema sa bebama i majkama vezanih za zdravlje i ishranu (kao rezultat necije navike u ishrani). U svakoj bolnici mozes da biras da li ces da jedes regularnu hranu, vegeterijansku, kosher, halal ili sta vec.
Link to comment
koje metabolicke potrebe su u deficitu?
Metabolizam je promenljiva funkcija koja se u toku dana menja x puta, i na koju utiču razni faktori, za svoje funkionisanje traži isključivo energiju. Na nivo metabolizma utiču, recimo, pol, trenutna fiz.aktivnost, hormonski status, prisustvo/ odsustvo patoloških stanja u organizmu, stres i još mnogo situacija.Problemi takve ishrane su ti da su uglavnom zadovoljene tek potrebe malo preko praga bazalnog metabolizma, u prevodu da bilo kakva situacija a koja metabolizam povećava, recimo fiz.napor dovede do toga da se sistem uruši ko kuća od slame.Hoću da kažem, metabolizam se menja kod jedne osobe u toku dana, i nešto što mi je recimo zadovoljavalo potrebe danas ne znači da će i sutra biti dovoljno, jer sutra možda moram da radim bez prekida 24h, dajem primer samo. Metabolizam je suviše kompleksna tema sa kojom bi realno gušila temu, što mi nije cilj, već prenosim tudja i neka svoja iskustva.edit: slovce Edited by lena21
Link to comment

zašto energetske potrebe ne bi mogle biti zadovoljene biljnom hranom. onolki ratovi odrađeni na pasulju. karikiram, ali čini mi se da ti govoriš o količinski nedovoljnoj ishrani. ne vidim zašto energetske potrebe ne bi bile zadovoljene ako se nakrkamo hrane biljnog porekla bogate prostim/složenim ugljenim hidratima? meso je više proteinska komponenta i ne igra preteranu ulogu u tim dnevnim oscilacijama metabolizma.

Edited by Gonzo
Link to comment
Metabolizam je promenljiva funkcija koja se u toku dana menja x puta, i na koju utiču razni faktori, za svoje funkionisanje traži isključivo energiju. Na nivo metabolizma utiču, recimo, pol, trenutna fiz.aktivnost, hormonski status, prisustvo/ odsustvo patoloških stanja u organizmu, stres i još mnogo situacija.Problemi takve ishrane su ti da su uglavnom zadovoljene tek potrebe malo preko praga bazalnog metabolizma, u prevodu da bilo kakva situacija a koja metabolizam povećava, recimo fiz.napor dovede do toga da se sistem uruši ko kuća od slame.Hoću da kažem, metabolizam se menja kod jedne osobe u toku dana, i nešto što mi je recimo zadovoljavalo potrebe danas ne znači da će i sutra biti dovoljno, jer sutra možda moram da radim bez prekida 24h, dajem primer samo. Metabolizam je suviše kompleksna tema sa kojom bi realno gušila temu, što mi nije cilj, već prenosim tudja i neka svoja iskustva.edit: slovce
Vidim da si upućena u materiju, pa da priupitam i tebe - koja tačno supstanca iz mesa (faktički, leša veštački održavanog hemikalijama nekoliko dana da ostane lepe boje i prividno svež) je neophodna ljudskom organizmu, na šta tačno utiče i kako se manifestuje njeno odsustvo?
Link to comment
zašto energetske potrebe ne bi mogle biti zadovoljene biljnom hranom. onolki ratovi odrađeni na pasulju. karikiram, ali čini mi se da ti govoriš o nedovoljnoj ishrani. ne vidim zašto energetske potrebe ne bi bile zadovoljene ako se nakrkamo hrane biljnog porekla bogate prostim/složenim ugljenim hidratima? meso je više proteinska komponenta i ne igra preteranu ulogu u tim dnevnim oscilacijama metabolizma.
Možeš ti da zadovoljiš energetske potrebe ali ćelije traže i odredjene supstance koje se nalaze samo u namirnicama živ. porekla. Hoću da kažem ljudski organizam nije konstruisan za totalnog biljojeda. Pojednostavljujem, primera radi, da bi eritrociti, hemoglobin (uzimam njih za primer jer kad oni nisu zadovoljni ceo sistem pati :) ) bili na broju i količini u ishrani mora da se nadje nešto životinjskog porekla, ali ta količina nije plećka govečeta.A nemoj tako o proteinima ko boba te molim, mogli bi da se slikamo i to crno belo bez nji, dnevne potrebe zdr. čoveka su 1 - 1,2 gr na kg tt.
Link to comment
Možeš ti da zadovoljiš energetske potrebe ali ćelije traže i odredjene supstance koje se nalaze samo u namirnicama živ. porekla. Hoću da kažem ljudski organizam nije konstruisan za totalnog biljojeda. Pojednostavljujem, primera radi, da bi eritrociti, hemoglobin (uzimam njih za primer jer kad oni nisu zadovoljni ceo sistem pati :) ) bili na broju i količini u ishrani mora da se nadje nešto životinjskog porekla, ali ta količina nije plećka govečeta.A nemoj tako o proteinima ko boba te molim, mogli bi da se slikamo i to crno belo bez nji, dnevne potrebe zdr. čoveka su 1 - 1,2 gr na kg tt.
Leno dusho nemoj da shirish dezinformacije.
Link to comment
Vidim da si upućena u materiju, pa da priupitam i tebe - koja tačno supstanca iz mesa (faktički, leša veštački održavanog hemikalijama nekoliko dana da ostane lepe boje i prividno svež) je neophodna ljudskom organizmu, na šta tačno utiče i kako se manifestuje njeno odsustvo?
Gvozdje u našem hemoglobinu je sličnije strukture sa životinjskim od gvozdja koje se unosi hr.bilj.porekla.
Link to comment
Metabolizam je promenljiva funkcija koja se u toku dana menja x puta, i na koju utiču razni faktori, za svoje funkionisanje traži isključivo energiju. Na nivo metabolizma utiču, recimo, pol, trenutna fiz.aktivnost, hormonski status, prisustvo/ odsustvo patoloških stanja u organizmu, stres i još mnogo situacija.Problemi takve ishrane su ti da su uglavnom zadovoljene tek potrebe malo preko praga bazalnog metabolizma, u prevodu da bilo kakva situacija a koja metabolizam povećava, recimo fiz.napor dovede do toga da se sistem uruši ko kuća od slame.Hoću da kažem, metabolizam se menja kod jedne osobe u toku dana, i nešto što mi je recimo zadovoljavalo potrebe danas ne znači da će i sutra biti dovoljno, jer sutra možda moram da radim bez prekida 24h, dajem primer samo. Metabolizam je suviše kompleksna tema sa kojom bi realno gušila temu, što mi nije cilj, već prenosim tudja i neka svoja iskustva.edit: slovce
ovo bi zvucalo uverljivo da ne vezbam svaki dan.imam bar 20% vise snage i energije nego pre, teze se zamaram, i samim tim lakse podnosim i oporavljam se od treninga.uostalom, procackaj malo cime se hrane maratonci, ili na kakvoj su dijeti bili gladijatori.
Link to comment
Hoću da kažem ljudski organizam nije konstruisan za totalnog biljojeda.
Verovatno nije. Imamo 4 očnjaka.Ali, kada pogledamo opšte poznate i lako proverljive razlike između sisara mesojeda i čoveka (nekoliko puta kraći probavni trakt, nekoliko puta više želudačne kiseline, svi zubi očnjaci), dođe se na to da smo prirodno predodređeni na vrlo malo mesa. Mislim, ako procenjujemo prema količini odgovarajućih zuba, čini mi se da je nekako zdravije odreći se tih desetak posto potreba nego nagurati ih na 90%.Takođe, ako je tolika drama gledati porađanje vegetarijankinje™, kako li tek izgleda sveže izašlo dete porodilje koja se u 90% slučajeva hrani mesom u vidu brze hrane, pije kilo nečeg gaziranog dnevno i puši paklu. A znam poprilično takvih ženskih osoba.
Link to comment
Gvozdje u našem hemoglobinu je sličnije strukture sa životinjskim od gvozdja koje se unosi hr.bilj.porekla.
da, gvozdje iz biljaka je "nekvalitetnije", ali je za apsorpciju gvozdja neophodan vitamin c.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...