Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

:lol:


 

Quote

 

Dežulović poručio Vesiću: Osim što si glup, ne paziš na času

 

Ovaj Goran Vesić, osim što je glup, ne pazi na času. Evo me nakon Matoša i Ujevića uvalio u lektiru i kod Honoréa de Balzaca. "Dežulović iskreno mrzi Beograd, sa strašću Ežena de Rastinjaka koji u Balzakovom romanu 'Čiča Gorio' gleda sa uzvišice groblja na Pariz i uzvikuje: 'A sada je na nas dvoje red!'“

Chapeau, monsieur Vesik, ni ja ne bih bolje. Sto godina da iskreno mrzim i pljujem po Beogradu, ne bih se sjetio Čiče Goriota, u kojemu Balzac opisuje Pariz 1819, prije točno dvjesto godina, urušen, blatnjav i sjeban grad, grad pomahnitalih monarhista, ratnih veterana, ocvale aristokracije, beskrupuloznih investitora, pljačkaša, ubojica i nepojamne gole sitorinje, grad grubo probuđen iz Napoleonovih deluzija nakon vojnih poraza i propasti francuskih imperijalnih ambicija (Waterloo je srce Francuske, a svaka sličnost, naravno, slučajna).

"Da li će ovu priču razumeti i svet izvan Pariza?", pita se na tako početku romana Balzac. Oće, oće, razumeće Vesić, samo deri, Balzače. Tre bijen.

"Priča se", nastavlja onda Balzac, "događa između brežuljaka Monmartra i uzvišica Monruža, u onoj čuvenoj dolini punoj razvalina sklonih padu i jaraka pocrnelih od blata; u dolini koja obiluje istinskim patnjama, često i lažnim, a tako je silno uzrujana da je samo nešto preterano može trajnije uzbuditi. Kola civilizacije, slična kolima idola u Džagernatu, jedva ako uspore kretanje kad naiđu na neko biće koje je teže smrviti od ostalih, a koje se isprečilo pred njihovim točkovima, pregaze za začas i gordo nastave svoj put. Ovde su ulice suve, po olucima nema blata ni vode, a pored zidova raste trava. Tu i najbezbrižniji čovek postane tužan , kao i svi prolaznici, kuće su sumorne, a zidovi podsećaju na hapsane. Ako bi ovamo neko i zalutao, on bi svuda naišao samo na bedu i čamotinju, starost koja umire i veselu mladež koja silom radi. Za ovu priču treba dobro pripremiti čitaoce sumornim bojama i ozbiljnim mislima; isto kao što posle svake stepenice, kad putnik silazi u katakombe, svetlost postaje sve slabija, a glas vođin sve manje zvonak. Tačno poređenje! Ko može presuditi šta je groznije, ljudi okorela srca ili prazne lubanje?"

To je, eto, Balzacov Pariz kojim Vesić hirurški precizno opisuje današnji Beograd, i mene u njemu kao Eugènea de Rastegnaca koji, kako će napisati prevodilac Dušan Milačić, na kraju romana pokazuje pesnicu "gradu u kom je živeo onaj svirepi, mrski i sebični svet koji je želeo da osvoji": A sad je na nas dvoje red!

Ja tu zaista nemam što dodati. Živ je Čiča Gorio, umro nije, dok je Vesića i lektire. Zabio ga siroma Vesić sam sebi do balčaka.

Šta bi rekao Honoré do Balčak: "Ko može presuditi šta je groznije, ljudi okorela srca ili prazne lubanje?"

 

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
56 minutes ago, pt 2.0 said:

ajde kapor, i cela ekipa iz sarajeva što je došla, ali ova boldovana dvojica mnogo su duže na BG sceni i u šou biznisu, da ne govorim o tome da je riblja čorba pik popularnosti imala pre 90-ih.

 

ne znam što su se ljudi ustalasali toliko zbog dežulovićevog osvrta... jedan duhovit pogled spolja- onoliko koliko i kako spolja može da se vidi - skroz je legitiman. niti mi je jasno zbog čega se on tom temom bavi 2020. godine.

svi oni su napravili karijere u svojim oblastima pre devedesetih pa poceli da mrace i cetnikuju s pojavom milosevica, tako da je potpuno nebitno otkad su popularni. nije minimaks cetnikovao u tuptupu osamdesetih, nije kapor cetnikovao u adi, aninim belskama ni folirantima, niti je bora cetnikovao na pokvarenoj mashti.

 

a nije bas ni ajde kapor. on je, ako cemo pravo, od nabrojanih najbeogradskiji beogradjanin. covek je od pocetka sedamdesetih pravio karijeru na takozvanom beogradskom duhu kroz svoje romane pa nastavio u 011 kolumnama u politici tokom osamdesetih kad je vazio za jednog od najvidjenijih beogradjana. odakle je dosao je potpuno nebitno.

 

  • +1 2
Link to comment

Ma, Kapor je u Beograd došao sa manje od 10 godina. U mlađem dobu nego Milan EKV ili Duško Radović, čije "beograđanstvo" niko osim Duleta Glavonje i sličnih mu ne može da spori. 

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, gospa buba said:

mora da se kvalifikuje na oluji da bi imao pravo na mislenje o beogradu?

sent from bubamoto
 

ja kad se s nekim upoznajem prvo što ga pitam je šta misli o Oluji, Boriši Simaniću i Jovani đaku generacije

Link to comment
ja kad se s nekim upoznajem prvo što ga pitam je šta misli o Oluji, Boriši Simaniću i Jovani đaku generacije
izgubila sam te odmah kod borishe :hihi:

sent from bubamoto

Link to comment
48 minutes ago, omiljeni said:

ja kad se s nekim upoznajem prvo što ga pitam je šta misli o Oluji, Boriši Simaniću i Jovani đaku generacije

Kada bi se javio neki fash koji veliča ili relativizuje naše zločine i opljune po Zagrebu na bilo koji način, pomislili bismo da to radi baš zbog toga što je fash, zar ne? Zato sam pitao za Oluju.

 

Lepo je što to kod Borisa izgleda nije u pitanju.

Edited by Milošica
Link to comment

živiš u prošlom veku. sad i fašovi vole naše ćevape i devojke

 

a ti se prvi put susrećeš sa Dežulovićem? nisi mnogo propustio. glorifikovani beat reporter sa picigin turnira. :fantom:

Link to comment

Ja uopšte ne shvatam poentu ovog ovolikog trenutnog "Balkan provincija hoće potvrdu da je kul i Beograd je svet" fabrikovanja skandala i bavljenja time da li su Borisu Dežuloviću lepši Beograd ili Split ili Nova Varoš i da li su Beograđani seljačine ili Njujorčani i mislim da je nekako bolno anahrono i off. I koga zabole? I uopšte ta potreba da me Dule glavonja ili Dežulović etiketiraju kao seljanku ili ne, koja jeste ili nije pokvarila Beograd iz osamdesetih i traženje potvrde tog tipa i vrištanje ako izostane. 

I nekako je nefer prema mladim ljudima, zašto se ne pusti neko ko je neko devedeseto i nešto + da gradi svoju priču u svom gradu i svoj identitet grada bez perpetuiranja identiteskih sukoba iz osadeset devete i Bora Čorba: EKV opozicija. Malo je onako bumerski arogantno. I malo vrišti Biljana Srbljanović malograđanski kompleks. 


A i u toj Jagodini ili već kakvoj sRbiJanSkoJ kAsAbI žive neki ljudi neke živote i trude se da žive i evo izvinjavaju se svima što su jadni i mera za potkusurivanje seljakluk:neseljakluk i što su pokvarili sliku kul jugoslovenske Trst~farmerke~crni talas~Akademija~šta~god egzistencije.

 

Dišemo govna i gazimo govna i kradu nam hleb i penziju roditeljima i to bi trebalo da je tema, ostalo je salonsko ništa u ovom momentu i tviter zabavna epizoda i super za forum ogovaranje, ali ne treba mu emisija i javni prostor koji okupira danima. 

  • +1 7
Link to comment
1 hour ago, omiljeni said:

živiš u prošlom veku. sad i fašovi vole naše ćevape i devojke

 

a ti se prvi put susrećeš sa Dežulovićem? nisi mnogo propustio. glorifikovani beat reporter sa picigin turnira. :fantom:

aj sad, ne preteruj. :D

 

to sto smo mi omatorili s dezulovicem i raznima pa su nekima i dosadili, ne znaci da mlados ne treba da se upozna s njegovim likom i delom. covek je sasma ok i po stavovima i po stilu a svima nam ide u prilog da mladi upoznaju rvacke dezulovice, tomice, ivancice i njima slicne te da od formativnih godina shvate i prihvate da nije istina da svi hrvati mrze srbe i potajne su ustashe cak i kad nam 'poklone nose'.  ako ni zbog cega drugog, zbog letovanja na korculi, hvaru, cresu, losinju.......

  • +1 3
Link to comment

Nije kod Dezulovica problem Dezulovic, uostalom svakom svoj ukus, preference od istorijskih, preko dobroukusnihtm do nacionalnih da ne kazem nacionalistickim...

Problem je sto je novinarski duhtm, sposobnost za zezanje pa i humor, kakav-takav ali ipak humor - iselio iz Beograda i Srbije: sto Beograd i Srbija danas nemaju ni izbliza peratm kalibra jednog Dezulovica, Ivancica, Tomica, Jergovica....

Likove koji, BTW, sta god ko imao da im prebaci imaju i onu ovde davno izgubljenu a zivotno vaznu sposobnost zezanja i kritike na sopstveni racun, tacnije na racun i sopstvene sredine...

Jos jedan kvalitettm koji su uspesno ubili majstori srpskih 90-ih i oni koji su im sledili sve do danas...

  • +1 4
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...