Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

Privatnici su počeli valjda 1996. i po tadašnjim cenama je za litar dizela trebalo prodati 1 ili 2 karte, tako nešto. Bila je to jako dobra zarada u početku, i relativno brzo je većina turističkih autobusa (bilo je i dabl dekera koji su kretali sa Z. Venca, čini mi se na 52ci) zamenjena tim nemačkim polovnjacima, sa sve CG tablicama. Pošto su se borili za svakog putnika, bilo je dogovora sa vozačima GSPa a i povremenih čekanja sa štanglama na okretnicama...po onome što znam, mogla bi da se snimi solidna serija.

 

Nekoliko godina kasnije su počeli malo ozbiljnije da se nameštaju tenderi, i u poslu su ostali samo oni koji su se na vreme udružili.

Link to comment
2 minutes ago, ragasto said:

Privatnici su počeli valjda 1996. i po tadašnjim cenama je za litar dizela trebalo prodati 1 ili 2 karte, tako nešto. Bila je to jako dobra zarada u početku, i relativno brzo je većina turističkih autobusa (bilo je i dabl dekera koji su kretali sa Z. Venca, čini mi se na 52ci) zamenjena tim nemačkim polovnjacima, sa sve CG tablicama. Pošto su se borili za svakog putnika, bilo je dogovora sa vozačima GSPa a i povremenih čekanja sa štanglama na okretnicama...po onome što znam, mogla bi da se snimi solidna serija.

 

Nekoliko godina kasnije su počeli malo ozbiljnije da se nameštaju tenderi, i u poslu su ostali samo oni koji su se na vreme udružili.

 

Tako je. Na kraju se bio uspostavio red, prvo su dolazili taksisti, iza njih taksisti-linijaši, pa privatni prevoznici sa autobusima i na kraju se eventualno pojavi GSP.

 

Taj dabl deker je išao sa Zelenjaka na liniji 15 za Zemun.

Link to comment

Linijski taksi, da...:D

Verovatno je bilo više dabl dekera pošto su prvu garnituru privatnika činili uglavnom sitni preduzetnici i turističke agencije. 15ice se ne sećam ali ovaj na koji mislim je bio 52, eventualno 56.

Link to comment
7 hours ago, Jimmy Kowalski said:

 

A sto na ovoj temi?

Pa zato što je opljunuo on po Beogradu. Al što reče neko, ja bih mnogo gore od njega... svejedno, digla se twiter oluja “moooj Beograd si došo...”

Link to comment
23 minutes ago, aram said:

Pa zato što je opljunuo on po Beogradu. Al što reče neko, ja bih mnogo gore od njega... svejedno, digla se twiter oluja “moooj Beograd si došo...”

 

Pitam zato sto Dezuloviceva zaoka nije toliko usmerena na losa urbanisticka resenja u Beogradu (o cemu pisemo na ovoj temi stalno), njih onako usput pominje. Ne lamentira on nad raskopanim ulicama, guzvanjcima u 50-ci, posecenim drvecem na Kalemegdanu i posadjenim palmama... nego sto nema vise staaaaaaaaarog Beograda. Taj duh staaaaaaaarog Beograda ubilo je kako kaze udruzenje na cijem celu su bili Momo Kapor, Baja Mali Knindza, Minimaks, Bora Corba i dr. Zasto u 2020. Dezulovic i dalje ima potrebu da se macuje s njima, to samo on zna, valjda mu je dosadno, ali sve to nema mnogo veze sa Beogradom, vec drustvom u celini..

Link to comment
43 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

 

Pitam zato sto Dezuloviceva zaoka nije toliko usmerena na losa urbanisticka resenja u Beogradu (o cemu pisemo na ovoj temi stalno), njih onako usput pominje. Ne lamentira on nad raskopanim ulicama, guzvanjcima u 50-ci, posecenim drvecem na Kalemegdanu i posadjenim palmama... nego sto nema vise staaaaaaaaarog Beograda. Taj duh staaaaaaaarog Beograda ubilo je kako kaze udruzenje na cijem celu su bili Momo Kapor, Baja Mali Knindza, Minimaks, Bora Corba i dr. Zasto u 2020. Dezulovic i dalje ima potrebu da se macuje s njima, to samo on zna, valjda mu je dosadno, ali sve to nema mnogo veze sa Beogradom, vec drustvom u celini..


BW - Dubai za siromasne, Vesicevo rovanje ulica i trgova - blatnjava kasaba...

Beograd se mnogo ranije poseljacio u smislu da je izgubio “urbani duh”, sad se i izgledom prilagodjava svom stanju svesti

  • +1 5
Link to comment

Beograd je odavno mrtav, ubijen mnogo pre i naprednjaka i BW-a. To je Dezuloviceva poenta. Jebe se njemu da li se kocke na trgu mrdaju ili sto posle svake jace kise grad bude poplavljen.

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, aram said:

Pa zato što je opljunuo on po Beogradu. Al što reče neko, ja bih mnogo gore od njega... svejedno, digla se twiter oluja “moooj Beograd si došo...”

 

Ima takvih, ali moj je utisak da su (medju online Beogradjanima) jos brojniji oni koji Dezulovicu daju za pravo. Te onda, paradoksalno, na neki nacin opovrgavaju njegovu tezu o zatvorenoj kasabi. Ja delim utisak o BnV i Savskom trgu, ali mislim da je prica o savremenom Beogradu kompleksnija. 

  • +1 2
Link to comment
6 hours ago, Jimmy Kowalski said:

Pa sigurno ne pisemo o Baji Malom Knindzi, Kaporu, Minimaksu, Bori Corbi i tom drustvu..

ja sad procitao ovaj intervju https://www.autonomija.info/boris-dezulovic-beograd-je-sam-sebe-ubio.html i rekao bih da je sve lepo objasnio. beograd 91ve je aktivno unistavan kaporima, minimaksima, corbama i ostalim cetnicima koji su preuzeli javni diskurs. nije on tu nista lose rekao, sve je u pravu.

 

@morgana da, sve se slazem. cak je o splitu kriticniji, sto je i normalno. bolje ga poznaje.

Edited by adam
  • +1 4
Link to comment
4 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

Nema vise ni staaaaaaaarog Splita..

 

Nije ovo pitanje gradova nego drustva. O tome je rec..

pa ne znam. on se vrlo jasno ogradjuje od tog nema vishe staaaaaaaarog.... i od bilo kakve nostalgije za koju kaze da se u principu svodi na zal za mlados.

 

nije svaka kritika kukanje za starim. ova dezuloviceva je bas daleko od toga.

 

vise imas kukanja za staaaaarim beogradom kod ovih mandrila koji napadaju dezulovica. cak bih rekao da ga vecinski takvi i napadaju - ti pravi beogradjani koji pricaju bajke o uberkulturnom beogradu izmedju dva rata, cuvari urbanosti. njih je najvise uvredio.

 

sio mi ga djura.  

  • +1 3
Link to comment

Pa svi kukaju za staaaaarim dobrim vremenima. Svako iz svojih razloga. To ces cuti i do Beogradjana, Novosadjana, Splicana, Zagrepcana, Sarajlija, Parizana, Londonaca, Njujorcana... dopuni listu sa bilo kojim gradom na svetu. Vremena se menjaju, logicno menja se i duh grada.

 

Relativno skoro uhvatio na radiju isecak iz emisije Johna Peela iz recimo '90-91, gde se Morrissey zali kako se izgubio duh starog Mancestera i kako mu se vise ne zivi tamo. Posle nekoliko godina mu se vise nije zivelo ni u Engleskoj, koja je za njega umrla, pa je otisao u LA.

 

Dakle, to nikad nije pitanje nekog konkretnog grada, vec opste kulturne klime i drustva u celini. Tako je i Dezuloviceva kritika Splita ili Beograda, kritika hrvatskog ili srpskog drustva..

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...