Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

dobro, duh beograda i duh srbije su posljednjih godina jebeni poltergejsti, to su bili i '90ih, eno na politici svi tvrdimo to isto, a bili smo na pravoj strani i onda i sada i nismo uopste bili sami.

Link to comment

u pravu je podosta dezulovic. i meni je bgd posle 91. mnogo gori grad. 

o tome je mnogo ranije pisao puhovski.

(kako su oni (zagrepcani) bili zadivljeni beogradom 80-ih. cinio im se bgd kao da je sa neke druge planete).

ali opet kakav je bio bgd 90-ih ( sve ukupno. ne mislim na neciju mladosludos ili mamojebne tehno jebene zurke), posle 5. oktobra je to bolje izgledalo. 

 

 

 

 

Edited by bradilko
Link to comment
14 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

Pa svi kukaju za staaaaarim dobrim vremenima. Svako iz svojih razloga. To ces cuti i do Beogradjana, Novosadjana, Splicana, Zagrepcana, Sarajlija, Parizana, Londonaca, Njujorcana... dopuni listu sa bilo kojim gradom na svetu. Vremena se menjaju, logicno menja se i duh grada.

 

Relativno skoro uhvatio na radiju isecak iz emisije Johna Peela iz recimo '90-91, gde se Morrissey zali kako se izgubio duh starog Mancestera i kako mu se vise ne zivi tamo. Posle nekoliko godina mu se vise nije zivelo ni u Engleskoj, koja je za njega umrla, pa je otisao u LA.

 

Dakle, to nikad nije pitanje nekog konkretnog grada, vec opste kulturne klime i drustva u celini. Tako je i Dezuloviceva kritika Splita ili Beograda, kritika hrvatskog ili srpskog drustva..

kako da ti kazem.... jedno je kad neko kuka sto se stvari menjaju pa se zatvaraju klubovi gde se nekad izlazilo, nestaju radnje iz mladosti i menja se komsiluk jer se nesto rushi i gradi a drugo kad kvalitet zivota u gradu ode u kurac. kad nemas elementarnu infrastrukturu jer niti se stara odrzavala, niti se nova gradila a ako se nesto i izgradilo, pokvarilo se odmah. ako nemas dovoljno skola, vrtica, domova zdravlja, bolnica, pijaca s odgovarajucim higijenskim uslovima, nemas normalan gradski i prigradski prevoz, nemas voz, nemas dovoljno bioskopa, kulturnih centara,sportskih objekata...

 

ne nastaje kasaba tako sto narod odluci da oglupi nego sto sadrzaji i njihova dostupnost dovedu do toga. a to je, priznaces, ipak malo komplikovanije od kukanja za staaaaarim dobrim vremenima.

Link to comment
17 minutes ago, adam said:

kako da ti kazem.... jedno je kad neko kuka sto se stvari menjaju pa se zatvaraju klubovi gde se nekad izlazilo, nestaju radnje iz mladosti i menja se komsiluk jer se nesto rushi i gradi a drugo kad kvalitet zivota u gradu ode u kurac. kad nemas elementarnu infrastrukturu jer niti se stara odrzavala, niti se nova gradila a ako se nesto i izgradilo, pokvarilo se odmah. ako nemas dovoljno skola, vrtica, domova zdravlja, bolnica, pijaca s odgovarajucim higijenskim uslovima, nemas normalan gradski i prigradski prevoz, nemas voz, nemas dovoljno bioskopa, kulturnih centara,sportskih objekata...

 

ne nastaje kasaba tako sto narod odluci da oglupi nego sto sadrzaji i njihova dostupnost dovedu do toga. a to je, priznaces, ipak malo komplikovanije od kukanja za staaaaarim dobrim vremenima.

 

Kako da ti kazem, ali Dezulovic ne navodi ovo sto si napisao boldovano kao argumente zbog kojih "napada" Beograd. Odnosno Bajograd. Ziveo je on ovde za vreme Djilasa, pa ga je Bajograd samo izdaleka podsecao na Beograd 80-ih. A to nije zato jer nije bilo elementarne infrastukture ili dovoljno autobusa za vreme Djilasa, dok smo se 80-ih vozili tramvajem u 21. vek..

Edited by Jimmy Kowalski
  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

 

Kako da ti kazem, ali Dezulovic ne navodi ovo sto si napisao boldovano kao argumente zbog kojih "napada" Beograd. Odnosno Bajograd. Ziveo je on ovde za vreme Djilasa, pa ga je Bajograd samo izdaleka podsecao na Beograd 80-ih. A to nije zato jer nije bilo elementarne infrastukture ili dovoljno autobusa za vreme Djilasa, dok smo se 80-ih vozili tramvajem u 21. vek..

Sve je to posledica pogresnog skretanja 90ih. O tome govori dezulovic makar ne navodio infrastrukturu. To se, valjda, podrazumeva - ako eliminisemo dezulovicevo poreklo, minuli rad i nas beogradski lokal-patriotizam. 

Link to comment

Au al se digla kuka i motika, sto gradžanskatm sto nacoshka po tviterima i fejsbucima da napada djubre ustasko. Kako volim kad ih ovako nesto okine pa se autuju jedni za drugim, od silvane do nirvane, od dalisesecaskakobilonamjepre do repetitora. 

  • +1 3
Link to comment

pročitao sam intervju sa dežulovićem. dobro je opisao beograd danas.

 

kovalski reče da se gradovi menjaju vremenom. metropole me ne zanimaju. mislim da su sve postale isti qrac. bar one u kojima sam bio. možda, ne i amsterdam.

 

beograd je moj rodni grad, moj zavičaj, 2027. ću, ako doživim, proslaviti 100 godina postojanja geprata u gepratovoj. jednom, sam ovde napisao da mi je srce puno kada se auto spuštam s mokroluškog brda ili slećem u surčin. do pre neku godinu znao sam da pravim večernje / noćne pešačke krugove put neimara, dorćola, profesorske kolonije, đerma........ sada, kada me put odvede u te krajeve, ja ih ne prepoznajem, ne snalazim se.

 

mene je novo vreme definitivno pregazilo. odavno, planranim izmeštanjem železnice u prokop, uvođenjem rostfraja umesto kariranih stolnjaka. ne znam da li je baš moralo onda da iznikne ono PTT čudovište kod tiršove i beograđanka. BNV je samo nastavak tada započetog. u međuvremenu je nbg sjebavan naknadnim umetanjem koječega na zamišljenim zelenim površinama. ono oko durmitora, niže, kod kineske banke, sad čujem i po savskim blokovima sledi slično.....

 

moram da priznam da me posle preseljenja u rakovicu beograd, kao grad, gotovo ne zanima. uništava se, uništavaće se i dalje. neki to zovu napretkom.

 

 

  • +1 3
Link to comment
23 minutes ago, Milošica said:

Kakav stav ima Dežulović o Oluji?

 

Ne ponosi se nikako Olujom niti onim sto Hrvati zovu Domovinski rat, ali misli da ne moze da se posmatra odvojeno od 1991, kad su u tim istim krajevima proterivani i ubijani Hrvati.

 

Meni je zanimljiviji jedan njegov tekst iz 1999, tokom bombardovanja. Tu vidis jednu znacajnu distancu prema Beogradu kao rezultat 90-tih. Cak toliku da sam bio iznenadjen kad se preselio u Beograd, i nimalo iznenadjen kad se nedugo potom vratio u Split (naprosto sam mislio da je distanca toliko velika da ce je biti tesko uskladiti sa nekim harmonicnim privatnim zivotom). Ja sam cuo da je unutar redakcije Ferala bilo znacajnih razlika u stavovima prema bomardovanju. Ne znam da li je istina, ali ne bi me cudilo.

  • Hvala 1
Link to comment
20 hours ago, adam said:

beograd 91ve je aktivno unistavan kaporima, minimaksima, corbama i ostalim cetnicima koji su preuzeli javni diskurs. nije on tu nista lose rekao, sve je u pravu.

ajde kapor, i cela ekipa iz sarajeva što je došla, ali ova boldovana dvojica mnogo su duže na BG sceni i u šou biznisu, da ne govorim o tome da je riblja čorba pik popularnosti imala pre 90-ih.

 

ne znam što su se ljudi ustalasali toliko zbog dežulovićevog osvrta... jedan duhovit pogled spolja- onoliko koliko i kako spolja može da se vidi - skroz je legitiman. niti mi je jasno zbog čega se on tom temom bavi 2020. godine.

Link to comment
15 minutes ago, gospa buba said:

mora da se kvalifikuje na oluji da bi imao pravo na mislenje o beogradu?

sent from bubamoto
 

Pitam zato što ne znam mnogo o liku, a ne zato što mora, iako to može biti neki indikator.

 

Deluje mi da u njegovom slučaju nije, što je svakako bolje.

Link to comment

Okej je lik, što se tiče odnosa prema Domovinskom ratu, za hrvatske pojmove je čista Nataša Kandić, ako shvatate šta hoću da kažem... 

 

Evo pročitah na Autonomji intervju s njim, slažem se - grad je ružan i to pričam strancima koji me pitaju. I sve je mučniji za život. A za taj duh itd. sumnjam da je ikada postojao. Možda te lude dvadesete, možda... 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...