Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

kako na ovom preko ade neće biti šinskog saobraćaja jer je 'ugiba', kako mora da se 'preprojektuje', i sl. 

 

 

 

Bome, danas se muški ljuljalo kod semafora ka Požeškoj.

Link to comment

Bome, danas se muški ljuljalo kod semafora ka Požeškoj.

 

'bemliga, valjda ima sistem kako se postavljaju šine na viseći most... malo bi bilo previše da to nije uzeto u obzir kad je projektovano i birano :D

U svakom slučaju ono što je sve pričao Velja su verovatno 'pričajuće tačke' za naredne nedelje, sad je publikovana cena...

Link to comment

@djordje geprat

 

Još i da ga konačno završe, ali to izgleda nikad nećemo dočekati. Ono što sam pre par dana video je nezavršeno. Najbolji prizori su oni za predviđene liftove, koji verovatno nikad neće biti tamo stavljeni. Trenutno su tamo javni klozeti, nemam ništa protiv, samo da ih neko takvim proglasi.

 

A šlag na tortu su stepenice za pešake, kojim iz grada, sa desne strane mosta možeš otići na NBG, ali ne i na Adu. Sa leve strane mosta ima stpenišni silazak na Adu, ali iz grada ne postoji prilaz levim stepeništem za most. Ovo je projektovao ili bolesni um, ili se jako dobro zabavljao.

Edited by Anonymous
Link to comment

'bemliga, valjda ima sistem kako se postavljaju šine na viseći most... malo bi bilo previše da to nije uzeto u obzir kad je projektovano i birano :D

U svakom slučaju ono što je sve pričao Velja su verovatno 'pričajuće tačke' za naredne nedelje, sad je publikovana cena...

 

Na žalost, to nije uzeto u obzir kad se birao dizajn mosta, a investitoru je on bio najvažniji.

Učestvovao sam na samom početku u jednom od idejnih rešenja za I fazu UMP-a davne 2003 i 2004, najveći problem je tada bio raspetljavanje prilaznih i izlaznih rampi na senjačkoj strani. Most je u početku same ideje UMP-a trebao da ima samo 2+2 trake, srećom neko od kompetentnih konsultanata je odmah to presekao sa obrazloženjem da kad se već pravi takav saobraćajnih poduhvat, onda ga treba planirati za minimum 70 godina, naveo je primer da je i gazela krajem '60-ih godina bila planirana sa 2+2 pa se srećom i tada opredelilo za 3+3 trake. Istom prilikom se odlučilo da se ostavi gabarit za eventulalno budući gradski šinski saobraćaj (već tada su se svađala dva lobija, jedan za laki šinski a drugi za kontinuitet tramvajzacije).

Prioritet je bio dizajn mosta, setimo se onog "glasanja" Beograđana koji most im se najviše sviđa, tehnička pitanja da li izabrani dizajn mosta omogućava baš i taj tehnički zahtev (vibracije u podnošljivim granicama) su bili u drugom planu - Bogdanoviću se žurilo sa izborom i početkom građenja i eto danas problem.

 

 

 

 

Taj tunel ispod topčidera verovatno nećemo videti za života...

 

Otprilike tako...(današnji tinejdžeri možda i hoće) ;)

Političarima su tuneli nepopularni kao objekti kojim bi se hvalili i koji bi započeli- izgradnja traje dugo,- cena nije zanemarljiva uprkos uštedi na eksproprijaciji, velika verovatnoća nepredviđenih troškova- vizuelno se ne primećuje napredak građenja kojim bi se dičili, tv kamere ne mogu da obuhvate celovitost kao na primer izgradnju mosta- a kad se završe, otvaraju ga neki drugi političari, a oni koji ga započeli, nastavili gradnju i skupljali pare ne bivaju ni pomenuti na svečanom otvaranju

Link to comment

Na žalost, to nije uzeto u obzir kad se birao dizajn mosta, a investitoru je on bio najvažniji.

 

 

 

Da li to znači da je magistar Velja u pravu da na novom mostu neće biti šinskog saobraćaja (metro, tramvaj) zato što "ugiba"?

 

Tako nešto mi deluje apsolutno neverovatno.

Link to comment

Da li to znači da je magistar Velja u pravu da na novom mostu neće biti šinskog saobraćaja (metro, tramvaj) zato što "ugiba"?

 

Tako nešto mi deluje apsolutno neverovatno.

 

Magistar je privremeno u pravu.

Ne nadzire se ni ideja kad bi rezervisani koridor za bilo koji šinski saobraćaj bio iskorišćen. Verujem da je problem vibracija i ugibanja mosta rešiv za odgovarajući tip šinskih vozila, ako ne sada u ovom trenutku, onda u budućnosti vrlo verovatno.

 

Za detalje ne znam, znam neke koji su profesionalno i dalje vezani za projekte, ali mi sa njima "zarđali" kontakti. -_-

Link to comment
Kako bi ovaj most sa kosim zategama bez pristupnih saobraćajnica bio samo turistička atrakcija grada, tako su troškovi gradnje njegovih prilaza neraskidivi deo celine mosta. 

 

Šta li bi trebalo da znači ova rečenica?

'bemliga, valjda ima sistem kako se postavljaju šine na viseći most... malo bi bilo previše da to nije uzeto u obzir kad je projektovano i birano :D

U svakom slučaju ono što je sve pričao Velja su verovatno 'pričajuće tačke' za naredne nedelje, sad je publikovana cena...

Pa novi železnički most je viseći. A kako mu i ime kaže preko njega prolaze šine.

 

 

btw: 'bem ti bele kvotove

Edited by salerokada
Link to comment

Novi železnički most sa dva noseća stuba zatega ima relativno kratke zatege, pa je time krući od mosta na Adi, što znači da lakše podnosi uticaje vetra i voza.

Most na Adi zbog jedinog stuba ima dugačke zatege koji ga čine vitkijim, što implicira da je podložniji na uticaje vetra i vozila koji uzrokuju neželjene ugibe i vibracije.

Link to comment

I nama laicima za mostogradnju i pruge preko mostova je razumljivo da most osciluje, ali priča da projektanti to nisu uzeli u obzir pa da sada metro ne može preko mosta ne može tako lako da se proguta. Sve je moguće, pa i takve omaške, ali za sada ne verujem u to. Više mi liči na predizborno-pljuvački spin Velje i protivnika mosta.

 

Takve stvari nisu predmet špekulacija, to je čista matematika i ako su tačne ne mogu se sakriti.

 

To što metro neće skoro proći tuda iz sasvim drugih razloga, a neće ni tramvaj - to je sasvim deseta priča.

Link to comment

Most je predvidjen za laki sinski saobracaj, jos onomad su o tome govorili. Naci nesto tipa tramvaji i nadzemni gracki metro. Dzezuse... :fantom:

 

Ma tačno se zna za šta je most projektovan. Ne za nadzemni gradski nego za običan metro, i sve lakše od toga.

 

edit: ne znam tačan naziv tipa metroa; na beobuild forumu su stručno i argumentovano pričali o tome

Edited by Frile
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...